Poslechněte si, jak hraje největší pirát Kim Dotcom. Spustil službu Baboom

  19:00aktualizováno  19:00
Kim Dotcom, kterého svět zná především kvůli kauze se sdílecím serverem Megaupload.com, představil nový projekt. Streamovací hudební službu Baboom. Konkurovat má i u nás známým službám jako je Spotify nebo Google Music.

Na Baboom si zatím můžete pustit jen alba Kim DotComa. Na vlastní riziko. | foto: screenshot Technet.cz

Ten chlapík si nedá pokoj. Po novém serveru na sdílení nazvaném jednoduše Mega.co.nz (mimochodem, po registraci získáte 50 GB prostoru zdarma) spouští i hudební službu Baboom. A nebyl by to Dotcom, kdyby představení neobnášelo jisté prvky velikášství. 

Zkuste si Baboom

Baboom (poprvé se o službě začalo mluvit už loni) zatím funguje jen v jakési velmi okleštěné demo verzi a jediné album, které si můžete poslechnout, je Dotcomovo. Jmenuje se Good Times (Dobré časy) a zní ... tak nějak, no, poslechněte si sami. Když se nepodíváte na popis písní a pozvané hosty (zpívají většinou ženy), budete mít dojem, že Kima vykastrovali. 

Dotcom však neumístil svůj hudební přečin na Baboom jen tak samoúčelně. V rámci propagace služby a samozřejmě i alba samotného nabízí nejlepším remixerům jeho pěti skladeb 5 000 dolarů. Autorům videa dokonce slibuje 10 000 dolarů. Z chytré nabídky však není zřejmé, zda jde o jednorázovou akci, nebo zda bude Kim stejným způsobem promovat i jiná alba nebo autory.

Fotogalerie

Kim popisuje Baboom jako kombinaci Spotify a iTunes. Zda však bude skutečně fungovat alespoň stejně dobře jako dvě zmiňované, nelze v tuto chvíli posoudit. Většina funkcí služby je totiž zatím nedostupná. 

Je zřejmé, že uživatel bude mít k dispozici životopis interpreta včetně fotografií a videí. Vybraný obsah bude možné i stahovat. Pohodlně spravovat by měla jít hudební knihovna i playlisty. Na stránce je vidět i výjezd zpráv podobný newsfeedu na Twitteru nebo Facebooku. Součástí tedy bude i jakási sociální síť. To vše podle dostupných informací zdarma.

Baboom přichází na trh ve chvíli, kdy už i v Česku je dostupná celá řada on-line hudebních služeb (Deezer, Spotify, Google Music, Rdio, Rara, atd.), které nabízejí prakticky kompletní katalog mainstreamové hudby. Zatím stále chybí jen ucelená nabídka indies titulů. Tu se však Kim Dotcom představit evidentně nechystá. Uspět by však přeci jen mohl. Na serveru The Next Web dávají spuštění služby Baboom do souvislosti s Kimovými obdivovately nebo příznivci. Mezi ně patří i vlivní hudebníci jako Will.i.am, P Diddy, Alicia Keys, Snoop Dogg a Kanye West. Někteří z nich se rádi chlubili tím, že využívají Megaupload. Pokud teď například k představení svého nového alba použijí Baboom ...

Kim Dotcom a jeho minulost

Kim Dotcom (vlastním jménem Kim Schmitz) je internetový podnikavec a hacker německo-finského původu. V 90. letech se proslavil svými internetovými projekty, za počítačový podvod a špionáž byl podmínečně odsouzen v letech 1994 a 2003. Patří také mezi nejlepší hráče počítačové hry Modern Warfare (pod přezdívkou Megaracer) a mezi milovníky luxusních aut.

Megaupload, jehož provoz Dotcom zahájil v roce 2005, patřil k nejoblíbenějším internetovým serverům, dokud ho američtí žalobci nezavřeli a neobvinili Dotcoma a několik dalších představitelů jeho společnosti ze zprostředkování milionů nelegálních stažení souborů. Majitelům autorských práv tak podle žaloby způsobili škodu půl miliardy dolarů. Sami přitom touto činností údajně získali od roku 2005 více než 175 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy korun).

Schmitzovi právníci americká obvinění z porušování autorských práv, z praní špinavých peněz a z vydírání odmítají. Termín stání o případném vydání Dotcoma do USA byl již několikrát odložen.

Autor:

Nejčtenější

Rusko přiznalo jadernou nehodu. Normální raketa by radiaci nezpůsobila

Ruská agentura pro jadernou energii potvrdila nehodu, zemřelo při ní pět lidí

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom oznámila, že při testu rakety na plovoucí plošině zemřelo pět jejích...

Na sovětských špionážních družicích nám nad hlavou krouží jaderné reaktory

Ilustrace, která zachycuje představy amerických špionážních agentur o podobě...

Více než třicet jaderných reaktorů krouží na oběžné dráze Země. Vděčíme za to především Kremlu. Naprostá většina...

Družici se marně snažili dostat pod kontrolu. Jaderný reaktor zasáhl Kanadu

Druhý největší nalezený díl Kosmosu 954 na zamrzlém Velkém Otročím jezeře....

Co se stane, když satelit s jaderným reaktorem na palubě spadne na Zem? O tom se mohli nejlépe přesvědčit Kanaďané v...

Byl mocný a vlivný. Poprvé můžete vidět, jak se v Evropě zatýká diktátor

Zadržení Slobodana Miloševiče

Když přistáli v Bosně, Milošević si demonstrativně utřel kapesníkem boty, jakoby mu je tento stát zamazal něčím...

Rusové se ptají, kdo bude vyrábět tanky. Stát žaluje výrobce T-14 Armata

Tank T-14 Armata na přehlídce v Moskvě. (9. května 2015)

Ruské ministerstvo obrany požaduje u moskevského soudu po firmě Uralvagonzavod (UVZ) navrácení v přepočtu 88 milionů...

Další z rubriky

Speciální přehrávač pro šéfa způsobil revoluci. Walkman slaví 40 let

První Walkman, sony TPS-L2.

Poslech hudby na cestách je dnes naprostou samozřejmostí. Před čtyřiceti lety to ovšem byla představa z kategorie snů....

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz