Test: Z obyčejného notebooku dotykový tablet za dvě minuty

  1:01aktualizováno  1:01
Otestovali jsme digitální pero, které vám z běžného notebooku udělá prvotřídní poznámkový blok. Pár minut instalace, tři bankovky s Palackým a můžete kreslit.

Digitální pero je taková nenápadně vypadající propiska, která vše, co napíše, odešle do počítače. Pokud si potřebujete dělat krátké poznámky, náčrtky nebo píšete složitější grafické symboly, je digitální pero určeno přesně pro vás. Doporučit jej lze především studentům na přednášky.

V kombinaci s klávesnicí notebooku nebo netbooku zatím není rychlejší a pohodlnější způsob, jak s počítačem pracovat. Kreslit i psát lze zcela přirozeně, na rozdíl od myši se tak na obrazovce klidně podepíšete. Naopak pro pohyb v operačním systému se víc hodí myš, se kterou na podložce nenajezdíte takovou vzdálenost jako s perem. Při dlouhodobějším používání myš také tolik nenamáhá svaly a klouby.

V článku se několikrát setkáme s pojmem "tablet". Nutno podotknout, že v Česku zdomácnělo pojmenování tablet pro notebook s dotykovým displejem. Správně by se takový notebook měl nazývat "tablet PC", neboť tablet je ve skutečnosti deska citlivá na tlak, po které se píše speciálními pery. Využívají je grafici, animátoři nebo se s nimi můžete setkat na úřadech.

Asus Eee PC T91Tablet Wacom Bamboo

Vlevo tablet PC Asus Eee T91, vpravo tablet Wacom Bamboo

Jak to vlastně funguje

Nové digitální pero DUO for laptop od výrobce PNF je určeno speciálně pro notebooky s úhlopříčkou až 15,4 palců. Využívá ultrasonického zaměření pera, kdy dva malé mikrofony v přijímači sledují zvukový signál, který vydává vysílač na hrotu pera.

DUO for laptop
DUO for laptopDUO for laptop

Jednoduchý systém proto není náchylný k rušení třeba mobilním telefonem a je i poměrně citlivý - výrobce udává přesnost až 0,2 mm. Celkové rozlišení činí přibližně 600 LPI při vzorkovací frekvenci 70 Hz. Není to žádný zázrak, pro psaní, kreslení náčrtků a ovládání operačního systému jsou to ale dostatečné hodnoty.

Komerční tablety pro profesionály využívají složitějších systémů a mají až desetkrát vyšší citlivost, stojí však více než 12 000 Kč. DUO for laptop koupíte již od 2 900 Kč s DPH, jeho výhodou oproti tabletům je i skvělá mobilita. Vše potřebné složíte během chvilky do miniaturní taštičky a nemusíte s sebou nosit žádné velké desky.

DUO for laptop

DUO nabízí duální používání

Konec pera můžete vybavit dvěma typy hrotů. První je měkký, se kterým se můžete pohybovat po povrchu displeje bez rizika poškrábání. Příjemnější nám ale přijde možnost vložení klasického hrotu z kuličkového pera, díky kterému se DUO for laptop změní v běžnou propisku s možností psaní a kreslení.

V tomto režimu přichytíte přijímač k papíru nebo sešitu a vše, co napíšete, je automaticky přenášeno do připojeného počítače. Hodně lákavé nám to přijde především pro studenty na přednášky, kteří si často dělají poznámky do notebooků. Nově tak mohou přidávat i náčrtky bez většího zdržování s myší nebo skenováním obrázků na papíře.

Náplně není v hrotu mnoho, a proto je lepší s sebou nosit vždy jeden náhradní. Ceny náhradních hrotů zatím nebyly stanoveny, podle dovozce ale již budou brzy k dostání.

Instalace je otázkou minut

Zprovoznění digitálního pera není nic složitého. Inženýři uchycení přijímače k displeji vymysleli hodně netradičně - pomocí magnetu. Má to své výhody i drobnou nevýhodu. Podstatné ale je, že vše jednou nastavíte a již nemusíte nic měnit.

Na víko notebooku přilepíte kovovou příchytku, kterou již nesundaváte. Na testovaných noteboocích držela velmi pevně, a není proto nutné se bát, jestli se utrhne. K této příchytce se připojuje přijímač, který má ve svém rameni ukrytý magnet. Přijímač dosedne na kovou příchytku a pevně se spolu spojí. Následně provedete kalibraci, kterou stačí udělat jen jednou - přijímač sundaný při přepravě bude totiž vždy po opětovném nasezení ve stejné poloze. Nevýhodou tohoto řešení je, že vám bude kovový špalík kazit design vašeho notebooku. Při použití skřipce nebo jiného systému uchycení by ale byla nutná vždy nová kalibrace.

DUO for laptopDUO for laptop

Druhý konec přijímače zapojíte do USB a je skoro hotovo. Pod Windows Vista není nutná další instalace ovladačů, doporučená je jen utilita pro kalibraci pera. Pro Windows XP je aplikací o něco více, vše jsou na instalačním CD. Nutno podotknout, že pod Windows Vista pero fungovalo lépe, pod staršími XP se nám nepodařilo zprovoznit rozpoznávání písma a gest.

Rozpoznávání písma slouží k převodu psaného textu do elektronické podoby. Vše, co napíšete ručně perem, se na displeji zobrazí jako text psaný klávesnicí notebooku.

Rozpoznávání gest je příjemná drobnost usnadňující pohyb v operačním systému. Rychlý tah pera doprava tak například způsobí posun v galerii obrázků vpřed apod.

Jak se pero osvědčilo

Hmotnost pera je pouhých 16 gramů, což je méně než u mnoha obyčejných propisek. Jedna strana ukrývá tři knoflíkové baterie naládované v peru jako v zásobníku pistole. Tvoří tak zdroj energie pro vysílač, který vysílá aktuální polohu hrotu pera. Nelíbilo se nám vyvážení, strana s bateriemi je těžší a táhne pero dozadu. 

Poklepáním hrotu na displej potvrzujete volby, delší podržení hrotu na povrchu vyvolá kontextovou nabídku. Na boku pera jsou jinak přítomna dvě tlačítka nahrazující levé a pravé tlačítko myši. Hodí se pro bezkontaktní ovládání, kdy stačí pero držet pár centimetrů nad povrchem a volby potvrzovat právě přes tato tlačítka. Vyhnete se tak poškrábání displeje při necitlivém nebo dlouhodobém používání.

DUO for laptop

V tomto režimu dokáže pero podle rychlosti pohybu určit "tlak" na hrot pera. Pokud děláte čáru pomalu, bude tlustší, než pokud uděláte rychlý pohyb.

Baterie v peru vydrží dle výrobce až 20 hodin nepřetržité práce, což se nám během testování potvrdilo. Jsou také velmi levné, jednu pořídíte za tři až pět korun. 

Zhodnocení

Celkově hodnotíme DUO for laptop pozitivně, splnilo to, co jsme od něj čekali. Rozlišovací schopnosti nejsou tak dobré jako u plnohodnotných tabletů, dá se však mnohem lépe přenášet a jeho použití je daleko univerzálnější.

 Upozornění výrobce: pero se nedomluví s notebooky Toshiba Satellite řady A1xx, A2xx, L3xx, Sony VAIO série RWxx, CSxx. Sxx, SZxx, Cxx a 15LN.

Za zapůjčení děkujeme prodejci kobe.cz

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Pero schová i nabije. Nový notebook Fujitsu má vše, co byste mohli chtít

Nový konvertibilní notebook Fujitsu U939X.

Fujitsu se do kilogramového konvertibilního 13" notebooku/tabletu podařilo vměstnat nabíječku digitálního pera, USB-C...

Disky SSD tvrdě útočí, klasické HDD mohou ztratit až 50 procent

Pevný disk

Výrobci klasických pevných disků s pohyblivými magnetickými plotnami se letos budou muset uskrovnit. Podle odhadů by...

Asusu unikla firemní hesla, navíc řešil napadení své aktualizační služby

Asus ZenBook 15

Programátoři společnosti Asus nechtěně zveřejnili firemní hesla. Firma navíc musela řešit problém s aktualizačním...

Najdete na iDNES.cz