Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Norové i přes trestné kolo vítězí, Bö má páté zlato. Česká dvojice propadla

  14:53aktualizováno  19:09
Ani trestné kolo nezastavilo Johannese Böa v jeho cestě za pátým zlatem na světovém šampionátu v německém Oberhofu. Společně se svou parťačkou Marte Olsbuovou-Röiselandovou zvládl norský biatlonista opanovat smíšenou štafetu dvojic. Tereze Voborníkové a Michalu Krčmářovi se nevedlo na střelnici a po třech trestných kolech Krčmáře dojeli Češi až na 14. místě.
Norští biatlonisté Marte Olsbuová-Röiselandová.a Johannes Thingnes Bö se radují...

Norští biatlonisté Marte Olsbuová-Röiselandová.a Johannes Thingnes Bö se radují z tutulu mistrů světa v závodě smišených dvojic. | foto: AP

Už pohled do výsledkové listiny napovídá, že tentokrát nebyl závod pro Böa tak jednoznačné představení, ve které se proměnila například nedělní stíhačka.

Smíšená štafeta dvojic na MS v Oberhofu

Sledovali jsme v podrobné reportáži

Nor přijel do cíle „pouhých“ třináct sekund před Rakušanem Komatzem.

Böova parťačka Olsbuová-Röiselandová přitom závod rozjela výborně. Musela sice dobíjet a po prvním úseku předávala se ztrátou třinácti vteřin, pro jejího kolegu, momentálně létajícího na lyžích, to ale nepředstavovalo žádný hendikep.

Závodníky na čele si držel na dohled, a když zvládl bezchybně svou stojku, vysílal Olsbuovou-Röiselandovou do třetího kola na druhém místě v kontaktu s vedoucí Rakušankou Hauserovou.

Norka pak zvládla svou střelbu bezchybně, a Bö tak vyjížděl do závěrečné části závodu s výhodou sedmi sekund na Itala Giacomela.

Jenže při ležce Bö chyboval hned třikrát, a i po vystřelení třech náhradních nábojů mu zůstal jeden terč nesklopený. Musel tak putovat na trestné kolo a rázem se propadl na třetí místo. Ale protože v singl mixu měří trestné kolo pouze 75 metrů, jeho ztráta byla jen 11 sekund.

MS v biatlonu v Oberhofu

příloha iDNES.cz

A než objeli biatlonisté 1,5 kilometru dlouhý okruh, byl Bö v závěsu za vedoucí dvojicí. Na závěrečné položce pak předvedl rychlopalbu a především nechyboval, na rozdíl od Rakušana a Itala, který se mýlil dokonce třikrát.

Do sbírky Böa i Olsbuové-Röiselandové tak po čtvrtku přibude další zlatá medaile.

Chyby a trestná kola

Český tým ani přes nasazení závodníků, kteří se už v Oberhofu podívali do nejlepší desítky, nezlepšil umístění, která jsou v nejmladší biatlonové disciplíně pro Čechy prachbídná.

Propad výsledkovou listinou začal už na stojce Voborníkové v prvním úseku, kde musela závodnice využít všechny tři náhradní náboje. To ji zdrželo, a Krčmářovi tak předávala se ztrátou 40 sekund na 12. místě.

Jakákoliv šance na postup vzhůru se pak rozplynula při Krčmářově ležce, po které musel kroužit dvě trestná kola. Ani při stojce nebyl bezchybný, a tak vyrážela Voborníková do třetího úseku devatenáctá se ztrátou minuty a 48 sekund na čelo.

Michal Krčmář předává štafetu Tereze Voborníkové v závodě smíšených dvojic na MS v Oberhofu

Na své druhé ležce v závodě musela Voborníková jednou opravovat, stojku už ale zvládla bez zaváhání a polepšila štafetě na 15. pozici.

Nejrychlejší střelba

1. Rakousko 3:50,7
2. Norsko 3:54,8
3. Itálie 4:03,2
4. Ukrajina 4:26,1
5. Moldavsko 4:41,9

11. ČR 4:01,2

Krčmář se při ležce také blýskl nulou, další postup vpřed ale zarazily tři opravy na závěrečné položce završené dalším trestným kolem. Biatlonista tak dovezl českou štafetu do cíle na 14. příčce.

„Před závodem jsem byla zase nervózní, navíc po vytrvalostním závodě jsem se necítila zrovna čerstvě,“ vysvětlovala na úvod rozhovoru pro Českou televizi Voborníková. „Přijela jsem ve vyšším tempu, než bylo nutné. Překvapil mě vítr, který hodně zesílil. Mrzí mě to, bylo možné předat v rozumném kontaktu,“ litovala své nepovedené stojky na prvním úseku.

„Terka zvládla své úseky velmi dobře,“ pochválil svou kolegyni Krčmář. „Já jsem to nezvládl. V tuhle chvíli to asi nedokážu zajet lépe,“ smutnil.

„Těžko říct, čím to bylo. Těšil jsem se, chtěl jsem závod jet. Kdybych byl přemotivovaný, tak myslím, že bych měl rány všude kolem, ale měl jsem je všechny dole,“ nechápal své střelecké fiasko. „Snažil jsem se bojovat o každé místo. Ani jsem nevěděl, kolikátí jedeme.“

Medaile pro Rakousko a Itálii

Nechybovali ale pouze Češi. Neúspěšnost na střelnici vyřadila z boje o medaile favorizovanou štafetu Švédska i Francouze. Ani domácí Němci se neobešli bez trestného kola.

Už od prvního úseku se na čele pohybovaly Italka Vittozziová a Rakušanka Hauserová. Vittozziová zatím prožívá skvělý šampionát, na kterém už získala dvě medaile, a Hauserová je na smíšenou štafetu dvojic vyložená odbornice.

Rakouští biatlonisté David Komatz a Lisa Theresa Hauserová se radují z druhého místa v závodě smíšených dvojic na MS v Oberhofu.

Díky své přesné střelbě předávaly obě závodnice svým mužským protějškům na prvním, respektive druhém místě. A ani Tomasso Giacomel s Davidem Komatzem se nenechali střelecky zahanbit. I po druhém úseku tak Itálie s Rakouskem okupovaly medailové pozice.

Vittozziová s Hauserovou pak jely pospolu s Olsbuovou-Röiselandovou. Před stojkou se ovšem Vittozziová svým dvěma soupeřkám vzdálila a podařilo se jí vyjet čtyřvteřinový náskok. Ten ale zahodila při své položce, když musela dvakrát opravovat.

Do závěrečného úseku tak vjížděl Ital se sedmi sekundami ztráty na Böa, Komatz byl o další dvě sekundy zpět. Díky Norově trestnému kolu se do čela posunuli Giacomel s Komatzem a i když je Bö před závěrečnou položkou dojel, čtvrtý Švéd Samuelsson už ztrácel přes půl minuty. Bylo jasné, že pokud střelecky nevybouchnou, medaile mají jisté.

Italští biatlonisté Tommaso Giacomel a Lisa Vittozziová se radují z třetího místa v závodě smíšených dvojic na MS v Oberhofu.

Lépe se s tlakem poslední střelby vyrovnal Komatz, který musel jen jednou opravovat a jel Rakousku pro stříbro. Giacomel chyboval třikrát a musel dvakrát kroužit na trestném kole. Ale vzhledem k tomu, že nejbližší pronásledovatelé také chybovali, mohl si Ital užívat bronzové oslavy.

Mistrovství světa v biatlonu v Oberhofu (Německo)

štafeta smíšených dvojic:

1. Olsbuová-Röiselandová, J. T. Bö (Nor.) 35:37,1 (1 tr. kolo + 6 dobíjení), 2. Hauserová, Komatz (Rak.) -13,8 (0+6), 3. Vittozziová, Giacomel (It.) -51,0 (2+9), 4. H. Öbergová, Samuelsson (Švéd.) -1:16,4 (1+12), 5. Jeanmonnotová, Fabien Claude (Fr.) -1:21,9 (1+12), 6. Schneiderová, Nawrath (Něm.) -1:30,7 (1+12), ...14. Voborníková, Krčmář (ČR) -2,47,7 (3+13).

