Dallas přispěl k problémům Minnesoty

• 69
New York - Tým Dallas Mavericks dokázal vyhrát na palubovce Minnesoty 102:93 a loňskému finalistovi Západní konference tak opět o něco vzdálil postup do play-off. Rozjetý Houston přestřílel Sacramento na jeho hřišti, Toronto rozstřílelo Philadelphii rekordními 21 trojkami, z nichž plných 12 zaznamenal náhradník Donyell Marshall!

Minnesota (32/32) - Dallas (41/21) - 93:102
Vyrovnané utkání bylo zpočátku očekávaným soubojem superhvězd Garnetta a Nowitzkiho, ale nakonec rozhodly výborné výkony hostující dvojice Jason Terry - Marquis Daniels v poslední čtvrtině, kteří v ní nastříleli 23 z 31 bodů svého týmu.

Dallas ještě 9 minut před koncem prohrával 73:75, ale Michael Finley pak trojkou odstartoval klíčovou šňůru 11:2, po níž už se domácí přes veškerou snahu nedokázal přiblížit na méně než 4 body. Terry zaznamenal 22 bodů a 12 asistencí (12 bodů ve 4.čtvrtině), Dirk Nowitzki přidal 21 bodů a 10 doskoků (15 bodů za první půli) a Daniels přidal 16 bodů (z toho 11 ve 4.čtvrtině).

Za domácí zaznamenal Kevin Garnett 24 bodů, 13 doskoků a 6 asistencí, mimořádný výkon podal Trenton Hassell (19 bodů a 8 doskoků) a ve druhé půli i náhradník Wally Szcerbiak (celkem 18 bodů), ale nedařilo se Latrellu Sprewellovi (10 bodů, 2/11 z pole).

Opět se ukázalo (a to především v koncovce), jak moc chybí loňské výkony Sama Cassella - ten byl se zraněním znovu jen v civilu na lavičce, ale měl by nastoupit v úterní odvetě v Dallasu. Minnesotě stále chybí i zranění Griffin a Olowokandi, Dallasu zase Stackhouse a Dampier.

Velkým problémem Minnesoty byly v tomto zápase ztracené míče - zatímco Dallas hrál téměř bezchybně a za celý zápas ztratil jen 6 míčů, domácí chybovali šestnáctkrát, když jen samotný Garnett ztratil více míčů než celý tým hostů dohromady (7). Za první půli byl poměr ztrát 10:2 (!), a i když si domácí pak dali pozor a za celou třetí čtvrtinu neztratili ani jeden míč, v poslední části začali chybovat znovu a jejich 6 ztracených míčů oproti jedinému hostů bylo rozhodujících.
Střelci:
Timberwolves
- Garnett 24 bodů a 13 doskoků, Hassell 19, Szczerbiak 18, Sprewell 10, A.Carter 9
Mavericks - Terry 22 bodů a 12 asistencí, Nowitzki 21 bodů a 10 doskoků, M.Daniels 16, J.Howard 15, Finley 10, Van Horn 8
střelba: 46% - 45% (trojky: 3/13 - 4/12)

L.A.Clippers (28/35) - Chicago (32/28) - 83:78
Chicagu se v L.A. střelecky nedařilo (úspěšnost z pole jen 34%) a domácí si v první půli vybudovali až patnáctibodový náskok. Ten sice hosté zlepšeným výkonem ve druhé a třetí čtvrtině dokázali smazat, ale v závěru jim definitivně došel dech, když za poslední čtvrtinu zaznamenali jen 11 bodů.

Oporou Clippers byl Elton Brand, který zaznamenal 20 bodů (7/13 z pole) a 11 doskoků a za poslední 2 a půl minuty nastřílel 6 bodů - za stavu 75:75 trefil dva koše za sebou, a když poté hostující náhradník Ben Gordon trojkou snížil (78:79), Brand přidal ještě jeden klíčový koš 24 sekund před koncem (81:78). Gordon svůj další pokus minul a rozehrávač Brunson potvrdil výhru Clippers dvěma trestnými hody 7 sekund před koncem.

