Barbora Záhlavová-Strýcová

Barbora Záhlavová-Strýcová | foto: AP

V Paříži skončily další tři Češky. Hradecká a Rosol postoupili dál

  • 85
Vítězové květnového tenisového challengeru na Štvanici si přenesli formu také na druhý grandslam sezony. V prvním kole Rolland Garros porazila Lucie Hradecká Anastasiji Sevastovovou z Lotyšska 6:3, 5:7, 6:1 a postoupila do druhého kola. Dál jde také kvalifikant Lukáš Rosol, který v pěti setech přemohl domácího Eduarda Rogera-Vasellina. Rosol je tak jediným českým mužem v soutěži.

Jinak se totiž na pařížské antuce českým reprezentantům vůbec nedaří. Deset nepřešlo přes úvodní kolo. V úterý Barbora Záhlavová-Strýcová trápila světovou sedmičku Li Na z Číny tři sety, Zuzana Ondrášková hladce podlehla domácí Garciaové. Andrea Hlaváčková nestačila na čtvrtou hráčku světa. S Běloruskou Azarenkovou padla dvakrát 3:6.

Ve dvouhře tak ve druhém kole pokračuje už jen Rosol, Petra Kvitová a Lucie Šafářová, která nastoupí k duelu s Němkou Julii Görgesovou ve středu.

Kvalifikant Rosol je jediným českým tenistou ve druhém kole

Že bude ve druhém kole mužského pavouku jediným Čechem Lukáš Rosol, čekal asi málokdo. Po šokujícím vyřazení Tomáš Berdycha od kvalifikanta Roberta a Gasquetově výhře nad Radkem Štěpánkem však Rosol zlomil francouzské prokletí a nad domácím Rogerem-Vasellinem vyhrál v pěti setech. "Je to skvělý pocit," řekl český hráč.

Pro pětadvacetiletého rodáka z Brna je to velký úspěch. Vždyť zatím vítězství sbíral jen na turnajích druhé kategorie, na okruhu ATP vyhrál jen dvakrát. Do hlavní soutěže na některém z grandslamů se podíval jen jednou. Loni vypadl v 1. kole US Open. Teď ho čeká Rakušan Jürgen Melzer, světová hráč číslo osm.

Roland Garros

Manžel atletky Denisy Rosolové (za svobodna Ščerbové) měl proti sobě srovnatelného soupeře. Roger-Vasellin je na žebříčku dokonce níže než Rosol. Český tenista dobře podával, odvrátil celkem 10 brejkbolů.

"Cítil jsem šanci, že můžu s tím klukem vyhrát. Moc jsem chtěl, až jsem byl příliš nervózní, a proto prohrál první set," vysvětlil, proč nezačal nejlépe.

V rozhodujícím pátém setu Rosol vedl 4:2, pak však ztratil servis a jeho francouzský soupeř vyrovnal. Jenže Rosol si počínal v klíčových chvílích suverénně, udržel si podání. A při vedení 6:5 exceloval na returnu. Čistou hrou na závěr po více než třech hodinách zvítězil. "Vypadalo to, že mám víc sil. Křeče jsem neměl, zvládl jsem to v pohodě," řekl.

Radostně si zakřičel, zatleskal na výplet rakety a pozdravil diváky. I když ti přáli jeho soupeři a podle Rosola někdy domácímu borci pomáhali i lajnoví rozhodčí. "Ale není se čemu divit, jsme ve Francii." 

Přesto si splnil sezonní cíl - ze 111. místa se dostane do první stovky světového žebříčku.

Strýcová statečně bojovala proti favoritce, Hradecká jde dál

Za hodinu a 50 minut došla k vytouženému postupu Lucie Hradecká. Proti Lotyšce Anastasiji Sevastovové potvrdila pražská rodačka formu z posledních dnů.

V prvním setu byla téměř bezchybná na servisu, sama navíc Sevastovové sebrala dvakrát podání a získala úvodní sadu 6:3. "Měla jsem za úkol do toho chodit a hrát odvážně, což se mi povedlo a nestačila jsem být nervózní," řekla Hradecká pro Radiožurnál.

Ve druhém setu se hrál hodně bojovný tenis, obě hráčky si kradly výhodu servisu. Hradecká ztrácela už 2:5, stav vyrovnala, přesto padla. "To už se mi ruka klepala slušně," přiznala česká hráčka.

V rozhodujícím setu ovšem nezazmatkovala a 53. hráčku světa smetla za půl hodiny 6:1. "Uvědomila jsem si, že s nervozitou to nedotáhnu do vítězného konce. Dobře jsem podávala a rychle ji brejkla," dodala Hradecká. Ve druhém kole se utká s patnáctou nasazenou Petkovičovou z Německa.

Barbora Záhlavová-Strýcová byla proti finalistce letošního Australian Open blízko úspěchu, když ve druhém setu odvrátila dva mečboly a zápas dotáhla do rozhodujícího dějství.

"Cítila jsem, že na to mám, že ji můžu porazit. Měla jsem na to, ale pár chyb tam bylo a nepovedlo se mi to. Snad příště," litovala v rozhovoru pro Radiožurnál. "Podařený zápas to není, protože jsem nevyhrála, ale odvedla jsem, co jsem chtěla. Dala jsem do něj úplně všechno a hrála docela dobře."

Barbora Záhlavová-Strýcová

Duel proti světové sedmičce začala sympaticky. Číňance hned zkraje vzala servis a dostala se do vedení 3:1. Jenže soupeřka sérií pěti vyhraných her otočila vývoj setu na svou stranu.

Rozjetá Li Na se pak ve druhém dějství dostala do vedení 5:2, ale pro změnu česká tenistka si čtyřmi gamy skóre otočila.

Sadu rozhodla zkrácená hra, v níž si Strýcová vypracovala náskok 3:0. O ten ale přišla a Li Na si chvíli nato připravila dva mečboly. Plzeňská rodačka je ale odvrátila a sama proměnila první setbol.

Zisk už ztraceného setu ale 45. tenistku světa nenakopl. V rozhodujícím dějství nechala Číňanku utéct na 4:0.  "Asi jsem byla po tie-breaku přemotivovaná. Tohle se proti takové hráčce nemůže stát. Měla jsme pak ještě šance, ale bylo pozdě," řekla česká hráčka.

Poté sice získala dva gamy po sobě, ale celkovou porážku už neodvrátila. Byť ještě za stavu 5:3 měla dvě šance k získání dalšího brejku.

Záhlavová-Strýcová tak v Paříži počtvrté v řadě končí v úvodním kole. Jediný vítězný zápas si připsala při své premiéře před sedmi lety.

Andrea Hlaváčková

Statečně vzdorovala favorizované soupeřce také Hlaváčková. Proti turnajové čtyřce Viktorii Azarenkové z Běloruska nastoupila na kurt číslo 1 odhodlaná. Vyrovnaný zápas držela do sedmého gamu, kde si prohrála podání. Za stavu 3:5 servis ztratila podruhé. "Do stavu tři tři to bylo vždy těsné, pak zahrála úžasný game, já ne úplně dobře a set byl pryč. Ale jsem spokojená, jak jsem hrála," konstatovala Hlaváčková.

Ve druhé sadě byl průběh podobný, pětadvacetiletá Hlaváčková si dokázala vzít jedno ztracené podání zpět, ale Azarenková vyhrála znovu 6:3. "Ona soupeřky pořád žene a má sílu. Ve výměnách mě tlačila a přetlačit ji nešlo," řekla česká hráčka.

Podobně si vedla i Zuzana Ondrášková. 91. tenistka žebříčku nestačila na domácí Caroline Garciaovou (188. ve WTA) a prohrála 3:6, 4:6. Její sedmnáctiletá přemožitelka přitom v hlavní soutěži startuje na divokou kartu.

Čeští tenisté v 1. kole Roland Garros 2011
SoupeřV/P2.kolo
Kvitová (9)Arnová (Maď.)VČeng Ťie (Čína)
ŠafářováFlipkensová (Bel.)VGörgesová (17-Něm.)
Rosol (Q)Roger-Vasselin (Fr.)VMelzer (8-Rak.)
HradeckáSevastová (Lot.)VPetkovičová (15-Něm.)/Jovanovská (Srb.)
Hlaváčková Azarenková (4-Běl.)P-
Berdych (6)Robert (Fr.)P-
ŠtěpánekGasquet (13-Fr.)P-
Hájek Tsonga (17-Fr.)P-
Zakopalová (31)Chan Yung-Jan (Tchw.)P-
BenešováStosurová (8-Austr.)P-
Záhlavová Čeng Ťie (Čína)P-
Voráčová Cornetová (Fr.)P-
Záhlavová-Str.Li Na (6-Čína)P-
Ondrášková Garciová (Fr.)P-

Murray zahájil hladkou výhrou, Nadal a Söderling se nadřeli

Bez potíží vstoupil do turnaje Andy Murray. Turnajová a světová čtyřka si poradila s domácím kvalifikantem Erikem Prodonem ve třech setech. Prodon, 124. muž žebříčku, za jedenáct let své profesionální kariéry vyhrál na turnajích ATP jediný zápas, ačkoliv v juniorských letech porazil i Federera.

Andy Murray v 1. kole Roland Garros

Ve druhém kole se vítězný Brit utká s Italem Simonem Bollelim, který hlavní soutěž hraje coby šťastný poražený z kvalifikace.

