Zach Bitter

Zach Bitter | foto: www.runnersworld.com

Chipsy a páska z toaleťáku. Jak se zrodil světový rekord na 100 mil

  • 2
V domácí izolaci přemýšlel: „Jak můžu co nejvíce napodobit závod na 100 mil?“ Pomocí běžeckého pásu, našel odpověď ultramaratonec Zach Bitter. Američan předvedl další obdivuhodný sportovní počin doby koronavirové a na stomílové trati na trenažeru pokořil neoficiální světový rekord. Bezmála 161 kilometrů zvládl za 12 hodin, 9 minut a 15 vteřin.

Každých pár hodin vystřídal běžecký pás, aby jej nepřetržitým používáním neutavil. Během výkonu si na posilněnou dopřál jen sáček brambůrků. Držel tempo kolem 7 minut na míli. A po heroickém výkonu šťastně protnul cílovou pásku vyrobenou z toaletního papíru.

Toť výrazné milníky na Bitterově cestě k pokoření světového rekordu.

„Párkrát jsem zažil stav, že jsem se cítil dobře fyzicky, ale v hlavě jsem hrozně chtěl z té mašiny slézt. Je to krásný stroj, ale 12 hodin čehokoli je opravdu hodně,“ popisuje pro magazín Runner’s World.

A couple pics and some stats (2nd pic) on my Saturday treadmill run! Pretty unique experience! The data was gathered off the @corosglobal POD which I had linked to the Vertix. Perry cool to be able to see all of the stats. The @sfuels.sf Race+ I used was the cherry flavor that I mixed in about half of my bottles. Other gear for the day included: @nordictrack X22i @altrarunning Torin @drymaxsocks hyper thin, @buff_usa CoolNet UV+ headband, @teampurpose singlet and shorts, @squirrels_nut_butter on waste and top of shoulder, and 7 packets of @unicityinternational unimate (yerba mate) one per hour starting at hour five, and @ultraspire Human 2.0 bottles. @nkbitter rockstar crew and prime time host (see YouTube videos!). #treadmill100wr

19. května 2020 v 19:44, příspěvek archivován: 20. května 2020 v 13:49

Svým výkonem pokořil rok staré dosavadní maximum o více než 23 minut, ale jelikož Mezinárodní atletická federace výkony na běžeckém páse jako oficiální neeviduje, místo zápisu do historických tabulek se prosadil „pouze“ do Guinessovy knihy rekordů.

Na posilnění jen chipsy

Také pro Bittera samotného není běžecký pás příliš známým prostředím, obzvláště k pokořování tak dlouhých vzdáleností. I v rámci speciální přípravy na domácí závod na trenažeru uběhl nejvíce 30 mil.

„Když dělám závody na trati, cítím kontrolu a má kola jsou stejná. Na páse to nastavíte a zapomenete. Což je sice hezké, protože si nemusíte dělat starosti, ale trochu ztrácíte kontrolu,“ podotýká Američan. „Reagujete na trenažer místo toho, abyste reagoval na trať.“

Pozoruhodné výkony

doby koronavirové

Pro srovnání: Bitter před devíti měsíci stanovil rovněž oficiální venkovní světový rekord na 100 mil, zvládl je skoro o hodinu rychleji než nyní na stroji.

Proto před dvanáctihodinovou šichtou zjišťoval u zkušenějších kolegů tipy, jak si hlídat potřebné tempo a jak si monotónní průběh ozvláštnit. „Mluvil jsem s jedním běžcem, který mi poradil měnit náklon pásu, abych protáhl boky a hamstringy. Biomechanika je velmi důležitá, takže svému tělu po nějakém čase musíte dopřát trochu změny,“ odhaluje.

Při tak extrémní zátěži tělo pochopitelně vyžaduje i doplnění energie. Bitter sáhl po trochu překvapivém zdroji, po 87 mílích spořádal balení brambůrek.

A posilněn touto svačinkou už bez potíží zvládl doběhnout do cíle, kde mu jeho žena přichystala pásku z toaletního papíru. 

Provizorní podmínky však jeho výkonu na hodnotě neubírají. Spíše naopak.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž