Zimní olympiáda 2006 bude v Turíně

- Zimní olympijské hry v roce 2006 se budou konat v Turíně na severu Itálie. Turín dostal ve finále tajného hlasování členů Mezinárodního olympijského výboru 53 hlasů, jeho soupeř, švýcarský Sion, pouze 36. Už podruhé neuspěl slovenský Poprad, neúspěšně kandidovaly také finská metropole Helsinky společně s norským Lillehammerem, rakouský Klagenfurt a polské Zakopané.
Výběrová komise, v níž zasedli například bývalý francouzský sjezdař Jean-Claude Killy, někdejší ukrajinský atlet Valerij Borzov, monacký princ Albert, kazašský běžec na lyžích Vladimir Smirnov či bývalý předseda FIFA Joao Havelange, doporučila plénu MOV italskou a švýcarskou kandidaturu.

K novému modelu volby přistoupil MOV po úplatkářském skandálu amerického Salt Lake City, které získalo pořadatelství zimních her v roce 2002. Rozsáhlá korupční aféra dovedla olympijské hnutí do největší krize v jeho více než stoleté historii. Šest členů po ní bylo z MOV vyloučeno, další čtyři sami odstoupili.

Podle pozorovatelů stálo za neúspěchem favorizovaného Sionu právě odhalení korupčního skandálu, na který poprvé upozornil svým prosincovým prohlášením švýcarský člen výkonného výboru MOV Marc Hodler. Zástupci kandidatury Sionu, která byla všeobecně považována za technicky nejdokonalejší, zůstali po oznámení výsledku voleb v němém úžasu.

Podle americké agentury AP se při hlasování projevila "protišvýcarská nálada v MOV" a delegace z italského průmyslového centra, které je sídlem automobilky Fiat a rodištěm vlivného předsedy Mezinárodní atletické federace Prima Nebiola, měla po ohlášení výsledků důvod propuknout v nečekaný jásot. Jméno pořadatele ZOH 2006 přečetl v půl osmé ráno středoevropského letního času předseda MOV Juan Antonio Samaranch, který se sám hlasování tradičně nezúčastnil.

"Byl to pro nás jenom sen, ale ten se nyní stal skutečností. Přesto nám asi ještě nějakou chvíli potrvá, než se z něho docela probudíme," neskrýval nadšení turínský starosta Valentino Castellani. Úsměvy na všechny strany rozdávala i šéfka přípravného výboru Evelina Cristillinová, která se při podpisu smlouvy MOV s pořadatelským městem posadila u předsednického stolu shodou okolností právě vedle Hodlera. "Je to nejkrásnější den mého života," řekla štěstím zářící Cristillinová.

Představitelé Sionu uvedli, že budou od MOV požadovat vysvětlení. "Měli jsme nejlepší nabídku i prezentaci, v hodnotící zprávě MOV jsme byli jasně na prvním místě," zlobil se člen švýcarské delegace Raymond Loretan. Připustil však, že antipatie členů MOV k osobě Marka Hodlera hrály ve výsledku hlasování podstatnou roli. "Byla to hlavní součást strategie našich protivníků. Členové MOV prostě chtěli Švýcarsko za Hodlerovy výroky nějak potrestat, a tak to udělali takhle," dodal zklamaný Loretan.

Mohutným pískotem a rozzlobenými výkřiky reagovalo na verdikt MOV také zhruba sedm tisícovek lidí na náměstí v Sionu, připravených již od časného rána slavit očekávané přidělení her. "Nevyhrál sport, ale peníze," okomentoval výsledek voleb jeden z frustrovaných obyvatel Sionu, zatímco další si ulevovali slovy o mafii a novém kole olympijského podplácení.

V Itálii se zimní olympijské hry uskuteční podruhé v historii, přesně půl století po premiéře v Cortině d'Ampezzo. Navíc italská metropole Řím hostila i letní olympiádu v roce 1960. Turín, více než dvoumiliónové město pod Alpami, se dosud o pořadatelství ZOH nikdy neucházel. Naopak jeho finálový soupeř Sion neuspěl v hlasování o místě her v letech 1976 a 2002 a příště již znovu kandidovat nehodlá.

Turín, město zimních olympijských her 2006

Poražení kandidáti ze Sionu neskrývají své zklamání

Alberto Tomba, který podporoval kandidaturu Turína, se raduje po hlasování Mezinárodního olympijského výboru

Šéfka organizačního výboru, který připravoval kandidaturu Turína, na ramenou svých spolupracovníků


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž