Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odolná cihla pro školáky. Recenze netbooku Dell s dotykovým displejem

Exkluzivně   0:01
Robustní netbook, který můžete bez obav předhodit dětem. Dell vyrobil počítač s odolnou konstrukcí, která odolá bez následků i nešetrnému zacházení. Nelíbil se nám ale displej.
Dell Latitude 2100

Dell Latitude 2100 | foto: Jiří Zahrádka

Současná nabídka netbooků je natolik rozsáhlá, že zákazníci nemají příliš velké šance se ve všech vyznat. Radost jim proto nejspíše neudělá americký Dell, který uvedl další minipočítač na cesty. Z šedého průměru ale vybočuje celkem výrazně - bachratý netbook s odolnou povrchovou úpravou a dotykovým displejem nemá v nabídce jen tak někdo. Více fotografií najdete ve fotogalerii.

Dell Latitude 2100

Jmenuje se Dell Latitude 2100, má 10,1" displej a procesor Intel Atom. Doplňuje již existující nabídku netbooků Dell Inspiron Mini, která se skládá hned ze tří modelů lišících se především velikostí úhlopříčky. Více se o nich dočtete v článku Do Česka přicházejí nové netbooky: Dell, Mistation a mivvy.

Dell Latitude 2100

Počítače v řadě Latitude patří do "vyšší" kategorie než levné inspirony. Určeny jsou spíše pro vyšší pracovní nasazení a firmy, zatímco inspirony jsou cíleny pro domácí uživatele. Náš testovaný latitude je navržen pro školáky a studenty, kteří potřebují slušnou výbavu a především zvýšenou odolnost.

Konstrukce připomíná cihlu

Nejen hranatý design, ale i pevnost konstrukce jako by čerpala ze stavebního materiálu. Pevné víko displeje, velmi tuhé klouby, tvrdé šasi, odolná povrchová úprava plastů - to vše zaručuje odolnost i při roztržitém dětském zacházení. Během dvou týdnů nám netbook vydržel běžné provozní pády bez jediného škrábnutí, o což se zasloužil zvláštní pogumovaný povrch.

Dell Latitude 2100

Ve výsledku bude nejspíše odolnější chystaný netbook HP ProBook s voděodolnou klávesnicí a hořčíkovým rámem. I tak se nám zdá hranatý dell vhodný pro náročnější použití na cestách, bez problémů by měl vydržet nárazy v brašně, pády z menších výšek a časté přenášení.

Jako správná cihla je bohužel netbook také značně těžký, jeho hmotnost se šestičlánkovou baterií činí rovných 1,6 kg. K této hmotnosti je nutné připočítat také 420g síťový adaptér, který má (opět bohužel) stejné rozměry jako klasický adaptér Dell k notebooku. Ušetřit na hmotnosti lze při objednání tříčlánkové baterie, která je o 300 gramů lehčí. Výdrž pak ale spadne na polovinu.

Malý latitude si můžete vybrat v několika barevných provedeních. Černá varianta je nejlevnější, barevné kombinace s antibakteriální úpravou jsou za příplatek 500 Kč bez daně.

Dell Latitude 2100

Konfigurátor nabízí různé verze a částky

Je to přibližně rok, co je možné koupit notebooky a netbooky Dell v řetězcích a maloobchodech. Přijdete do prodejny, vyberete si počítač a po zaplacení si jej odnesete domů.

Dell však byl vždy primárně prodáván přes internet na stránkách výrobce (www.dell.cz) v tzv. konfigurátoru. Má několik výhod, ale oproti řetězcům zaplatíte více peněz, neboť nedostanete množstevní slevu. Navíc se vám k celkové ceně přičte v posledním kroku nechutných 952 Kč s DPH za dopravu. Pokud je dnes možné převést 20kg balík přes celou ČR za maximálně 200 Kč, nabízí se otázka, za co vlastně Dellu platíte.

Dell Latitude 2100

Konfigurátor je dobrý v tom, že si můžete svůj netbook přizpůsobit - volit lze barvy, operační systémy, konfiguraci procesoru, velikosti paměti a disku atd. U netbooku Dell navíc můžete přihodit i několik nadstandardních služeb, například Dell CompleteCare (pojištění proti náhodnému poškození/krádeži), rozšířenou záruku na baterii, obnovu pevného disku a další.

Díky těmto možnostem není jednoduché říci, na kolik Latitude 2100 vlastně přijde. V následující tabulce jsou proto uvedeny dvě konfigurace, jedna nejlevnější, druhá taková, jakou bychom si chtěli v redakci koupit. Jen pro porovnání s maloobchodem - druhou variantu lze pořídit v některých e-shopech již sestavenou za částku okolo 15 000 Kč s DPH plus poštovné, ušetřit tak lze cca 1 000 Kč, tedy přibližně 6 %.

Sestava  Konfigurace Výsledná cena s DPH
Nejlevnější možná Atom, 512 MB, OS Linux Ubuntu, 10,1" displej, bez webkamery, 80GB disk, tříčlánková baterie, bez wi-fi, bez Bluetooth 11 897 Kč
Sestava redakce Atom, 1 GB, OS Win XP, 10,1" dotykový displej, s webkamerou, 160GB disk, šestičlánková baterie, WiFi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 16 414 Kč

Milá je cena za webkameru a dotykový displej (cca 1 000 Kč), celkově je ale latitude tím nejdražším netbookem na trhu. U Dellu si zákazník totiž připlácí nejenom za "značkovost", ale také za servis, jehož formát patří k tomu nejlepšímu na trhu. Konkrétně k tomuto netbooku dostáváte v základu 3 roky záruku Next Business Day, to znamená, že oprava proběhne druhý pracovní den přímo u zákazníka. Pozor při nákupech v maloobchodu, pro snížení ceny někdy mívají v základu horší nebo kratší záruku.

Dell Latitude 2100

Více o zárukách se dočtete v článku Pozor na záruky, jak jsme byli spokojeni se samotným servisem Dellu, pak v článku Poškozený displej vyměněn za 20 hodin.

Výbava je zcela standardní

Procesor Intel Atom taktovaný na 1,6 GHz známe z většiny netbooků, pro Windows XP je dostatečně výkonný, zároveň poměrně úsporný a příliš netopí. Pro Windows XP je 512 MB operační paměti dostatečná hodnota, více si ale budou rozumět s 1 GB za příplatek 600 Kč. V naší sestavě byly rovnou 2 GB (2 x 1 GB).

Naměřili jsme:

 • Datovou propustnost paměti 1 497 MB/s
  Je to zcela běžná hodnota, konkurence (Acer, Asus, MSI) sice někdy dosahuje nepatrně lepších výsledků (1 600-1 700 MB/s), na rychlosti práce to ale není nijak znát.
 • Průměrnou rychlost pevného disku při čtení 58,9 MB/s
  Nadprůměrná hodnota, která se podepisuje na rychlejší práci se soubory a celkové odezvě systému. Chválíme. Konkurence dosahuje rychlostí okolo 50 MB/s.
 • Rychlost procesoru CPU 4023 MIPS, FPU 3349 MFLOPS
  Běžné hodnoty, kterých dosahují všechny netbooky s Atomem N270. Novější Atom N280 je taktovaný o 0,06 GHz výše, na rychlosti to není nijak znát. Následující grafík ukazuje výkon Atomu s běžným dvoujádrovým procesorem z klasického notebooku. Rozdíl je propastný, netbooky jsou zkrátka pomalé počítače. Na druhou stranu - běžné psaní a surfování po internetu zvládají s přehledem. Více ve Velkém testu.

Notebook vs. netbook

 • Výkon grafiky v 3DMark06 160 bodů
  Slabý výkon integrované grafiky GMA 950 je u netbooků standard, se kterým je nutné počítat. Na rozdíl od vyšších verzí 500 nebo Nvidia ION nepodporuje přehrávání videí ve vysokém rozlišení, což ale u netbooků zas tolik nevadí. Více ve Velkém přehledu.
 • Celkové skóre v PCMarku05 1 395 bodů
  Na netbook běžná hodnota, celkově je ale výpočetní výkon podprůměrný. I ten nejlevnější notebook s přehledem zvládne více než 2 000 bodů, průměrně okolo 3 000. Netbooky jsou zkrátka počítače pro nenáročné použití.
Počet rozhraní je také zcela standardní - tři USB, analogové VGA pro externí monitor a čtečka karet 3 v 1. Nezvyklá je na netbook přítomnost gigabitového ethernetu, konkurence zpravidla oplývá jen 10/100. Bluetooth a wi-fi je za příplatek, v našem modelu byl adaptér od Intelu 802.11 a/b/g/n. Za příplatek je rovněž webová kamera, která se objednává společně s displejem.
Dell Latitude 2100Dell Latitude 2100

Zaujal nás dotykový displej

Displej je nakonec jediným opravdu zajímavým parametrem celého počítače, neboť může být za příplatek dotykový. Má úhlopříčku 10,1", rozlišení 1 024 x 576 a je matný. Právě rozlišení nám neudělalo příliš velkou radost, 576 řádků není mnoho a některé programy pak mají problémy se spuštěním. Klasických 1 024 x 600 by bylo praktičtější.

