Středa 22. září 2021, svátek má Darina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. září 2021 Darina

První dojmy z luxusního dotykového netbooku Asus. V obchodech už za 15 tisíc

Exkluzivně   0:01
Na ozkoušení nejnovějšího tabletu od Asusu jsme měli jediný den. Pak putoval na oficiální představení a za hranice ČR. První dojem by se dal shrnout následovně: tak nějak bychom si představovali netbook pro každodenní práci. Dotykový displej, velmi dobré zpracování, rychlá odezva a hlavně naprosté ticho při práci.

Novinka je to opravdu žhavá, na celém světě zatím koluje jenom pár kusů pro novináře a různé prezentace. Na snímcích tedy vidíte předprodejní vzorek, který se od výsledných počítačů určených pro prodej bude v některých detailech lišit. Doufejme proto, že se naše připomínky podaří Asusu ještě doladit.

T jako tablet
Testovaný přenosný počítač se jmenuje Asus Eee PC T91. Je to tablet PC, tedy počítač s otočným displejem vybaveným dotykovou plochou. Tablety nejsou nic nového, výjimečnost toho od Asusu ale spočívá v tom, že konstrukčně vychází z netbooku. Má proto slušnou výdrž, malé rozměry a hlavně - bude svou cenou daleko dostupnější pro větší okruh zájemců. Předběžně se počítá s částkou okolo 15 tisíc korun se základní výbavou.

Slovníček pojmů

 • Netbook je malý a lehký počítač, který si zachovává tvar klasického notebooku. Uvnitř nalezneme úsporné komponenty, díky kterým svedou netbooky běžet na baterii mnoho hodin. Výkon nepatří k oslnivým vlastnostem. Prohlížení webu, sledování filmů, psaní dokumentů nebo třeba komunikaci s přáteli však netbooky zvládnou bez problémů. Ceny začínají od 6 000 Kč.
 • Tablet PC je přenosný počítač s dotykovým displejem. Umožňuje ten nejpohotovější způsob ovládání počítače. Můžete psát texty a kreslit obrázky přímo na displej, tablet tak plně nahrazuje poznámkový blok.

Částka 15 tisíc korun již není pro českého zákazníka malá, stále je to ale nesrovnatelně méně, než kolik stojí tablety s větší úhlopříčkou displeje. Za ty alespoň trochu slušnější běžně zaplatíme přibližně 30 tisíc korun, špičkové modely pak stojí klidně přes 50 tisíc Kč.

Nízká hmotnost a povedené zpracování
T91 s displejem o úhlopříčce 8,9" (1024 x 600) by se měla na trhu objevit ještě v černé barvě, doporučujeme však naši testovanou bílou. Povrch plastů je leštěný a na tmavých plochách by mohly být vidět nevzhledné otisky prstů. Nehledě na to, že bílá vypadá skutečně luxusně.

Asus Eee PC T91
Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91

Otočení tabletu do polohy pro ovládání doteky je otázkou několika sekund. Displej se otáčí po směru hodinových ručiček velmi lehce. Možná až příliš.

Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91

Kloub bývá u tabletů hodně namáhán a z dlouhodobějšího hlediska je lepší, pokud je pevně utažený. Ten od Asusu nám bohužel přišel značně volný. Navíc chybí jakákoli aretace, displej není v žádné poloze nikterak zajištěn. Podle vyjádření Asusu se tuhost u finálních vzorků zlepší, předem ale doporučujeme chovat se k tomuto "éčku" citlivě. Spodní fotografie ukazují, že šlo s displejem lehce pohnout i proti směru hodinových ručiček.

Asus Eee PC T91
Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91

Zpracování je jinak i u předprodukčního vzorku na špičkové úrovni. Plasty velmi dobře lícují, kovové hrany jsou pečlivě zbroušené, drobná tlačítka a ovladače sedí přesně na svých místech. Kompaktní rozměry (22,7 x 16,3 x 3,2 cm) napomáhají tuhosti konstrukce, tablet se nikde neprohýbá a nevrže. Z fotografií není moc dobře vidět, jak je přesně malý, pro lepší představu jsme proto připravili krátké video.

Hmotnost tabletu je zázračných 968 gramů, dalších 220 gramů váží miniaturní adaptér. Rozměry  jsou podobné jako u Asusu Eee 901 a má i podobnou, byť nepatrně větší klávesnici (21,6 x 8 cm místo 20,8 x 7,7 cm). I tak je poměrně dost malá, pánové s většími prsty budou mít problém s psaním. Malé rozměry netbooku zkrátka mají také svá negativa. Srovnání velikostí klávesnic najdete ve Velkém testu netbooků.

Asus Eee PC T91
Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91

Touchpad je odlišný od ostatních "éček", je menší a nepodporoval ovládání více prsty. I když šlo možná pouze o zádrhel v ovladači, touchpad jsme stejně používali jen minimálně. Převládalo ovládání přes dotykový displej.

Dotykový displej fungoval skvěle
V současnosti existují dva typy dotykových displejů. Nejdražší tablety mají pera s bezdrátovým přijímačem, nejlevnější tablety využívají dotykové displeje. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. Pera s rádiem umějí rozpoznat tlak na hrot a umožňují tak komfortnější kreslení. Vzhledem k tomu, že plocha není dotyková, navíc můžete při psaní pohodlně opřít zápěstí přímo o displej. Nevýhodou je, že vždy musíte použít pero, na rychlé odklepnutí nabídky prstem nebude počítač reagovat.

Asus Eee PC T91

V našem asusu byla použita levnější varianta, kdy je samotný displej vybaven tenkou dotykovou vrstvou. Velkou nevýhodou je, že musíte při psaní položit zápěstí na rám displeje, pokud se dotknete displeje částí ruky, přesune se vám kurzor. Nutnost mít ruku stranou snižuje komfort psaní, vzhledem k malé úhlopříčce (jen přibližně 22,5 cm) si lze ale zvyknout a stylusem dosáhnete i poměrně daleko. Stylus (pero se speciálním hrotem proti poškrábání displeje) je uchycen pomocí magnetu v pravé části počítače a na svém místě drží velmi dobře.

Asus Eee PC T91
Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91

Druhou nevýhodou je, že dotyková vrstva snižuje propustnost světla, displej zkrátka nesvítí takovou intenzitou jako bez vrstvy. Výsledný obraz se nám ale i tak zamlouval, měl dokonce o trochu živější barvy než Eee 901. Intenzita podsvícení nebyla špatná, bílá byla lehce zkreslená do šedého odstínu.

Asus Eee PC T91

Dotykový displej se k tomuto zařízení navíc hodí pro přítomnost GPS navigace, pro kterou je pohotové ovládání prstem takřka nezbytné. Ovládat navigaci výhradně perem by nebyla zrovna velká výhra.

Výbava je na netbook standardní
Standardní netbookovou výbavu tvoří dvojice USB portů, dva audio konektory, VGA, ethernetový port a čtečka karet 3 v 1 (včetně SDHC karet). Připojit se lze k síti pomocí Bluetooth 2.0 a bezdrátového adaptéru 802.11b/g. Ve vyšší verzi (cenu zatím nevíme) má být přítomen TV tuner a GPS modul s navigačním softwarem. Ve verzi T91s by se měl nacházet také 3G modul.

Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91
Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91

Na levém boku nalezneme podezřelý slot s názvem Disk Expander. Je to rozhraní představené teprve nedávno společností Asustek, které má umožnit rozšíření kapacity pevného disku a usnadnit synchronizaci dat mezi počítači. Něco podobného měl již 8,9" Acer Aspire One. Expander byl představen poprvé na letošním CeBITu a není o něm mnoho konkrétních informací. Vzhledem k časové tísni jsme se s ním nestačili více skamarádit.

Asus Eee PC T91

K výbavě máme ještě drobnou poznámku - baterie nebyla vyndavací. Na cestách ji tak nejspíše nebude možné vyměnit za sekundární, což považujeme za velkou nevýhodu.

Asus Eee PC T91

Procesor, výkon a výdrž
Tablet je osazen procesorem Intel Atom, se kterým se asi již všichni známe. Použit je ten nejnovější s označením Z520, který je mimořádně úsporný při zachování dostatečného výkonu. Oproti klasickému N270 (v současnosti nejpoužívanějšímu) má snížený takt na 1,33 MHz a především méně hřeje - jeho TDP jsou pouhé 2 W. Výkon je snížen přibližně o 10 až 20 %, v praxi rozdíl prakticky nezaznamenáte.

Porovnání výkonu Atomu řady N a Z

V kombinaci s úsporným, ale výkonným chipsetem US15W (kódové označení Poulsbo) máme před sebou to nejlepší, co lze dnes do netbooku koupit. Pro T91 není problémem přehrát filmy ve vysokém rozlišení, neboť integrovaná grafika GMA 500 umí hardwarově akcelerovat videa s kodekem H.264 v rozlišení až 1080p. Zároveň celý netbook méně hřeje, díky čemuž je prakticky neslyšitelný. Ani při rolování v dlouhém PDF dokumentu (a že Acrobat spořádá na tuto operaci hodně výkonu) se nesepnul větráček a tablet zůstal naprosto tichý.

Svůj podíl má na tom také SSD úložiště o kapacitě 32 GB, které nehřeje a je naprosto tiché. Pokud si vzpomínáte na první netbooky s SSD, zajisté jste zaznamenali, že byly oproti konkurenci pomalejší při práci se soubory. Jak by také ne, jejich rychlost při čtení byla často pod 30 MB/s, kdežto klasické pevné disky svedly číst rychlostí i přes 50 MB/s. SSD úložiště v tomto asusu se již pevným diskům naprosto vyrovnává, naměřili jsme rychlost 57,6 MB/s.