Velké potíže měla ale s postupem do druhého kola pařížského turnaje světová jednička. Španěl Rafael Nadal se trápil s Američanem Johnem Isnerem. Vysoký bombarďák Isner, který se proslavil nejdelším duelem tenisové historie, kdy loni ve Wimbledonu hrál s Mahutem přes 11 hodin, sebral favoritovi dva sety v tie-breaku.

Občas se zdálo, že si Nadal neví rady. Americký tenista dobře servíroval a chodil odvážně do útoku na síť. "Proti Johnovi to je vždy těžké, dostává soupeře servisem pod tlak. Ve zkrácených hrách jsem asi z nervozity nehrál nejlépe," řekl Nadal.

Ale španělský hráč se z těžké situace vyhrabal, za stavu 1:2 získal dva sety pohodlně 6:2 a 6:4. Ve čtvrtém setu neudělal jedinou nevynucenou chybu.

Na konci si pořádně oddechl. Po čtyřech hodinách zvedl ruce nad hlavu a radostí odpálil míček do hlediště kurtu Philippa Chartiera. Divákům hodil také potítka.

Rafael Nadal

"Je dobré zvládnout těžké zápasy, ale musím přiznat, že bych raději vyhrál ve třech setech. Isnerovi musím pogratulovat k fantastickému utkání. Byl to velmi těžký soupeř," chváli dvoumetrového Američana Nadal.

Tenista ze Spojených států zaskočil také dalšího favorita. Ryan Harrison, který se do hlavní soutěže dostal na divokou kartu a po porážce v kvalifikaci zahodil raketu do křoví, zdržel Švéda Robina Söderlinga na dvorci dlouho.

V prvním setu finalista posledních dvou ročníků Roland Garros smetl amerického kvalifikanta za dvacet minut 6:1. Nevypadalo to na drama, ale Harrison pak získal druhou sadu ve zkrácené hře. Víc však nešokoval, Söderling ho udolal ve čtyřech setech.

Šarapovová ztratila jen tři hry, Clijstersová neměla problémy

Ve druhém kole je Maria Šarapovová. Ruská tenistka přehrála Chorvatku Mirjanu Lučičovou 6:3, 6:0. Nedávná vítězka turnaje v Římě soupeřku brejkla v sedmém gamu a od té chvíle už dominovala.

Dál jde i Jarmila Gajdošová. Slovenka s australským pasem si poradila s domácí Razzanovou 6:3, 6:1. Osmadvacetiletá Francouzka hrála jen osm dní poté, co jí zemřel snoubenec.

Postoupila také světová dvojka. Belgičanka Kim Clijstersová si před Roland Garros poranila při tanci kotník a kvůli zranění zvažovala, zda vůbec nastoupí. V prvním kole Bělorusku Jakimovou porazila ve dvou setech 6:2 a 6:3.

Končí šampionka z roku 2008 Ivanovičová i Slovenka Cibulková

Jen necelé dvě hodiny trval turnaj pro Anu Ivanovičovou. Srbská tenistka, jíž zdejší triumf před třemi lety vynesl na pozici světové jedničky, vypadla se Švédkou Johannou Larssonovou 6:7, 6:0 a 2:6.

Dvacátá nasazená Ivanovičová kvůli zranění zápěstí vynechala minulý týden generálku ve Štrasburku. Pod Eiffelovou věží při své sedmé účasti vypadla poprvé v 1. kole.

Překvapením je i brzký konec slovenské hráčky Dominiky Cibulkové, kterou vyřadila Američanka Vania Kingová. Turnajovou dvaadvacítku vyřadila tenistka z druhé stovky po velkém boji.

První set trval 78 minut. Cibulková sice v tie-breaku vyhrála 12:10, ale v dalších dvou sadách už nedokázala na soupeřku najít recept. Padla 7:6, 3:6 a 2:6. Utkání si prohrála hlavně kvůli 52 nevynuceným chybám.

Středeční program (začátky v 11:00):

Kurt Philippa Chatriera: Wozniacká (1-Dán.) - Wozniaková (Kan.), Rufin (Fr.) - Monfils (9-Fr.), Hanescu (Rum.) - Djokovič (2-Srb.), Doloncová (Rus.) - Schiavoneová (5-It.).

Kurt Suzanne Lenglenové: Teixeira (Fr.) - Federer (3-Švýc.), Llagosteraová (Šp.) - Cornetová (Fr.), Bartoliová (11-Fr.) - Govorocovová (Běl.), Andrejev (Rus.) - Tsonga (17-Fr.).

Kurt č. 2: Šafářová (ČR) - Görgesová (17-Něm.).

