Česko vs. Ukrajina o záchranu v superlize ME atletů. Kdo bude slavit?

Jakub Holuša si v Bydhošti hlídá pozici uprostřed pole běžců během závodu na 1500 metrů. | foto: ČAS - Jiří Sýkora

11 2019
Bydhošť (Od našeho zpravodaje) - V neděli se v Bydhošti rozhodne. Sedm z dvanácti týmů si zachová příslušnost v superlize mistrovství Evropy atletických družstev, která bude od ročníku 2021 redukována na pouhých osm zemí. Češi zatím po 22 ze 40 disciplín sedmou postupovou příčku drží, ale tím nejmenším možným rozdílem.

Souboj Česko - Ukrajina by měl v neděli rozhodnout o tom, kdo se jako sedmý tým udrží v prestižní superlize. Obě země dosud nasbíraly 129 bodů, pro Čechy momentálně hovoří pomocné kritérium, tedy větší počet vítězství (jedno zásluhou Hejnové oproti žádnému ukrajinskému).

Šesté Španělsko už disponuje před tímto duem obrovským náskokem 29 bodů. Deváté Řecko naopak ztrácí 15 bodů a i když bude mít především v úvodu nedělního programu několik silných disciplin, nemělo by toto manko zlikvidovat.

10.srpna 2019 v 21:22, příspěvek archivován: 11.srpna 2019 v 09:05

Druhý den ME družstev je za námi a český tým zatím drží sedmé místo zajišťující superligu i pro příští ročník před Ukrajinou díky vyššímu počtu vítězství! Celkem je započteno již 22 z celkových 40 disciplin. Tak fanděte i zítra! ✊ https://t.co/vdSrPzFPb2

Kvalitám českého týmu v minulosti na ME družstev skladba sobotních disciplin vyhovovala více než ta nedělní a stejně je tomu i letos. Přesto aktuální papírové propočty naznačují, že záchrana nemusí být jen zbožným přáním.

Jak si vedli jednotliví čeští atleti v sobotu? Kdo naplnil předpoklady, kdo naopak oproti tabulkám bodově tratil?

MEDAILISTÉ

400 m překážek ženy: Zuzana Hejnová potvrdila pozici nejlepší Evropanky a v čase 55,10 triumfovala, navzdory předchozí horečce. „Ráno jsem si po té propocené noci připadala hrozně zesláblá,“ líčila.

Koule muži: Tomáš Staněk chtěl poslat kouli dál a po výkonu 20,65 říkal: „Chyběla tomu jiskra.“ Vítězný Polák Haratyk mu jasně utekl, ale 2. místo Staňkovi před závodem přisuzovaly i tabulky.

Tomáš Staněk na mistrovství Evropy družstev v Bydhošti.

Tomáš Staněk a jeho druhý, nejdelší pokus.

Oštěp ženy: Irena Šedivá aneb povedený záskok za Špotákovou a Ogrodníkovou: 61,32 metru znamenalo osobní rekord vylepšený o 29 centimetrů a 3. místo. Opět v souladu s tabulkami. „Přitom technika nebyla dokonalá,“ tvrdila.

1 500 m muži: Jakubu Holušovi patřila s letošním časem 3:36,65 na startu šestá pozice mezi aktéry závodu, ale po diskvalifikaci Španěla Lópeze byl v taktickém klání se stupňovaným tempem za 3:49,18 třetí. Takže plus tři body oproti předpokladům.

POTVRDILI TABULKY
(Skončili v závodě na stejném místě, jaké jim přisuzovaly letošní tabulky.)

400 m překážek muži: Vít Müller okořenil 5. místo vylepšením osobního rekordu o 23 setin až na 49,36, jen šest setin za ostrým limitem na MS.

400 m ženy: Lada Vondrová ve svém čtvrtém čase kariéry 52,38 rovněž pátá (osobní rekord má 51,71).

100 m ženy: Klára Seidlová už letos zvládla stovku za 11,38, tentokrát běžela v nervózním závodě s opakovaným startem a v silném protivětru -2,5 m/s za 11,77 a 6. místem potvrdila tabulkovou predikci.

Tyč ženy: Romana Maláčová zůstala o 20 centimetrů za svým letošním maximem 456 centimetrů, ovšem tabulkami předpovídané 6. místo získala.

Fotogalerie

3 000 m překážek ženy: Lucie Sekanová i s bolavou patou dosáhla v cíli v čase 10:00,70 na statistiky očekávané 8. místo.

4x100 m ženy: České kvarteto se spokojeně objímalo, výkonem 44,30 vylepšilo letošní maximum o 13 setin a vybojovalo 8. místo.

Kladivo muži: Patrik Hájek zůstal takřka čtyři metry za svým letošním maximem 66,98 m, ale 63,10 stačilo na 11. místo, náležící mu mezi startujícími dle tabulek.

Dálka muži: Jiří Vondráček šel do závodu s nejhorším letošním výkonem z aktérů ME, se 741 centimetry zůstal 19 centimetrů za osobním rekordem a skončil dvanáctý.

Trojskok ženy: Emma Maštalířová, jedna z nejmladších, která umí 12,91, skočila 12,57 a i ona byla poslední.

ZISKY

5 000 m mužů: Jakubu Zemaníkovi tabulky předpovídaly 8. místo, nakonec byl po takticky povedeném výkonu za 14:12,93 (i zásluhou diskvalifikace Němce Petrose) šestý.

3 000 m ženy: Aneta Chlebiková měla podle prognóz skončit poslední, ale výrazným zlepšením osobního rekordu z 9:49,47 na 9:30,27 si řekla o dva body za 11. místo, navíc v důležitém přímém souboji porazila Ukrajinku.

ZTRÁTY

100 m muži: Jana Velebu posunul letošní vyrovnaný český rekord 10,16 papírově dokonce na 4. místo mezi aktéry ME, ale v čase 10,76 doběhl v silném protivětru šestý.

800 m žen: Diana Mezulianíková byla papírově šestá, ve skutečnosti za 2:02,60 (69 setin za osobním rekordem) osmá. Snad i proto, že letos běhá častěji 1 500 metrů než osmistovku.

Výška muži: Martin Heindl a velmi citelná ztráta. Letošních 226 centimetrů ho řadilo na 6. místo, jenže dal jen základ 207 cm (až napotřetí) a 212 už ne. Což znamenalo 11. místo a minus pět bodů oproti tabulkám.

4x100 m muži: Papírově měli být Češi sedmí. Jenže osudná druhá předávka vše pokazila. Jan Jirka vystartoval dříve a Jan Veleba mu už nestihl předat ve vymezeném území. Byla z toho diskvalifikace a nula bodů.

PROGNÓZY PRO NEDĚLI

Atletický statistik Paul Halford, který vychází z více kritérií, předpovídá, že po skončení nedělního programu budou Češi osmí, o devět bodů za sedmými Ukrajinci.

Česká kladivářka Kateřina Šafránková v kvalifikaci na MS v Londýně.

V akci bude v neděli i kladivářka Kateřina Šafránková.

Nicméně pokud zadáme ryze matematicky pozice jednotlivých atletů v letošních tabulkách a vypočítáme podle nich prognózu konečného pořadí, měl by souboj Česka s Ukrajinou naopak rozdílem dvou bodů vyznít pro Čechy.

Ovšem to vše jsou pouhé předpoklady. Až realita na stadionu ukáže skutečný stav věcí.

