Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velký test notebooků pro hráče. Víme, který zvládne i ty nejnáročnější pařby

  0:40
Důkladně jsme otestovali osm notebooků určených na hraní her. Připravili jsme pro vás i srovnání s levnými "neherními" modely a komplexního průvodce nákupem počítače. Podívejte se, jak a jaké hry lze na notebooku opravdu kvalitně hrát.

Games | foto: Jiří Zahrádka

Přikrčeni čekáte ve tmě na signál ze světlice, který odpoutá pozornost tří vojáků u transportéru. Proplížíte se za druhý strom a dalekohledem obhlédnete horizont. Všude klid. Na malou chvíli zaváháte a pak vyběhnete. Šest výstřelů ztišených tlumičem vám otevře cestu k táboru se zajatým kapitánem, ještě zničit nepřátelskou vysílačku a rychle se ztratit! "Blížíme se do cílové stanice. Děkujeme, že jste při cestě použili služeb naší společnosti." Ale ne. Co se dá dělat. Zaklapnete víko svého notebooku a schováte jej do tašky. Kapitán Houstička bude muset na své vysvobození ještě počkat.

V našem seriálu Velkých testů notebooků nejrůznějších kategorií jsme se dostali k té nejhravější. Ještě před několika lety byly notebooky s výkonnými komponenty vhodnými pro hraní her těmi nejdražšími na trhu. Dnes se cení spíše luxusní materiály a exkluzivní design, výkonné notebooky tak můžete koupit již od 15 000 Kč s DPH. Otestovali jsme osm notebooků s cenou maximálně 35 tisíc korun, na kterých si zahrajete i novější hry, ať už na cestách ve vlaku, nebo v pohodlí domova.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Na následujících řádcích, které tentokrát doporučujeme nepřeskakovat, se dozvíte, co od herního notebooku čekat, jak správně vybrat a na jaké modely se zaměřit. Pokud patříte k ostříleným uživatelům, můžete rovnou přeskočit na Vyhodnocení testu. Předem varujeme, že pročíst všechny rady bude stát hodně času, ale před koupí se to rozhodně vyplatí.

Co je to herní notebook
Tato kategorie ještě není přesně definována. Zatímco multimediální notebooky s dálkovými ovladači, množstvím multimediálních tlačítek a výkonnými komponenty má dnes již prakticky každý větší výrobce, na čistě herní notebooky se zatím zaměřila jen hrstka značek. Nejvíce vám tak asi napoví poměrně dost známé sestavy od ASUSu a Dellu - modely G1 / G2 resp. Alienware. Pokud vám to nic neříká, stačí se podívat na následující snímky - zářivá světla, ostré hrany, mohutné tvary a stylové detaily jsou tím prvním náznakem. Další se skrývá uvnitř počítačů - výkonné komponenty dokáží strčit do kapsy nejeden stolní počítač.

Alienware

ASUS G2


To vše si samozřejmě nechávají oba výrobci řádně zaplatit, a tak není divu, že tyto špičkové herní mašiny nepotkáme mnohokrát do roka. Výrobcům se více vyplatí, pokud do svých standardních modelů přidají silný procesor a dedikovanou grafickou kartu (tzn. kartu s vlastní pamětí a výkonným grafickým jádrem). Takový počítač už potom stojí v internetových prodejnách poměrně málo peněz a s těmito modely se také setkáme v dnešním testu.

Co čekat od herních notebooků v testu
Tak předně - stanovená hranice do 30 tisíc korun včetně daně není příliš vysoká. Pokud si připlatíte, dostanete originálnější provedení a zpravidla výkonnější konfiguraci. Notebooky do 30 tisíc však stačí na hraní většiny her, použité komponenty jsou dostatečně výkonné a můžete si s nimi užít hodně zábavy. Nečekejte (!) při hraní novějších her plné detaily a nejvyšší rozlišení. Hru pak sice spustíte, kvůli vyšším nárokům na výkon počítače bude ale obraz trhaný nebo zpomalený. Ochuzení o některé detaily nebo nižší nastavení vyhlazování hran nemusí v zápalu boje vadit. V akčních hrách, kde se hodně střílí na pohybující se terče, zase mnoho hráčů volí nižší rozlišení i na výkonných sestavách - je pak totiž jednodušší se trefit.

Při nejnáročnějších hrách na grafický výkon doporučujeme také trochu "poladit" nastavení hry, vyplatí se snížit kvalitu zvuků a vypnout vyhlazování. Pomoci svému notebooku při hraní můžete i po snížení detailů obrazu, nejrůznějších stínů a dalších efektů. U většiny testovaných notebooků si ale zahrajete i při méně drastických zásazích do nastavení, grafická karta NVIDIA 8600M GT použitá ve většině testovaných notebooků má výkonu na rozdávání.

Stále platí, že výkonný stolní počítač vyjde levněji než obdobně výkonný notebook. U špičkových sestav mohou být rozdíly několikanásobné a herní notebooky si pak mohou dovolit pouze značně movití zákazníci dbající o image. U nejméně výkonných sestav již rozdíl není tak markantní a po přičtení mobility se takový notebook může vyplatit.

 Očima hráče na stolních PC

  Před začátkem testování jsem byl dost skeptický. Jako hráč, který už více než 10 let hraje na stolním počítači a je zvyklý hrát i ty nejnovější hry na maximální detaily, jsem se nad pojmem "herní notebook" jen ušklíbnul. Po ukončení testování zmíněných notebooků se můj pohled rozhodně neobrátil o 180°, ale přinejmenším mě mile překvapilo, že všechny testované hry (a především Crysis) se spustily a po různém stupni vyladění se daly i obstojně hrát. O alespoň obstojné hraní případným zájemcům jde, protože ani oni nemohou čekat, že na stroji, který je v této cenové hladině, budou pařit v plné polní. Nevýhodou pro někoho může být i nízký zdvih klávesnice, ale jde jen o zvyk.

