Jak šampionát určuje ceny atletů

12 2005
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Ruleta peněz se točí i na atletickém šampionátu v Helsinkách. 715 tisíc korun pro Šebrleho. 238 tisíc pro Dibelkovou. 95 tisíc pro Dvořáka. Takové jsou v přepočtu prémie mezinárodní federace IAAF pro české atlety. Ta na výplatní listinu zařadí všechny atlety, kteří skončí do 8. místa.

Za zlato je 1,43 milionu. Celková dotace mistrovství činí 200 milionů. Bonusem jsou prémie za světový rekord: 100 tisíc dolarů, dvakrát tolik, než bývá obvyklé na mítincích.

Zatím ji inkasovala ruská chodkyně Olympiada Ivanovová. "Proto možná vznikl tlak na odložení finále tyčkařek z deštivé středy. Aby Isinbajevová mohla rekord skočit," naznačuje atletický manažer Alfonz Juck.

Kromě jednorázových příjmů jsou však v sázce i dlouhodobé "platy". Hodnota helsinských medailí do značné míry určuje startovné, jež atleti obdrží na mítincích v budoucnu.

V podstatě platí: stříbro z MS = bronz z OH. "Pokud tu bude Jarda Bába ve výšce druhý, moc si nepolepší. Jestli skončí pátý, jeho cena na trhu poněkud klesne," říká Juck.

Nejvyšší vzestup tržní ceny zaznamenali podle Jucka v první polovině šampionátu dva sportovci: "Gatlinovo startovné naroste zhruba z 25 na 50 tisíc dolarů a u mílaře Ramsiho z 15 na 30."

Nižší příjmy mohou na velkých mítincích očekávat letošní mistři v technických disciplínách, do 20 tisíc dolarů. "Výjimkou je Isinbajevová, ta dostává již nyní k 50 tisícům." Tímse Ruska řadí do Top Ten nejlépe placených atletů světa. Na samém vrcholu pyramidy zatím ční stotisícoví běžci El Guerrouj a Bekele.

"Ale nikdo zatím neodhadne, kam klesne El Guerroujova cena po této sezoně, kdy nezávodil. Naopak Bekelemu může pomoci, jestli uspěje při pokusu o světový rekord v Bruselu."

Startovné Věry Cechlové činilo podle neoficiálních zdrojů před šampionátem okolo 10 tisíc dolarů. Jak vysoko si nyní stojí Roman Šebrle, nechtěl jeho atletický manažer Juck prozradit: "Do těchto úvah bych se raději nepouštěl." Desetibojaři patří na mítincích mezi hůře honorované.

Šebrle však vydělal na reklamních smlouvách po svém aténském olympijském prvenství. Údajně ke 3milionům korun. V Helsinkách si polepší i trenéři.

Český svaz vypsal pro kouče atletů, kteří skončí do 8. místa, prémie 10–60 tisíc korun.

Autor:

MS v atletice 2019 v Dauhá

Světový šampionát v atletice se v roce 2019 uskuteční v katarském Dauhá. Závodit se bude od 27. září do 6. října. Program MS zahrnuje i půlnoční závody maratonců a chodců či smíšenou štafetu 4x400 metrů.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Jaké bylo Dauhá: atletika v dlouho prázdné katedrále i spící funkcionáři

Jaké bylo mistrovství světa atletů v neatletické zemi? V zemi, jejíž zničující vedro přechází v klimatizační mráz a kde...

Atletka Hejnová se odvolala v kauze se známkou České pošty

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová se odvolala proti červnovému rozhodnutí soudu,...

První maraton pod dvě hodiny. Kipchoge prolomil historickou bariéru

Jako první procházka člověka po Měsíci... Tak vnímal Eliud Kipchoge svůj sen a dříve zdánlivě neuskutečnitelný kousek...

V datech z laboratoře v Moskvě jsou podle šéfa RUSADA tisíce změn

V datech z moskevské laboratoře jsou tisíce změn, možná i ve jménech dotčených sportovců, tvrdí šéf Ruské antidopingové...

Najdete na iDNES.cz