Doporučujeme

Podceňovaná cuketa probouzí kulinární fantazie a dovede mile překvapit

  • 3
Stává se, že se jí na zahrádce urodí až moc a stane se pro nejednoho rodinného příslušníka vpravdě danajským darem. „Už zase cuketa?“, lekáme se a nevíme, co s touto nudnou zeleninou podniknout. Přitom snad neexistuje lepší parťačka pro naše kuchyňské experimenty, hodí se totiž doslova do všeho.
Ilustrační snímek

Cuketa má sice své vzdálené předky ve střední Americe, ale ona sama se narodila v Itálii, coby výsledek práce místních šlechtitelů. V našich kuchyních si našla místo až koncem 80. let minulého století, kdy se stala hitem. I proto, že k jejímu pěstování není potřeba žádných velkých zahradnických zkušeností a její využití je velice pestré, což káplo do noty jak domácím zahrádkářům, tak hospodyňkám lačným po novotách.

Její výhodou, jež se zprvu jeví jako nedostatek, je nevýrazná až mdlá chuť, která ovšem dovede báječně přijímat všechny chutě a vůně koření, bylinek a dalších aromatických přísad, jako je třeba cibule nebo česnek.

Navíc dodá pokrmu šťavnatost, vláčnost a také objem, což se projeví nejen při přípravě oblíbeného cukeťáku nebo leča, ale také třeba při pečení moučníků od bábovek přes dorty až po perník.

Šéfkuchaři používají téměř výhradně jen menší plody, které jsou křehčí a fajnovější, pokud vám ale dědeček přinesl ze zahrady „mastodonta“, najdete jistě spousty využití i pro něj. Jen se možná budete muset zbavit středu se semeny.

Cuketa je vhodná také při různých dietách, včetně té redukční, protože má velmi nízkou energetickou hodnotu. Jejím hlavním stavebním kamenem je voda, obsahuje také malé množství vlákniny a jen kolem čtyř procent sacharidů. Je také zdrojem karotenu a draslíku, který pomáhá organismu zbavit se soli a nadbytku vody.

Co vše si z cukety můžete připravit? Inspiraci najdete na následujících stránkách.

Cuketové rolky

Cuketa jako předkrm či salát

Je sice podobná okurce, na rozdíl od ní se však cuketa většinou podává tepelně upravená. Výjimkou jsou jen opravdu mladé plody, které se mohou přidávat třeba do salátů.

Velkou oblibu si nejen na slavnostním jídelníčku vydobyly různé rolky z grilovaných nebo smažených plátků cukety, které jsou velmi efektní na pohled a mohou se stát obdivovaným předkrmem.

Cuketu také můžete jen zlehka okořenit, obalit v těstíčku či trojobalu a osmažit. Výborné jsou i již zmíněné cukeťáky, neboli variace na klasické bramboráky. Můžete ji také přidat do různých pomazánek nebo jí angažovat do zeleninových špízů, které ozvláštní každou grilovačku.

Cuketová polévka s krutony

Cuketa v polévce

Nekonečné možnosti skýtá cuketa při přípravě krémových polévek, protože dodá „hmotu“, ale nepřebije žádnou chuť. Zkuste s ní vylepšit pórkovou, květákovou, luštěninovou nebo třeba rybí polévku, budete mile překvapeni.

Nebojte se pohrát si s exotickými chutěmi, se kterými si cuketa doslova sedne. Báječně ji doplní také výrazná chuť kozího sýra, restované houby nebo opečená slanina.

Zapečené cukety s mletým masem

Cuketa s masem

Zapečená s masovou náplní, jako lasagne nebo jako součást ražniči. Cuketa se s masem kamarádí a výsledek je vždycky báječný. Můžete vyzkoušet i cuketové špagety, které ocení ti, kdo bojují s nadbytečnými kilogramy.

Ať už pozvete do party kuřecí, vepřové, hovězí nebo rybí maso, nebudete zklamaní, protože cuketa v jejich společnosti úplně „ožije“. Právě ony větší kousky zeleniny, nad kterými fajnoví kuchaři ohrnují nos, jsou skvělé pro vydlabání a naplnění masovou směsí. Použijte koření, které máte rádi, hodně cibule a česneku, a nezapomeňte povrch před zapečením posypat strouhaným sýrem.

10. července 2012

Cuketový dort s limetkou

Cuketa nasladko

Právě proto, že má tato zelenina nenápadnou až nevýraznou chuť, je předurčena k tomu, aby se stala ingrediencí při pečení sladkých koláčů a dortů.

Možná jste to ještě nezkusili, ale když přidáte trochu nastrouhané cukety do těsta, bude pečivo vláčné a ještě lahodnější než obvykle. Upečte třeba cuketový perník nebo bábovku a nebudete litovat!


  • Vybrali jsme pro Vás