Už při dopoledních rozbězích Krsek ukázal, že si do Skotska přivezl dobrou formu. Do večerního semifinále totiž postoupil z první příčky a díky parádnímu umístění tak mohl startovat z výhodné dráhy číslo pět.
1. den halového MS v atleticePodrobná reportáž z večerního bloku |
Po prvních sto metrech sice figuroval na nepostupové čtvrté pozici, postupně se však prosmýkl o příčku výš, a třetí místo na oválu bojovně uhájil až do finiše. S časem 46,48 tak mohl slavit senzační postup do sobotního finále.
„S tím během úplně spokojený nejsem, byl jsem uzavřený mezi soupeři. Mohl jsem se pošetřit na závěr, který mě stál hodně sil. Ale jsem ve finále a to je skvělé,“ těšilo 23letého reprezentanta. „Ještě nevím, jakou taktiku zvolím. Musím si taky nastudovat soupeře.“
Jednou z největších českých nadějí na medaili byl koulař Staněk, jenže mezi silnou konkurencí se mu vůbec nedařilo. První pokus se mu po přešlapu ani neměřil, při druhém mu vylétla koule z ruky jen do vzdálenosti 20 metrů a 15 centimetrů. Jeho posledním pokusem se stal nakonec ten třetí, jelikož nepostoupil do užšího osmičlenného finále.
Staňka trápila technika. Pořád se to patlalo. Musíme si k ní sednout, říkal![]() |
Zapsal výkon dlouhý 20 metrů a 31 centimetrů, jenž stačil až na jedenácté místo a kterým zaostal o více než metr za svým letošním maximem. Staněk tak nezopakoval bronzovou radost z roku 2018, kdy se takovým výsledkem blýskl na halovém mistrovství světa v Birminghamu.
„Jsem zklamaný, ale můj výkon byl asi důsledek špatné halové formy. Všechno se to sešlo, musím to hodit za hlavu a připravit se na léto,“ říkal Staněk pro kamery ČT Sportu.
Zlatou medaili podle očekávání urval favorit Ryan Crouser z USA, jenž poslal kouli do vzdálenosti 22,77 a poprvé v kariéře ovládl halové mistrovství světa. Stříbro bere Australan Tom Walsh, bronz vybojoval Ital Leonardo Fabbri.
O účast ve finále bojovaly vedle čtvrtkařů rovněž jejich ženské kolegyně.
„Mým cílem je běžet co nejlépe a probojovat se do finále. Chci se prát o každé místo,“ hlásila v únoru na republikovém mistrovství Vondrová. Na halovém šampionátu už jednou do semifinále postoupila, stalo se tak před šesti lety v Birminghamu. Nyní Češka doufala v ještě lepší výsledek.
Její plán o účasti v boji o medaile však nevyšel.
Na Vondrovou padla v semifinálovém běhu nepopulární dráha číslo jedna, v náběhu do závěrečného kola figurovala až na posledním místě. A na něm 24letá Češka po chvíli i proběhla finišem.
Když potrápí cestování. Zpoždění a bez kufrů. Tak začalo pro Čechy Glasgow![]() |
„Bylo to těžké, na moment jsem myslela, že tam bude místo a dostanu se dopředu. Přijela jsem si pro finále, takže jsem zklamaná,“ přiznala Vondrová po závodě.
S jistotou se do finále kvalifikovala největší favoritka Femke Bolová z Nizozemska, z prvního rozběhu postoupila i její krajanka Lieke Klaverová, která běžela se žlutou kartou. Kvůli jejímu předčasnému startu se totiž začátek musel opakovat, Nizozemka se však nenechala rozhodit a suverénně si doběhla pro účast ve finále.
Na oválu bojoval ve večerním programu jako první Čech Filip Sasínek, jenž se v závodě na 1500 metrů pokoušel o postup do finále, čas 3:43,82 mu však k nedělní účasti v boji o medaile nestačil. Ve druhém ze čtyř rozběhů skončil čtvrtý, jen jednu příčku za postupem.
„Neměl jsem si soupeře nechat utéct, v posledním kole už s tím nešlo nic dělat. Když nejste na mistrovství světa o třídu lepší, tak prostě nemáte šanci,“ hodnotil svůj běh.
