Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Čína se chystá na technologickou válku. V čipech chce nezávislost na USA

  14:56
V Číně vznikl ambiciózní plán, který může vést k nezávislosti a v dlouhodobém pohledu k dominanci na trhu s čipy a procesory. Tato oblast polovodičového průmyslu zažívá i přes produkční problémy neustálý rozmach a stojí za určitým napětím mezi Čínou, Tchaj-wanem a Spojenými státy.

Křemíkové čipy pronikají do všech oblastí našeho života. | foto: Profimedia.cz

O čipech všech různých druhů se v poslední době hovoří především v kontextu jejich nedostatku a přímo se tak ukazuje, jak jsme na tomto malém kusu křemíku závislí. I když je množství čipů důležité, ještě důležitější je jejich vývoj a schopnost posunovat výrobní technologie v této oblasti na stále sofistikovanější úroveň.

V těchto oblastech nejvíc vynikaly Spojené státy a Tchaj-wan. To se však může změnit, protože Čína vyhlásila v rámci čtrnácté pětiletky plán, který ji má dostat na přední příčku tohoto průmyslu a v podstatě jí na tomto poli získat nezávislost. 

Tento plán nespadl z čistého nebe. Je v něm zahrnuta i reakce na sankce Spojených států, které zakázaly dodávat některé technologie například čínské firmě Huawei nebo tamnímu výrobci čipů Semiconductor Manufacturing International (SMIC). 

Čína již nějakou dobu také navyšuje výrobní kapacity v oblasti 28nm výroby a zároveň řada čínských výrobců přesouvá své objednávky na 14nm výrobu od tchajwanského hegemona Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) na firmu SMIC. Druhá zmíněná za loňský rok vykázala i přes americké sankce nárůst příjmů zhruba o čtvrtinu. 

„Čína naléhavě potřebuje přejít od produkce čipů střední třídy na vyšší třídu. Získat schopnost vyrábět 28nm čipy znamená, že dokáže uspokojit většinu poptávky po čipech, aniž by se spoléhala na jiné země,“ uvedl nedávno Teng Ran, ředitel výzkumného centra průmyslu integrovaných obvodů firmy CCID Consulting, která funguje jako think tank čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií.

Právě osvobození se od závislosti na jiných zemích nyní hraje po Čínu prim, aby na ni případné technologické sankce ze zahraničí měly co nejmenší vliv.  Může tak narušit vedoucí postavení v polovodičovém průmyslu, které si dlouhá léta udržovaly Spojené státy. Osm z patnácti největších polovodičových firem na světě je v USA.

Čína je zatím čistým dovozcem, když tři roky po sobě dovážela čipy za nejméně 300 miliard dolarů – víc než kterékoli jiná země – a dodávala zhruba 30 procent čipů na domácím trhu.

Tento poměr se může novými kroky měnit. Podle odhadů dosáhl čínský polovodičový průmysl v roce 2020 tržeb na úrovni 884,8 miliardy juanů (cca 2,4 bilionu korun), což představuje průměrné roční tempo růstu dvacet procent a trojnásobek tempa růstu globálního IC průmyslu ve stejném období, uvedl šéf Tian Yulong, inženýr a mluvčí MIIT, na tiskové konferenci 1. března.

Budoucí vývoj může Číně nahrát

Co se týká výrobních kapacit, Čína si uvědomuje, že většina čipů pro průmysl a spotřební elektroniku nemusí být vyráběna nejpokročilejšími technologiemi, které využívají procesy v řádech jednotek nanometrů. Ty jsou zpravidla určeny pro oblasti, kde je třeba vysoký výkon ideálně v poměru k nízké spotřebě. Ale ani tady nelze vývoj zastavit a nynější již zmíněný 28nm standard se posouvá k 14nm výrobě. 

Tzv. wafer nebo-li křemíková deska s čipy, které obsahují tranzistory vyrobené 2nm procesem v laboratořích IBM.

Zmenšování však nebude možné donekonečna. Fyzikální limity již začínají bušit na vrata, jak se tyto polovodičové technologie blíží velikostem atomů. Ten křemíkový, který tvoří základ čipů a procesorů, má průměr v rozmezí zhruba 0,45–0,20 nanometru a vědcům se nyní daří vyrobit tranzistory, z nichž se čipy skládají, 2nm technologií. Dočasně by toto zmenšování mohl prodloužit jiný prvek, ale tento směr má zatím jen dílčí úspěchy. Na druhou stranu je to jedna z oblastí, kde by Čína mohla pomocí svých investic prorazit, byť tento výzkum není jen o penězích.

Možná ale vývoj půjde zcela jiným směrem, než je pouhé prodlužování životnosti Moorova zákona, který slibuje, že se každé dva roky zdvojnásobí počet tranzistorů na stejné ploše. Při jeho uplatňování je třeba mít na mysli, že to není žádný fyzikální zákon, jen retrospektivně popisuje skutečnost a z ní vyvozuje budoucí stav. 

Zvyšování výkonu čipů a procesorů totiž nemusí souviset s tím, kolik tranzistorů dokážou firmy dostat na jeden palec, ale možná pomůže opustit současný binární přístup, kdy i jednotlivé tranzistory pracují s polohou zapnuto nebo vypnuto. První náznaky tu již jsou například v podobě experimentálních kvantových počítačů.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....