  Jako daleko větší problém vidím omezení v podobě baterie, která prostě nemá nárok dlouhodobě utáhnout počítač při hraní her, a tak musíte pro hraní vyhledávat místa s elektrickou zástrčkou (což mi jako ukázka mobility moc nepřipadá). Další mínus je podle mě to, že snad kromě závodních her si bez připojení myši prostě nezahrajete. Jistě, je to asi logické, že na hraní her si připojíte myš, ale je to přeci jen příslušenství navíc.

  Testované herní notebooky tedy hodnotím jako dobrou volbu pro ty, kteří často cestují a občas si rádi zapaří pro uvolnění a jejich nároky na herní prožitek nejsou tak vysoké. Pro ortodoxní hráče, kteří si chtějí hry užít na maximum, je ale stále jasnou volbou klasický stolní počítač nebo konzole.

Marek Hejcman, externí spolupracovník


Jak vybrat a nepřebrat
Najít dobrý herní notebook není zase tolik složité, jako u každé věci ale bude hodně záležet na tom, kolik máte financí. Nejlevnější notebooky s výkonnou grafickou kartou jsou k dostání již od 15 000 Kč, jedná se většinou o doprodej výběhových modelů, které jsou nahrazovány novějšími. U nich se zpravidla používá méně výkonný procesor Intel Core Duo, který oproti stejně taktovaným procesorům Intel Core 2 Duo ztrácí hned v počátku přibližně 20 % výkonu jen díky své pomalejší sběrnici a další procenta pak ve své vnitřní architektuře. První rada se tedy týká procesoru - vybírejte z Intel Core 2 Duo, u AMD se vyplatí výše taktované procesory AMD Turion X2.

Pamatujte, že čím více bude procesor taktovaný, tím bude mít větší spotřebu při běhu notebooku na baterie a také se bude více zahřívat. S podobnými kompromisy se setkáte i ve stolním počítači, u něj však většinou není problém s chlazením. V noteboocích si totiž interní větráčky dokáží s teplem poradit dobře, někdy jsou však hlučnější již při mírné zátěži a uživatele tak zbytečně ruší.

Druhá rada se bude týkat grafických karet - na opravdové hraní se hodí například velmi rozšířená grafická karta 8600M GT a vyšší. Nižší modely svůj výkon dohánějí zpravidla vyššími takty svých jader, více se tedy zahřívají a opět mají také vyšší spotřebu. Nevyznáte se v tom? Nevadí. Připravili jsme pro vás dva články, které vás stručně provedou jak mezi procesory, tak i (a to především) grafickými kartami.

Dostáváme se ke třetí radě - nepodlehněte lákavé ceně a podívejte se také na konstrukci notebooku. Překontrolujte si klávesnici, displej, v recenzích se zaměřte na pevnost šasi a hlučnost. Všechny rady najdete v článku

Jak jsme testovali
Do testu jsme vybrali celkem deset notebooků od osmi výrobců. Do uzávěrky se bohužel nepodařilo zajistit herní notebook od MSI, kterému věnujeme samostatnou recenzi. Cenový strop byl stanoven na 30 000 Kč s DPH, UMAX nám však i přes ujištění brzké slevy poslal notebook, který je v současnosti v nejlevnější konfiguraci s operačním systémem za 35 093 Kč s DPH. Obdobně nakonec dopadlo i Fujitsu Siemens s notebookem od 32 000 Kč.

Herní počítače jsme vybírali v co nejpestřejších konfiguracích, aby byl dobře ilustrován výkon jednotlivých grafických karet. V testu se nakonec neobjevil žádný notebook s procesorem AMD, což je škoda, bohužel nemají na trhu takové zastoupení. V testu je také dobře vidět, že slabší grafické karty nemají takový výkon, jak se může zdát z letáčků prodejců. Před koupí se proto nenechte zbytečně zlákat líbivými hesly a prohlédněte si několik recenzí.

Notebooky jsme podrobili standardnímu kolečku testů, navíc jsme otestovali disky, paměti a grafický výkon ve hrách. Použity byly hry Crysis, Call od Duty 4 a Unreal Tournament 3. Aby to bylo spravedlivé, u všech proběhly testy v rozlišení 1024 x 768, notebooky s vyšším rozlišením displeje by totiž byly v nevýhodě. Hru Assassin's Creed jsme do tabulky výsledků nakonec nezařadili, hra notebooky příliš nezatěžovala a dosahovali jsme přes 140 FPS (frames per second, snímky za vteřinu, čím více, tím plynulejší obraz). U ostatních her se notebooky zatěžovaly výrazně více, na všech testovaných sestavách se ale rozeběhly a byly hratelné.

Operačním systémem se staly Windows Vista, které jsou pro hraní důležité díky podpoře DirectX 10. Toto herní rozhraní umožňuje zobrazení více detailů i efektů než DirectX 9.0c, kterým disponují starší Windows XP. Někteří výrobci nám dodali 64bitové edice Vist místo klasických 32bitových. Výhoda těchto edicí není v současnosti prakticky žádná, naopak může nastat problém s některými programy, které neumí pod 64bitovými systémy běžet.

Z notebooků jsme odinstalovali všechny nepotřebné žrouty výkonu, které výrobci rádi dodávají pro navození dojmu z bohatého příslušenství. Ve skutečnosti ale 90denní licence antiviru Norton nikomu příliš nepomůže, navíc existují i kvalitnější programy. Nejvíce práce nám dal Acer, který zároveň dodává s notebooky předinstalované také utility pro řízení spotřeby, připojení apod. Více se dozvíte v boxíku u Aceru.

Všechny notebooky byly položeny na rovné podložce pro dostatečné chlazení. Doporučujeme zakoupit pod notebook chladící podložku, která může snížit hlučnost a při dnešních letních teplotách také výrazně snížit zahřívání. Jakou podložku koupit najdete v článku

Všechny hry jsme vždy hráli v určitém místě na stejná nastavení. Po 60 sekundách jsme programem FRAPS zjistitli průměrnou hodnotu počtu snímků za vteřinu. K měření byly využity programy SiSoft Sandra, HWiNFO32, HDTach, PCMark05 a grafické benchmarky 3DMark05/06 (rozlišení displeje 1024 x 768).