Finále výškařek ovládla Australanka Nicola Olyslagersová, která pokořila 199 centimetrů. Druhá skončila se 197 centimetry Jaroslava Mahučichová z Ukrajiny, třetí Slovinka Lia Apostolovskiová, jež si výkonem 195 vyrovnala osobní rekord.
Jako první pětibojařka v historii obhájila titul Belgičanka Noor Vidtsová, jež zapsala celkem 4773 bodů. Vítězství vybojovala až v poslední disciplíně, kterou byl běh na 800 metrů, do té doby před ní byla Finka Saga Vanninenová, jež skončila druhá.
Páteční program vyvrcholil sprintem mužů na šedesát metrů. Největšími favority byla dvojice Američanů Christian Coleman a Noah Lyles, z vítězství se nakonec před zraky svých rodičů radoval po výkonu 6,41 první zmiňovaný, Lyles si doběhl pro stříbro. Třetí skončil Jamajčan Ackeem Blake.
První medaile i české postupy
Hned zkraje pátečního bloku nastal čas ženské čtyřstovky – první disciplíny s českou účastí. Vondrová, která ač doběhla ve svém rozběhu třetí, výkonem 51,94 s přehledem doplnila přímé postupující do semifinále.
1. den halového MS v atleticePodrobná reportáž z denního bloku |
„Neběželo se mi špatně, ale takticky jsem rozběh nezvládla úplně dobře. Postup je dobrá zpráva,“ hodnotila.
Mezi semifinalistky se naopak těsně nedostala Tereza Petržilková, jež s časem 52,31 skončila třetí ve svém rozběhu. V celkovém hodnocení obsadila první nepostupovou pozici, scházelo patnáct setin.
Na základě času se do semifinále dostaly nakonec jen dvě čtvrtkařky místo původních čtyř. Důvod? Ve třetím rozběhu se o druhou postupovou příčku dělily dokonce tři závodnice – přímou účast v semifinále si tudíž zajistilo ne osm, ale deset běžkyň.
„Holky vepředu to měly pohlídané. Čas není špatný, ale nevydala jsem se na sto procent,“ komentovala česká atletka rozběh, v němž se neúspěšně snažila posunout ze třetí pozice, kterou držela po většinu času, alespoň o místo výše.
Také do mužské čtvrtky nastoupili dva čeští atleti. Druhý rozběh ze čtyř ovládl Krsek, jehož výkon 46,07 byl dokonce nejrychlejší i v celkovém součtu. „Mám radost, běželo se mi skvěle,“ hodnotil.
Krsek slavil postup, ale také si vyčítal: Semifinále jsem moc nezvládl takticky![]() |
Soutěž naopak skončila pro Michala Desenského, který cílem proběhl v čase 47,48. Ve třetím rozběhu obsadil páté místo a v konečném hodnocení zaostal za postupem o téměř půl sekundy.
Překvapivě vypadli Jacory Patterson a Brian Faust z USA a blízko vyřazení byl také obhájce titulu Jereem Richards z Trinidadu a Tobaga. Ten se ve svém rozběhu ve finiši propadl až na čtvrté místo a výkonem 47,04 postoupil jako poslední o dvě tisíciny sekundy právě před Pattersonem. Naopak bez problémů si semifinále zajistil norský favorit Karsten Warholm (46,68).
Rozběhy se staly konečnou pro oba české půlkaře. Osmnáctiletý Jakub Dudycha při své premiéře na halovém mistrovství světa doběhl čtvrtý ve svém rozběhu na 800 metrů, výkonem 1:47,81 zůstal o téměř sekundu a půl za postupem. Ještě o místo níže skončil v posledním rozběhu Filip Šnejdr (1:48,30).
První medaile si v Glasgow rozdělily koulařky. Zlato získala Kanaďanka Sarah Mittonová, která výkonem 20,22 metru porazila o tři centimetry kometu této sezony Yemisi Ogunleyeovou z Německa. Na úřadující světovou šampionku pod širým nebem Chase Jacksonovou z USA zbyl bronz (19,67).
Halové mistrovství světa v atletice v Glasgow:Finále: Muži: Ženy: Rozběhy s českou účastí: Muži: Ženy: Semifinále s českou účastí: Muži: Ženy: |