Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

aktualizováno 
Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází další problém. Nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel.
Core i7 logo

Core i7 logo

Lidé, kteří si staví počítače svépomocí to mají v poslední době těžké, zvláště pokud se zaměřují na nejvýkonnější segment. Několik měsíců se museli potýkat s nedostatkem grafických karet, zdražují paměti a nyní je problém s dostupností nejvyšších procesorů Intel. 

Nejvyšší čipy Intelu nejsou

V prodeji tak nejsou nejvyšší modely aktuálních čipů společnosti Intel, tedy ty s jádrem Coffie Lake. Pokud si chcete vybavit svůj počítač modely Intel Core i7 8700K nebo 8700, máte až na výjimky smůlu. A tak to zůstane i v nejbližších týdnech. Spolu s tímto nedostatkem stoupá i cena.

Pokud si vezmeme za příklad čip Intel Intel Core i7 8700K, tak ten při svém uvedení zhruba před rokem stál bez několika set korun deset tisíc. Postupně jeho cena klesala k devíti tisícům, aby se u prodejců, kteří jej jsou schopni sehnat, prodávala i za ceny kolem dvanácti tisíc korun. 

Intel se snaží zvýšit výrobní kapacity 14nm procesu, který je využíván nejen pro procesory, ale i pro čipové sady a domlouvá se údajně na výrobě ve Vietnamu. Pokud se mu nepodaří dodávat dostatek svých čipů na trh, musí počítat s tím, že se výrobci velkých počítačů obrátí na konkurenci v podobě AMD. Ostatně už v září se podle některých čísel AMD dařilo více právě kvůli výpadku Intelu.

Je logické, že Intel bude nejdříve pokrývat poptávku velkých výrobců počítačů a teprve posléze se dostane i na běžné uživatele. A ti tak již druhý rok nemají na růžích ustláno.

Grafické karty i paměti

Od loňského roku se projevoval výrazný přebytek poptávky po grafických kartách. Pokud již byly na skladě, tak za cenu, která mnohdy překonávala tu zaváděcí, což u rok a více starých produktů nebylo normální. Důvodem byla těžařská horečka, která kvůli pádu cen kryptoměn a příchodu specializovaných strojů polevila až na přelomu prvního a druhého čtvrtletí tohoto roku. I tak jsou ceny grafických karet stále vyšší, než by bylo zdrávo.

Do toho se zdražovaly ceny operačních DDR 4 pamětí, kde byly důvody jednak ve vyšší poptávce, ale také ve snížených výrobních kapacitách. Příští rok by se to mohlo změnit.

Na druhou stranu asi jediné potěšení soukromým stavitelům počítačů dělají jen SSD úložiště, která za poslední měsíce zlevnila. 

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Sledování pohybu očí mění virtuální realitu. Novinka HTC se povedla

I baseballový trénink na HTC Vive Pro Eye využívá sledování pohybu oči.

Skoro až nečekané možnosti přináší sledování pohybu očí v novém headsetu pro virtuální realitu HTC Vive Pro Eye. Pomocí...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Česká hvězda NHL v USA ukazuje, jak trénovat hokej i bez ledu

Odborným konzultantem Sense Areny je bývalá hvězda NHL Patrik Eliáš.

Liberecký projekt Sense Arena na trénink hokeje ve virtuální realitě získal výraznou podporu. Odborným konzultantem se...

Najdete na iDNES.cz