Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 27. ledna 2022 Ingrid

Dvanáctka výborných funkcí Google dokumentů, které možná neznáte

Bezplatný textový editor od Googlu pracující v cloudu je nabitý výkonnými funkcemi. Myslíte, že znáte ty nejlepší z nich? Zkuste si to ověřit. Možná odhalíte takové, které jste do dnešního dne neznali a přitom je uvítáte.

ilustrační snímek | foto: Creative Commons

Cloudová služba Google dokumenty nedávno oslavila své 15. narozeniny. Za svoji dobu přilákala nejednoho uživatele – včetně těch firemních – a těm nabízí řadu užitečných funkcí. S jejich pomocí je možné vytvářet dokumenty kdykoliv a přitom to nestojí ani korunu. Stát se mistrem při jejich tvorbě se můžete díky těmto tipům i vy.

1.Nový dokument rychle

Nový dokument lze vytvořit zadáním jednoduchého příkazu do browseru

Spíše než funkce Google dokumentů je toto jeho skvělá vychytávka. Zkuste zadat do internetového prohlížeče – a je jedno do jakého – příkaz „doc.new“. Po odeslání a následném případném přihlášení Google účtem (pokud jste už předem přihlášení nebyli) se zobrazí nový dokument, právě ve službě Google dokumenty. Snadný a rychlý způsob, jak začít okamžitě tvořit dokumenty.

2.Pište hlasem

Umělá inteligence a strojové učení je den od dne lepší. Důkazem je tato skvělá funkce. Pokud nemáte chuť nebo možnost psát prostřednictví klasické nebo virtuální klávesnice, potom využijte svůj hlas. Ano, texty umějí Google dokumenty přepisovat z mluveného slova. Klikněte v aplikaci na Nástroje a vyberte volbu Hlasové zadávání. Poté, co autorizujete používání mikrofonu touto aplikací a kliknutím na ikonu mikrofonu, začněte diktovat své myšlenky. Zadávat lze i čárky, otazníky a vykřičníky – stačí vyslovit – nebo požádat o nový odstavec, o ztučnění atd. Nástroj je připraven i na toto.

Psát můžeme i hlasem

3.Diskutujte a revidujte

Diskutujte a revidujte

Označte libovolné slovo nebo jen část a v menu vyberte Vložit -> Okomentovat. Zobrazí se dialogové okno s vaším avatarem a možností přidat komentář – například tak můžete nějakou část textu okomentovat, nebo tímto způsobem zrevidovat i cizí text. Tento systém nabízí jednoduchý způsob, jak diskutovat o textu v dokumentu bez toho, aby se v něm prováděly nějaké změny. Vždy samozřejmě případně můžete využít režim úprav – obdoba revizí (klikněte na Zobrazit -> Režim -> Úpravy).

4.Přístup k historii dokumentů

Revize v Google dokumentech

Tak jako ve Windows, ale i jinde, existuje možnost vrátit se zpět v čase, tedy třeba i k dřívější verzi souboru, tak i Google dokumenty zaznamenávají změny v průběhu času. Klikněte na Soubor -> Historie verzí -> Pojmenujte současnou verzi. Tím se postaráte o to, že zachováte pojmenovanou verzi dokumentu v aktuálním časovém okamžiku. Případně máte možnost přistupovat k automaticky uloženým verzím vašeho dokumentu (volba pod Soubor -> Historie verzí -> Zobrazit historii verzí).

5.Porovnejte dva dokumenty

Funkce pro srovnání dokumentů

Když už jsme u historie dokumentů, pokud se k vám dostanou dva dokumenty bez zaznamenané historie, potom změny odhalíte snadno prostřednictvím funkce porovnání dokumentů. Google dokumenty, tak jako například Word, mohou porovnat aktuální dokument s jiným. Klikněte na Nástroje -> Porovnat dokumenty. Vyberte jiný dokument, upravte jméno uživatele, s nímž chcete porovnat rozdíly (v případě potřeby), a poté klikněte na Porovnat. Zobrazí se výzva k otevření třetího, nově vytvořeného dokumentu se zvýrazněnými rozdíly. Tato funkce se objevila loni.

6.Inteligentní menu

Super funkce, která se také objevila nedávno. Otevřete si nový dokument a vložte znak zavináče (@). Jakmile tak učiníte, zobrazí se kontextové okno s chytrým menu (firma to nazývá čip). Umístěním ukazatele myši na chytrý čip zobrazíte informace a navrhované aktuálně dostupné akci. Tímto způsobem lze přidat informace o ostatních uživatelích s e-mailovou adresou, dokumentech, tabulkách a prezentacích Google či událostech Google kalendáře.

Když v chytrém čipu zmíníte jiného uživatele, automaticky tím nezíská přístup k vašemu dokumentu – to se stane tehdy, pokud dokument nasdílíte. Po umístění kurzoru myši v případě vložení datumů máte možnost den změnit a provádět další úpravy. Upravovat lze i vložené nadcházející události z kalendáře.