Dotykový panel funguje i bez stylusu (dotykového pera), který není součástí dodávky. Umožňuje tak především rychlou navigaci, náčrtky pomocí prstu nejsou příliš přesné. V tomto ohledu není od věci připomenout mini tablet Asus Eee T91, který funguje na stejném principu, je však daleko promyšlenější. Jeho displej je totiž konvertibilní, tedy otočný. Práce je pak daleko příjemnější, neboť lze počítač pohodlněji držet, Asus má v sobě také umístěn stylus pro snadnější kreslení. K velké škodě se dodávky na český trh stále zpožďují. Více se o Asusu Eee T91 dočtete zde (+ video).

Dell Latitude 2100

Smysl dotykového displeje tedy vidíme, jen pokud by byla v netbooku Latitude navigace, kterou však nelze dokoupit ani za příplatek. Praktičtější nám přijde dokoupit digitální pero, se kterým je práce daleko pohodlnější. Vzhledem ke gumovému povrchu víka displeje ale nepůjde k tomuto modelu nejspíše přichytit. Více o digitálním peru se dočtete v článku Test: Z obyčejného notebooku dotykový tablet za dvě minuty (+ video).

Pokud se ohlédneme jen za kvalitou samotného displeje, jedná se o šedý průměr. Displej na latitude měl spíše studený nádech, podání bílé barvy jde do modra. Jas i barvy jsou průměrné, na surfování po internetu je ale obraz dobrý.

Matné displeje samy o sobě jsou vhodné pro práci na venkovním světle, kde mají na rozdíl od lesklých displejů čitelný obraz. V místnostech ale mají horší podání barev, jsou méně živé. Například filmy tak vypadají lépe na lesklých displejích. Dotykový panel navíc bere displeji jas, sice nepatrně, ale rozhodně nepropouští všechno světlo.

Nad smyslem dotykového panelu na tomto netbooku je tak lepší se předem zamyslet. Určitě se bude někomu hodit, ale pro většinu uživatelů se nám to jeví jen jako ztráta několika stovek korun. Z Latitude 2100 zkrátka nikdy nebude malý lehký zápisník, pro které se dotykové displeje hodí více.

Vlastnosti netbooku v běžném provozu

Předně se nám líbilo robustní provedení, o netbook jsme neměli strach v žádné situaci. Naleštění krasavci s lesklými plasty sice vypadají na fotografiích krásně, v praxi jsou ale stále plní otisků prstů a brzy se odřou. Nikoli Latitude 2100. Pogumovaný povrch se dobře drží, nečistoty lze snadno odstranit prstem. Otázkou je životnost gumy, což není možné v rámci jedné recenze zjistit.

Dell Latitude 2100Dell Latitude 2100

Zahřívání při běžném používání je na dobré úrovni, nejvíce teplá je spodní část. V zátěži je teplo už poměrně citelné, na klíně by se latitude moc dlouho nechávat neměl. Čtěte Držte si notebook od těla. Teplo může způsobit neplodnost

Na dobré úrovni je při běžném provozu také hlučnost. Netbook není tak tichý jako konkurence s procesory Atom Z520, které mají sníženou spotřebu a zahřívání, pracovat však i tak dokáže docela potichu. Při dlouhodobější zátěži je již dell hlučnější, zvuk větráčku ale není nepříjemný.

Dell Latitude 2100

Vadila nám absence grafického ukazatele hlasitosti nebo jasu displeje. Pokud například chcete ztlumit hlasitost reproduktorů, nezbývá než tisknout tlačítko pod displejem tak dlouho, dokud nebudete spokojení. Jestli jste ale v 50 % hlasitosti, nebo již téměř u nuly, se na displeji nikde nedozvíte.

Reproduktory jinak musíme pochválit, jsou umístěny vedle displeje přímo proti uživateli, a hrají proto poměrně hlasitě. Jako vždy to není žádný zázrak, ale mezi netbooky jde o lepší průměr.

Klávesnice se povedla, je tvrdá, dostatečně velká a má dobré rozložení. Hodně vadila jen poloha klávesek PgUp a PgDn vedle šipek, stačí se lehce překlepnout a rázem jste na stránce někde úplně jinde.

Dell Latitude 2100

Zajímavostí je svítící nesmysl na víku displeje. Při běhu na baterie lišta nesvítí, při zapojení netbooku v zásuvce vydává tlumené bílé světlo.

Dell Latitude 2100

Je programovatelná, může indikovat různé činnosti v operačním systému - například spuštění nepovolené aplikace během výuky. Jak to vývojáři zamýšleli, ukazuje následující video. Pro většinu koncovch uživatelů to bude ale vždy jen svítící nesmysl nebo zajímavá ozdůbka. Dell to myslí s rozšířením do škol vážně, hodlá dodávat také pojízdný kontejner k uložení až 24 těchto netbooků, ve kterém je lze všechny dobíjet a vzdáleně spravovat. Že školy netbooky pro výuku chtějí, jsme psali již v článku V Polsku experimentují, děti nosí do škol místo učebnic netbooky.