Program biatlonové sezony 2024/2025

Světový pohár v biatlonu v sezoně 2024/2025 začne 30. listopadu ve finském Kontiolahti. O poslední body pak biatlonisté zabojují 23. března 2025 v Oslu. Pro české fanoušky je klíčový především 6. březen, kdy začnou klání v Novém Městě na Moravě.

25. 11. 2023 - 17. 3. 2024 (výsledky závodů)

24. 11. 2024 - 23. 3. 2025 (program závodů)

  • Nejčtenější

Program Eura 2024: Play off začne zápasem Švýcarsko - Itálie. Jak se hraje dál?

Pavouk play off se rychle zaplňuje jmény jistých osmifinalistů. Vyřazovací část fotbalového turnaje Euro 2024 otevře v sobotu od 18 hodin utkání Švýcarska s Itálií. Večer v Dortmundu nastoupí domácí...

Portugalsko - Česko 2:1, fotbalisté vedli, ale dali si vlastní gól a padli v nastavení

Lipsko (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté sahali v prvním utkání mistrovství Evropy po senzační remíze s Portugalskem, jedním z favoritů celého turnaje. Bod jim však na začátku nastaveného času sebral střídající Conceicao,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Gruzie - Česko 1:1, fotbalisté tlačili. Soupeř mohl i vyhrát, držel ho gólman

Hamburk (Od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté ve druhém utkání na mistrovství Evropy jen remizovali s Gruzií 1:1. Hráli sice aktivně, vytvořili si obrovskou převahu i spoustu šancí, jenže v závěru prvního poločasu inkasovali z...

Szoboszlai pomohl, pak se navezl do zdravotníků: Byli jste na hřišti pozdě

Jako správný kapitán sehrál klíčovou roli v obou zásadních momentech utkání. Nejprve dělal co mohl, aby pomohl stabilizovat spoluhráče Barnabáse Vargu, který upadl do bezvědomí. V samotném závěru pak...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Belgie - Slovensko 0:1, senzaci zařídil Schranz, favoritovi sebral dva góly VAR

Od sedmé minuty, kdy se po chybě obrany prosadil Schranz, hájili těsný náskok. A i díky pořádné porci štěstí a obětavosti ho slovenští fotbalisté dovedli k překvapivému a cennému triumfu. Na úvod...

Kombinuje výšku a dálku, zářil i v plavání. Přirovnání k Ledecké mě pobavilo, říká

Na minulé Olympiádě dětí a mládeže exceloval hned ve dvou sportech. V plavání a ve skoku do výšky získal dohromady pět zlatých medailí. I proto ho v Olomouci vyzdvihli jako novou Ester Ledeckou. A i...

Program Eura 2024: Play off začne zápasem Švýcarsko - Itálie. Jak se hraje dál?

Pavouk play off se rychle zaplňuje jmény jistých osmifinalistů. Vyřazovací část fotbalového turnaje Euro 2024 otevře v sobotu od 18 hodin utkání Švýcarska s Itálií. Večer v Dortmundu nastoupí domácí...

Střelecké geny se nezapřou: zlato a stříbro pro neteř a synovce Kateřiny Emmons

Fanoušci na tribunách bouřlivě povzbuzují, ona tlumí atmosféru špunty v uších, aby se soustředila na poslední ránu, která ji dělí od zlaté medaile. Kamenný výraz, napřáhnutí, výstřel. Hotovo!...

EURO 2024 ONLINE: Češi trénují před Turky, Schick dál chybí. Modrič nejstarším střelcem

Sledujeme online

Mistrovství Evropy ve fotbale se rozjelo. Česká reprezentace má z úvodních dvou zápasů jediný bod - s Portugalskem prohrála 1:2, s Gruzií remizovala 1:1. V našem online přenosu se dozvíte vše nejen o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...