Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. ledna 2022 Zora

Kotyzova muka při Australian Open: Někdy chcete do televize hodit kámen

  9:59
Během Australian Open zažil trenér David Kotyza nejen radost z toho, že jeho svěřenkyně Karolína Muchová postoupila do semifinále, ale i muka, protože ji „řídil“ na dálku z Brna. Přes půl zeměkoule řešil nejen přípravu, ale i problémy, o nichž se kolikrát ani nevědělo. Třeba ten, že Muchová kvůli zranění vůbec nemohla trénovat podání.

Karolína Muchová podává v semifinále Australian Open. | foto: Reuters

Tužkou na kus papíru si David Kotyza napřed nachystal náčrt tenisového kurtu. Pak do něho zakreslil svoje poznámky, celý výtvor vyfotil a poslal přes internet do Austrálie, kde se jeho pokyny řídila Karolína Muchová.

I takhle probíhala příprava během úchvatného tažení Muchové do semifinále Australian Open. Kotyza ho řídil z Brna, kde musel zůstat kvůli doznívajícímu onemocnění.

„Dobrovolně bych si to takhle nenaplánoval. Ale podívejte, být u semifinále grandslamu v pyžamu se taky hned tak někomu nepoštěstí,“ rozesměje se Kotyza při vyprávění o svém složitém údělu. „Klidně si na další grandslam vezmu tepláky, ale rád bych byl už opět u toho. Pokud mě tedy Kája s sebou vezme,“ nadhodí v žertu úspěšný kouč českých tenisových hvězd.

David Kotyza během turnaje ve Stromovce
David Kotyza
PYŠNÝ KOUČ. David Kotyza, trenér Petry Kvitové, byl na svou svěřenku během...

David Kotyza místo cesty do Melbourne zápolil doma v Brně s bolestmi hlavy a úmornou únavou způsobenou covidem. „Vážně jsem ani nevyšel schody. Už mi prostě není pětadvacet,“ říkal před turnajem.

Do semifinále grandslamu dovedl už čtvrtou singlistku - před Muchovou to dokázal s Petrou Kvitovou, Karolínou Plíškovou a Barborou Strýcovou.

Vedle radosti z výsledků mu ale minulé dva týdny přinesly taky dost stresu. Až takového, že některé noční přenosy z opačné strany zeměkoule neviděl celé. Místo sledování tenisu pochodoval na mrazivém vzduchu po nedaleké Klajdovce a jen tu a tam koukl na mobil na skóre.

„Takové stavy jako u televize jsem na kurtu nikdy nezažíval. Člověk by do obrazovky někdy nejraději hodil kámen. Jsou to pocity nepříjemné nervozity, a kdybych to spočítal, tak jsem toho možná doma nachodil stejně jako Kája na kurtu,“ přiznává Kotyza, že s ním emoce místy pořádně zamávaly. Konkrétně místo dokoukání zápasu prvního kola Muchové proti Lotyšce Jeleně Ostapenkové vyrazil ven.

POHLED: Střídání stráží? Muchová se hlásí coby šéfka nové české tenisové vlny

Karolína Muchová podává v semifinále Australian Open.

Celkově to pro něho byl prazvláštní grandslam a sledování zápasů přes obrazovku bylo z celého provozu ještě nejméně bizarní. Vyrovnat se Kotyza musel hlavně s úplně odlišným režimem přípravy.

Speciálně v době před Australian Open sledoval tréninky v přímém přenosu. To v Austrálii dostal do ruky mobil kondiční trenér Asier Sanchiz, přenos šel přes FaceTime do Brna a Kotyza si trénink podle potřeby přerušoval.

„Kája na místě udělala cvičení, pak si mě vzala na ucho, zkonzultovali jsme, jak to vypadá, jak se cítí, a jelo se dál. Tohle bylo skvělé. Za daných okolností to probíhalo bezvadně,“ pochvaloval si Kotyza.

Důležitou spojkou mu v Melbourne byla bývalá tenistka Barbora Štefková, s níž se Muchová zná už z dob dospívání a důvěřuje jí.

Tyhle dvě dámy si trenér na internetu zařadil do skupiny, v níž se všechny postřehy probíraly česky. Následně ještě bokem komunikoval se Sanchizem, s kterým se bavil anglicky. Jednou týdně pak navíc „hostil“ společné porady s Muchovou a jejím mentálním koučem, jehož služeb začala využívat.

Karolína Muchová na Australian Open

Karolína Muchová se připravuje na podání v semifinále Australian Open.

„Často to bylo o tom, co Káji nebo oběma holkám neříkat. Myslím si, že i četnost mých intervencí by měla být úměrná vzdálenosti, která mezi námi byla. Dostával jsem jen zprostředkované informace, po telefonu vám unikne ten bezprostřední zážitek. Snažil jsem se tedy svoje informace zredukovat na takovou srozumitelnou jednodušší formu. Velkou výhodou v tomto ohledu je, že Kája hře sama hodně rozumí a za rok naší spolupráce jsme našli určitou vlnovou délku, na níž se pohybujeme. Proto z mé strany bylo lehčí sesumírovat potřebné poznatky tak, aby je Kája mohla zkonzumovat a neudělalo se jí špatně od žaludku,“ vysvětluje Kotyza.

Nejen trenér Muchové byl odkázán na kontakt na dálku. Také specialista na kondici Jaroslav Blažek zůstal doma a z televize odečítal, co se v Melbourne děje.

Kondiční kouč Blažek ponocuje u televize. Sleduje, jak Muchová dýchá

Například si u Muchové všímal dýchání. „Řeč těla může napovědět, jak se hráč cítí. Ale nedá se to úplně zobecňovat. Někdy to nemusí být ‚ono‘ jen proto, že se sportovec třeba blbě vyspal. Jestliže kamera zabírá hráče zblízka, všímám si hlavně práce s dechem. Někdy si to i počítám, koukám na dechovou vlnu a tak,“ pověděl během turnaje Blažek.

Kontakt mezi ním a Kotyzou byl intenzivní. „Už jsme spolu byli na americké túře, takže vím, jak pracuje. Je velmi všímavý. Každý jsme se dívali na něco jiného - mentální kouč sledoval, co dělá Kája v pauzách, já jsem si všímal techniky a taktiky, Jarda (Blažek) kondice. To považuji za normální. Možná to, že jsem nemohl na dané situace bezprostředně reagovat, bylo výhodnější, protože jsem pak všechno mohl sesumírovat, na zápas se podívat ze záznamu, nebo si vybrat některé pasáže a všechno pak poslat do Austrálie,“ uvedl kouč.

Režim práce se mu výrazně proměnil. Již zmíněné malůvky na papír byly jednou z novinek, s nimiž se dosud ve své práci nesetkal. „Někdy to byl na zápas jeden list, někdy dva, jindy tři. Na tréninky většinou jeden list. Do toho jsme si posílali videa. Nic dramatického,“ pousměje se Kotyza.

Na dálku se ale řešily i zapeklité potíže. Zejména to bylo zranění břišního svalu, k němuž Muchová přišla před Australian Open. „Teď už můžeme říct, že Kája během turnaje na trénincích vůbec neservírovala, protože břišní sval potřebovala šetřit. Tam byla potřeba improvizace,“ prozrazuje Kotyza.

Pořádně mu doma u televize zatrnulo během čtvrtfinálového zápasu s Ashleigh Bartyovou. Muchová měla v prvním setu viditelné zdravotní potíže, v australské výhni lapala po dechu a na začátku druhé sady se nechala ošetřit.

Zápas pak dokázala otočit a slavně zvítězit, ale po něm místo euforie došla s mrtvým výrazem v očích na židli vedle kurtu a mlčky se usadila.

Chovala se Muchová nefér? Ne, pravidla neporušila, odmítala světová jednička

Karolína Muchová se odevzdává do péče doktorů ve čtvrtfinále Australian Open.
Karolína Muchová si chladí hlavu ledem po vítězném čtvrtfinále Australian Open.

„Nějaký názor na to mám. Myslím si, že medical time out (čas na ošetření) měl jednoznačně přijít dřív. Kája to nechala dojít až na hranu. Už byla na cestě, když si pomůžu mytologií, že ji Charon převážel přes řeku Styx do podsvětí. Naštěstí se zastavil, v tom momentu Káju zaledovali a jí to pomohlo, ale bylo to na hraně. Po mečbolu pak bylo vidět, že prostě šetří energii i s emocemi, protože v ní už nic nezbylo. Klobouk dolů, že to dala,“ vyzdvihl Kotyza odolnost své svěřenkyně.

