Zápas Borárose už řeší slovenské ministerstvo. S MMA naráží na díru v zákoně

  18:18
Bratislava (od našeho zpravodaje) - Slovenské Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu už několik týdnů ví o podezření na podvodné sázky na zápas v MMA mezi Gáborem Borárosem a Izraelcem Kirillem Medvedovským. Žádné kroky ale dosud nepodniklo, naráží totiž na fakt, že organizaci Fabriq podle jeho vyjádření nereguluje Zákon o sportu. Ministerstvo přesto slibuje podezřelé sázky, kde došlo ke škodě u jedné sázkové kanceláře minimálně sto tisíc korun, řešit.
Slovenský MMA zápasník Gábor Boráros v kleci. S tetováním rád nahání hrůzu.

Slovenský MMA zápasník Gábor Boráros v kleci. S tetováním rád nahání hrůzu. | foto: Oktagon MMA

Sázková společnost Tipsport nelenila a už v průběhu března podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Tvrdí, že má dostatek důkazů, aby dokázala, že v únoru v Nitře na turnaji slovenské organizace Fabriq, jejímž ředitelem je Attila Végh, došlo k podvodným sázkám.

Konkurenční Fortuna tak aktivní nebyla, v polovině dubna pro iDNES.cz uvedla: „Učinili jsme kroky viz dřívější komentáře. To je oznámení o podezření z manipulace soutěže směrem k Ministerstvu školství, vědy, výzkumu a sportu a také směrem ke Slovenskému svazu MMA.

Na Oktagonu 42 se rozhodne o novém šampionovi. Stream nebo vstupenky zdarma

A dodala: „V rámci slovenské Fortuny dál probíhá interní vyšetřování a analýza dat. Na základě vyhodnocení tohoto teprve bude rozhodnuto o případném dalším postupu.“

Slovenské ministerstvo na dotazy iDNES.cz potvrdilo, že oznámení přijalo. A že ví, že o situaci má podrobnosti i slovenský svaz MMA - MAMMAL.

Kolik vydělaly podezřelé sázky na MMA. A obnoví nevěrohodný Boráros kariéru?

Tady však vzniká zádrhel v řešení problému. Slovenské ministerstvo uvedlo, že podněty na podezření z manipulace sportovní soutěže jsou podle zákona o sportu v kompetenci národních sportovních svazů.

Jenže smíšená bojová umění (MMA) ještě nemají na Slovensku národní sportovní svaz v souladu se Zákonem o sportu. „MAMMAL dostala od ministerstva v tomto roce dotaci na základ vypsané výzvy, jiné organizace MMA finančně nepodporujeme,“ upřesnilo slovenské ministerstvo.

A pokračovalo: „Podle našich informací organizátor předmětné akce (organizace Fabriq) není členem slovenského svazu MMA. Je akciovou společností a organizaci sportovních událostí má zapsanou v obchodním registru jako předmět podnikání. Uvedená společnost (Fabriq) není zapsaná v informačním systému sportu jako sportovní organizace.“

„Z tohoto pohledu se jedná o výlučně soukromou událost, kterou žádným způsobem nereguluje Zákon o sportu.“

Momentka ze zápasu Václava Mikuláška s Gábore Borárosem.

A právě v tomto bodě vzniká klíčový problém. Na profesionální MMA na Slovensku i třeba v Česku - na rozdíl od přední světové organizace UFC - nedohlíží žádné nezávislé státní komise či svazy a bojové sporty se tu nedají svým fungováním přirovnávat k ostatním tradičním sportům.

Profesionální zápasy v MMA organizují čistě soukromé subjekty - na rozdíl od amatérů.

„Z výše uvedených důvodů ministerstvo v této věci nepodniklo žádné kroky. O předmětném podnětu bude jednat na nejbližším zasedání Monitorovacího výboru zaměřeného na boj proti manipulace sportovních soutěží na Slovensku,“ napsalo nakonec ministerstvo.

Znamená to, že má svázané ruce? Že nemůže s podezřením nic udělat?

Pokud by ministerstvo chtělo, minimálně by mohlo podat samo trestní oznámení.

Podvodné sázky? Tipsport připravuje trestní oznámení. Boráros vinu odmítá

Co se dělo doteď

Podle informací iDNES.cz došlo minimálně u jedné sázkové kanceláře ke škodě vysoko přes sto tisíc korun.

„Vsazené částky se pohybovaly v desetitisících. Při vysokých kurzech i poté, co spadly. Samotný zisk, tedy celková výhra minus vsazená částka, se (u jedné z kanceláří) vyšplhala přes sto tisíc,“ uvedl pro iDNES.cz anonymně člověk z prostředí sázkových kanceláří velice dobře obeznámený s případem.

Slovenského bojovníka Borárose kvůli podezření stáhl z turnaje jak Oktagon, tak i slovenská liga Fabriq, kde na konci února došlo ke skandálnímu souboji s Medvedovským.

Na jak dlouho? Dokud se podezření nevyjasní.

Kdyby organizace „přání“ sázkovek nevyslyšely a stejně Borárosovi zápas na svém turnaji domluvily? Zaprvé by kanceláře na jeho duel nejspíš vypsaly pouze základní kurzy na výhru/prohru a bedlivě by pozorovaly dění, zadruhé by takový krok mohl narušit (a zřejmě by i narušil) důvěru mezi oběma stranami a důvěryhodnost samotného sportu.

MMA zápasník Gábor Boráros (na zemi) schytal naskočené koleno od Kaika Brita. Z roztrženého obličeje teklo mnoho krve a lékař musel zápas ukončit.

Vždyť Tipsport i Fortuna patří ke klíčovým partnerům česko-slovenské scény smíšených bojových umění.

Obě se v posledních týdnech shodly na tom, že zaznamenaly sázky v nezvykle vysokém objemu na výhru Borárose a ukončení přesně ve druhém kole (nejnižší kurz byl na výhru hned v prvním kole).

Sázející dokonce neodradily ani okamžité reakce a úpravy kurzů, které postupně spadly pod dva ku jedné (2:1 znamená, že když vsadíte deset korun, vyhrajete dvacet).

Právě ve druhém kole Boráros zvítězil na technický knokaut, a to hned po pěti sekundách, když se Medvedovský zhroutil po jednom kopu do kolene, přičemž první kolo probíhalo podivně pasivně bez opravdové snahy obou stran zvítězit.

Mnoho podezřelých sázek tak vyšlo.

Tipsportu i Fortuně okamžitě začal blikat rudý alarm, že se v Nitře dělo něco nekalého.

Sám Boráros s veřejností příliš nekomunikuje. Občas přidá emotivní příspěvek na Instagram, před několika týdny taky natočil dlouhé video, kde všechny a hlavně novináře obvinil ze lží a snahy ho poškodit:

Zfixlovaný zápas Borárose? Podezření je tak velké, že ho Oktagon stahuje z akce

„Je to úplné směšné, všude píšete obrovské ko... Nevím, proč máte takové zlé myšlenky, proč mi chcete všichni škodit. Zbytečně. Vůbec nemáte pravdu, proto příští týden bude detailní rozhovor, protože nemáte pravdu. Všechno vysvětlím, protože i já mám právo se vyjádřit. Píšete blbosti a pí..., lžete. Nepřekvapujete mě, už od vás nic neočekávám. Je to vaše obrovská hanba. Můj soupeř se ve druhém kole zranil a můžu za to já? Já chtěl pokračovat i do třetího.“

Žádný detailní rozhovor ale dosud nevznikl. Redakce iDNES.cz Borárose třikrát oslovila s žádostí o vyjádření, slovenský bijec vždy odmítl.

K podezření z podvodných sázek, do kterých by Boráros či jeho okolí mohli být zapletení, řekl: „Vždyť já ani nevím, jak sázkové kanceláře fungují. Nikdy jsem na žádný sport nesázel. Ani korunu.“

Organizace Fabriq ve vyjádření pro iDNES.cz vyloučila, že by o něčem věděla: „Nemáme a ani jsme neměli žádné informace o možném provinění ze strany zápasníka. Pokud by se tato spekulace potvrdila, okamžitě bychom ukončili veškerou spolupráci.“

Ředitel Fabriqu Végh pro slovenský server Nový čas na otázku, zda si myslí, že by byl Boráros schopný podílet se na podvodu, odpověděl toto: „Upřímně doufám, že ne.“

Gábor Boráros v boxerském ringu. Na Slovensku prošetřují podezřelé sázky na jeho zápas v MMA s Izraelcem Medvedovským.

Organizace Fabriq vznikla v březnu minulého roku a podle databáze firem na Slovensku foaf.sk je jedním z členů dozorčí rady zpěvák Patrik Vrbovský (Rytmus) a předsedou představenstva Eduard Gerek a jeho zástupce Matúš Mečár, přičemž oba mají blízko k nitranskému oligarchovi Norbertu Bödorovi známému z několika slovenských kauz včetně kontaktů na Mariana Kočnera.