Domácí vyhráli i přesto, že na trojky prohráli v poměru 0:8 - v dvojkové střelbě byli totiž mnohem přesnější, lépe doskakovali a těžili i z trestných hodů. Corey Maggette nastřílel 19 bodů (6/12 z pole), zatímco v týmu hostů se nenašel ani jeden hráč, která by měl úspěšnost střelby aspoň 50%. Eddy Curry zaznamenal 19 bodů a 8 doskoků (8/18 z pole).

Sacramento (39/25) - Houston (37/25) - 96:111
Kings nastoupili do utkání znovu bez Brada Millera, který se chystal k návratu, ale na tréninku si zlomil nohu a bude chybět svému týmu dalších zřejmě zhruba 6 týdnů. Střeleckou formu sice našel Peja Stojakovič, který trefil 4 z 8 trojek a zaznamenal 21 bodů, ale naopak se nedařilo rozehrávačům a domácí od začátku tahali za kratší konec.

Houston potvrdil velmi dobrou formu, střílel s úspěšností přes 53%, lépe doskakoval a už do poločasu měl dvouciferný náskok (66:52), který si udržel až do konce. Tracy McGrady tentokrát zaznamenal 22 bodů a 7 asistencí, David Wesley přidal 21 bodů (trojky 3/4) a náhradník Mike James 20 bodů (trojky 3/5). Do dvouciferných čísel se dostali ještě další tři hráči hostů.

Opora Sacramenta z minulých utkání Mike Bibby neměl svůj den - sice zaznamenal 12 asistencí, ale trefil jen 5 ze 16 střel (z toho trojky 1/8) a ztratil 6 míčů. Cuttino Mobley zaznamenal 20 bodů, ale trefil jen 8 z 24 pokusů. Sacramento prohrálo po 3 výhrách v řadě, ale zůstává na 5.místě v Západní konferenci - Houston se však už přiblížil na rozdíl jediného zápasu. Rockets vyhráli už čtyřikrát za sebou a všechny výhry byly proti týmům z absolutní špičky Západní konference.
Střelci:
Kings -
Stojakovič 21, Mobley 20, K.Thomas 13, Bibby 12 bodů a 12 asistencí, Songaila 10...Skinner 6 bodů a 11 doskoků
Rockets - McGrady 22, Wesley 21, M.James 20, Yao 17, J.Barry 12, J.Howard 10 bodů a 12 doskoků
střelba: 40% - 53% (trojky: 11/29 - 8/18)
trestné hody: 9/18 - 17/19
doskoky: 40 - 47
ztráty: 14 - 17
body z protiútoků: 6 - 17
17317 diváků

Boston (34/29) - Washington (33/27) - 105:101
Boston vyhrál potřetí za sebou a od příchodu Antoinea Walkera má bilanci 7/1 - proti Washingtonu ale zachraňoval výhru až v závěru. Hosté totiž po téměř vyrovnané první půli předvedli velký nápor a třetí čtvrtinu vyhráli 27:15 - desetibodový náskok však nedokázali v koncovce uhájit, když v poslední částí hry inkasovali 37 bodů (37:24).

Boston prohrával ještě v poslední minutě 99:101, ale Ricky Davis dal 21 sekund před koncem klíčový koš s faulem, kterým otočil skóre - nováček Tony Allen pak vypíchl hostům míč a trestnými hody zvýšil na 104:101. Wizards už skórovat nedokázali, naopak Gary Payton definitivně rozhodl další šestkou 9 sekund před koncem.

Celkem 6 hráčů domácích nastřílelo dvouciferný počet bodů, z toho tři náhradníci - lavička Bostonu přestřílela své protějšky 50:16! Paul Pierce zaznamenal 20 bodů (trojky 4/7), o bod méně přidal Raef LaFrentz. Allen stihl za 11 minut nastřílet 12 bodů, Walker tentokrát zaznamenal 11 bodů a 12 doskoků.

