Ponořte se do trendů. Prozkoumejte současné i minulé, ale také budoucí

Co aktuálně frčí na sociálních sítích, která videa jsou nejstreamovanější, co se nejvíce poslouchá a jaká je poslední móda v oblékání. Společným jmenovatelem toho všeho jsou trendy. Kde o těch stávajících, ale i minulých a budoucích získat informace, a přitom po nich nepátrat hodiny?
Answerthepublic.com

Answerthepublic.com | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Populární služby, jako jsou streamovací platformy, sociální sítě, vyhledávače atd. získávají každý den obrovské množství informací. Informací od nás, ale i z dalších zdrojů, se kterými jejich provozovatelé dále pracují. Z nich mimo jiné dochází i k sestavování různých trendů. O řadu z nich se provozovatelé s námi dělí, a tak jsou k dispozici veřejně. Nejde přitom pouze o jakési statické žebříčky, ale uživatelům je daná možnost s daty dále pracovat, prohledávat je, procházet v interaktivní podobě či různě filtrovat a porovnávat.

Je až úžasné sledovat, jak rychle se v dnešní době mohou informace šířit. Nové nápady, vynálezy, pokroky ve vědě, zdravotnictví a jiných odvětvích, přírodní katastrofy nebo životní příběhy. Vše se objevuje, ale také velmi rychle mizí. Chcete-li být v obraze a získat přehled o nejnovějších, ale i minulých trendech, potom jsou právě pro vás určeny následující tipy na weby, které je předkládají.

1. Google trendy

Vyhledávač Google denně odbaví přes 8,5 miliardy vyhledávání. Není tak divu, že je velmi dobrou studnicí trendů. Uživatelé na základě svých vyhledávání okamžitě upozorní na to, co je aktuálně žhavé, co koho zajímá. I proto se tyto dotazy Google rozhodl zpracovávat a předkládat veřejnosti. Jako jedna z největších technologických společností na světě má Google přístup k obrovskému množství dat.

V upravené formě jsou k dispozici na webu Google trendy. Zde mají uživatelé možnost prozkoumat, co lidé na celém světě hledají pomocí Googlu. K dispozici je i funkce, která vám umožní zjistit, jak populární byl hledaný výraz v určitém časovém období zpětně až do roku 2004. Trendy lze také filtrovat regionálně podle zemí. Nechybí ani roční statistiky tříděné do kategorií – zpravodajství, sport a globální čísla.

Google trendy

2. YouTube trendy

Streamovací platformu YouTube podle dat na Statista.com v minulém roce navštívilo přes 2,24 miliardy uživatelů. Každý na ní hledal to své. Avšak málo známou funkcí YouTube jsou trendy. Tato šikovná funkce vám umožní zjistit, jaká videa jsou aktuálně trendy.

Populární videa lze prozkoumat ve čtyřech kategoriích – teď, hudba, hry, filmy. Aktualizují se každých 15 minut, a přestože neexistuje žádný způsob filtrování podle zemí, YouTube se snaží zobrazovat náhled na videa, která uživatelé aktuálně nejvíce pouští.

YouTube trendy

3. Trendsmap

Také Twitter patří mezi hojně využívané služby, a proto disponuje mnoha daty. V případě trendů předkládá seznam výrazů, které v posledních tweetech nejvíce rezonují. Není tajemstvím, že většina z toho jsou především hashtagy nebo slova, která vyžadují trochu bádání, abyste zjistili, co znamenají. Informace poskytuje na interaktivní mapě světa, a tak je možné se podívat, kde se co řeší.

Tyto výrazy jsou větší či menší v závislosti na tom, jaká je jejich popularita v místě, kde jsou používány, což je jistě užitečné při pohledu na lokální trendy Twitteru.

Trendsmap

4. Populární témata

Web Exploding Topics si klade za cíl odhalit téma dříve, než se stane trendem. Použitý algoritmus prý dokáže identifikovat trendy v produktech, odvětvích a kategoriích roky předtím, než se stanou populárními. Aby toho bylo dosaženo, monitorují se data z vyhledávání, konverzací a zmínek na sociálních sítích z celého internetu.

Web umožňuje procházet trendy témata v časových rámcích od jednoho měsíce až za 15 let zpětně. Témata jsou řazena do řady kategorií, jako jsou krása, finance, fitness, věda, technologie atd. Informace jsou předkládány formou grafů, kde je názorně zobrazeno, zda téma na popularitě získává, nebo již dosáhlo svého vrcholu. Zobrazovat lze i související informace. Kromě toho nabízí týdenní souhrny upozorňující na populární témata.

Explodingtopics

5. Na co se uživatelé ptají

Web AnswerThePublic používá k odhalování trendů inovativní metodu. Nástroj poskytuje přehled o aktivitě konkrétního klíčového slova. Generuje speciálně vizualizovanou mapu na základě zadaného klíčového slova nebo krátké fráze, o tom, co uživatelé hledají online při použití tohoto konkrétního klíčového slova. Informace jsou kategorizovány podle otázek, předložek, srovnání, témat seřazených podle abecedy a nechybí související klíčová slova pro dané téma. Zobrazené lze exportovat do CSV souboru.

Analýza slov spojených s konkrétním klíčovým slovem nebo frází může odhalit poznatky, které vás možná ve spojitosti se slovem nenapadly, což může být v řadě případů užitečné. Bohužel, služba v rámci bezplatné verze umožňuje pouze jedno vyhledání denně.

Answerthepublic

6. Treendly

Závěrem se vrátíme ke službě Google trendy. Jak by asi tak mohla vypadat, kdyby byla na steroidech? A o tom právě je služba Treendly. Uživatelům na rozdíl od Google trendů nepředkládá informace, o kterých jste již slyšeli, ale o těch, co neznáte.

Dělá to analýzou obrovského množství dat pocházejících z diskuzních fór, vyhledávání, a dotazů na sociálních sítích. Trendy ukazuje pro různé země a odvětví. Navíc obsahují užitečné informace, jako je počet vyhledávání za měsíc pro konkrétní téma, zda toto téma roste na popularitě a zobrazuje i související vyhledávání.

Treendly

Mějte trendy na dosah

Existuje celá řada webů a nástrojů, které předkládají aktuální, nebo se pokouší odhalovat budoucí trendy. Díky nim můžete zůstat v obraze o tom, co aktuálně frčí. Každá možnost v našem přehledu shromažďuje a prezentuje data poněkud odlišně, a tak je na vás, která je pro vás užitečná. Případně používáte jinou? Dejte o ní vědět v diskuzi.

  • Nejčtenější

Vtipně překonali „neřešitelný problém“, astronauti na ISS jsou nadšení

v diskusi je 32 příspěvků

27. února 2024  14:16

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Udržet se třeba půl roku v uzavřeném nehostinném prostoru v dobré psychické i fyzické kondici je...

Chytrý telefon nahradí kartičkami a televizorem. Nevíme, zda nejdou pozdě

v diskusi je 16 příspěvků

28. února 2024  9:21

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Překlenout „digitální propast“ mezi těmi, co mohou a nemohou, případně umí a neumí se snaží německý...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To že má nahradit recepční? Největší exponát vyvolal spíš rozpaky

v diskusi je 13 příspěvků

26. února 2024  9:30

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Velký zájem a údiv v různém smyslu slova vzbudil v předvečer veletrhu Mobile World Congress exponát...

Na trh přijde tak za rok, ale už víme, jak bude chytrá elektronika vypadat

v diskusi je 28 příspěvků

2. března 2024

Barcelona (Od zpravodaje Technet.iDNES.cz) Chcete-li nahlédnout do blízké budoucnosti spotřební elektroniky, prohlédněte si nabídku prototypů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé, nebo předražené? Televizor Sony ukazuje kouzlo špičkových přístrojů

v diskusi je 1 příspěvek

1. března 2024

Stejně velký televizor se shodným rozlišením můžete koupit za desetinu ceny, stejně velký OLED...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Turecko před 100 lety zrušilo osmanský chalífát. Abdul uprchl do Švýcarska

v diskusi je 5 příspěvků

3. března 2024

3. března 1924 zanikl osmanský chalífát. Jeho existenci ukončil formálně nový turecký parlament....

Na ISS vyráží nová posádka. NASA veze i jednoho Rusa

v diskusi jsou 3 příspěvky

3. března 2024,  aktualizováno  6:23

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) měla v neděli v 5:16 středoevropského času vyrazit mise Crew-8...

Přistál se stíhačkou bez háku na letadlovou loď a potom bránil Maltu

v diskusi je 17 příspěvků

3. března 2024

Z letadlové lodi je jednodušší vzlétnout než na ni přistát. Přistání je i za běžných podmínek...

Obecná AI přijde do pěti let, už zvládne advokátní zkoušky, řekl šéf Nvidie

v diskusi je 67 příspěvků

2. března 2024  11:28

Obecná umělá inteligence (AGI) by mohla přijít do pěti let. Na ekonomickém fóru pořádaném na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...