Denník N napsal, že se všechny informace z foaf.sk shodují s informacemi z obchodního rejstříku, a popsal, že Gerek vlastní klub Spartakus Fight Gym, kde trénují elitní slovenští MMA zápasníci, a připomněl, že Mečára v minulosti odsoudili za vydírání a za usmrcení mladé ženy na přechodu při jízdě autem vyvázl pouze s tříletou podmínkou.

Incident se začal řešit nejen kvůli podezřelým sázkám, ale také kvůli průběhu prvního kola a celému kontextu zápasu mezi Borárosem a Medvedovským. Právě v tomto ohledu vznikají největší pochybnosti.

Očekávalo se, že Boráros zvítězí už v prvním kole, tomu odpovídaly kurzy za zhruba 1,5 i tipy většiny sázejících. Proč? Z několika důvodů.

Třicetiletý Medvedovsky (skóre 12-14) prohrál od roku 2020 všech šest předešlých duelů na technický knokaut v prvním kole - z toho jednou i v tuzemské organizaci Oktagon s Leem Brichtou.

Ač si Medvedovsky v minulosti ozkoušel i prestižní americkou ligu Bellator, v posledních letech si vysloužil nemilou reputaci snadného soupeře.

Do duelu s Borárosem souhlasil nastoupit ve váhovém limitu do 88 kilogramů, sám přitom v nevalné formě navážil pouhých 81 kilo.

Hned první kolo ukázalo, že mezi soupeři je znatelný rozdíl. Izraelec jednal pasivně, prakticky do ničeho se nepouštěl a jen se snažil bránit Borárosovy občasné pokusy o útok. Dvakrát se Slováka pokusil neúspěšně strhnout k zemi.

Ani Boráros ale velkou snahu neprojevoval, lehce soupeře okopával, a když po patnácti vteřinách spadl Medvedovsky po ráně na břicho na zem, nikam nepospíchal, aby duel ukončil.

O přestávce po prvním kole pak kamery zaznamenaly, jak mu trenéři radí: „Dobrý, teď to vyjde, jo. Udělej show, dej třeba naskočené koleno, udělej show.“

Komentátoři duelu také poznamenali: „Asi jsme čekali, že Gábor bude akčnější, když viděl, že může dominovat v postoji i na zemi.“

Druhé kolo už dlouho netrvalo. Gábor kopl Medvedovského po pěti sekundách do levého kolene, ten okamžitě spadl k zemi a po další inkasované ráně do hlavy mezi oba skočil rozhodčí a duel ukončil.

Autor:
  • Nejčtenější

Vémola stále králem. Na Oktagonu v Edenu „uškrtil“ Végha. Kozma padl

8. června 2024  17:40,  aktualizováno  9.6

Šampionem polotěžké váhy Oktagonu zůstává Karlos Vémola. Na fotbalovém stadionu v Edenu porazil...

Euro 2024: Los skupin, program zápasů, postupový klíč, stadiony

10. června 2024  16:31

Čeští fotbalisté se v základní skupině mistrovství Evropy 2024 v Německu střetnou s Portugalskem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Úspěch? Není Češka! Po obřím vzestupu poznává mladá atletka Manuel také zlo

12. června 2024

Premium Řím (Od naší zpravodajky) Je vám osmnáct let. Jste atletka. Zažíváte fantastické chvíle. Máte životní formu. Takovou, že si...

Tome, nebuď blázen, to je konec, slez. Smrt číhala na Mont Ventoux

12. června 2024

Roger Pingeon se stal roku 1967 nečekaným šampionem Tour de France. Přesto je tento ročník...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hokejový trik, jak obejít DPH. Proč svaz kvůli lístkům na MS založil novou firmu

12. června 2024

Premium Organizátoři letošního světového šampionátu v Česku mohou být nadmíru spokojeni. Hokejové...

OBRAZEM: Berlín, Mnichov, Hamburk či Lipsko. Jak vypadají stadiony pro Euro

14. června 2024  9:59

Deset stadionů, deset hostitelských měst. Pro fotbalové mistrovství Evropy zvolili němečtí...

Plzeňský brankář Hrenák: Post jedničky? Zdravá rivalita k tomu patří

14. června 2024  9:56

Po Samuelu Hlavajovi, který na začátku dubna podepsal dvouletou smlouvu v NHL s Minnesotou, bude...

„Volal, že ví, že vyhraje“. Co se dělo v roce 2022 při hokejových volbách

14. června 2024  9:29

Před dvěma lety si hokej zvolil za prezidenta Aloise Hadamczika a s ním přišly nové pořádky. Strach...

Golfové US Open zahájili v Pinehurstu nejlépe Cantlay a McIlroy

14. června 2024  9:12

Třetí major golfové sezony US Open zahájili na hřišti Pinehurst Resort nejlépe domácí Američan...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...