Výdrže baterií jsou testovány pro úplnou nečinnost a maximálně ztlumený jas displeje (údaj "výdrž max."), střední zátěž jsme simulovali přehráváním hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a maximálně nastaveným jasem displeje (údaj "střední zátěž"). 

 Testované hry

 Crysis - Jedna z nejvíce nahypovaných her všech dob dorazila konečně na monitory osobních počítačů a nejen že splnila prakticky všechny sliby, ale navíc zasadila tvrdou ránu veškeré konkurenci. Crysis vyniká tou nejlepší grafikou, jakou můžete v současné době u her vidět a v kombinaci s kvalitním příběhem, výbornou umělou inteligencí, slušnou herní dobou a spoustou nejrůznějších vychytávek se jedná o jednu z nejlepších her nejen tohoto roku.

      recenzi najdete na BonusWebu zde

 Call of Duty 4 - je opět vynikající akcí, tedy pokud přistoupíte na jeho hru, což je stále především strhující arkáda. Singleplayer nedá vydechnout a jeho design se opravdu povedl, přičemž jednoznačně pozitivně hodnotím změnu prostředí. Bohužel je extrémně krátký, za což chtě nechtě musím strhnout body. Nákup do velké míry ospravedlňuje multiplayer, takže pokud se chystáte na síť, rozhodně s nákupem neváhejte – o desítky hodin zábavy totiž budete mít postaráno.

       recenzi najdete na BonusWebu zde

Unreal Tournament 3 - Na hře pracuje opět studio Epic Games a UT3 bude pohánět jejich engine Unreal3. Díky tomu se prý můžou všichni fanoušci těšit na obrovský skok kupředu. UT2007 bude mixem populárního UT2004 a původního UT1999.

       recenzi najdete na BonusWebu zde

Assassin's Creed - Práce nájemného zabijáka možná dnes již mnoho hráčů neuchvátí, ale nádherně vytvořená města a skvělé pohybové možnosti Altaira dají v kombinaci se zcela jedinečnou atmosférou "blízkovýchodního" středověku z Assassin's Creed velmi přitažlivou záležitost.

         recenzi najdete na BonusWebu zde

Za zapůjčení hry děkujeme společnosti Cenega.

VYHODNOCENÍ TESTU

Designem se nám nejvíce líbil notebook HP Pavilion dv6799ec, kterému jsme udělili ohodnocení Tip redakce. Nejde však o herní stroj, spíše je to multimediální notebook, který zvládne i středně náročnou hru na nižší nastavení obrazové kvality. Nejvýkonnějším notebookem bylo Fujitsu Siemens Amilo Xi 2550 společně s UMAXem VisionBook 7700WXR díky nejvyšším konfiguracím v testu. Za ně si však už budete muset připlatit, u UMAXu dokonce 35 000 Kč. Kromě HP a ASmobilu lze doporučit na náročnější hry všechny uvedené notebooky. Zvláštní pozornost si díky ceně a výkonu zaslouží Compal FL-90.v2, díky vysokému výkonu a kvalitnímu displeji lze doporučit také ASUS M50. Na závěr ještě upozornění, že všechny notebooky mají lesklé displeje, displeje s matným povrchem u multimediálních popř. herních notebooků vymizely.

Souhrnné údaje naleznete v této tabulce, otevře se v novém okně.
Benchmarky: graf CPUgraf FPU, graf propustnosti paměti, graf rychlosti disků,  grafy 3DMark05 / 06
Počty snímků za vteřinu ve hrách:  Crysis, Call of Duty 4, UT3

 Přeskočit na...
  Acer Aspire 5920G-932G25BN
  ASmobile S96SP
  ASUS M50SV - AS095C
  Compal FL-90.v2
  Fujitsu Siemens Amilo Xi 2550
  Hewlett-Packard Pavilion dv6799ec (KS334EA) - Tip redakce
  Toshiba Satellite A300-15C
  UMAX VisionBook 7700WXR




 Acer Aspire 5920G-932G25BN
zobrazit parametry všech notebooků
 cena od 28 200 Kč
 procesor Intel Core 2 Duo T9300 
 paměť 1x 2 GB 
 disk 250 GB 
 optická mechanika Blu-ray
 grafická karta NVIDIA 8600M GT 
 displej 15,4", 1280 x 800
 
 rozhraní: 4x USB, Firewire, HDMI, TV-Out, VGA,  ExpressCard /54, čtečka 5 v 1
 další komunikace: WiFi a/b/g, BT, gigabitový ethernet
 nadstandardní výbava: TV tuner, dálk. ovl.
 rozměry [cm] 36,4 x 27 x 30,8/43,7
 hmotnost 3,19 kg
 baterie 71 Wh
 výdrž max 4 hod a 23 min
 výdrž stř. zátěž 2 hod a 32 min
 
 3DMark05 6637 graf 3DMark05
 3DMark06 3582 graf 3DMark06
 Sandra CPU [MIPS] 23129 graf CPU
 Sandra FPU [MFLOPS] 18266 graf FPU
 dat. propustnost RAM 2230 MB/s graf propustnosti
 prům. příst. doba při čtení  47,8 MB/s graf rychlosti
 rychlost přístupu disku 17,5 ms
 Počet snímků za vteřinu ve hrách:
 Crysis 26,37 graf Crysis
 Call of Duty 4 44,42 graf Call of Duty 4
 Unreal Tournament 3 43,95 graf UT3

Jako první jsme otestovali Acer Aspire, jehož šasi námi bylo již jednou oceněno v jiném srovnávacím testu za své kvalitní provedení. Notebook je pevný, nikde se neprohýbá a nevrže, kvalita šla bezesporu nahoru. V nejvyšší verzi, jakou je právě 5920G, jsou plasty okolo klávesnice bílé (u levnějších variant mají šedé probarvení), pěknému vzhledu dopomáhá i bílý rámeček okolo displeje (u levnějších variant je černý). Za danou cenu tak uživatel získá hodnotně vypadající notebook s velmi pěkným zpracováním. Pozor však na bílou klávesnici, má sklony k brzkému zašpinění.