7.Rozšiřte funkčnost pomocí doplňků

Také za doplňky Google dokumentů se skrývá prosperující ekosystém třetích stran – stačí kliknout na volbu Doplňky. S jejich pomocí máte možnost vkládat matematické rovnice, nejrůznější tabulky, nebo dokonce hudební noty. Další doplňky vám pomohou zjednodušit podepisování, organizovat citace, spravovat sloučení a tisknout obálky a štítky.

Další funkce přinesou doplňky

8.Dokument v různých formátech

Dokument si lze stáhnout ve vybraných formátech.

Pro ukládání používají Google dokumenty svůj vlastní formát. Zároveň je však možné dokument kdykoliv stáhnout, a to rovnou v několika jiných formátech. K dispozici je jak DOCX, tak ODT, ale třeba i RTF, PDF či EPUB (určen pro elektronické čtečky) nebo internetový HTML. Klikněte na Soubor -> Stáhnout jako a vyberte formát.

9.Publikování na webu

Dokumenty lze publikovat na internetu.

Když už jsme zmínili internetový formát, tak nesmíme zapomenout zmínit, že Google dokumenty umějí vytvořené také rovnou publikovat. Tím dokument zpřístupní komukoliv s přístupem na internet. Ale pozor, je to něco jiného než v případě, že použijete funkci sdílet. Klikněte na Soubor -> Publikovat na web a následně na Publikovat. Objeví se unikátní odkaz. Všechny změny, které provedete v původním dokumentu, se projeví i v publikované verzi. Pokud chcete soubor z internetu odstranit, musíte ho přestat publikovat.

10.Překlad do jiného jazyka

A teď tu máme něco pro všechny, kteří pracují s cizojazyčnými dokumenty/texty. Pokud máte text v cizím jazyce nebo ho do něj potřebujete převést, můžete využít funkci pro strojový překlad (Nástroj -> Přeložit dokument a vyberte jazyk). Pro standardní, běžné použití jsou výsledky uspokojivé. Nástroj využívá další službu Google, a to sice Google překladač.

Text i celý dokument lze přeložit

11.Zobrazte aktivitu dokumentu

Zobrazit si lze aktivitu týmu na dokumentu.

Tato funkce je vhodná pro firmy nebo týmy, které spolupracují na jednom dokumentu – v případě, že potřebujete zjistit, kdo se na něj podíval nebo ho změnil. Tady tak máte přehled o aktivitách v něm. Využívat ji můžete jen tehdy, pokud již s vámi někdo s pracovním nebo školním účtem sdílí soubor. Kdo historii uvidí, lze přitom nastavit, tedy omezit.

12.Upravujte kdekoliv

Zatímco Google dokumenty poskytují nejplnohodnotnější prostředí v internetových prohlížečích na počítačích, tak i mobilní aplikace pro Android a iOS umožňují prohlížet, upravovat a spolupracovat na dokumentech z telefonů a tabletů. A nezapomeňte na to, že pokud pracujete v prohlížeči nebo na mobilním zařízení a ocitnete se offline, provedené změny se budou synchronizovat při příštím připojení k internetu.

Google dokumenty fungují i v offline režimu.

Jsou nějaké další klíčové funkce Google dokumentů, které používáte vy? Dejte vědět v diskusi.

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Počítač vypnout, uspat nebo hibernovat? Poradíme, co, kdy a proč zvolit

Premium Tuto situaci zná asi každý. Pokud chci přestat používat počítač s operačním systémem Windows, je možné ho vypnout,...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Fyzici chtějí experimentem vysvětlit, zda žijeme v realitě, nebo v matrixu

Skupina fyziků chce odpovědět na kontroverzní otázku, která odnepaměti rezonuje lidskou společností. Žijeme v nám...

Dokážete být na internetu v anonymitě? Speciální mód prohlížeče nepomůže

Premium Většina dnešních internetových prohlížečů má zabudován mód sloužící k procházení internetu v inkognito režimu. Jenže ho...

Facebook smaže informace o obličejích uživatelů a nebude je rozpoznávat

Sociální síť Facebook se rozhodla k bezprecedentnímu kroku. V nejbližších týdnech ukončí funkci, která umožňuje...

Chybu cloudových i herních serverů zkouší masivně zneužívat útočníci

Černou můrou provozovatelů cloudových úložišť a serverů se stala chyba označovaná jako Log4j. Jedna bezpečnostní firma...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Angelica: Mám ráda svoje prsa, i když ve 12 letech nebylo lehké se s nimi sžít

Burleska je vlastně teatrální striptýz, svlékání z krásných korzetových kostýmů. „Používáme spoustu peří, kostýmy jsou...