Úsporné komponenty se nakonec podepsaly pod dobrou výdrž. Baterie má kapacitu pouhých 29,4 Wh (další "éčka" mají cca 38 Wh), navíc ji zatěžuje dotykový displej. Maximální možná výdrž přitom činí 4 hodiny a 15 minut, při běžném prohlížení internetu vydržel netbook běžet necelé 3,5 hodiny. Při vysoké zátěži (přehrávání filmu) činila výdrž 3 hodiny. Testovaný vzorek neměl ještě nastavené napájecí profily od výrobce, u prodejních kusů se proto dá očekávat výdrž ještě o pár desítek minut lepší.

A pár poznámek z běžného používání:

 • Tablet nás nadchnul skvělým designem. Jednoduché tvary, bílá barva a decentní detaily jako by patřily k daleko dražšímu zařízení.

Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91

 • Malé oválné tlačítko pod displejem sloužilo ke spuštění vlastního grafického rozhraní Asus s velkými ikonami, přes které se následně snadno ovládají nejpoužívanější funkce pouze prstem.
Asus Eee PC T91
 • Samotné grafické rozhraní funguje plynule a má rychlou odezvu. Nejspíše bude ale jen v prvních vzorcích s Windows XP / Vista, Windows 7 by měla využívat vlastní grafiku.
Asus Eee PC T91
Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91Asus Eee PC T91


 • Rozpoznávání písma psaného pomocí stylusu nefungovalo příliš dobře, dodávaný software nejspíše ještě nebyl definitivně doladěný.
 • Dotyková plocha je velmi citlivá a reaguje i na lehké poklepání.
 • V sekci pro děti jsme nalezli několik desítek her, doporučujeme horor pro řidiče s názvem Parkpilot.

Závěrečné zhodnocení
Nějak takto bychom si představovali netbook pro každodenní práci. Dotykový displej, velmi dobré zpracování, rychlá odezva a hlavně naprosté ticho při práci. Výdrž je poměrně slušná, snad se dočkáme také verze s větší kapacitou baterie. Za zápory považujeme její pevné zabudování uvnitř netbooku a menší klávesnici. Některé další nedostatky zmíněné v článku snad Asus ještě vylepší; především by se měl zaměřit na chyby v několika dodávaných aplikacích a uchycení displeje.

Pokud bude dodržena cena 15 000 Kč (na internetu se objevují i odhady okolo 500 USD, tedy částky ještě o něco nižší), rozhodně můžeme doporučit tablet T91 ke koupi. Za tyto peníze dokáže "éčko" zastat práci i daleko vyspělejších tabletů, nižší výkon procesoru nebude při běžném použití znát. Na přednášku nebo jednání pak bude stačit vzít si zátěž jen něco málo přes jeden kilogram a máte vše, co potřebujete: počítač s plnohodnotným operačním systémem, internet, poznámkový blok, čtečku dokumentů a knih a ve vyšších verzích dokonce i televizi a navigaci.

Asus Eee PC T91
 Specifikace Asus Eee PC T91
 • procesor Intel Atom Z520 (1,33 GHz, 512 kB L2 cache, 533 MHz FSB, TDP 2 W)
 • chipset Intel Mobile US15W (Poulsbo)
 • grafika GMA 500
 • 1 GB RAM, max 2 GB
 • SSD úložiště 32 GB
 • displej 8,9", 1024 x 600, LED, matný, dotykový
 • rozhraní: 2x USB 2.0, VGA, 2x audio, čtečka 3 v 1, Disk Expander
 • další komunikace: ethernet, WiFi 802.11 b/g, Bluetooth
 • další výbava: webkamera, vyšší verze TV tuner a GPS modul
 • rozměry 22,7 x 16,3 x 3,2 cm
 • hmotnost 968 g + 220 gramů adaptér
 • baterie: 29,4 Wh
 • operační systém Windows XP
 • předpokládaná cena cca 15 000 Kč vč. DPH

Líbí se vám nový tablet od Asusu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 26. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

Ano 2064
Ne 163
 • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

 • Další z rubriky

Malý tablet od Applu přichází s USB-C a zdražuje. Navíc přišel o 3,5mm jack

Společnost Apple uvedla v úterý vpodvečer dva vylepšené tablety ze svého portfolia. Loni představený iPad 8 doznal jen...

Na Wi-Fi záleží. Nový O2 Smart Box zajistí doma ten nejlepší signál

Advertorial Internet se stal nezbytnou součástí lidských obydlí. Jeho nutnost Češi pocítili s ještě větší intenzitou v době...

Čína se chystá na technologickou válku. V čipech chce nezávislost na USA

V Číně vznikl ambiciózní plán, který může vést k nezávislosti a v dlouhodobém pohledu k dominanci na trhu s čipy a...

Z disků WD MyBook Live mizí data. Odpojte je od internetu, zřejmě navždy

Mnozí uživatelé síťových disků MyBook Live od Western Digital minulý týden přišli o svá data – disky někdo na dálku...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...