Za hosty nastřílela dvojice Arenas - Hughes společnými silami 51 bodů, ale zatímco Larry Hughes trefil 11 z 20 střeleckých pokusů (26 bodů a 9 doskoků), Gilbertu Arenasovi už se tolik nedařilo a trefil jen 7 z 22 střel (25 bodů). Washigton může mrzet 14 zahozených šestek.
Střelci:
Celtics
- Pierce 20, LaFrentz 19, R.Davis, A.Jefferson a T.Allen 12, A.Walker 11 bodů a 12 doskoků
Wizards - Hughes 26, Arenas 25, Jamison 14, Jeffries 13 bodů a 16 doskoků...Haywood 7 bodů a 12 doskoků
střelba: 44% - 43% (trojky: 9/23 - 4/17)

Toronto (27/36) - Philadelphia (30/33) - 128:110
Tým Toronta překonal historický rekord NBA, když nasázel svému soupeři celkem 21 (!!) trojek - dosud bylo maximem 19 trojek Atlanty, které nastřílela před 8 lety v zápase proti Dallasu. Největší podíl na novém rekordu má náhradník Donnyell Marshall, který vyrovnal historický rekord NBA Kobeho Bryanta - trefil totiž sám plných 12 (!) trojek z 19 pokusů.

Marshall byl i nejlepším střelcem zápasu, když si vylepšil svůj osobní rekord a celkem zaznamenal 38 bodů a 10 doskoků za pouhých 28 odehraných minut. Chris Bosh přidal 25 bodů a 10 doskoků, na 20 bodů se dostal i Morris Peterson. Domácí vedli v poločase jen o 3 body, ale o výhře rozhodli šňůrou 19:4 ve třetí čtvrtině - vybudovali si až pětadvacetibodový náskok.

Za hosty podal další výborný výkon Allen Iverson, který nastřílel 32 bodů a přidal 8 asistencí, další čtyři hráči nastříleli dvouciferný počet bodů, ale k výhře nepomohlo ani celkem 110 bodů týmu. Philadelphia trefila sama 10 trojek (Korver 4/7) a na body z rychlých protiútoků vyhrála 20: (!), ale na trojkovou kanonádu domácích to nestačilo.
Střelci:
Raptors
- Marshall 38 bodů a 10 doskoků, Bosh 25 bodů a 10 doskoků, Peterson 20 bodů, 8 doskoků a 8 asistencí, Alston 17, J. Rose 14, Bonner 7, Palacio 5 bodů a 7 asistencí, Araujo 2 body a 9 doskoků
Sixers - Iverson 32 bodů a 8 asistencí, Webber 19, Korver 15, Jackson 12, Dalambert 10, Rogers 9, McKie 5, Iguodala 4, Salmons a Green 2
střelba: 50% - 52% (trojky: 21/34!! - 10/25)

New York (26/35) - Seattle (42/19) - 80:90
Dost dlouho se zdálo, že by New York mohl favorita překvapit a "přispět" k jeho současné šňůře 3 porážek, ale zabránila tomu mizerná střelba domácích ve druhé půli, kdy zaznamenali pouhých 30 bodů. Seattle sice ve druhé půli ještě prohrával o 7 bodů, ale 4.čtvrtinu vyhrál jasně 30:15 a v koncovce nakonec ani nepřipustil žádné drama.

Sonics přitom ještě 3 minuty před koncem těsně prohrávali (75:76), ale Rashard Lewis je poslal trojkou definitivně do vedení a šňůra 10:1 sebrala domácím vítr z plachet. Koncovku zápasu hosté vyhráli celkem 15:4. Lewis nastřílel 23 bodů (10/19 z pole, 3 trojky), Ray Allen přidal 19 bodů a Reggie Evans se blýskl 16 doskoky.

Za domácí nastřílel Stephon Marbury a Tim Thomas po 20 bodech, ale Marbury proměnil jen 5 ze 17 střel ze hry a navíc se nikdo jiný nedostal přes 8 bodů. Knicks měli úspěšnost střelby z pole bídných 31%, Jamal Crawford si na konto připsal neslavnou trojkovou bilanci 0/6. New York prohrál domácí zápas po 7 výhrách za sebou.
Střelci:
Knicks
- Marbury a T. Thomas 20, K. Thomas 8 bodů a 9 doskoků, Williams 8, Sweetney 6, Crawford 5, Hardaway a Ariza 4, M. Rose 3, Taylor 2
Sonics - Lewis 23, Allen 19, Daniels 11 bodů a 7 asistencí, Evans 8 bodů a 16 doskoků, Collison 8, Ridnour a Fortson 6, Radmanovič 5, James 4
střelba: 31% - 45% (trojky: 6/21 - 7/23)

