Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Radíme, jak si co nejdříve zničit notebook

Dostali jste chuť zničit si svůj notebook a nevíte jak? Nabízíme souhrn těch nejlepších způsobů, jak jej co nejrychleji poslat do věčných lovišť a co možná nejvíce si znepříjemnit práci.

Zničit notebook je snadnější, než si myslíte. | foto: Profimedia.cz

Důvodů, proč si odpravit přenosný počítač, může být mnoho. Rodiče koupili notebook s pomalou grafickou kartou, milenec se netrefil do výběru růžového odstínu, ostatním holkám nepřijde vybraná značka dostatečně trendy. Z milionů prodaných notebooků nalezneme takových případů tisíce. Pokud však patříte k většině, která si chce svého placatého miláčka uchovat na delší časové období, než jsou tři vteřiny volného pádu z Nuselského mostu, čtěte dále. Právě v tomto článku se dozvíte, jak se o svůj přenosný počítač dobře starat.

Mechanicky to jde nejlépe

Ne každý bydlí v Praze, a tak by se mohla cesta do Nuslí prodražit. Copak skutečně neexistuje levná a bezhlučná alternativa, jak o notebook přijít? Samozřejmě že existuje! Házejte svým notebookem, bouchejte s ním, pokládejte na něj těžké nebo horké věci. Během několika týdnů začnou jednotlivá spojení plastových dílů povrzávat a budete tak moci odstartovat první fázi svého boje za nový počítač. "Ten můj notebook se nějak prohýbá, podívej se, jak skřípe!" - přesně to sníží kvalitu výrobku v očích vašeho okolí a po nějakém čase již uslyšíte jen: "No to je šmejd, to zahoď a koupíme ti jiný...". Vítězství je na dohled! Možná budete až překvapeni, jak málo stačí i u dražších notebooků k jejich poškození.

Jestli si svůj notebook nechcete zničit, noste ho ve speciálním batohu pro notebooky. Důležité je na něm polstrování, které zaručí dobrou odolnost proti nárazům i odření. Při výběru zkontrolujte hlavní kapsu, neměla by se dotýkat spodní části batohu, která se při položení dotýká země. Dobře provedené batohy mají tuto kapsu přišitou několik centimetrů nad dnem, mají i bohatě polstrovanou plochu dosedající na záda, takže se neprohýbá víko displeje. Na víko notebooku nic nestavte, většinou je mezi ním a displejem jen pár milimetrů místa a LCD se může při tlaku nevratně poškodit. Vhodnější než brašny přes rameno jsou batohy, u brašen totiž mají zloději ihned jasno, co zrovna přepravujete.


Uražený kloub displeje způsobený špatnou přepravou

Odřený plast způsobený nešetrnou manipulací - 3 měsíce používání



Kvalitní batoh již máte a jste pod pečlivým dohledem - nějaké nárazy a nešetrné zacházení neprojde. Nezbývá než se do toho pořádně opřít a začít s notebookem normálně pracovat. A opřít doslova - stačí každý den položit zápěstí na plochu před klávesnicí a někdy se již během několika týdnů začne plast nepříjemně lesknout. Přirozený pot zápěstí působí na plasty jako ředidlo a především stříbrně lakované povrchy brzy mění odstín do zelené a černé. Podobného výsledku můžete dosáhnout i nevhodným čištěním, nejlepší bude používat drátěnku a paži Sylvestera Stallona.

Ochrana před tímto jevem, který vadí především při pozdějším prodeji, je přelepení exponovaných ploch slídou tak, jak to dělají někteří majitelé s displeji mobilních telefonů. U stříbrných plastů prakticky není nic poznat, u tmavých plastů dobře provedené překrytí může vypadat i efektně. Nejspolehlivější ochranou je prevence - koupit notebook s kovovou plochou před klávesnicí. Ta má zase ale nevýhody, neboť lépe vede teplo od procesoru a nemusí být příjemná na dotek. Pro čištění používejte ubrousky z mikrovláken, které neodřou  povrch. Jsou nezbytné při čištění displeje!


