Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

LCD i plazma jdou do důchodu. Otestovali jsme OLED televizor Samsung

Exkluzivně
Fantastická černá, nevídaný kontrast, syté barvy a úžasná rychlost panelu, který dokáže zobrazit dva různé obrazy dvěma divákům současně. Technologie OLED klepe konečně na dveře i českých obýváků. Otestovali jsme první vlaštovku od Samsungu.

55" OLED televizor se nám na fotostůl nevešel, snímek je tedy oficiální, od Samsungu. | foto: Samsung

Na velký OLED televizor jsme čekali opravdu dlouho. Před pěti lety jsme jako první v Evropě otestovali 11" OLED televizor XEL-1 od Sony, o tři roky později pak 15" model LG, který se u nás dokonce krátce prodával. A pak další dva roky v podstatě nic. Nové modely byly k vidění na veletrzích CES a IFA, zástupci výrobců ohlašovali brzký příchod na trh, ale finální model v "obývákové" úhlopříčce určený k prodeji byl ve středu Evropy stále v nedohlednu.

A tak máme radost, že jsme z olbřímí krabice a hromady polystyrenu na redakční stůl vybalili OLED televizor Samsung KN55S9C s úhlopříčkou 55", tedy 140 centimetrů. Váží 27 kilogramů a stát bude nejspíše kolem 200 tisíc korun - finální česká cena zatím není známa.

První dojmy z prohnutého televizoru

Televizor vzbudí pozornost i ve vypnutém stavu. Celý zobrazovací panel je totiž prohnutý jako panoramatická plátna v kinech. Podle výrobce má takto koncipovaná zobrazovací plocha vtáhnout diváka lépe do děje. To se během testu příliš nepotvrdilo, úhlopříčka i míra prohnutí jsou na to příliš malé. U větších úhlopříček by to ale fungovat mohlo.

Samsung KN55S9C

Zatímco v kinech toto prohnutí vyplynulo z fyzikální nutnosti zachování stejné ohniskové vzdálenosti celého plátna od projektoru, u OLED televizoru má prohnutí především ukázat možnosti nové technologie. Plazmu totiž prohnutou vyrobit nelze, v LCD jen za cenu změny technologie výroby (a tedy enormního nárůstu nákladů).

Celkový efekt prohnutí umocňuje výrazně prohnutější rám, který obepíná celý zobrazovač. Slouží zároveň jako stojan, jsou v něm integrovány reproduktory a také webová kamera. Televizor nemá VESA uchycení, takže jej na zeď nepřipevníte - to by vzhledem k designové koncepci ani nedávalo smysl.

Jeden kabel propojí vše

Na samostatném televizoru jsou fyzicky jen tři konektory. Jeden klasický napájecí, druhý pro adaptér na CI slot (pro dekódovací karty příjmu placených kanálů) a především speciální multipinový kabel "One Connect", který zobrazovač spojuje s externím boxem s veškerými přípojnými místy a signálovou elektronikou.

Houští kabelů od přehrávačů, anténních rozvodů, externích disků, přidaného ozvučení a podobně tak nevisí od televizoru, ale je schované v útrobách televizního stolku, nebo kdekoli, kam dosáhne dvoumetrový "One Connect" kabel.

Drobý externí box sdružuje přípojná místa, tunery a signálovou elektroniku. Z boku jsou ještě přítomny dva USB porty.

Na externím boxu čekají čtyři HDMI porty, z nichž jeden poslouží i pro připojení chytrého telefonu pomocí standardu MHL a druhý pro připojení ozvučení pomocí zpětného zvukového kanálu ARC. Nechybí konektor pro připojení k počítačové síti, vestavěný adaptér pro wi-fi, optický zvukový výstup, komponentní AV vstup, dva USB porty, anténní vstup pro kabelovku/DVB-T a dva pro připojení satelitních konvertorů. Externě lze vyvést i čidlo IR ovládání, nebo připojení do ovládacího systému chytrého domu.

Výhodou externího boxu je i jeho snadnější potenciální výměna, oprava nebo upgrade.

Televizor nabízí i přímé připojení Wi-Fi Direct, zrcadlení obrazovky tabletu/telefonu Miracast, nebo přehrávání streamovaných multimedií podle standardu DLNA. A samozřejmostí je celá plejáda aplikací platformy Smart TV, o kterých se nebudeme podrobněji rozepisovat, protože jsou již dosti známé.

Současně zobrazí fotbal i detektivku

Zobrazovací panel z organických diod je extrémně rychlý. Z toho těží především při zobrazení 3D obrazu pomocí aktivních brýlí, kde nejsou ani stopy po nepřirozeně zdvojených liniích, tedy "crosstalku", který je častý především u LCD televizorů.

Režim současného zobrazení dvou obrazů mohou využít jak diváci TV vysílání a filmů, tak hráči her z konzolí.

V kombinaci s výkonnou signálovou elektronikou lze aktivní 3D brýle a superrychlý panel využít i jinak. Televizor umí zobrazit dva různé programy najednou a dva diváci tak mohou současně sledovat třeba fotbal a detektivku. Tedy, diváků může být i více, ale každý si může vybrat právě z těch dvou obrazů.

Tlačítkem na brýlích si můžete kdykoli vybrat, zda sledujete program "A" nebo program "B". Součástí brýlí jsou i bezdrátová in-ear sluchátka, které vždy přehrávají zvuk patřící k právě zobrazovanému obrazu. Kombinovat lze obraz TV vysílání a jakéhokoli vstupu, nebo dva kanály digitálního vysílání.

Kombinace TV vysílání a menu testovacího BD disku. Brýlemi na snímku vidíte čistý průhled na TV vysílání.

Samsung funkci nazývá MultiView a počítat musíte s tím, že pokud patříte k těm, kteří vidí blikání stmívacích brýlí u aktivního 3D, uvidíte jej (v trochu menší míře) i u MultiView.

Obraz: kvalitativní vrchol, zatím jen v plném HD

A jsme u toho nejdůležitějšího. Kvalita obrazu je důvod, pro který jsme se na OLED tak těšili. Pochopitelně nemůžeme říci, jak si Samsung KN55S9C povede ve srovnání s budoucími konkurenčními OLED televizory. Můžeme však říci, že je to bez nadsázky nová referenční třída, kvalitativně významně převyšující televizory předchozích technologií.

To, co ocení úplně každý i při sledování televizního vysílání v běžném SD rozlišení, je dokonalé podání černé barvy. Tma v nočních scénách bude opravdu černočerná, nikoli s odstíny šedé barvy jako u LCD (a v mnohem menší míře i plazmových) obrazovek. Skvělé jsou prakticky neomezené pozorovací úhly, dokud vidíte obraz, nedochází k žádnému zkreslení.

V superlativech je nutné hovořit o jasu, kontrastu a barevném podání. V nastavení "rovnou z krabice" je tam všeho příliš, což sice vypadá atraktivně, ale unavuje oči. Zvolením vhodné předvolby a ručního doladění lze dosáhnout opravdu špičkového obrazu ve všech myslitelných parametrech s velmi přirozeným podáním.

Televizor ovládáte především pomocí dvou ovladačů - jednoho klasického televizního a jednoho pro "smart" funkce. Na zadní stěně televizoru je i malý ovladač pro případ, že v dálkových dojdou baterie.

Kvality obrazovky jsme zkoumali i pomocí obrazců a sekvencí z japonského testovacího Blu-ray disku. Ten odhalil naprosto perfektní kontrast a jemnou gradaci odstínů. Naše občasné pocity ze ztráty rozlišení v nejnižších úrovních černé se ukázaly jako subjektivní. Naprosto ukázkově dopadly testy pohybové neostrosti.

Pihou na technické kráse je moiré, které se objevilo v monoskopovém testu pohybového rozlišení u úhlopříčných čar. Zatímco vertikální i horizontální čáry byly i při pohybu naprosto ostré a stabilní, úhlopříčky se rozpadaly a vznikalo nepříjemné mihotání. Oproti tomu, jak si ve stejné disciplíně vedou technologičtí předchůdci, je to však jen drobný detail.

Zvuk integrovaných reproduktorů patří k lepšímu průměru, vokál je perfektně srozumitelný a výrazný. U televizoru této kategorie se však automaticky počítá s připojením k samostatnému kvalitnímu ozvučení.

Závěr: skvělý zobrazovač pro náročné diváky

Naprosto perfektní obraz, exkluzivní vzhled, vysoká cena. A unikátní funkce sledování dvou pořadů na celé obrazovce najednou. Tak by se dal ve zkratce definovat nový OLED televizor společnosti Samsung. Nárůst kvality zobrazení poznáte i u DVB-T vysílání, ale nevíce si jej vychutnáte u HD satelitního vysílání, nebo filmů z Blu-ray titulů.

Již nyní se těšíme na test nějakého budoucího modelu se 4K rozlišením. Jak na OLEDu vypadá plné HD skvěle, 4K bude famózní.

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi nejsou příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi jsou 3 příspěvky

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 9 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 27 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud Flotily duchů, která...