Obdobně "hravým" detailem je také průhledný rámeček na zadní části baterie. Můžete si nakreslit/vytisknout svůj vlastní obrázek a udělat tak notebook trochu osobnější, nebo usnadnit jeho identifikaci mezi ostatními. Do otvorů na bocích netbooku lze rovněž připojit popruh (za příplatek), a netbook tak přenášet jako kabelku na rameni.

Dell Latitude 2100Dell Latitude 2100

BIOS netbooku vypadá jako z jiného světa, tolik možností nastavení u konkurence nenajdete. Je vidět, že je to plnohodnotný latitude určený pro náročnější klientelu. Nechybí například ani aktivace modulu pro dohledání notebooku při krádeži.

Dell Latitude 2100

Poslední a nejdůležitější položkou je jako vždy výdrž. S nadstandardní šestičlánkovou baterií vydržel počítač běžet maximálně 7 hodin. V tomto režimu byla vypnutá wi-fi, jas displeje byl stažen na minimum a na počítači nebyla spuštěna žádná aplikace. Při přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací, wi-fi a maximálním jasem displeje pak klesla výdrž na 3 hodiny. Běžně šlo na dellu psát texty necelých 5 hodin, což je již celkem použitelné. Škoda vysoké hmotnosti i značné velikosti baterie.

Závěrečné zhodnocení

Těžkopádný, robustní, odolnější než konkurence. V mnoha ohledech ji dokáže předčit, například ale výdrž baterie nebo kvalita displeje patří pouze k průměru. Vyzdvihnout musíme dobrou klávesnici a špičkovou záruku, kterou jiní výrobci dokážou poskytnout jen horko těžko anebo vůbec. Dotykový displej má v takto provedeném netbooku jen omezené použití a každý by si měl předem rozmyslet, jestli se mu taková "vychytávka" vůbec vyplatí.

Dell Latitude 2100
 • procesor Intel Atom 1,6 GHz
 • chipset Mobile Intel 945GSE
 • paměť 512 MB, max. 2 GB
 • disk 80/160 GB nebo 16GB SSD úložiště
 • grafika GMA 950
 • displej 10,1", 1 024 x 576, matný, za příplatek dotykový
 • rozhraní: 3 x USB, VGA, čtečka 3 v 1
 • další komunikace: gigabitový ethernet, za příplatek Bluetooth a wi-fi
 • poznámky: webkamera
 • hmotnost od 1,3 kg s 3článkovou baterií do 1,6 kg s 6článkovou
 • rozměry 26,5 x 18,7 x 23 až 40 cm
 • baterie 3čl. nebo 6čl. (58 Wh)
 • operační systém Windows XP/Vista, Ubuntu (Linux)
 • cena od 11 900 Kč s DPH a dopravou
 • Nejčtenější

Ruské radary včasné výstrahy. Ani jim neprospívá válka proti Ukrajině

v diskusi je 108 příspěvků

17. června 2024

V předposledním květnovém týdnu ukrajinské drony zřejmě zasáhly ruské radarové stanice u měst...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 7 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hoffmann nechal vypnout rozhlas. Jako jeden z mála komunistů skončil ve vězení

v diskusi je 57 příspěvků

15. června 2024

Před 100 lety se narodil Karel Hoffmann, člen konzervativní kliky uvnitř KSČ, který během okupace v...

Možná jste ani netušili, že Microsoft Word umí tyto tři věci

v diskusi je 23 příspěvků

18. června 2024

Je těžké narazit na někoho, kdo by neznal Microsoft Word. Možná však bude stejně vzácné potkat...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vyhlídkový raketoplán Richarda Bransona letěl naposledy

v diskusi je 13 příspěvků

14. června 2024

Minulou sobotu se uskutečnil historicky poslední let raketoplánu SpaceShipTwo se čtyřmi pasažéry na...

Unikátní televizor děti nejspíš nadchne, ale má nepochopitelnou slabinu

v diskusi je 1 příspěvek

20. června 2024

Do rukou se nám dostal nejspíš jediný televizor na trhu, který je určený přímo pro děti. Má odolné...

OBRAZEM: Zlatou éru dopravního letectví nám připomene ikonická Caravelle

v diskusi je 22 příspěvků

19. června 2024

U příležitosti letního sezonního zvyšování intenzity letecké dopravy nad Evropou si ukažme obrázky...

Zamáčknete slzu? Windows se definitivně zbavuje tří typických aplikací

v diskusi je 7 příspěvků

19. června 2024

Premium Změna je život, řekli si možná v Microsoftu. V nadcházející aktualizaci systému Windows 11 24H2 se...

Nedávno odepisovaná nejvzdálenější sonda Voyager zase posílá všechna data

v diskusi je 37 příspěvků

18. června 2024  16:51

Přelom minulého a letošního roku byl pro sondu Voyger 1 velice dramatický. Pozemní tým se s ní...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...