Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

aktualizováno 
Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází další problém. Nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel.
Core i7 logo

Core i7 logo

Lidé, kteří si staví počítače svépomocí to mají v poslední době těžké, zvláště pokud se zaměřují na nejvýkonnější segment. Několik měsíců se museli potýkat s nedostatkem grafických karet, zdražují paměti a nyní je problém s dostupností nejvyšších procesorů Intel. 

Nejvyšší čipy Intelu nejsou

V prodeji tak nejsou nejvyšší modely aktuálních čipů společnosti Intel, tedy ty s jádrem Coffie Lake. Pokud si chcete vybavit svůj počítač modely Intel Core i7 8700K nebo 8700, máte až na výjimky smůlu. A tak to zůstane i v nejbližších týdnech. Spolu s tímto nedostatkem stoupá i cena.

Pokud si vezmeme za příklad čip Intel Intel Core i7 8700K, tak ten při svém uvedení zhruba před rokem stál bez několika set korun deset tisíc. Postupně jeho cena klesala k devíti tisícům, aby se u prodejců, kteří jej jsou schopni sehnat, prodávala i za ceny kolem dvanácti tisíc korun. 

Intel se snaží zvýšit výrobní kapacity 14nm procesu, který je využíván nejen pro procesory, ale i pro čipové sady a domlouvá se údajně na výrobě ve Vietnamu. Pokud se mu nepodaří dodávat dostatek svých čipů na trh, musí počítat s tím, že se výrobci velkých počítačů obrátí na konkurenci v podobě AMD. Ostatně už v září se podle některých čísel AMD dařilo více právě kvůli výpadku Intelu.

Je logické, že Intel bude nejdříve pokrývat poptávku velkých výrobců počítačů a teprve posléze se dostane i na běžné uživatele. A ti tak již druhý rok nemají na růžích ustláno.

Grafické karty i paměti

Od loňského roku se projevoval výrazný přebytek poptávky po grafických kartách. Pokud již byly na skladě, tak za cenu, která mnohdy překonávala tu zaváděcí, což u rok a více starých produktů nebylo normální. Důvodem byla těžařská horečka, která kvůli pádu cen kryptoměn a příchodu specializovaných strojů polevila až na přelomu prvního a druhého čtvrtletí tohoto roku. I tak jsou ceny grafických karet stále vyšší, než by bylo zdrávo.

Do toho se zdražovaly ceny operačních DDR 4 pamětí, kde byly důvody jednak ve vyšší poptávce, ale také ve snížených výrobních kapacitách. Příští rok by se to mohlo změnit.

Na druhou stranu asi jediné potěšení soukromým stavitelům počítačů dělají jen SSD úložiště, která za poslední měsíce zlevnila. 

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Notebook s novinkou od Nvidie o délku převálcoval loňské šampiony

Predator Triton 500

Nová grafická karta Nvidia GeForce RTX2080 se na začátku ledna dostala i do notebooků. Její Max-Q verzi jsme otestovali...

Výrobce grafických karet Nvidia vám chce pomoci s vařením

Nvidia  kuchyni zkoumá, jak využít robota s umělou inteligencí ve spolupráci s...

Nvidia plánuje vyrobit roboty řízené umělou inteligencí, kteří budou moci bezpečně pracovat vedle lidí. Zkusit to chce...

Najdete na iDNES.cz