Čtvrtek 22. října 2020, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 22. října 2020 Sabina

První dojmy: mořský netbook od Asusu, který nešumí

Exkluzivně   0:01
Jeden z nejlepších netbooků dneška dostal nový design, nový hardware a trošku zhubnul. Ve výsledku nás nadchl tichým chodem. Představujeme Asus Eee 1008HA.

Asus Eee | foto: Jiří Zahrádka

Výrobce jej označuje slovem "Seashell", tedy "mořská lastura", což docela vystihuje jeho charakter při práci - je tak tichý, že o něm nebudete ani vědět. Dokonce i při zátěžových testech nebyl větráček vůbec slyšet. Kdyby to tak bylo u každého netbooku...

Oproti staršímu modelu 1000H, který obdržel naše prestižní ocenění Tip redakce ve Velkém testu netbooků, má však novinka i několik nevýhod. Měli jsme pár hodin na zhodnocení všech vlastností jednoho z předprodukčních vzorků. Jaké jsou naše dojmy?

ASUS Eee PC 1000HAsus Eee PC 1008HA (Seashell)

Vlevo starší "éčko" a vpravo jeho nástupce

Design asi nebude z vlastní dílny

Ruku na srdce: Asus se se svým novým modelem hodně inspiroval u Applu, který vyrábí MacBook Air. Design nového "éčka" je Airu podobný snad ve všech ohledech - začíná to u čistých křivek zavřeného notebooku, pokračuje přes velmi tenký profil a končí u jednotlačítkového touchpadu. Do očí bije i nové otevírání víka, kdy se zadní hrana při otevření posune za notebook. Přesně jako u Applu.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Asus Eee Seashell...

MacBook AirMacBook AirMacBook AirProfil MacBooku AirMacBook Air

...a MacBook Air od Applu

Na druhou stranu musíme uznat, že se vše Asusu vydařilo. Netbook vypadá vyspěleji než starší řada "éček", která byla primárně zaměřena na příznivou cenu a funkčnost. Takové MSI se u MacBooku Air inspirovalo také a jaký je výsledek? Podle testu předprodukčního vzorku hodně nepovedený. - čtěte Test: Parodie na notebook od MSI je špatnou kopií MacBooku Air

Asusu se naopak novinka povedla po designové stránce snad ve všech ohledech. Hezkým tvarům a velmi solidnímu zpracování se ale musela podřídit konstrukce.

Nový kabátek je nepraktický

Velkým mínusem pěkného designu je nepraktické zakrytí portů. Aby konektory nepřerušovaly jednoduché tvary, jsou schovány pod plastovými záslepkami přichycenými napevno k tělu netbooku. Zdržuje to při práci a jejich upevnění by se mohlo časem uvolňovat.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Výbava doznala zeštíhlení - asi nebylo jednoduché v tak tenkém těle rozmístit všechny porty. Na netbooku proto najdeme jenom dva USB porty místo standardních tří. Zmenšil se též VGA konektor, místo klasického 15pinového obříka najdeme pouze Mini VGA. Pro připojení k běžnému analogovému vstupu monitoru tak musíte použít redukci. Oproti MacBooku Air je ale redukce ukryta ve spodní straně netbooku a máte ji tak vždy u sebe.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Předposlední nevýhodu nového designu vidíme v lesklém povrchu. Přijde mi to jako včera, kdy jsem seděl na tiskové konferenci Aceru obklopen opálovými kamínky a lesklými notebooky s designem Gemstone. Při představení nových notebooků s tehdy nevídanými lesklými plasty nebylo novináře, který by si na zapatlané plochy po pár minutovém prohlížení nestěžoval. O dva roky později sedím na tiskové konferenci Asusu obklopen mušličkami a už jen rezignovaně mlčím. Kdy konečně lesklá móda přejde? Nezbývá, než se vyhnout tmavému provedení.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

A konečně poslední mínus designu - baterie není vyndavací. Doposud nebyl problém vozit na cesty druhou baterii a v případě nouze ji vyměnit, nyní si již musíme po vzoru MacBooku Air vystačit jen s nabíječkou. Učesaný design zkrátka není vždy ku prospěchu věci.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Výbava ryze jednoduchá, hardware výkonnější

Na netbooku celkem najdeme dvojici USB portů, mini VGA, čtečku karet 2 v 1 (včetně SDHC karet) a dvojici audio konektorů. Oproti předchozím "éčkům" lehké zhoršení, stále je to ale použitelná výbava pro každodenní činnost.

Nové majitele potěší především výkonnější hardware. Seashell dostal výkonnější procesor Intel Atom N280, který je od nejrozšířenějšího Atomu N270 nataktován kapku výše - místo 1,6 GHz má 1,66 GHz. Věřte, že rozdíl v odezvě při běžné práci nepoznáte. Chipset je kupodivu stále starší 945GSE, což značí přítomnost sdílené grafiky GMA 950.

Díky výkonnějšímu procesoru se výrazně změnilo chování při běžné práci, kdy se procesor méně zahřívá, a větráček se proto nemusí tolik otáčet. Někdy to skoro vypadalo, že je netbook chlazený pasivně a žádný větráček v něm není. Jeho přítomnost prozrazuje slabé vrčení slyšitelné snad jen pozdě v noci.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Výdrž se drží stále u šesti hodin

Hodně nás zajímala reálná výdrž a oproti 10" verzi Eee 1000H se prakticky nezměnila. Při vysoké zátěži vydrží novinka pracovat necelé čtyři hodiny. Pokud ztlumíte jas displeje, zvýší se výdrž při sledování filmu na necelé 4,5 hodiny. A pokud budete hodně skromní a na netbooku budete jen psát, vydrží baterie v Seashellu až deklarovaných 6 hodin.

