Po grafických kartách přichází nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel

aktualizováno 
Je to jen pár měsíců, co skončil dlouhodobý nedostatek nejvýkonnějších grafických karet od AMD a Nvidia a přichází další problém. Nedostatek nejvýkonnějších čipů Intel.
Core i7 logo

Core i7 logo

Lidé, kteří si staví počítače svépomocí to mají v poslední době těžké, zvláště pokud se zaměřují na nejvýkonnější segment. Několik měsíců se museli potýkat s nedostatkem grafických karet, zdražují paměti a nyní je problém s dostupností nejvyšších procesorů Intel. 

Nejvyšší čipy Intelu nejsou

V prodeji tak nejsou nejvyšší modely aktuálních čipů společnosti Intel, tedy ty s jádrem Coffie Lake. Pokud si chcete vybavit svůj počítač modely Intel Core i7 8700K nebo 8700, máte až na výjimky smůlu. A tak to zůstane i v nejbližších týdnech. Spolu s tímto nedostatkem stoupá i cena.

Pokud si vezmeme za příklad čip Intel Intel Core i7 8700K, tak ten při svém uvedení zhruba před rokem stál bez několika set korun deset tisíc. Postupně jeho cena klesala k devíti tisícům, aby se u prodejců, kteří jej jsou schopni sehnat, prodávala i za ceny kolem dvanácti tisíc korun. 

Intel se snaží zvýšit výrobní kapacity 14nm procesu, který je využíván nejen pro procesory, ale i pro čipové sady a domlouvá se údajně na výrobě ve Vietnamu. Pokud se mu nepodaří dodávat dostatek svých čipů na trh, musí počítat s tím, že se výrobci velkých počítačů obrátí na konkurenci v podobě AMD. Ostatně už v září se podle některých čísel AMD dařilo více právě kvůli výpadku Intelu.

Je logické, že Intel bude nejdříve pokrývat poptávku velkých výrobců počítačů a teprve posléze se dostane i na běžné uživatele. A ti tak již druhý rok nemají na růžích ustláno.

Grafické karty i paměti

Od loňského roku se projevoval výrazný přebytek poptávky po grafických kartách. Pokud již byly na skladě, tak za cenu, která mnohdy překonávala tu zaváděcí, což u rok a více starých produktů nebylo normální. Důvodem byla těžařská horečka, která kvůli pádu cen kryptoměn a příchodu specializovaných strojů polevila až na přelomu prvního a druhého čtvrtletí tohoto roku. I tak jsou ceny grafických karet stále vyšší, než by bylo zdrávo.

Do toho se zdražovaly ceny operačních DDR 4 pamětí, kde byly důvody jednak ve vyšší poptávce, ale také ve snížených výrobních kapacitách. Příští rok by se to mohlo změnit.

Na druhou stranu asi jediné potěšení soukromým stavitelům počítačů dělají jen SSD úložiště, která za poslední měsíce zlevnila. 

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Huawei kouzelně propojil notebook s telefonem. Stačí zatřepat

Huawei Matebook 14

Ke konci minulého týdne společnost Huawei oznámila vstup svých notebooků na český trh a jen chvíli poté na veletrhu v...

T-Mobile v Evropě testuje 150 vysílačů na 5G, ukázal i budoucnost hraní

Dodgeball (vybíjená) od Nianticu na Samsungu Galaxy 10+. AR hra pro více hráčů...

Společnost T-Mobile na veletrhu MWC v Barceloně oznámila první kroky pro spuštění 5G sítí v letošním roce ve vybraných...

Vylepšený standard microSD slibuje rychlost přenosu dat 985 MB/s

Nový standard microSD Express.

Tento týden byla představena vylepšená verze paměťových microSD karet popsaná ve specifikaci SD 7.1. Novinka nese...

Najdete na iDNES.cz