Sám si potřebuje také vydechnout. Ponocování udělalo svoje, celý režim si Kotyza v Brně musel převrátit. „Vždycky jsem se pokusil jít na dvě tři hodiny brzo spát. Pak jsem vstával, když měly holky trénink nebo zápas, a od té doby už jsem byl vzhůru. Začal jsem fungovat, noc pak pozvolna přešla do snídaně a do svačiny, a když v Austrálii padla noc, snažil jsem se užít si čas s dětmi. Ledová sprcha by kolikrát byla fajn, kdybych byl úplně zdravý. Jsem zvyklý dát si ráno čaj, sem tam nějaké kafe, ale že by mě to úplně postavilo na nohy, tak to zase ne,“ rozfázoval si svoje dny během Australian Open.

Muchové pomáhal i Guľův mentální kouč

Postup do semifinále Australian Open vybojovala Karolína Muchová v Melbourne, důležité základy k němu ale položila daleko dřív - nejspíš již na konci loňského října v Ostravě. Tehdy opouštěla turnaj v Ostravě po dvousetovém výprasku od Elise Mertensové a absolvovala schůzku s Davidem Kotyzou, na níž řešili, co dál.

Karolína Muchová hraje bekhend v semifinále Australian Open.

„Měli jsme velmi seriózní a důstojnou debatu. Pro Káju byla impulsem k zahájení spolupráce s mentálním koučem. Neznamená to, že od té doby se řekne ‚abraka dabra‘ a Muchová bude všechno vyhrávat, ale pro mě je to výraz toho, že jí záleží na tom, aby na sobě pracovala. Sama cítila, že mentálního kouče potřebuje. Považuji za mimořádně důležité, že na sobě začala pracovat,“ ocenil Kotyza nové spojení Muchové s expertem Radkem Šefčíkem, jehož klienty byla i je řada tenistů či fotbalový trenér Adrián Guľa.

Kotyza si váží toho, jak si Muchová v Austrálii poradila, přestože komunikace uvnitř jejího týmu byla kvůli vzdálenostem mezi jednotlivými aktéry komplikovaná. „Jsem rád, že na místě byla Bára Štefková, to byla úžasná pomoc. Tenhle turnaj mi ukázal, že Kája takového člověka na vytvoření atmosféry kolem sebe potřebuje. Dál se zřejmě do budoucna neobejde bez fyzioterapeuta. Když bude mít pohodu a bude zdravá, bude to základ k tomu, aby mohla zase něco podobně velkého vyprodukovat,“ odhadl Kotyza.

  • Nejčtenější

Opičí gesto a tvrdý trest. Hrabík si nezahraje třicet zápasů

Český hokejový útočník Kryštof Hrabík byl potrestán za rasistickou urážku, které se měl dopustit v zápase farmářské AHL...

Intimní zpověď Davidové: Jsou dny, kdy už prostě nemůžu, kdy nemám kam jít

Ne vždycky je všechno zalité sluncem, byť se to tak na první pohled může zdát. I zdánlivě věčně usměvavá a dobře...

Jsem omezený, kaje se Hrabík za rasismus. Třicetizápasový trest přijal

Český hokejista Kryštof Hrabík se omluvil za rasistické gesto, za které dostal v nižší zámořské soutěži AHL zákaz...

Krejčíkovou ve čtvrtfinále skolilo vedro, Nadal v Melbourne ustál bitvu

Úvodní tenisový grandslam sezony Australian Open postupně směřuje k závěru, v úterý pozná první semifinalisty mužské i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krejčíková zkrátila zpoždění programu. Prožívá radost i žal: Puká mi srdce

Druhá partie, druhé přesvědčivé představení na modrých kurtech v Melbourne Parku. Tenistka Barbora Krejčíková po Němce...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Když řádí australští rebelové: show, hoch trefený míčem a utěšený raketou

Přestože na centrálním dvorci Roda Lavera právě sváděli gigantickou bitvu Španěl Nadal a Kanaďan Shapovalov, rušněji...

Utavená Krejčíková: Trenér mi řekl, že mám skrečovat, ale taková nejsem

V parném dni strádala. V závěru první sady si vyžádala ošetření, na kurtu se ploužila, nechtěla se pouštět do delších...

Krejčíková se Siniakovou postupují, Kanepiová šokovala Sabalenkovou

První deblový pár světa Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková ve třetím kole tenisového Australian Open nepovolil...

Konec ve čtvrtfinále. Příště lépe! Krejčíková zkoumá neprobádané území

Premium Ať přestane hrát na grandslamech debla, napovídá hlas lidu tenistce Barboře Krejčíkové, která se rozkoukává v singlové...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...