O technologii OLED se již mnoho let hovoří jako o možném nástupci obrazovek LCD. Obrazovky z organických elektroluminiscenčních diod mají řadu výhod. Zobrazovací panel může být extrémně tenký a vyniká skvělým kontrastem, perfektním podáním černé barvy, sytými barvami, ostrou kresbou a širokými pozorovacími úhly. Rozšíření zatím brání vysoké výrobní náklady a oproti LCD nižší životnost.
Nabídka OLED TVLG 15EL9500 je aktuálně jediný OLED televizor prodávaný v Česku . V roce 2008 jsme exkluzivně otestovali první na světě prodávaný OLED televizor Sony XEL-1. Měřil 11 palců, stál 200 tisíc jenů (zhruba 42 000 Kč) a o rok později byl za cca 40 tisíc dostupný i v Česku. |
To vše bezezbytku platí i o testovaném televizoru. Během testu nás nadchnul obrazem, ale zákazníky nepotěší vysokou cenou. Ta doporučená činí bezmála 40 000 Kč včetně DPH, ale s trochou googlování ji pořídíte i za 24 tisíc.
38 centimetrů perfektního obrazu a šíleného lesku
Hlavní součástí televizoru je AM OLED displej o velikosti 15", tedy 38 centimetrů. Písmenka AM jsou zkratkou pro aktivní matrici. To znamená, že každý obrazový bod je individuálně řízen dvojicí tranzistorů. Naopak pasivní matice (onačované jako PM) jsou tvořeny pouze překříženými vodiči a používají se nejčastěji u MP3 přehrávačů a mobilních telefonů.
Displej má rozlišení 1 366 x 760 pixelů, je tedy "jen" HD ready. Než začneme obracet oči v sloup, je potřeba zvážit malou úhlopříčku obrazovky. S klidným svědomím můžeme říci, že plné HD (1 920 x 1 080 pixelů) by tu bylo skoro plýtváním.
Při sledování Blu-ray titulů a MKV videosouborů v rozlišení 1 080p (Full HD) a 720p (HD ready) je vykreslený obraz opravdu perfektní. Skvěle ostrá kresba a neskutečný kontrast, při kterém je černá barva opravdu zcela černá. Pokud se na obraz koukáte ve zcela zatemněné noční místnosti, ani při stmívačce nepoznáte, kde končí obrazovka a kde začíná černý okrajový rámeček. Při zobrazení černé televizor prostě zmizí. S nadšením kvitujeme, že není čelní rámeček "zdoben" žádnou indikační diodou, jen prosvětleným logem, které lze zhasnout.
K podání barev nelze mít výhrady, dokáže přesvědčivě vykreslit jak přirozenou pleťovou barvu, tak i "přepálené" barvy animáků a některých koncertů.
Pomocí testovacího Blu-ray disku jsme zjistili, že si televizor velmi dobře poradí s horizontálním pohybem, například titulků. Na zcela bílém pozadí se velké znaky (běžná velikost TV titulků) pohybovaly hladce a přesně, drobné písmo však ztrácelo obrys a nejmenší drobně "mihotalo". Při 75% bílé se téměř uklidnily i drobné znaky.
Gradace ve stupních šedé je velmi dobrá, oproti většině LCD televizorů dokonce výborná. Za zmínku stojí jen drobné splynutí detailů v téměř zcela černých místech obrazu, lehce to bylo patrné i u nejsvětlejší bílé, ale to je již opravdu hnidopišství.
U obrazu z HD zdrojů jsme pěli chválu, televizní vysílání takové "pošušňání" samozřejmě nenabízí, ale díky malé úhlopříčce vypadá docela solidně. Pochválit musíme zcela bezchybný automat rozpoznávající poměr stran vysílaného pořadu.
Velkým mínusem je však velice lesklý povrch displeje. Je to dokonalé zrcadlo a pokud jsou z boku nebo částečně naproti televizoru okna, odleskům nepomohou ani žaluzie a je to velmi nepříjemné. Zdroje světla musí být vždy za televizorem, nejlepší je ale koukat ve tmě.
S hodnocením zvuku je to složitější. Vzhledem k mini rozměrům reproduktorků ukrytých ve spodním lemu tenoučkého OLED panelu, zní televizor velmi důstojně. Překvapivě umí hrát i docela nahlas. Při srovnání s běžnými televizory je ale zvuk poněkud zahuhlaný a při vyšší hlasitosti trochu agresivní. Na televizní povídání a mluvené slovo docela dobré, hudební koncert si však neužijete. Ale to po minitelevizoru nemůžeme chtít.