Výbava je u Aceru vždy trochu napřed oproti konkurenci, zde se výrobce blýsknul integrovaným DVB-T tunerem pro příjem televizního signálu. Ani ve spojení s dodávanou externí anténkou se však nedařilo naladit všechny kanály, dodávaný software měl navíc problémy s korektním zobrazováním češtiny. Klávesnice má dobré rozložení a příjemně velké klávesky, v porovnání s konkurencí však patří k těm méně pohodlným při psaní. Vadit může především určitá měkkost, oproti tvrdším klávesnicím ASUSu nebo HP je znát menší jistota při stisku.

Nejvíce nám vadilo obrovské množství předinstalovaného softwaru, který si žije svým vlastním životem a zbytečně ubírá na rychlosti odezvy notebooku. Nejvíce "povedenou" aplikací je Acer eNet Management, který se stará o bezdrátové připojení k síti. Když nás popáté sám od sebe přehlásil ze zabezpečené sítě s nižším signálem k neznámé otevřené síti se signálem lepším, putoval i s celou řadou dalšího balastu z počítače.

Samotné hraní bylo na Aceru příjemné, notebook je velmi rychlý, i v zátěži s přijatelnou mírou hlučnosti. Při nastaveném úsporném napájecím profilu se sníží otáčky větráčku na minimální úroveň, i tak není neslyšitelný a v noci je lepší jej zcela vypínat. Displej patří k nadprůměru, má dobré podání bílé, je nadstandardně kontrastní a má skvělé náhledové úhly. Dobrou výbavu, vysoký výkon a přijatelnou cenu uzavírá nejvyšší výdrž při běhu na baterie ze všech testovaných počítačů. ZPĚT



ASmobile S96SP

zobrazit parametry všech notebooků
 cena 26 750 Kč
 procesor Intel Core 2 Duo T9300 
 paměť 2 x 2 GB 
 disk 200 GB, 7200 ot/min 
 optická mechanika DVD SuperMulti
 grafická karta NVIDIA 8600M GS
 displej 15,4", 1280 x 800

 rozhraní: 4x USB, Firewire, TV-Out, VGA,  ExpressCard /54, čtečka 4 v 1
 další komunikace: WiFi a/g/n, BT, ethernet 10/100/1000
 rozměry [cm] 28,5 x 36,2 x 26,8
 hmotnost 2,93 kg
 baterie 53 Wh
 výdrž max. 2 hod a 37 min
 výdrž stř. zátěž 2 hod a 3 min

 3DMark05 3907 graf 3DMark05
 3DMark06 2378 graf 3DMark06
 Sandra CPU [MIPS] 23094 graf CPU
 Sandra FPU [MFLOPS] 16822 graf FPU
 dat. propustnost RAM 2696 MB/s graf propustnosti
 disk avrg. read  53,1 MB/s  graf rychlosti
 rychlost přístupu disku 14,8 ms
 Počet snímků za vteřinu ve hrách:
 Crysis 16,883 graf Crysis
 Call of Duty 4 32,5 graf Call of Duty 4
Unreal Tournament 3 35,3 graf UT3

Podobnost názvu s ASUSem není náhodná, ASmobile je jeho nedávno založená dceřiná společnost. Do testu se dostalo šasi z programu VBI (Verified by Intel), tedy plně konfigurovatelných notebooků sestavených z prověřených značkových komponent. Více se dozvíte v tomto článku.

Na první pohled asi ASmobile příliš nezaujme, absence loga výrobce navíc asi u nikoho nevzbudí příliš důvěry. Fádní design ale ukrývá velmi pevnou konstrukci, kterou v průběhu let výrobce vypiloval k nadprůměrně zdařilému výsledku. Jedinou výtku máme k víku displeje, které je měkčí a prohýbá se již při malém tlaku. Z ostatních parametrů, jako dílenského zpracování, slícování plastů nebo absence vrzání při zvedání šasi, by si mohli vzít příklad i někteří další výrobci prodávající dražší modely.

Podobně kladného hodnocení se dočkala i klávesnice, která je velmi pevná, má příjemný zvuk a jistý stisk klávesek. Rozložení je standardní, nelíbilo se nám pouze posunutí klávesky Del o jednu pozici mimo pravý horní roh a také Fn na místě, kde jsme obyčejně zvyklí stiskávat Ctrl.

Displej má standardní rozlišení 1280 x 800, během prázdnin by však již mělo být možné nechat si vyměnit panel za jiný s vyšším rozlišením. Obrazová kvalita je průměrná, displej by mohl být jasnější. Náhledové úhly i kontrast jsou průměrné. Během testování se notebook choval velmi tiše, a to i při zátěži. Ve srovnání s konkurencí patřil k tišším modelům. Vyloženou chybu jsme na ASmobilu nenašli, nižší výbava než například u Aceru má za následek také méně věcí, které by se daly zkritizovat. Zaměřme se proto na samotný výkon.

Ten můžete libovolně ovlivnit konfigurací komponent, to co zůstává, je použitá grafická karta. Ve verzi GS není tak výkonná jako GT a na samotném hraní je to znát. Ačkoli počty snímků za vteřinu nepatří k těm nejnižším, hratelnost her je při trhaném obrazu prakticky nulová. Pokud máte zájem o notebook na hraní nejnovějších her, nezbývá než se porozhlédnout po modelu s lepší grafickou kartou. Tato se hodí pro hraní méně náročných titulů, pokud vezmeme ohled na cenu a konkurenci, více se nám líbil Compal FL90.v2 patřící také do portfolia notebooků VBI. ZPĚT
Za zapůjčení notebooku děkujeme www.asmobile.cz

ASmobile S96SP

ASmobile S96SP

ASmobile S96SP

ASmobile S96SP


Asmobile S96SPAsmobile S96SPAsmobile S96SP
Asmobile S96SPAsmobile S96SPAsmobile S96SP
ASmobile S96SP



