Očekávalo se to již delší dobu. První zprávy o tom, že Panasonic zvažuje ukončení výroby plazmových televizorů, se objevily letos na začátku roku, i když firma právě v té době uváděla svou vlajkovou loď s touto technologií Viera ZT60, která má podle serveru CNet nejlepší obraz, jaký na televizi viděli.
Definitivní konec by měl podle zpráv agentury Reuters přijít už v březnu 2014. Firma informace komentovala velmi neurčitě s tím, že zvažuje další postupy a rozhodnuto zatím nic nebylo.
Podíl plazmových televizorů byl v roce 2012 pouhých 6 procent. Většinu trhu obsadily LCD televizory (87 procent).
Japonským firmám se v televizní oblasti poslední dobou vůbec nedaří. Měřeno podle příjmů, Panasonic společně se Sony a společností Sharp má podle Reuters podíl na celosvětovém trhu menší než 20 procent. Samsung drží téměř 28 procent a LG 15 procent.
Nejvyšší kvalita a vysoká cena
Plazmové televizory byly v kvalitě obrazu dlouho nepřekonatelné. Vždy byly ovšem také výrazně dražší než LCD. Jenže zatímco LCD obrazovky se postupně začaly prodávat i v menších velikostech (s kratší úhlopříčkou), a tedy i s výrazně nižší cenovkou, plazmy si stále držely jen segment obřích úhlopříček. Využívali je především profesionálové a fajnšmekři.
První plazmaPrvní plazmový televizor uvedla na trh společnost Fujitsu v roce 1996. Začala se psát nová éra domácí zábavy. |
Plazmy překonávaly LCD zobrazovače kontrastem, jasem, rychlostí odezvy i barevným podáním. Byly však také výrazně těžší a energeticky náročnější. A zatímco LCD (a hlavně LED LCD) se kvalitou na plazmy postupně dotáhly (bavíme se pochopitelně o nejvyšších, a tedy i nejlepších modelech), nevýhody u plazmových obrazovek zůstaly. Hmotnost i spotřebu se sice podařilo snížit, ale výrobní náklady a jistou komplikovanost výroby (v porovnání s LCD) nikoliv. Právě i proto se například nikdy neprodávaly malé plazmové televizory. Navíc by od určité (krátké) úhlopříčky už muselo klesat i rozlišení.
Firmy proto postupně od plazmových TV upouštěly. Jejich výrobu a později i všech typů televizorů vzdal již v roce 2008 (respektive 2009) Pioneer. Jeho plazmové televize (panely) přitom patřily k naprosté špičce a jakmile bylo zřejmé, že výroba končí, zájem o ně rapidně vzrostl. Odvrátilo se od nich i LG. Samsung držel výrobu zřejmě jen proto, aby Panasonic tak trochu škádlil.
Postupně na kolbišti zůstala prakticky jediná firma: Panasonic. S příchodem nové technologie Neo PDP však přišlo i kvalitativní zaváhání. Snížila se sice spotřeba, tloušťka i hmotnost, ale kvalita obrazu už nebyla jednoznačně nejlepší. A i když Panasonic vše poměrně rychle napravil, konkurenci nezastavil. Navíc se s příchodem 4K rozlišení vynořila další potíž. Vyrobit plazmu s takovýmto rozlišením je zatím velký problém.
Jako dominantní výrobce plazem má firma poslední dva fiskální roky velké problémy. Za kombinovanou čistou ztrátu společnosti může z nezanedbatelné části právě televizní divize.
Aktuálně to tedy vypadá na vítězství LED LCD televizí. Ty má v nabídce i Panasonic a opět patří k nejlepším. Budoucnost však firma vidí i v OLED technologii. Spekuluje se o spolupráci se Sony právě při výrobě OLED panelů. OLED je však zaklínadlo, které na světových veletrzích používají firmy již několik let. Samsung, Sony, LG i Panasonic už své OLEDy předvedly, ale v obchodech je zatím prakticky nenajdete. Důvodem je komplikovaná výroba, vysoká cena a stagnující trh. Technologie OLED se tak zatím prosazuje spíše u mobilních telefonů.