Nejsem podvodník! Lídr Quintana odmítá na Giru jakoukoliv vinu

Nairo Quintana slaví vítězství v šestnácté etapě Gira. | foto: AP

30 2014
Rifugio Panarotta (Od našeho zpravodaje) - Ve čtvrtek v poledne už diváci Naira Quintanu na startu v Bellunu přivítali pouze potleskem. Zloba opadla. Po dvou dnech bouřlivých diskusí byl jak fanoušky, tak protivníky akceptován coby vedoucí muž Gira a svým celorůžovým outfitem jako by chtěl své postavení ještě zvýraznit.

Nejen dres, také kalhoty, kolo, přilbu, obroučky brýlí, rukavice a omotávky řídítek měl vyvedeny ve výsostné barvě závodu. Se širokým úsměvem se zhostil i tradičního práva lídra Gira: vypustit na startu k nebi hrozen 500 růžových nafukovacích balonků.

Zkratkou ani autem jsem nejel!

O den dříve se ještě 24letý Kolumbijec zdaleka tak přívětivě netvářil. Tehdy nasadil výraz nespravedlivě obviněného, když se ho novináři vyptávali, zda náskok při úterním sjezdu ze Stelvia získal férově.

"Co? Mí soupeři navrhují, ať mi seberou čas, který jsem při sjezdu získal? To myslí jako vtip?" reagoval poté, co mu tlumočník zprávu přeložil do španělštiny. "Je to k smíchu. Jako bych sjel Stelvio v autě nebo na motorce. Ale já jel na kole, po stejných silnicích jako ostatní – a pak jsem vyhrál. Kdybych ujížděl zkratkou nebo autem, ať mi čas seberou. To jsem neudělal."

Fotogalerie

Ne, nevypadal při své obhajobě jako podvodník, vymýšlející si výmluvy. Spíš působil dojmem naivního jezdce, nechápajícího, co je jádrem sporu. Jelikož hovoří pouze španělsky, jeho tým se jistě postaral, aby k němu ostré výtky od konkurentů pronikly minimálně.

Přidej, ukazoval řidiči

Ano, Quintana ve sjezdu ze Stelvia zaútočil, když se většina týmů po nejednoznačné informaci od ředitelství závodu domnívala, že nebezpečný sjezd bude zneutralizovaný. Takový "prohřešek" mu vyčítají.

Dokonce se objevilo svědectví Marka Vela, řidiče motorky s červeným praporkem, jež měla Quintanovu partu v úvodních serpentinách ze Stelvia zpomalit. Ten vylíčil: "Naznačoval mi, abych zatáčky projížděl rychleji – a potom mě i se svojí skupinou předjel."

Je to důkaz Quintanovy viny? Není. Od svého sportovního ředitele Unzua se dost možná ani nedozvěděl, že se předtím o nějaké neutralizaci či o zaváděcí motorce hovořilo.

"Nairo jel vpředu, jak má kandidát titulu jezdit. Naopak Urán vpředu nejel," říká Unzue o předchozím lídrovi Gira, který se na vrcholu převlékal. Mezerou v systému, nahrávající Quintanovi, je skutečnost, že v pravidlech není jasný výklad, jak neutralizovat sjezd. Ani tam není paragraf, že červená vlajka nesmí být předjeta. Ta je používána "pouze" jako VÝSTRAHA před rizikovými pasážemi trati.

Stejně by nám nakonec ujel...

Mladý Quintana je Kolumbijcem, přesazeným do zcela jiného kulturního prostředí, který se ve španělském týmu ještě nestihl tak "poevropštit" jako krajan Urán ve stájích Sky a Omega. Možná i proto se nyní při všech výtkách tvářil udiveně, či popuzeně.

Tvrdě pracovat údajně začal nedlouho poté, co se naučil chodit, pomáhal tahat bedny handicapovanému otci, prodavači ovoce a zeleniny. Nikdy se těžké práce nebál. Teď se ocitl na dosah největšího triumfu kariéry. A nemíní se omlouvat. "Prý se proti mně smlouvají koalice z jiných týmů. Neděsí mě to. I já mám dost přátel v pelotonu."

Před startem čtvrteční etapy vesele klábosil s dalšími Kolumbijci, ruku mu podal rovněž Rafal Majka v bílém trikotu nejlepšího mladíka. Průběžně sedmý Domenico Pozzovivo smířlivě tvrdil: "Viděl jsem, jak Nairo předjel na Stelviu tu motorku. Jenže ono je to jedno, stejně by nám v horách všem ujel, je tu nejlepším vrchařem ze všech."

Jako by si i cyklisté řekli: Dost bylo hádek, budeme zase závodit. Při první z dolomitských etap se pak Quintana, bedlivě střežený diamant týmu Movistar, spokojil s obranářskými pracemi. Cílem stoupání na Rifugio Panarotta projel ve stejném čase s největším soupeřem Uránem. "Jsem zase o kousek blíž," prohlásil.

Poslední dva těžké dny jej dělí od zápisu mezi šampiony Gira.

Autor:

Tour de France 2019

Tour de France letos startuje 7. července v Bruselu. Trasa 106. ročníku je dlouhá 3 460 kilometrů a zahrnuje hned několik dvoutisícových vrcholů. Závod končí 28. července s cílem 21. etapy v Paříži.

7. - 28. 7. - (Brusel - Paříž)
24. 8. - 15. 9. - (Torrevieja - Madrid)

Nejčtenější

Proč jsi vzdal? Nechci s vámi mluvit. Jak mistr světa záhadně zmizel z Tour

Australský cyklista Rohan Dennis v týmovém autobusu.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Ani Julian Alaphilippe, ani Geraint Thomas nebo Thibaut Pinot nebyli největšími hrdiny první...

Tour dorazila do Pyrenejí. Horský test ovládl z úniku Simon Yates

Britský cyklista Simon Yates slaví vítězství ve 12. etapě Tour de France.

S příjezdem do hor nadešel jeho čas. Cyklista Simon Yates šetřil během prvního týdne energii pro...

Kreuziger: Únik se čekal. Před časovkou nebylo nutné utrácet energii

Roman Kreuziger za cílem 12. etapy Tour de France

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger očekával, že ve čtvrtek ještě k bitvě favoritů Tour nedojde, a nemýlil se. Úvodní...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Volný den Tour: Kreuzigerova pizza, kafe u katedrály i Landova frustrace

Roman Kreuziger a mechanici během volného dne na Tour.

Albi (Od našeho zpravodaje) Prospali se. Vyrazili na kolo i na kafe. Testovali časovkářské speciály. Zpovídali se reportérům. A...

Další z rubriky

Schurter je v nominaci Švýcarska na ME v Brně. Nejspíš ale nepřijede

Nino Schurter během závodu Světového poháru v Kanadě

Největší hvězda současného světa závodů horských kol Nino Schurter je v nominaci Švýcarska pro...

Pyrenejské otázky: Zabetonuje tým Ineos závod? Kdo na Tourmaletu zaútočí?

Geraint Thomas před startem 12. etapy Tour de France.

Bagneres-de-Bigorre (Od našeho zpravodaje) Budeme útočit? A proč? Dnes platí příměří, zaveleli si favorité Tour při čtvrtečním vjezdu do...

Jumbo letí vzhůru. Kdysi prosili o sponzory, teď napodobují Sky

Jezdci týmu Jumbo-Visma v pelotonu Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Na jaře 2013 se ocitli na pokraji krachu, bez peněz a bez sponzorů. Pět let poté je nizozemský tým...

Najdete na iDNES.cz