Plocha pro opření zápěstí před klávesnicí - 2 měsíce používání

Tmavý touchpad - 6 měsíců používání




Máte kvalitní batoh, notebook vytesaný z kusu kovu a po ruce žádná drátěnka. Zažeňte chmury a nalijte do notebooku tolik vody, kolik se do něj jen vejde. Zadívejte se jiným směrem a omylem shoďte na klávesnici hrnek s kávou, ještě lépe celou konvici. Zaručený způsob, jak udělat z notebooku pouhý kus nábytku! Jestli chcete udělat servisním technikům radost, použijte raději sladkou limonádu. Naneštěstí jsou notebooky s odolností proti polití tekutinou, které přežijí i to...

Pokud se vám již podaří taková nehoda a polijete si klávesnici, ihned otočte notebook klávesnicí k zemi a vyndejte baterii včetně síťového adaptéru. Tekutina se tak nemusí dostat na základní desku a odpojením zdroje energie zamezíte zkratům součástek. Reklamaci vám v servisu nemusí uznat (a většinou také neuznávají) a budete muset zaplatit za opravu plnou částku. Vyschnutí notebooku neuspěchejte, dejte mu klidně několik dní.


IBM ThinkPad s klávesnicí odolnou proti polití



Ničit můžete i lstivě


Co může být lstivějšího než nalít do klávesnice tři hrnky kávy a omylem shodit notebook z okna? Svaly vyměníme za mozek a té ošklivé potvoře pořádně zatopíme. Součástky uvnitř počítače nesnášejí teplo, a tak se jej výrobci snaží všemožně omezovat. Jestliže ale zakryjete výdech chlazení, notebooku nepomůže ani James Bond. Stačí jej položit  na postel (tedy notebook, nikoli Bonda), měkké povlečení již řádně ucpe přístup chladného a výdech horkého vzduchu a teplota uvnitř šasi začne náležitě stoupat. Deka má i tu výhodu, že teplo vrací přes plasty zpátky do počítače, během pár desítek minut pak teplota stoupne i o desítky stupňů. Nové notebooky mají tepelnou ochranu a samy se vypnou při přehřívání procesoru, i když tedy počítač neupečete, výrazně tím alespoň snížíte životnost všech komponent.

Pevný disk

Ze všech komponent počítače vadí teplo nejvíce nejspíše pevnému disku. Z dlouhodobých zkušeností googlu, který vlastní statisíce disků, je optimální teplota pro disky přibližně mezi 30 - 40°C, vyšší teploty než 45°C by se měly disky vyvarovat. Nejhorší je náhlá změna teploty, pokud cestujete, nezapínejte notebook ihned po příchodu domů, ale nechte disk v klidu ohřát na pokojovou teplotu. Při používání mějte notebook na rovném povrchu, aby se dokázal sám ochladit. Pokud zjistíte, například pomocí tohoto programu po stisku tlačítka "Sensors", že se váš notebook přehřívá (teplota procesoru nad 60°C, disku nad 50°C), kupte mu raději nějakou chladicí podložku.

Chladící podložka pod notebook

Opomeneme-li optické mechaniky, je pevný disk poslední mechanická součást uvnitř počítače. Kromě motorku, který se stará o otáčení ploten, jsou v disku přítomny i hlavičky kmitající nad povrchem ploten. Dokud byly ještě disky poměrně drahé, chovali se k nim uživatelé jemně, s klesající cenou se však dostávají i do rukou nezkušených spotřebitelů, kteří je nikterak nešetří. První pravidlo je proto s diskem (resp. celým notebookem) příliš netřást, aby hlavičky neodřely povrch ploten. Pokud počítač "natvrdo" restartujete, před opětovným zapnutím vyčkejte několik sekund, než se hlavičky stačí zaparkovat. Chovejte se k disku slušně a pravidelně ho defragmentujte, máte na něm to nejcennější - vaše data. Blížící se potíže s diskem označuje jeho příliš častá kalibrace, kterou poznáte podle občasného hlasitého cvaknutí.



Pokud již notebook alespoň trochu dodělává, pojistěte to softwarem. Prohlížejte nemravné stránky, čtěte e-maily od neznámých adresátů a ihned neváhejte otevřít přílohu pregnantbush.exe. Počítač se vám brzy zanese nejrůznějšími viry a dalším plevelem, který bude dusit výkon procesoru a snižovat odezvu při práci. Jako pravý odborník pak zadejte do vyhledávače "Windows fórum" a všem své zkušenosti ze špatného operačního systému řekněte. Stejně postupujte i v diskusích zabývajících se kvalitou jednotlivých značek notebooků, vždy přidejte dva až tři mrkající smajlíky pro větší znalost problematiky a neváhejte použít vykřičníky. Ve svém okolí dále rozhlašte jméno výrobce svého notebooku, a především vymyslete několik kamarádů, kteří mají s touto značkou stejné nebo i horší zkušenosti - přece v tom nebudete sami!

Vista vs. XP

Svůj notebook s největší pravděpodobností budete provozovat s operačním systémem Windows od firmy Microsoft. Díky tomu, že je nejrozšířenější, odhaluje se na něm také bezkonkurenční množství bezpečnostních děr, které se dají zneužít. Neotevírejte podezřelé soubory, nepotvrzujte hlášky, které nechápete. I přes toto jednoduché opatření zabraňující velkému množství nákaz je dobré nainstalovat si antivirový program, a především používat kvalitní firewall. K těmto dvěma základním součástem se často přidává software pro odstranění spyware, adware, malware apod. Všechny tyto součásti včetně samotného operačního systému nezapomínejte updatovat v podobě stahování aktualizací a záplat.

Více se dočtete zde:
Kompletní seznam jak se bránit
Výběr antivirových programů zdarma
Jak jste na tom se zabezpečením
Co je co aneb terminologie v kostce

Pokud vám to přijde až příliš složité a obejdete se bez hraní her, které jsou v drtivé většině psány pro Windows, můžete zkusit i jiné operační systémy. Rozsáhlý článek o Linuxu naleznete zde, s výběrem vhodné distribuce pomohou tyto stránky. Značné popularitě se těší i Mac OS, který se dodává s notebooky MacBook amerického výrobce Apple.

Linux se zlobí


Možná máte smůlu a zrovna vlastníte ideální notebook s odolnou konstrukcí a kvalitními materiály, kterému nevadí prach ani voda. Máte v něm bezchybný operační systém, místo pevného disku používáte moderní SSD uložiště a komponenty chladíte dusíkem. Gratulujeme a přejeme dlouhá léta spokojeného používání!
  • Nejčtenější

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

Čtyři rady, jak postupovat, když váš počítač není způsobilý pro Windows 11

Celá řada nyní využívaných počítačů nesplňuje oficiální požadované podmínky potřebné k upgradu na operační systém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Zemřel spoluzakladatel Intelu, který vymyslel Mooreův zákon

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu,...

Jak se dostat k datům v nefunkčním PC

Počítače jsou jen stroje a i ony se mohou snadno rozbít. Pokud se to stane, pak to ještě neznamená, že vaše soubory...

Google v závodu s Microsoftem spouští testování umělé inteligence Bard

Nedávno představený Bard se v úterý dostává do veřejné testovací fáze. Google pro tento systém strojového učení s prvky...

Že by to nakonec vyšlo? Modul pro „světelnou wi-fi“ míří do domácností

Přímo na veletrhu MWC 2023 v Barceloně si odbyl premiéru první modul pro datové přenosy standardu li-fi pro spotřební...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...