Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Dvanáctka výborných funkcí Google dokumentů, které možná neznáte

Bezplatný textový editor od Googlu pracující v cloudu je nabitý výkonnými funkcemi. Myslíte, že znáte ty nejlepší z nich? Zkuste si to ověřit. Možná odhalíte takové, které jste do dnešního dne neznali a přitom je uvítáte.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Creative Commons

Cloudová služba Google dokumenty nedávno oslavila své 15. narozeniny. Za svoji dobu přilákala nejednoho uživatele – včetně těch firemních – a těm nabízí řadu užitečných funkcí. S jejich pomocí je možné vytvářet dokumenty kdykoliv a přitom to nestojí ani korunu. Stát se mistrem při jejich tvorbě se můžete díky těmto tipům i vy.

1. Nový dokument rychle

Nový dokument lze vytvořit zadáním jednoduchého příkazu do browseru

Spíše než funkce Google dokumentů je toto jeho skvělá vychytávka. Zkuste zadat do internetového prohlížeče – a je jedno do jakého – příkaz „doc.new“. Po odeslání a následném případném přihlášení Google účtem (pokud jste už předem přihlášení nebyli) se zobrazí nový dokument, právě ve službě Google dokumenty. Snadný a rychlý způsob, jak začít okamžitě tvořit dokumenty.

2. Pište hlasem

Umělá inteligence a strojové učení je den od dne lepší. Důkazem je tato skvělá funkce. Pokud nemáte chuť nebo možnost psát prostřednictví klasické nebo virtuální klávesnice, potom využijte svůj hlas. Ano, texty umějí Google dokumenty přepisovat z mluveného slova. Klikněte v aplikaci na Nástroje a vyberte volbu Hlasové zadávání. Poté, co autorizujete používání mikrofonu touto aplikací a kliknutím na ikonu mikrofonu, začněte diktovat své myšlenky. Zadávat lze i čárky, otazníky a vykřičníky – stačí vyslovit – nebo požádat o nový odstavec, o ztučnění atd. Nástroj je připraven i na toto.

Psát můžeme i hlasem

3. Diskutujte a revidujte

Diskutujte a revidujte

Označte libovolné slovo nebo jen část a v menu vyberte Vložit -> Okomentovat. Zobrazí se dialogové okno s vaším avatarem a možností přidat komentář – například tak můžete nějakou část textu okomentovat, nebo tímto způsobem zrevidovat i cizí text. Tento systém nabízí jednoduchý způsob, jak diskutovat o textu v dokumentu bez toho, aby se v něm prováděly nějaké změny. Vždy samozřejmě případně můžete využít režim úprav – obdoba revizí (klikněte na Zobrazit -> Režim -> Úpravy).

4. Přístup k historii dokumentů

Revize v Google dokumentech

Tak jako ve Windows, ale i jinde, existuje možnost vrátit se zpět v čase, tedy třeba i k dřívější verzi souboru, tak i Google dokumenty zaznamenávají změny v průběhu času. Klikněte na Soubor -> Historie verzí -> Pojmenujte současnou verzi. Tím se postaráte o to, že zachováte pojmenovanou verzi dokumentu v aktuálním časovém okamžiku. Případně máte možnost přistupovat k automaticky uloženým verzím vašeho dokumentu (volba pod Soubor -> Historie verzí -> Zobrazit historii verzí).

5. Porovnejte dva dokumenty

Funkce pro srovnání dokumentů

Když už jsme u historie dokumentů, pokud se k vám dostanou dva dokumenty bez zaznamenané historie, potom změny odhalíte snadno prostřednictvím funkce porovnání dokumentů. Google dokumenty, tak jako například Word, mohou porovnat aktuální dokument s jiným. Klikněte na Nástroje -> Porovnat dokumenty. Vyberte jiný dokument, upravte jméno uživatele, s nímž chcete porovnat rozdíly (v případě potřeby), a poté klikněte na Porovnat. Zobrazí se výzva k otevření třetího, nově vytvořeného dokumentu se zvýrazněnými rozdíly. Tato funkce se objevila loni.

6. Inteligentní menu

Super funkce, která se také objevila nedávno. Otevřete si nový dokument a vložte znak zavináče (@). Jakmile tak učiníte, zobrazí se kontextové okno s chytrým menu (firma to nazývá čip). Umístěním ukazatele myši na chytrý čip zobrazíte informace a navrhované aktuálně dostupné akci. Tímto způsobem lze přidat informace o ostatních uživatelích s e-mailovou adresou, dokumentech, tabulkách a prezentacích Google či událostech Google kalendáře.

Když v chytrém čipu zmíníte jiného uživatele, automaticky tím nezíská přístup k vašemu dokumentu – to se stane tehdy, pokud dokument nasdílíte. Po umístění kurzoru myši v případě vložení datumů máte možnost den změnit a provádět další úpravy. Upravovat lze i vložené nadcházející události z kalendáře.

7. Rozšiřte funkčnost pomocí doplňků

Také za doplňky Google dokumentů se skrývá prosperující ekosystém třetích stran – stačí kliknout na volbu Doplňky. S jejich pomocí máte možnost vkládat matematické rovnice, nejrůznější tabulky, nebo dokonce hudební noty. Další doplňky vám pomohou zjednodušit podepisování, organizovat citace, spravovat sloučení a tisknout obálky a štítky.

Další funkce přinesou doplňky

8. Dokument v různých formátech

Dokument si lze stáhnout ve vybraných formátech.

Pro ukládání používají Google dokumenty svůj vlastní formát. Zároveň je však možné dokument kdykoliv stáhnout, a to rovnou v několika jiných formátech. K dispozici je jak DOCX, tak ODT, ale třeba i RTF, PDF či EPUB (určen pro elektronické čtečky) nebo internetový HTML. Klikněte na Soubor -> Stáhnout jako a vyberte formát.

9. Publikování na webu

Dokumenty lze publikovat na internetu.

Když už jsme zmínili internetový formát, tak nesmíme zapomenout zmínit, že Google dokumenty umějí vytvořené také rovnou publikovat. Tím dokument zpřístupní komukoliv s přístupem na internet. Ale pozor, je to něco jiného než v případě, že použijete funkci sdílet. Klikněte na Soubor -> Publikovat na web a následně na Publikovat. Objeví se unikátní odkaz. Všechny změny, které provedete v původním dokumentu, se projeví i v publikované verzi. Pokud chcete soubor z internetu odstranit, musíte ho přestat publikovat.

10. Překlad do jiného jazyka

A teď tu máme něco pro všechny, kteří pracují s cizojazyčnými dokumenty/texty. Pokud máte text v cizím jazyce nebo ho do něj potřebujete převést, můžete využít funkci pro strojový překlad (Nástroj -> Přeložit dokument a vyberte jazyk). Pro standardní, běžné použití jsou výsledky uspokojivé. Nástroj využívá další službu Google, a to sice Google překladač.

Text i celý dokument lze přeložit

11. Zobrazte aktivitu dokumentu

Zobrazit si lze aktivitu týmu na dokumentu.

Tato funkce je vhodná pro firmy nebo týmy, které spolupracují na jednom dokumentu – v případě, že potřebujete zjistit, kdo se na něj podíval nebo ho změnil. Tady tak máte přehled o aktivitách v něm. Využívat ji můžete jen tehdy, pokud již s vámi někdo s pracovním nebo školním účtem sdílí soubor. Kdo historii uvidí, lze přitom nastavit, tedy omezit.

12. Upravujte kdekoliv

Zatímco Google dokumenty poskytují nejplnohodnotnější prostředí v internetových prohlížečích na počítačích, tak i mobilní aplikace pro Android a iOS umožňují prohlížet, upravovat a spolupracovat na dokumentech z telefonů a tabletů. A nezapomeňte na to, že pokud pracujete v prohlížeči nebo na mobilním zařízení a ocitnete se offline, provedené změny se budou synchronizovat při příštím připojení k internetu.

Google dokumenty fungují i v offline režimu.

Jsou nějaké další klíčové funkce Google dokumentů, které používáte vy? Dejte vědět v diskusi.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....