Roland Garros 2011

MUŽI

Dvouhra - 1. kolo:
Rosol (ČR) - Roger-Vasselin (Fr.) 3:6, 6:2, 6:4, 3:6, 7:5
Nadal (1-Šp.) - Isner (USA) 6:4, 6:7 (2:7), 6:7 (2:7), 6:2, 6:4
Söderling (5-Švéd.) - Harrison (USA) 6:1, 6:7 (5:7), 6:3, 7:5
A. Murray (4-Brit.) - Prodon (Fr.) 6:4, 6:1, 6:3
Russell (USA) - Simon (18-Fr.) 3:6 6:4 1:6 0:6
Verdasco (Šp.) - Monaco (Arg-) 6:2, 7:5, 4:6, 6:4
Anderson (32-JAR) - Mahut (Fr.) 6:4, 6:4, 6:7 (6:8), 6:3
Malisse (Belg.) - Tursunov (Rus.) 7:5, 3:6, 6:3, 3:6, 6:1
Chardy (Fr.) - Dimitrov (Bul.) 6:2, 6:4, 6:4
Dolgopolov (Ukr.) - Schüttler (Něm.) 6:3, 6:3, 6:1
Ljubičič (Chorv.) - Devvarman (Indie) 6:4, 6:3, 6:4
Haider-Maurer (Rak.) - Sweeting (USA) 6:1, 6:7 (5:7), 6:2, 6:0
Melzer (8-Rak.) - Beck (Něm.) 6:3, 6:4, 6:2
Kubot (Pol.) - Almagro (11-Šp.) 3:6, 2:6, 7:6 (7:2), 7:6 (7:2), 6:4
Mayer (20-Něm.) - Kunicyn (Rus.) 6:3, 4:6, 6:4, 6:3
Querrey (24-USA) - Kohlschreiber (Něm.) 3:6, 6:1, 6:2, 6:4
Chela (Arg.) - Smyczek (USA) 7:6 (7:5), 6:1, 6:1
Haase (Niz.) - Gimeno-Traver (Šp.) 6:2, 7:6 (7:3), 6:3
Clément (Fr.) - Volandri (It.) 6:3, 1:6, 7:6 (11:9), 6:4
Andujar (Šp.) - Giraldo (Kol.) 7:6 (7:5), 6:3, 6:3

ŽENY

Dvouhra - 1. kolo:
Li Na (6-Čína) - Záhlavová-Strýcová (ČR) 6:3, 6:7 (6:8), 6:3
Garciaová (Fr.) - Ondrášková (ČR) 6:3, 6:4
Hradecká (ČR) - Sevastovová (Lot.) 6:3, 5:7, 6:1
Azarenková (4-Běl.) - Hlaváčková (ČR) 6:3, 6:3
Clijstersová (2-Belg.) - Jakimovová (Běl.) 6:2, 6:3
Dulgheruová (27-Rum.) - Pousová-Tiová (Šp.) 6:3, 6:4
Larssonová (Švéd.) - Ivanovičová (20-Srb.) 7:6 (7:3), 0:6, 6:2
Wickmayerová (21-Belg.) - Niculescuová (Rum.) 6:0, 6:3
Kingová (USA) - Cibulková (22-SR) 6:7 (10:12), 6:3, 6:2
Gajdošová (24-Austr.) - Razzanová (Fr.) 6:3, 6:1
Šarapovová (7-Rus.) - Lučičová (Chorv.) 6:3, 6:0
Medinaová-Garriguesová (Šp.) - Dentoniová (It.) 7:5, 7:5
Solerová-Espinosaová (Šp.) - Vesninová (Rus.) 4:6, 6:3, 6:4
Moritaová (Jap.) - Mladenovicová (Fr.) 2:6, 6:4, 7:5
Makarovová (Rus.) - Oprandiová (It.) 6:4, 3:6, 6:0
Baltachaová (Brit.) - Stephensová (USA) 7:5, 6:2
Rusová (Niz.) - Erakovicová (N. Zél.) 2:6, 6:4, 6:4
Schnyderová (Švýc.) - Cirsteaová (Rum.) 1:6 3:6
Petkovicová (15-Něm.) - Jovanovská (Srb.) 6:4, 7:6 (7:3)
Parmentierová (Fr.) - Pěrvakovová (Rus.) 7:6 (7:5), 6:4

Čtyřhra - 1. kolo:
Šafářová, Krajiceková (ČR/Niz.) - Hantuchová, A. Radwaňská (12-SR/Pol.) 6:7 (5:7), 6:3, 6:2
Grandinová, Uhlířová (16-JAR/ČR) - Marinová, Senogluová (Kan./Tur.) 6:3, 6:2
Voráčová, Voskobojevová (ČR/Kaz.) - Paszeková, Pironkovová (Rak./Bul.) 6:2, 6:2
Zakopalová, Gajdošová (ČR/Austr.) - Halepová, Hercogová (Rum./Slovin.) 4:6, 6:3, 6:4

,

Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga