Spuštění serveru Mega oznámil Dotcom na svém účtu na sociální síti Twitter. "Před rokem byl Megaupload zničen americkou vládou. Vítejte na http://Mega.co.nz," napsal Dotcom
Spuštění nového serveru je vzdorným gestem vůči Spojeným státům, které usilují o vydání Dotcoma z Nového Zélandu kvůli obvinění z umožnění rozsáhlého online pirátství, napsala agentura AP.
Nový server nabízející obdobné služby jako jeho předchůdce začal fungovat přesně rok a den poté, co byl provoz Megauploadu zablokován a sám Dotcom, jehož původní jméno je Kim Schmitz, zatčen novozélandskou policií (více o jeho zatčení se dočtete zde). Od propuštění na kauci žije německý rodák na svobodě na Novém Zélandu, kde má od roku 2010 trvalé povolení k pobytu.
Schmitz připravuje ještě hudební projekt Megabox. Systém má být určen pro umělce, kteří by zde nabízeli svou tvorbu přímo uživatelům, tedy bez zapojení velkých nahrávacích společností. Umělci pak mají dostat 90 procent příjmů z prodeje.
Bezpečí díky šifrování
Bezpečnost systému má zajistit šifrování, jehož klíč bude přístupný pouze samotným uživatelům. A bude tedy jen na nich, zda se rozhodnou o něj s někým podělit. Pokud to však neudělají, bude jejich obsah nahraný na serveru pro zbytek světa i samotného provozovatele (tedy Kim Dotcoma) zcela nepřístupný. Tím se chce Dotcom také chránit před případnými žalobami, myslí si bývalý tým Megauploadu. "Nezničitelnost" systému má umocnit i síť serverových systémů, které nejsou umístěny pouze v jedné zemi.
Během několika hodin po spuštění obdržel Mega přes čtvrt milionu registrací.
Služba, zřejmě kvůli obrovskému zájmu, v prvních hodinách kolabovala nebo nebyla dostupná vůbec. Ještě v neděli dopoledne (20.1.2013) bylo přihlášení na Mega.co.nz pomalé a upload dat některým uživatelům nefungoval.
Megaupload, jehož provoz Dotcom zahájil v roce 2005, patřil k nejoblíbenějším internetovým serverům, dokud ho američtí žalobci nezavřeli a neobvinili Dotcoma a několik dalších představitelů jeho společnosti ze zprostředkování milionů nelegálních stažení souborů. Majitelům autorských práv tak podle žaloby způsobili škodu půl miliardy dolarů. Sami přitom touto činností údajně získali od roku 2005 více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy Kč).
Schmitzovi právníci americká obvinění z porušování autorských práv, z praní špinavých peněz a z vydírání odmítají. Termín stání o případném vydání Dotcoma do USA byl již dvakrát odložen, jednání by se mělo konat v srpnu.