Zde si neodpustím osobní poznámku: propagační materiály se chlubí, že zvuk televizoru ladil Mark Levinson. Pan Levinson je legendární konstruktér high-endové zvukové elektroniky, ve které není místo pro kompromisy. V případě designových mikrosystémů, nebo miniaturního televizoru však nekompromisní reprodukci, se kterou je jeho jméno spojeno, nemůžeme očekávat. Je to podobné, jako kdyby Gordon Ramsey dochucoval plukovníkovy kuřecí nugety nebo Tim Goss ladil podvozek nákupního vozíku.
DVB-T a HDMI. Na analog se moc nehraje, video nepřipojíte
Protože jde to televizor, nikoli o pouhý zobrazovač, je přístroj vybaven televizním tunerem. Ladí digitální pozemské vysílání (MPEG 2 SD, MPEG 4 HD) a trochu překvapivě i již téměř vypnuté analogové vysílání (PAL, SECAM). Ladění je svižné, vyhledané kanály lze ručně setřídit, nechtěné ze seznamu vynechat. Praktický a přehledný je programový průvodce EPG (zde nazvaný Guide) s týdenním výhledem a možným zobrazením podrobností o jednotlivých pořadech.
Větší naděje vyvolá položka "nahrávání", je to však nevhodně do češtiny přeložený programovatelný "upozorňovač" na začátek zvolených pořadů. Nahrávat tak sice neumí, ale je to praktická pomůcka.
Omezení však skýtají přípojná místa. V podstavečku naleznete jen jeden mini HDMI vstup (redukční kabel je přibalen), najednou tak můžete připojit jen jeden Blu-ray přehrávač nebo set-top-box kabelové (či satelitní) televize. Jakýkoli jiný, například analogový vstup nenajdete. V ilegalitě je i sluchátkový výstup.
Přítomností ale naopak potěší USB 2.0 port pro připojení USB pamětí a pevných disků.
Výborný USB přehrávač ve stojánku: DivX, MKV, JPG i MP3
Z takto připojené paměti můžeme přehrávat videa, muziku a fotky. Bez potíží si poradil s DivX 3, 4, 5 a 6, XviD i H.264 v kontejnerech MKV a MP4. U DivX si neporadil s kompresní technikou GMC (globální kompenzace pohybu), ale ta se běžně moc nepoužívá. Ochotně přehrál 1 080p videa, naopak nezvládl přehrávat DTS zvuk.
FAT 32 i NTFSZvládne USB paměti i USB externí disky LG si poradilo jak s USB paměťmi (vyzkoušeny 4 a 8GB sticky značky Kingston) se souborovým systémem FAT 32, tak i 1.5TB externím diskem Western Digital Essentials (s vlastním napájením) formátovaným NTFS. |
U MKV umí přepínat zvukové stopy, titulkové však kupodivu ne. V případě externích SRT, SUB a SMI titulkových souborů se tyto musí jmenovat stejně jako soubor videa. Kvůli tomu jich nelze mít víc na výběr Nepovažuji to ale za zásadní překážku.
Skromnější nabídku má přehrávání hudby a zobrazení fotek. Z hudebních formátů umí jen MP3, u obrázků jen JPG. Muziku a fotky lze přehrávat i zároveň, při samotné reprodukci hudby zamrzí, že nelze vypnout obrazovku. Tato funkce je přítomná jen při poslechu z TV tuneru a HDMI.
Omezení funkcí při přehrávání z USB však nekončí vypínáním obrazovky. Stejně tak nefunguje časovač vypnutí Sleep. Škoda.
Kam s ním? Například do ložnice
Samozřejmě vyvstává otázka, co s takto malým televizorkem. Do obýváku je moc malý, do dětského pokoje moc křehký, do kuchyně moc drahý, na chalupu moc "high-tech" ... a tak nám jako optimální přijde ložnice.
Díky extrémně širokým pozorovacím úhlům bude mít obraz stejně kvalitní podání, ať budete koukat z podhledu, nadhledu, nebo ze strany. Můžete tak při sledování "večerníčků" sedět i ležet takřka vez omezení.
Díky nízké hmotnosti s ní lze opravdu snadno manipulovat, na druhou stranu ale stojánek nabízí jen velmi minimální možnosti naklonění displeje.
Hodnocení
OLED televizor LG 15EL5900 nabízí vynikající obraz, který svojí technickou kvalitou o třídu předbíhá prakticky všechny LCD (a LED LCD) televizory. Chválu zaslouží velmi dobrý multimediální přehrávač integrovaný do podstavce televizoru. Naopak kritiku zaslouží reflexní povrch displeje a některá funkční omezení, jako nedostupné "sleep" při přehrávání z USB.
Technické parametry:
- cena: 39 990 Kč (doporučená), 23 990 Kč (na internetu)
- obrazovka: 38cm AM OLED, rozlišení 1366 x 768 pix
- rychlost odezvy: 0,001 ms
- kontrast: 10 000 000 : 1
- jas: 200 cd / m²
- spotřeba: 40 W
- rozměry: 35 x 23 x 4,2 cm
- hmotnost: 1,6 kg