Maximum, kdy netbook se ztlumeným jasem displeje pouze stál na stole a nevykonával žádnou činnost, je 6 hodin a 40 minut. Prakticky stejné hodnoty jsme dosáhli se současným modelem 1000H. Vzhledem k výraznému snížení hmotnosti nového "éčka" to považujeme za úspěch.

Pár poznámek z praxe...

 • hmotnost se snížila oproti předchozí generaci o 400 gramů na skvělých 1,05 kg. Na výšku shodil Asus více než centimetr a je nyní krásně tenký.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • síťový adaptér má stále velmi malé rozměry, je nejmenší ze všech konkurentů na trhu. Jeho hmotnost je 200 gramů.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • displej o úhlopříčce 10,1" má stále dobré barvy jako jeho předchůdce. Velkou škodou je, že je lesklý. Naopak plusem je rozlišení 1024 x 600, ostatní výrobci pomalu směřují k poměru 16:9 a zmenšují tak počet řádků z 600 na 576.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • disk má 160 GB, dalších 10 GB má uživatel k dispozici online na vzdáleném disku Eee Storage.
 • klávesnice má široké klávesky a píše se na ní dobře. Zajímavé jsou kurzorové šipky v pravé dolní části. Nejprve nám přišly nepraktické, díky netradičnímu tvaru jdou ale dobře nahmatat po tmě. Celkově nám přijde klávesnice lepší než u současné 1000H.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • touchpad je menší než u předchozí generace a tlačítka pro potvrzení voleb jsou poměrně úzká. V předprodejním vzorku bez odladěných ovladačů nám nefungovalo rolování na stránce. Prodejní kusy to již budou umět, navíc dokáží rozpoznat více prstů a dle pohybů pak přibližovat / oddalovat objekty nebo rolovat do stran.
Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • mikrofon má nyní lepší odhlučnění proti okolním ruchům
 • netbook startuje hodně rychle, do Windows XP už za 20 sekund
 • na trhu se má Seashell objevit již za pár dní. První dodávky jsou naplánovány na 3. června. Cena je stanovena na 433 €, což je v přepočtu přibližně 11 500 Kč s DPH
 • celkem má být netbook dostupný v šesti barvách. Kromě klasické bílé, černé a modré také v růžové, tmavě modré a tmavě červené.

Zhodnocení netbooku

Takto tichý netbook jsme již dlouho v redakci neměli. Vypadá pěkně, dlouho vydrží, a přitom se snížila hmotnost. Nevýhod je hned několik, nejspíše tou největší je snížení počtu portů. Od praktičnosti se tak Asus posouvá ke stylovosti, což není moc dobrý trend.

Nový model postupně nahradí starší řady s "horším" designem, pokud tedy stále váháte nad koupí současné 10" verze Eee 1000H, měli byste se rychle rozhodnout. Její recenzi najdete ve Velkém testu netbooků. Byla sice ošklivější, představovala ale poměrně odolného pracanta na každodenní cesty. Nový Seashell je spíše slečna na rozmazlování.

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)

Asus Eee PC 1008HA (Seashell)
 • procesor Intel Atom N280 (1,66 GHz)
 • paměť 1 GB, DDR2
 • disk 160 GB, 10 GB online přes Eee Storage
 • chipset Intel Mobile 945GSE
 • grafika GMA 950
 • rozhraní: 2x USB, mini VGA, čtečka 2 v 1 (SD vč. SDHC, MMC), 2x audio; součástí adaptér mini VGA -> VGA
 • další komunikace: ethernet, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR
 • další: webkamera 1,3 Mpix
 • hmotnost 1,05 kg + 200 g adaptér
 • rozměry 26,2 x 17,8 x 1,8 - 2,6 cm
 • operační systém Windows XP Home SP3
 • cena od 11 500 Kč s DPH

Líbí se vám více novější Seashell, nebo starší verze Eee 1000H?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 13. června 2009. Anketa je uzavřena.

Spíše novější Seashell 934

Spíše starší verze 317

 • Nejčtenější

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tragické a vzácné. Vědci potvrdili první úmrtí na reinfekci koronavirem

V Nizozemsku vědci zaznamenali případ úmrtí ženy, která se podruhé nakazila virem SARS-CoV-2. Jak naznačují i okolnosti...

Nenaplněný příběh nejrychlejší stíhačky světa YF-12A ze Skunčích dílen

Špionážní letoun Lockheed A-12 pro CIA posloužil jako platforma pro připravovanou záchytnou stíhačku létající...

Messenger od Facebooku se mění. Má nové logo i funkce, ale nelíbí se všem

Uživatele tento týden přivítalo nové logo komunikační aplikace Messenger. Naznačuje tím, že se pokračuje v ohlašovaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři ohořelé kostry v poušti. Jak skončil největší letecký únos

Po rekordním leteckém únosu, který provedly palestinské organizace v září 1970, zůstaly v jordánské poušti tři zničené...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Lidé jsou nepoučitelní. Nejčastější slabá hesla wi-fi routerů roku 2020

Analytici společnosti ESET naskenovali více než sto tisíc routerů v německých sítích a vytvořili seznam nejčastěji...

Philips na veletrhu IFA ukázal LED pásek, který udělá ambilight všude

Společnost Philips se rozhodla, že svůj systém ambilight, který u televizí osvětluje okolí podle toho, co se děje na...

Ušetřit, nebo připlatit? Vyzkoušeli jsme nejlevnější notebooky Microsoftu

Premium Microsoft Surface Go 2 jsou nejlevnější konvertibilní notebooky, které Microsoft nabízí. Porovnali jsme varianty s...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...