Nedělní disciplíny a tabulkové pozice Čechů a Ukrajinců:

Tyč muži (Kudlička): 8. Česko, 12. Ukrajina. Trojskok muži (Vodák): 7. Ukrajina, 10. Česko. Výška ženy (Sajdoková): 1. Ukrajina, 11. Česko. 110 m přek. muži (Sýkora): 11. Ukrajina, 12. Česko (obě země nepostoupily z rozběhů, umístění je v této disciplíně už jisté). 100 m překážek ženy (Koudelová): 6. Ukrajina, 10. Česko (v případě ČR po vyřazení v rozbězích konečné umístění). Kladivo ženy (Šafránková): 3. Ukrajina, 4. Česko. 800 m muži (Hodboď): 7. Česko, 9. Ukrajina. 1 500 m ženy (Mäki): 6. Česko, 12. Ukrajina. 3 000 m přek. muži (Kovář): 8. Ukrajina, 10. Česko. Koule ženy (Červenková): 5. Česko, 7. Ukrajina. 200 m ženy (Pirková): 10. Ukrajina, 12. Česko (po rozbězích konečné umístění). 200 m muži (Maslák): 5. Česko, 6. Ukrajina. Dálka ženy (Kučerová): 11. Česko, 12. Ukrajina. 5 000 m ženy (Stewartová): 7. Česko, 10. Ukrajina. Disk muži (Bárta): 7. Česko, 9. Ukrajina. 3 000 m muži (Friš): 9. Česko, 11. Ukrajina. 4x400 m muži: 5. Česko, 8. Ukrajina. 4x400 m ženy: 7. Ukrajina, 8. Česko.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

Nejčtenější

Nafukovací bazén praskl a změnil Vueltu. Voda pak srazila tým Jumbo

Cyklisté stáje Jumbo-Visma v týmové časovce na Vueltě.

Sobota byla ve městě Torrevieja zasluněná a suchá, obloha modrá. Tak kde se, proboha, vzala na...

Štybar s týmem sahali po vítězství, Jumbo se skácelo na zem, Astana slaví

Momentka z úvodní etapy letošní Vuelty. V týmové časovce byli nejrychlejší...

Pouhopouhé dvě sekundy dělily Zdeňka Štybara a tým Deceuninck-Quick-Step od triumfu v úvodní etapě...

Liberecký Malinský drsně o penaltě: Hanousku, přečti si pravidla

Sparta bojuje o ligové body s Libercem.

VIDEO Liberecký fotbalista Tomáš Malinský měl v neděli narozeniny, osmadvacátiny oslavil dvěma góly proti...

Plzeň přišla o Krmenčíka s Kayambou. Dokážeme je nahradit, říká Vrba

Plzeňský trenér Pavel Vrba během duelu s Olomoucí

VIDEO Tentokrát musel být spokojený. Plzeňský trenér Pavel Vrba s potěšením sledoval, jak jeho svěřenci...

Plavkyně Pechová překonala La Manche jako první handicapovaná žena

Handicapovaná plavkyně Markéta Pechová přeplavala kanál La Manche. (25. srpna...

Markéta Pechová z Liberce si splnila svůj sen, ve svých čtyřiceti letech přeplavala kanál La...

Další z rubriky

Sasínek vyhrál ve Štětíně patnáctistovku, Holuša byl třetí

Čeští mílaři Filip Sasínek (vlevo) a Jakub Holuša na Memoriálu Josefa Odložila

Filip Sasínek vyhrál na čtvrtečním mítinku ve Štětíně závod na 1500 metrů ve svém druhém nejlepším...

Dálkař Juška má únavovou zlomeninu v nártu, sezona mu skončila

Český dálkař Radek Juška na Memoriálu Josefa Odložila

Pro dálkaře Radka Jušku kvůli zranění předčasně skončila letošní atletická sezona. Český rekordman...

Vadlejch přišel v Birminghamu o diamantové vítězství v poslední sérii

Jakub Vadlejch na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu.

Po posledních rozpačitých výkonech vzýval Jakub Vadlejch závod, který mu konečně sedne a v němž...

Najdete na iDNES.cz