Přehřívání komponent a dalších součástek zkracuje jejich životnost, u stolních počítačů a serverů navíc může mít vliv i na stabilitu a výkon systému. V počítačových skříních není větší problém postarat se o dobré chlazení, u notebooků je však situace o mnoho složitější.
O chlazení se v přenosných počítačích stará zpravidla jeden větráček, který nasává studený vzduch (většinou) ze spodní strany notebooku a vyfukuje ho přes chladič vyrobený z kovu ven. Výrobci používají komponenty, které spotřebovávají méně energie a produkují také méně tepla, stále to však není optimální a zahřívání je běžným jevem. Kromě procesoru vyrábí teplo ve stísněném prostoru notebooku ještě pevný disk a dalších několik součástí, takže na jeden větráček je toho při vytížení až moc.
Proto existují pro notebooky chladící podložky a dále pak náš testovaný větráček. Zatímco chladící podložka zaručuje přísun studeného vzduchu pro větráček uvnitř notebooku, chladič Amacrox odvádí teplý vzduch z výdechu horkého vzduchu. Na rozdíl od podložky tak vypomáhá jenom internímu větráčku v notebooku a neochlazuje spodní část, kde jsou ukryty další komponenty produkující teplo.
Výkon ani stabilita notebooku nemusí být při vyšším zahřívání nikterak poznamenány. Jakýkoli chladič pro notebook má zajistit snížení teploty povrchu, prodlužovat životnost komponent a především snižovat hlučnost. Při vyšším vytížení jde interní větráček většinou do vyšších otáček a může být rušivý. Pokud jsou však komponenty chladné, větráček se otáčí pomaleji a notebook je pak tišší.
Jak chladič vypadá
Menší plastová krabička o rozměrech 78 x 56 x 29 milimetrů obsahuje malý větráček s červeným podsvícením a jednoduchý mechanismus pro upevnění. Ten spočívá v přichycení na mřížku výdechu chlazení notebooku pomocí háčků. Pro lepší uchycení slouží kovové kolečko, které háčky zatáhne více do chladiče a zmenšuje tak mezeru mezi jím a notebookem. Hmotnost chladiče je jen 62 gramů.
Chladič notebooku tak musí mít vertikální mřížku, jako je to u většiny dnes prodávaných notebooků.
Velikost nasávacího otvoru chladiče je 48 x 10 milimetrů, otvor pro odvod horkého vzduchu z chladiče má rozměry 11 x 12 milimetrů. O napájení se stará USB konektor s prodlužovacím kablíkem na navijáku. Ten má délku až jeden metr, takže není problém chladič připojovat do USB konektoru třeba na opačné straně notebooku.
Pomocí stříbrného tlačítka lze regulovat otáčky ve dvou krocích, se zvýšenými otáčkami je červené podsvícení intenzivnější. Celý chladič působí značně plastově. Holografické nálepky měnící barvu při různých úhlech pohledu a červené podsvícení jako kdyby měly větráček směrovat k herním notebookům.
Jak chladič funguje
Výrobek by měl jít namontovat na většinu dnes běžně prodávaných notebooků, což se nám také většinou povedlo. Jen málokdy ale skutečně dobře držel a v případě notebooku Toshiba Satellite M70 nedržel pro malý rozestup příchytných háčků vůbec. Ozkoušeny byly nejpoužívanější šasi notebooků Acer řady Aspire / TravelMate, ASUS, Toshiba a Hewlett-Packard. K tomuto výčtu musíme přidat notebook Fujitsu Siemens Computers Amilo Xi 2550, na kterém také proběhlo jedno ze dvou měření.
Jak chladič chladí
Chladící účinky nebyly prakticky zaznamenány. Měření bylo provedeno jednou bez zátěže a jednou při zátěži na notebooku ASUS Lamborghini VX3 a zmíněném FSC. Bez zátěže se oba notebooky dokázaly uchladit samy a rozdíl v naměřených teplotách procesoru se zapnutým a vypnutým chladičem byl roven nule. Při zátěži již byla situace lepší, ovšem jen o maximálně 1-2 °C, což je zanedbatelná hodnota.
Situace byla nepatrně lepší na povrchu notebooků, kdy bylo znát, že chladič odčerpává teplo v okolí výdechu chlazení notebooku. Bohužel byl rozdíl minimální, teploměr u obou notebooků opět ukázal hodnoty nižší jen maximálně o 2 °C. Při teplotě výdechu chlazení 44 °C je toto nepříliš povzbudivá hodnota, navíc bez jakéhokoli přínosu pro uživatele - teplo na klávesnici a na plochách pro opření zápěstí zůstává.
Další postřehy z praxe |
Chlazení doprovází poměrně značný hluk. Ačkoli při měření hlukoměrem nepřesáhl 30 dB a byl tak mimo rozsah našeho měřícího přístroje, subjektivně je velmi rušivý již při nižších otáčkách. Zvýšení otáček znamená již velmi nepříjemný zdroj hluku a to nejenom v noci při práci, ale i v rušnější kanceláři. Výrobce na obalu zmiňuje vliv chladiče na zlepšení výkonu grafiky notebooku, metodika měření ani přesná čísla nejsou uvedeny. Při měření jsme využili benchmark HWiNFO32, který žádnou změnu u testovaného notebooku nezaznamenal. Jen pro zajímavost jsme tedy provedli test s chladným notebookem těsně po zapnutí a s notebookem, který prováděl cyklicky 3DMark03 se zaslepeným výdechem chlazení. Teplota procesoru byla v prvním případě 51 °C, ve druhém 75 °C, teplota šasi stoupla v okolí klávesnice o 13 °C. Výsledky benchmarku dopadly ve všech aspektech stejně s drobnými odchylkami na hranici chyby měření. Účinek chladiče na výkon grafiky se tak ani u testovaného notebooku prokázat nemohl. Výkon se může u novějších notebooků snižovat až při vyšších teplotách, těch se však nepodařilo dosáhnout. Větráček uvnitř chladiče napájený konektorem USB odebíral u testovaného notebooku ASUS na nižší otáčky 0,38 W a na vyšší 0,63 W. |
Závěr
U tohoto typu chladiče značně záleží na rozmístění komponent uvnitř notebooku. Rozhodně se více vyplatí chladící podložka, která dokáže ochladit spodní část notebooku bez ohledu na jeho uspořádání. Nejenom, že se tak sníží teplota všech komponent, navíc se ale i ochladí plochy pro opření zápěstí a celkově se sníží hlučnost notebooku při zátěži. Tyto poznatky máme ověřeny z praxe a brzy zveřejníme výsledky podobného měření.
Testovaný chladič je navíc svou hlučností značně nepříjemný a za cenu přibližně 600 Kč jej nemůžeme doporučit. Aktivní chladící podložky je možné zakoupit za srovnatelnou, popř. o několik stovek korun vyšší cenu.
Za rychlé vyřízení zápůjčky děkujeme firmě Czechcomputer, držiteli ocenění Křišťálová Lupa 2007. Hlukoměr Voltcraft SL-300 do testu zapůjčila firma FK Technics, provozovatel zásilkového obchodu s elektronikou CONRAD electronic. |