Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

LCD i plazma jdou do důchodu. Otestovali jsme OLED televizor Samsung

Exkluzivně
Fantastická černá, nevídaný kontrast, syté barvy a úžasná rychlost panelu, který dokáže zobrazit dva různé obrazy dvěma divákům současně. Technologie OLED klepe konečně na dveře i českých obýváků. Otestovali jsme první vlaštovku od Samsungu.

55" OLED televizor se nám na fotostůl nevešel, snímek je tedy oficiální, od Samsungu. | foto: Samsung

Na velký OLED televizor jsme čekali opravdu dlouho. Před pěti lety jsme jako první v Evropě otestovali 11" OLED televizor XEL-1 od Sony, o tři roky později pak 15" model LG, který se u nás dokonce krátce prodával. A pak další dva roky v podstatě nic. Nové modely byly k vidění na veletrzích CES a IFA, zástupci výrobců ohlašovali brzký příchod na trh, ale finální model v "obývákové" úhlopříčce určený k prodeji byl ve středu Evropy stále v nedohlednu.

A tak máme radost, že jsme z olbřímí krabice a hromady polystyrenu na redakční stůl vybalili OLED televizor Samsung KN55S9C s úhlopříčkou 55", tedy 140 centimetrů. Váží 27 kilogramů a stát bude nejspíše kolem 200 tisíc korun - finální česká cena zatím není známa.

První dojmy z prohnutého televizoru

Televizor vzbudí pozornost i ve vypnutém stavu. Celý zobrazovací panel je totiž prohnutý jako panoramatická plátna v kinech. Podle výrobce má takto koncipovaná zobrazovací plocha vtáhnout diváka lépe do děje. To se během testu příliš nepotvrdilo, úhlopříčka i míra prohnutí jsou na to příliš malé. U větších úhlopříček by to ale fungovat mohlo.

Samsung KN55S9C

Zatímco v kinech toto prohnutí vyplynulo z fyzikální nutnosti zachování stejné ohniskové vzdálenosti celého plátna od projektoru, u OLED televizoru má prohnutí především ukázat možnosti nové technologie. Plazmu totiž prohnutou vyrobit nelze, v LCD jen za cenu změny technologie výroby (a tedy enormního nárůstu nákladů).

Celkový efekt prohnutí umocňuje výrazně prohnutější rám, který obepíná celý zobrazovač. Slouží zároveň jako stojan, jsou v něm integrovány reproduktory a také webová kamera. Televizor nemá VESA uchycení, takže jej na zeď nepřipevníte - to by vzhledem k designové koncepci ani nedávalo smysl.

Jeden kabel propojí vše

Na samostatném televizoru jsou fyzicky jen tři konektory. Jeden klasický napájecí, druhý pro adaptér na CI slot (pro dekódovací karty příjmu placených kanálů) a především speciální multipinový kabel "One Connect", který zobrazovač spojuje s externím boxem s veškerými přípojnými místy a signálovou elektronikou.

Houští kabelů od přehrávačů, anténních rozvodů, externích disků, přidaného ozvučení a podobně tak nevisí od televizoru, ale je schované v útrobách televizního stolku, nebo kdekoli, kam dosáhne dvoumetrový "One Connect" kabel.

Drobý externí box sdružuje přípojná místa, tunery a signálovou elektroniku. Z boku jsou ještě přítomny dva USB porty.

Na externím boxu čekají čtyři HDMI porty, z nichž jeden poslouží i pro připojení chytrého telefonu pomocí standardu MHL a druhý pro připojení ozvučení pomocí zpětného zvukového kanálu ARC. Nechybí konektor pro připojení k počítačové síti, vestavěný adaptér pro wi-fi, optický zvukový výstup, komponentní AV vstup, dva USB porty, anténní vstup pro kabelovku/DVB-T a dva pro připojení satelitních konvertorů. Externě lze vyvést i čidlo IR ovládání, nebo připojení do ovládacího systému chytrého domu.

Výhodou externího boxu je i jeho snadnější potenciální výměna, oprava nebo upgrade.

Televizor nabízí i přímé připojení Wi-Fi Direct, zrcadlení obrazovky tabletu/telefonu Miracast, nebo přehrávání streamovaných multimedií podle standardu DLNA. A samozřejmostí je celá plejáda aplikací platformy Smart TV, o kterých se nebudeme podrobněji rozepisovat, protože jsou již dosti známé.

Současně zobrazí fotbal i detektivku

Zobrazovací panel z organických diod je extrémně rychlý. Z toho těží především při zobrazení 3D obrazu pomocí aktivních brýlí, kde nejsou ani stopy po nepřirozeně zdvojených liniích, tedy "crosstalku", který je častý především u LCD televizorů.

Režim současného zobrazení dvou obrazů mohou využít jak diváci TV vysílání a filmů, tak hráči her z konzolí.

V kombinaci s výkonnou signálovou elektronikou lze aktivní 3D brýle a superrychlý panel využít i jinak. Televizor umí zobrazit dva různé programy najednou a dva diváci tak mohou současně sledovat třeba fotbal a detektivku. Tedy, diváků může být i více, ale každý si může vybrat právě z těch dvou obrazů.

Tlačítkem na brýlích si můžete kdykoli vybrat, zda sledujete program "A" nebo program "B". Součástí brýlí jsou i bezdrátová in-ear sluchátka, které vždy přehrávají zvuk patřící k právě zobrazovanému obrazu. Kombinovat lze obraz TV vysílání a jakéhokoli vstupu, nebo dva kanály digitálního vysílání.

Kombinace TV vysílání a menu testovacího BD disku. Brýlemi na snímku vidíte čistý průhled na TV vysílání.

Samsung funkci nazývá MultiView a počítat musíte s tím, že pokud patříte k těm, kteří vidí blikání stmívacích brýlí u aktivního 3D, uvidíte jej (v trochu menší míře) i u MultiView.

Obraz: kvalitativní vrchol, zatím jen v plném HD

A jsme u toho nejdůležitějšího. Kvalita obrazu je důvod, pro který jsme se na OLED tak těšili. Pochopitelně nemůžeme říci, jak si Samsung KN55S9C povede ve srovnání s budoucími konkurenčními OLED televizory. Můžeme však říci, že je to bez nadsázky nová referenční třída, kvalitativně významně převyšující televizory předchozích technologií.

To, co ocení úplně každý i při sledování televizního vysílání v běžném SD rozlišení, je dokonalé podání černé barvy. Tma v nočních scénách bude opravdu černočerná, nikoli s odstíny šedé barvy jako u LCD (a v mnohem menší míře i plazmových) obrazovek. Skvělé jsou prakticky neomezené pozorovací úhly, dokud vidíte obraz, nedochází k žádnému zkreslení.

V superlativech je nutné hovořit o jasu, kontrastu a barevném podání. V nastavení "rovnou z krabice" je tam všeho příliš, což sice vypadá atraktivně, ale unavuje oči. Zvolením vhodné předvolby a ručního doladění lze dosáhnout opravdu špičkového obrazu ve všech myslitelných parametrech s velmi přirozeným podáním.

Televizor ovládáte především pomocí dvou ovladačů - jednoho klasického televizního a jednoho pro "smart" funkce. Na zadní stěně televizoru je i malý ovladač pro případ, že v dálkových dojdou baterie.

Kvality obrazovky jsme zkoumali i pomocí obrazců a sekvencí z japonského testovacího Blu-ray disku. Ten odhalil naprosto perfektní kontrast a jemnou gradaci odstínů. Naše občasné pocity ze ztráty rozlišení v nejnižších úrovních černé se ukázaly jako subjektivní. Naprosto ukázkově dopadly testy pohybové neostrosti.

Pihou na technické kráse je moiré, které se objevilo v monoskopovém testu pohybového rozlišení u úhlopříčných čar. Zatímco vertikální i horizontální čáry byly i při pohybu naprosto ostré a stabilní, úhlopříčky se rozpadaly a vznikalo nepříjemné mihotání. Oproti tomu, jak si ve stejné disciplíně vedou technologičtí předchůdci, je to však jen drobný detail.

Zvuk integrovaných reproduktorů patří k lepšímu průměru, vokál je perfektně srozumitelný a výrazný. U televizoru této kategorie se však automaticky počítá s připojením k samostatnému kvalitnímu ozvučení.

Závěr: skvělý zobrazovač pro náročné diváky

Naprosto perfektní obraz, exkluzivní vzhled, vysoká cena. A unikátní funkce sledování dvou pořadů na celé obrazovce najednou. Tak by se dal ve zkratce definovat nový OLED televizor společnosti Samsung. Nárůst kvality zobrazení poznáte i u DVB-T vysílání, ale nevíce si jej vychutnáte u HD satelitního vysílání, nebo filmů z Blu-ray titulů.

Již nyní se těšíme na test nějakého budoucího modelu se 4K rozlišením. Jak na OLEDu vypadá plné HD skvěle, 4K bude famózní.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Konečná československá bilance z Paříže před 100 lety: 10 medailí a první zlato

Hry VIII. letní olympiády v Paříži, které skončily před 100 lety, 27. července 1924, potvrdily velký rozmach olympijského hnutí.

27. července 2024

První tryskový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet vzlétl před 75 lety

První proudový dopravní letoun de Havilland DH106 Comet se poprvé dostal do vzduchu 27. července 1949. O necelé tři roky později už začal pracovat v běžném provozu, avšak konstrukční chyba znamenala...

27. července 2024

Uvězněni na vesmírné stanici. Boeing neví, kdy vrátí posádku zpět na Zemi

První testovací let nové vesmírné lodi Boeing Starliner CST-100 s posádkou neprobíhá tak, jak měl její výrobce spolu s NASA naplánováno. Cesta dvou astronautů na ISS a zpět měla původně trvat...

26. července 2024  12:59

KVÍZ: Výlet do století páry. Poznáte, v jaké dnešní zemi jste?

V následujícím kvízu se podíváme na zajímavá místa zachycená na fotografiích v devatenáctém století. Úkolem je poznat, v jaké dnešní zemi se dané místo či objekt nachází.

26. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....