Orlando (31/31) - New Jersey (28/36) - 82:98
Za Orlando už nastoupil Grant Hill, ale dalšímu trápení a už 4.porážce svého týmu v řadě nezabránil. Nets rozhodli o výhře skvělou třetí čtvrtinou, kterou vyhráli v poměru 34:14! Střelecky zářil Vince Carter, k němuž se trochu překvapivě připojil Jacque Vaughn, Jason Kidd pak podal svůj další "typický" výkon a zaznamenal 65.triple-double kariéry.

Carter nastřílel 33 bodů, když proměnil 10 z 19 střel z pole a 12 ze 16 šestek, Vaugn přidal 22 bodů (11/17 z pole) a Kidd zaznamenal 14 bodů, 10 doskoků, 10 asistencí a ještě 5 získaných míčů. V klíčové třetí čtvrtině nastřílel Carter 11 bodů a Vaughn přidal 10.

Za domácí nastříleli Hill a Hedo Turkoglu po 23 bodech, vůbec se ale nedařilo Stevu Francisovi, který trefil jen 3 z 15 střel (11 bodů, 10 asistencí a 5 ztrát).  Bilance Orlanda klesla na 50% a protože ho teď čeká těžká série zápasů venku, nad jeho nedávno téměř jasným postupem do play-off se "stahuji mraky." Magic měli před odchodem Cuttina Mobleyho bilanci 18/14, od jeho trejdu ale jen 13/17...
Střelci:
Magic
- Hill a Turkoglu 23, Nelson 13, Francis 11 bodů a 10 asistencí, Howard 2 body a 8 doskoků, Battie 2 body a 7 doskoků, Kasun, Garrity, Augmon a Hunter 2
Nets - Carter 33, Vaughn 22, Kidd 14 bodů, 10 doskoků a 10 asistencí, Krstic 9 bodů a 8 doskoků, Robinson 9, Best 7, Collins 4
střelba: 38% - 48% (trojky: 7/16 - 5/10)

Detroit (38/23) - Utah (20/42) - 64:62
Obhájci titulu se k výhře "protrápili" - sice hned od začátku vedli a rychle si vybudovali až jedenáctibodový náskok, ale v závěru předvedli až neuvěřitelné střelecké trápení a za poslední čtvrtinu zaznamenali jen 6 (!!) bodů a nedali ani jediný koš ze hry!

Střelba Pistons z pole byla ve 4.čtvrtině 0/15 (!), ale obrana přece jen pracovala velmi dobře, takže Utah vyhrál poslední čtvrtinu jen 12:6. V posledních sekundách měl šanci na vyrovnání nejlepší střelec zápasu Andrej Kirilenko, ale domácí Ben Wallace jeho střelu zblokoval.

Detroit tak dokázal vyhrát zápas, ve kterém měl úspěšnost střelby jen 31,5% a trefil jedinou z 18 trojek. Utah měl úspěšnost jen o chloupek lepší (32,4%, trojky 1/7) a výsledných 126 bodů v zápase je 6.nejnižším skóre v historii NBA.

"Světlým zjevem" včerejšího zápasu byl Andrej Kirilenko, který zaznamenal 27 bodů, 14 doskoků a 5 bloků v obraně, když proměnil 11 z 19 střel. Ztratil ale také 7 míčů a hlavně neměl podporu spoluhráčů, z nichž se nikdo nedostal přes 10 bodů. Za domácí nastřílel Richard Hamilton 15 bodů, ale trefil jen 6 z 18 střel z pole.
Střelci:
Pistons
- Hamilton 15, Billups 12, R. Wallace 10 bodů a 10 doskoků, McDyess 10, B. Wallace 6 bodů a 12 doskoků, Prince 6, Arroyo 3, Hunter 2
Jazz - Kirilenko 27 bodů a 14 doskoků, Harpring 10, Okur 7 bodů a 11 doskoků, Bell 6, McLeod, Eisley a Humphries 4
střelba: 31% - 32% (trojky: 1/18! - 1/7)

Cleveland (33/27) - Indiana (31/31) - 98:86
Cleveland se už zřejmě dostal z nedávné krize, a i když to proti oslabené Indianě neměl vůbec lehké, nakonec si připsal na konto druhou výhru za sebou. Pacers díky výborný střílejícímu Reggiemu Millerovi vedli až o 9 bodů, ale druhá půle a nakonec i celý zápas patřily domácímu LeBronu Jamesovi.

James nastřílel 35 bodů, když proměnil 12 z 23 střel z pole a 10 z 11 šestek, oba podkošoví hráči Zydrunas Ilgauskas a Drew Gooden přidali double-double a Cavaliers za celý zápas ztratili jen 5 míčů, což je pro ně rekordní minimum v této sezoně. Obrana Cavs navíc povolila soupeři za posledních 14 a půl minuty hry jen 3 koše ze hry a za celou druhou půli jen 33 bodů (48:33).

James trefil v koncovce dva klíčové koše za sebou a dal domácím minutu a půl před koncem bezpečné vedení 93:82. Indiana měla za poslední čtvrtinu střelbu jen 3/16 a prohrála ji 15:22. Nakonec ji tedy nepomohlo ani 29 bodů Reggieho Millera (7/13 z pole, 14/15 trestné hody), ani 17 bodů a 8 asistencí Anthonyho Johnsona. Hostům chyběli dlouhodobě zranění Tinsley a O´Neal.

Český reprezentant v dresu Clevelandu Jiří Welsch opět nedostal příliš prostoru - na palubovce se objevil na necelých 9 minu, za které nasbíral 2 body, 3 doskoky a po jedné asistenci a zisku. Proměnil 2 ze 4 trestných hodů, ze hry se ze dvou pokusů netrefil.
Střelci:
Cavaliers
- James 35, Ilgauskas 16 bodů a 11 doskoků, Gooden 13 bodů a 11 doskoků, Vareajo 8, Snow 7, McInnis 6, Newble a Traylor 4, Pavlovič 3, Welsch 2
Pacers - Miller 29, Johnson 17 bodů a 8 asistencí, Jackson 13, Croshere 7, Pollard 6 bodů a 9 doskoků, Davis 5, J. Jones a Foster 4, F. Jones 1

Denver (32/30) - Phoenix (48/15) - 101:106
V Denveru zářil hostující rozehrávač Steve Nash - 10 ze svých 25 bodů nastřílel v posledních 7 minutách a pomohl Phoenixu ukončit vítěznou sérii domácích. Ti prohráli poprvé po 8 výhrách v řadě, přestože po třech trojkách Wesleyho Persona vedli ještě ve 4.čtvrtině 90:85.

Pak ale kontrolu nad zápasem převzal právě Nash a trojkou a nájezdem rychle srovnal na 90:90. O chvíli později pak perfektně přihrál Shawnu Marionovi, který zvyšoval na klíčových 96:92. Nash trefil 10 ze 14 střel, na konto si připsal i 11 asistencí a Suns vyhráli pátý z posledních 6 zápasů - v čele NBA předstihli San Antonio.

Joe Johnson zaznamenal 23 bodů a 11 doskoků, uzdravený Marion přidal 19 bodů a 15 doskoků. Příliš se tentokrát neprosadil Amare Stoudemire, který nasbíral 13 bodů a 9 doskoků. Základní pětka Suns nastřílela 91 ze 106 bodů svého týmu.

Denver sice za celý zápas ztratil jen 7 míčů, ale nedařila se mu střelba (39,8%) a výrazně zaostal i v doskakování. Nejlepším střelcem Nuggets byl Kenyon Martin (21 bodů a 9 doskoků), Earl Boykins přidal 20 bodů a 9 asistencí, ale trefil jen 6 z 19 střel z pole. Person trefil 4 z 8 trojek (14 bodů), ale zcela "vyhoře" Carmelo Anthony, který proměnil jen 2 z 10 střel (9 bodů) - odehrál jen 24 minut a kouč Karl ho dlouho před koncem stáhl ze hřiště.