ASUS M50SV - AS095C

zobrazit parametry všech notebooků
 cena od 27 000 Kč
 procesor Intel Core 2 Duo T8300
 paměť 2 GB + 1 GB 
 disk 320 GB 
 optická mechanika DVD SuperMulti, LghScr
 grafická karta NVIDIA 9500M GS 
 displej 15,4", 1440 x 900

 rozhraní: 3x USB, Firewire, HDMI, VGA,  ExpressCard /54, čtečka 4 v 1, e-SATA
 další komunikace: WiFi a/g/n, BT, infra gigabitový ethernet
 nadstandardní výbava: multimed. touchpad
 rozměry [cm] 37,5 x 26,9 x 3,2 - 4,4
 hmotnost 2,96 kg
 baterie 49 Wh
 výdrž max. 3 hod a 6 min
 výdrž stř. zátěž 1 hod a 55 min

 3DMark05 6764 graf 3DMark05
 3DMark06 3779 graf 3DMark06
 Sandra CPU [MIPS] 22140 graf CPU
 Sandra FPU [MFLOPS] 17640 graf FPU
 dat. propustnost RAM 2557 MB/s graf propustnosti
 disk avrg. read  50,2 MB/s graf rychlosti
 rychlost přístupu disku 16,4 ms
 Počet snímků za vteřinu ve hrách:
 Crysis 29,367 graf Crysis
 Call of Duty 4 55,58 graf Call of Duty 4
 Unreal Tournament 3 39,967 graf UT3

Jeden z nejhezčích notebooků v testu, M50 si jen tak s jiným notebookem nespletete. Na fotografiích můžete vidět celou řadu velmi povedených detailů. Pokud přihlédneme k tomu, že existují ještě levnější konfigurace od 20 000 Kč, takto pěkný notebook jen tak nenajdeme.

Originální design doplňují reproduktory Altec Lansing (podobně jako u HP), notebook tak má i nadprůměrný zvuk, i když se při hrách samozřejmě více vyplatí externí reproduktory nebo sluchátka. Pochválit proto musíme ASUS i za umístění audiokonektorů na bok notebooku, kde tolik nepřekáží připojený kablík.

Celkové zpracování je velmi dobré, konstrukce je pevná a jednotlivé plastové díly sedí přesně na svých místech. Výborná je klávesnice, nadprůměrně pevná, s dobrým rozložením kláves a to včetně numerické části. K té máme jen jednu připomínku, Enter by mohl být na svém místě po straně a ne zabírat spodní část, kde se zpravidla nachází nula. Kláveska Del je poněkud zastrčená mezi ostatními, opět by jí více slušelo umístění do rohu. Za zmínku stojí i multimediální touchpad.

Ve výčtu dobrých vlastností budeme pokračovat i při pohledu na výbavu, neboť notebook obsahuje nadstandardní počet rozhraní. Hernímu notebooku by možná slušelo ještě jedno USB navíc, fakticky ale není co vytknout. Displej má velmi silné podsvícení a živé barvy. Po porovnání s Acerem, který má displeje velmi povedené, vyšel vítězně ASUS; ne kvůli barevnému podání, které je srovnatelné, ale kvůli vyššímu rozlišení.

Během testu se ASUS choval v zátěži hlučně, při zvolení úsporného napájecího profilu a běžné práci se přeměnil v poměrně tichého společníka. Jednou za čas větráček ale přeci jenom sepne, a v noci tak může být ASUS rušivý. Samotný výkon jde hodnotit jako nadprůměrný, ve hře Call of Duty 4 dokonce dokázal porazit v počtu snímků za sekundu všechny své soupeře. ZPĚT

ASUS M50

ASUS M50

ASUS M50

ASUS M50

ASUS M50ASUS M50ASUS M50ASUS M50ASUS M50ASUS M50ASUS M50ASUS M50ASUS M50ASUS M50



 Compal FL-90.v2
zobrazit parametry všech notebooků
 cena  27 401 Kč
 procesor Intel Core 2 Duo T9300 
 paměť 2 x 2 GB 
 disk 200 GB, 7200 ot/min 
 optická mechanika DVD SuperMulti
 grafická karta NVIDIA 8600M GT
 displej 15,4", 1440 x 900

 rozhraní: 4x USB, Firewire, TV-Out, VGA,
 ExpressCard /54, čtečka 4 v 1
 další komunikace: WiFi a/g/n, BT, ethernet
 rozměry [cm] 35,5 x 25,7 x 3,5
 hmotnost 2,89 kg
 baterie 53 Wh
 výdrž max. 2 hod a 45 min
 výdrž stř. zátěž 1 hod a 55 min

 3DMark05 6078 graf 3DMark05
 3DMark06 3442 graf 3DMark06
 Sandra CPU [MIPS] 23057 graf CPU
 Sandra FPU [MFLOPS] 18388  graf FPU
 dat. propustnost RAM 2738 MB/s graf propustnosti
 disk avrg. read  53,3 MB/s graf rychlosti
 rychlost přístupu disku 15 ms
 Počet snímků za vteřinu ve hrách:
 Crysis 25,133 graf Crysis
 Call of Duty 4 40,5 graf Call of Duty 4
 Unreal Tournament 3 61,367 graf UT3

Tomuto notebooku jsme již na stránkách notebooky.cz věnovali hodně prostoru, případní zájemci si mohou přečíst recenzi. Vzhledově notebook z konfigurátoru asi příliš nezaujme, podobně jako VBI kolega ASmobile sází spíše na kvalitu zpracování a cenu.

Pevnost šasi je nadprůměrná. Po zkušenostech z praxe lze bez obav Compal doporučit, díky nenáročné povrchové úpravě vydrží i velmi hrubé zacházení bez známek opotřebení. Pevné je především víko displeje, které lze ještě "vyztužit" holografickou nálepkou.

Klávesnice patřila k tomu lepšími v testu, u testovaného vzorku se lehce prohýbala v levé části. Jinak je shodná s tou v ASmobilu a vytknout tak musíme opět rozmístění kláves Del a Fn. Displej má sice velmi dobré rozlišení 1440 x 900, bohužel ve srovnání s ostatními notebooky nepůsobí jeho obraz tak živě. Není to způsobeno kontrastem, ale nižší úrovní podsvícení, bílá tak vypadá o něco tmavší, než by měla být. Celkově jej lze zhodnotit jako dobrý průměr.

Tichostí běhu se Compalu vyrovná málokterý notebook, při běžné práci se větráček spouští jen sporadicky. V zátěži již jde do otáček a notebook je tak slyšet stejně jako ostatní, v zápalu boje to ale nemusí vadit. A právě boj si na Compalu užijete bez zbytečného trhání, konfigurace byla v mnoha ohledech výkonnější než dražší konkurence. Notebook vyhrál v testu datové propustnosti paměti, měl také nejrychlejší disk. Silný procesor v kombinaci s výkonnou grafickou kartou dokázal přinést Compalu i jedno vítězství v naměřených počtech snímků za sekundu. Rychlejší nebyl v UT 3 ani jeden z konkurentů, naopak notebook si příliš nerozuměl se hrou Crysis. I tak byla hra hratelná bez zasekávání obrazu, což společně s naměřenými výsledky ukazuje na dobré odladění všech komponent. ZPĚT
Za zapůjčení notebooku děkujeme notebooknamiru.cz

Compal FL-90

Compal FL-90


Compal FL-90.v2

Compal FL-90.v2


Compal FL-90.v2Compal FL-90.v2Compal FL-90.v2Compal FL-90.v2Compal FL-90.v2Compal FL-90.v2
Compal FL-90.v2Compal FL-90.v2Compal FL-90.v2



 Fujitsu Siemens Amilo Xi 2550
zobrazit parametry všech notebooků
 cena  od 32 000 Kč
 procesor Intel Core 2 Duo T8100 
 paměť 2 x 1 GB
 disk 2 x 250 GB 
 optická mechanika DVD SuperMulti
 grafická karta ATI Radeon HD2700 
 displej 17", 1920 x 1200

 rozhraní: 3x USB, Firewire, HDMI, TV-Out, VGA
 ExpressCard /54, čtečka 5 v 1, e-SATA
 další komunikace: WiFI a/b/g/n, BT, gigabitový
 ethernet 
 nadstandardní výbava: subwoofer
 rozměry [cm] 40,8 x 29,1 x 3,6–3,9
 hmotnost 4,1 kg
 baterie 49 Wh
 výdrž max. 2 hod a 2 min
 výdrž stř. zátěž 1 hod a 37 min

 3DMark05 8940 graf 3DMark05
 3DMark06 4081 graf 3DMark06
 Sandra CPU [MIPS] 19430 graf CPU
 Sandra FPU [MFLOPS] 15355 graf FPU
 dat. propustnost RAM 2580 MB/s graf propustnosti
 disk avrg. read  N/A
 rychlost přístupu disku N/A
 Počet snímků za vteřinu ve hrách:
 Crysis 38,767 graf Crysis
 Call of Duty 4 42,667 graf Call of Duty 4
 Unreal Tournament 3 61,767 graf UT3

17" obříka jsme také již otestovali, recenzi ve starší konfiguraci naleznete zde. Designem podobně jako třeba notebooky z konfigurátoru příliš neuchvátí, především velké šedé plochy vypadají po otevření značně nudně. Pevnost šasi je samozřejmě limitována rozměry a velikou hmotností, na denní nošení by asi pomyslel málokdo. I tak jde konstrukci hodnotit jako pevnou.

Radost nám neudělala klávesnice, která má na 17" notebook nesmyslně malé rozměry a šířka některých kláves je nepraktická. Týká se to především kláves pod dvouřádkovým Enterem, úzké šipky jsou nepraktické i například při editaci textu. Při hraní je lepší předefinovat si klávesy a využívat spíše numerickou část, která již není na místo tak skoupá. Hlučností notebook nepotěší nejspíše v noci, i při nečinnosti a úsporném napájecím profilu se větráčky v notebooku slyšitelně otáčejí. Při zátěži je již notebook značně slyšet, což však platí i pro konkurenci.

Lépe si již FSC Amilo vedlo ve výbavě, i když bychom si u 17" notebooku dokázali představit více jak 3 porty USB. Kromě subwooferu, který dodal notebooku slušný zvuk (opět ale doporučujeme sluchátka nebo externí reproduktory) ve výbavě nechybí ani displej s nejvyšším rozlišením v testu - 1920 x 1200. Takto jemný obraz na 17" displeji vypadá opravdu efektně, škoda jen malého kontrastu a nevýrazného podsvícení. Barvy jsou málo živé a hraní akční hry tak ztrácí jedno ze svých kouzel, například při explozích nebo pohledech na scenérii.

V čem Xi 2550 exceluje je ale výkon. Dvojice pevných disků spolu může spolupracovat v poli RAID 0,1 a urychlit tak zápis a čtení dat. Program HD Tach, kterým jsme disky testovali, neumí změřit hodnoty pro zápis a čtení disků v RAIDu, rychlosti se nám tak nepodařilo zjistit. Další komponenty již ale máme změřené máme a především v grafickém výkonu patřil notebook jedněm z nejlepších. V konečném výsledku se pak postaral o nejlepší výsledek v počtu snímků za vteřinu u her Crysis a UT 3. Podobného výsledku dosáhl Compal, rozdíl v desetinách je při měření zanedbatelný a je na hranici chyby měření.  ZPĚT

Fujitsu Siemens Amilo Xi 2550

FSC Amilo Xi 2550

FSC Amilo Xi 2550

FSC Amilo Xi 2550


FSC Amilo Xi 2550FSC Amilo Xi 2550FSC Amilo Xi 2550FSC Amilo Xi 2550FSC Amilo Xi 2550FSC Amilo Xi 2550Fujitsu Siemens Amilo Xi 2550Fujitsu Siemens Amilo Xi 2550FSC Amilo Xi 2550




 Hewlett-Packard Pavilion dv6799ec (KS334EA)
zobrazit parametry všech notebooků
 cena od 26 000 Kč
 procesor Intel Core 2 Duo T8100 
 paměť 2 x 2 GB
 disk 250 GB 
 optická mechanika DVD SuperMulti, LghScr
 grafická karta NVIDIA 8400M GS
 displej 15,4", 1280 x 800

 rozhraní: 3x USB, Firewire, HDMI, TV-Out, VGA
 ExpressCard /54, čtečka 5 v 1, Expansion Port 3
 další komunikace: WiFi a/b/g, BT, infra, ethernet 10/100
 nadstandardní výbava: bezdr. myš, dálk. ovl.
 rozměry [cm] 41,5 × 16,4 × 3,5
 hmotnost 3,1 kg
 baterie 47 Wh
 výdrž max. 3 hod a 12 min
 výdrž stř. zátěž 2 hod a 6 min

 3DMark05 3055 graf 3DMark05
 3DMark06 1553 graf 3DMark06
 Sandra CPU [MIPS] 19350 graf CPU
 Sandra FPU [MFLOPS] 15298 graf FPU
 dat. propustnost RAM 2405 MB/s graf propustnosti
 disk avrg. read  42,9 MB/s graf rychlosti
 rychlost přístupu disku 18,9 ms
 Počet snímků za vteřinu ve hrách:
 Crysis 17,317 graf Crysis
 Call of Duty 4 18,5 graf Call of Duty 4
 Unreal Tournament 3 34,8 graf UT3

Testované HP se nelíbilo každému, zpracováním a originalitou provedení jej ale hodnotíme více než pozitivně. K notebooku se dodává také dálkové ovládání a nechybí ani bezdrátová myš, která má stejnou povrchovou úpravu jako víko notebooku.

Od krás se přesuneme ke zpracování, které si zaslouží jedničku. Plastové díly v s metalickou povrchovou úpravou jsou společně s kovovou lištou pod displejem náchylné k zašpinění otisky prstů, jsou však pečlivě zkompletovány a navíc překryty odolnou fólií proti poškrábání. Šasi je velmi pevné, neprohýbá se ani při příčném kroucení. Víko není přidržováno u těla notebooku žádným zámkem, ale pouze mechanismem v pevných kloubech. Celkově nelze proti konstrukci HPčka nic namítat.

Ve výbavě opět nechybí reproduktory Altec Lansing, které dokáží na cestách dodat uspokojivé ozvučení například filmu. Citlivost dotykových tlačítek pod displejem není 100%, někdy bylo nutné volbu zopakovat. Klávesnice společně s ASUSem patřila k tomu nejlepšímu v testu, má velmi nízký zdvih, příjemný zvuk a nabízí díky své pevnosti jistotu stisku. Světlejší provedení klávesnice nemělo v průběhu testu vliv na zašpinění, bílá klávesnice Aceru na tom byla o poznání hůře.

Displej má bohužel jenom standardní rozlišení 1280 x 800, Pavilionu by zajisté slušelo jemnější rozlišení. Po dobu testu ale dělal velmi dobrý dojem, barvy působily živě, náhledové úhly jsou dostatečné i pro sledování filmu ve více lidech. Hluk chlazení přitom nebude nikoho příliš obtěžovat, větráček se podařilo dostat do rušivých otáček až při hraní her.

HP je určeno pro multimediální využití, není vhodné pro hry a ani si na to nehraje. Použitá grafická karta patřila k tomu nejslabšími v testu a hraní Crysis se tak stalo utrpením. Zpomalené pohyby s občasným trháním obrazu znemožňovalo větší akce. Grafika 8400M GS se hodí spíše na méně náročné hry, obraz pro například strategické hry dokáže ale zpracovat dobře. ZPĚT

HP Pavilion dv6799ec

HP Pavilion dv6799ec

HP Pavilion dv6799ec

HP Pavilion dv6799ec

HP Pavilion dv6700HP Pavilion dv6700HP Pavilion dv6700HP Pavilion dv6700HP Pavilion dv6700HP Pavilion dv6700HP Pavilion dv6700HP Pavilion dv6700HP Pavilion dv6700



 Toshiba Satellite A300-15C
zobrazit parametry všech notebooků
 cena od 27 000 Kč
 procesor Intel Core 2 DuoT8300 
 paměť 2 GB + 1 GB 
 disk 320 GB 
 optická mechanika DVD SuperMulti
 grafická karta ATI Radeon HD3650 
 displej 15,4", 1280 x 800

 rozhraní: 4x USB, Firewire, TV-Out, VGA
 ExpressCard /54, čtečka 5 v 1
 další komunikace: WiFI b/g/n, BT, ethernet 10/100
 rozměry [cm] 36,32 x 26,7 x 3,5 - 3,9
 hmotnost 3,0 kg
 baterie 43 Wh
 výdrž max. 2 hod a 31 min
 výdrž stř. zátěž 1 hod a 43 min

 3DMark05 7420 graf 3DMark05
 3DMark06 3848 graf 3DMark06
 Sandra CPU [MIPS] 22112 graf CPU
 Sandra FPU [MFLOPS] 17488 graf FPU
 dat. propustnost RAM 2434 MB/s graf propustnosti
 disk avrg. read 52,2 MB/s graf rychlosti
 rychlost přístupu disku 18,1 ms
 Počet snímků za vteřinu ve hrách:
 Crysis 28,1 graf Crysis
 Call of Duty 4 39,867 graf Call of Duty 4
 Unreal Tournament 3 60,183 graf UT3

Toshiba představila nový design a hned vzápětí začala na trh dodávat velmi výkonné modely za rozumnou cenu. Pokud vás zajímají ještě levnější notebooky, podívejte se na výběhové modely A200, které jsou v současnosti velmi dobrou koupí.

Naše testovaná A300 je o poznání elegantnější než předchozí řada, dojem vyšší cenové kategorie navozuje tmavá barva a stříbrná tlačítka touchpadu. Novinkou v designu jsou ozdobné svítící prvky, od lišty nad touchpadem až po svítící nápis Satellite. Pokud by se tmavý leštěný povrch tolik neumazával od otisků prstů, hodnotili bych zpracování na výbornou. Čtvrthodinové leštění víka a prostoru pod ním však dokáže pocit elegance rychle zahnat.

Podobně je na tom i klávesnice, jinak velmi příjemná na psaní. Díky leštěnému povrchu vypadají klávesky po delším používání značně ušmudlaně, klávesy ASUSu a HP tímto neduhem netrpí. Toshiba je při psaní také trochu více hlučná, svou pevností je ale jinak srovnatelná s oběma konkurenty. Japonský výrobce má se svými notebooky dobrou pověst, nové Satellity ji nejspíše ještě podpoří. Pevnost konstrukce je značná, notebooky sice nabraly na váze, odrazilo se to ale na robustnosti. Víko i šasi se neprohýbají, svalnatějším uživatelům lze s klidným svědomím doporučit i častější přenášení.

Displej pouze se standardním rozlišením 1280 x 800 má velmi dobrý obraz, především podsvícení patřilo k jedněm z nejsilnějších v testu. Obraz má tendenci zkreslovat do chladnějších barev, výsledek ale vypadá opravdu dobře. Hlučností patřil notebook k průměru, při nečinnosti spíná větráček jednou za čas a jinak není notebook rušivý.

Tradičně má Toshiba dobrý zvuk díky kvalitním reproduktorkům, mrzí pouze audio konektory na přední straně. Vysoký grafický výkon společně s dobrý zvukem a pěkným displejem odhodil Toshibu na první místa oblíbenosti během testu. Pokud jsme zrovna nemuseli být u jiného notebooku, šlo se trochu "zapařit" na Toshibu. Počty snímků za sekundu sice nepatří u tohoto modelu k nejvyšším, rychlost odezvy, displej a dobrá klávesnice nakonec vždy někoho přilákaly. V subjektivním zhodnocení je na tom Toshiba podobně jako ASUS, který má ale jemnější rozlišení displeje a o trochu vyšší výkon. ZPĚT

Toshiba Satellite A300

Toshiba Satellite A300

Toshiba Satellite A300

Toshiba Satellite A300


Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300Toshiba Satellite A300



 UMAX VisionBook 7700WXR
zobrazit parametry všech notebooků
 cena  35 094 Kč
 procesor
 Intel Core 2 Duo T5450
 paměť 2 x 1 GB
 disk 250 GB 
 optická mechanika DVD SuperMulti
 grafická karta NVIDIA 8700M GT
 displej 17", 1680 x 1050

 rozhraní: 4x USB, Firewire, DVI / VGA, TV-Out
 ExpressCard /54, čtečka SD karet, sériový port
 další komunikace: WiFI a/g/n, BT, infra, gigabitový ethernet
 nadstandardní výbava: redukce DVI-VGA, subwoofer
 rozměry [cm] 39,7 x 29 x 2,6 -3,9
 hmotnost 4,09 kg
 baterie 63,3 Wh
 výdrž max. 2 hod a 44 min
 výdrž stř. zátěž 1 hod a 42 min

 3DMark05 8658 graf 3DMark05
 3DMark06 4471 graf 3DMark06
 Sandra CPU [MIPS] 15307 graf CPU
 Sandra FPU [MFLOPS] 10495 graf FPU
 dat. propustnost RAM 2147 MB/s  graf propustnosti
 disk avrg. read 47,2 MB/s  graf rychlosti
 rychlost přístupu disku 17,7 ms
 Počet snímků za vteřinu ve hrách:
 Crysis 28,667 graf Crysis
 Call of Duty 4 49,467 graf Call of Duty 4
 Unreal Tournament 3 44,867 graf UT3

Druhý notebook v testu se 17" displejem. Nemá již tak jemné rozlišení jako FSC se svými 1920 x 1200 pixely, obraz má však lepší a především - má nejvýkonnější grafickou kartu v testu. 

Konstrukčně se jedná o zajímavě a někdy též zmateně řešený notebook, nesmyslné jsou především zámky víka. V pravé části nalezneme jeden běžný jištěný pružinou. V levé části víka je pouze posuvný zámek, který se sám nedokáže při zavření víka "zacvaknout". Další zajímavost nalezneme na spodní části, maličká baterie umístěná v jednom z rohů obsahuje již z výroby jednu ze čtyř gumových podložek, na kterých notebook stojí. Jinak nelze UMAXu nic vytknout, oranžovo černé tělo notebooku vypadá decentně a agresivně zároveň, na svých 17" je VisionBook i poměrně pevným strojem.

Nelíbilo se nám černé víko displeje z hořčíkové slitiny, které se brzy upatlá od otisků prstů a nejde snadno vyčistit. S notebookem se však bude manipulovat nejspíše minimálně, a tak vítku pochopí spíše ti, kteří musejí UMAXe naleštit a nafotit do recenze.

 Klávesnice lemovaná "kevlarem" má podobný formát jako ta u ASUSu, při psaní však lehce drnčí a lehce se také prohýbá. Displej má pěkný obraz, slušelo by mu silnější podsvícení a vyšší kontrast. Notebook není vůbec levný, a tak bychom od displeje čekali lepší výkon.

Výkon zajišťuje již opravdu velmi výkonná karta NVIDIA 8700M GT, ve spojení s lepší procesorem (lze zvolit v konfigurátoru na stránkách UMAXu) by byl VisionBook tím nejvýkonnějším v testu. Slabší výkon podala operační paměť ve své datové propustnosti, na nejvýkonnější notebook ztrácí VisionBook v tomto ohledu téměř 25 %. I v kombinaci se slabým procesorem jsme si na UMAXu zahráli skvěle a je to jeden z nejlepších modelů, které jsme od tohoto výrobce v redakci zatím měli. Připomeňme ještě model VisionBook 7900WXR, který obsahuje ještě výkonnější kartu NVIDIA 8800M GT. ZPĚT

UMAX VisionBook 7700WXR

UMAX VisionBook 7700WXR

UMAX VisionBook 7700WXR

UMAX VisionBook 7700WXR

UMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXRUMAX VisionBook 7700WXR


  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 25 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...