Žirafí kluk z pražské ZOO dostal jméno Matyáš

  17:19aktualizováno  17:19
Sameček žirafy severní núbijské, který se v pražské zoologické zahradě narodil 13. února, dostal jméno Matyáš. Pokřtili ho herec Pavel Šimčík a kanoista Josef Dostál. V pondělí se Matyáš i jeho žirafí sestřička Nela poprvé podívají do venkovního výběhu.

Žirafí mládě z pražské zoo dostalo jméno Matyáš (14. 4. 2019). | foto: ZOO Praha

Žirafí sameček se narodil 13. února nejstarší samici pražského stáda Elišce. Zpočátku měl problémy se zadními končetinami, ale díky péči veterinářů a chovatelů se jej velmi rychle podařilo zrehabilitovat. Nyní dvouměsíční mládě měří asi dva metry, během prvního roku života ale svou výšku zdvojnásobí.

Jméno samečka slavnostně odhalili jeho kmotři, herec Pavel Šimčík a rychlostní kanoista Josef Dostál, za přítomnosti ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka. 

Fotogalerie

„Nejvyšší český herec Pavel Šimčík, který podle svých slov měří 204 cm, se nejvíce těšil na to, až si se svým kmotřencem, dvoumetrovým žirafákem ,pomlčí z očí do očí’,“ uvedla zoo.

Josef Dostál svému kmotřenci popřál, aby „u nás vydržel co nejdéle, než se přesune do jiné zoo, a také kila navíc, aby se více podobal svým kmotrům“. Pavel Šimčík pak Matyášovi připil na to, aby měl kolem sebe spoustu laskavých lidí a nezlobila ho sestra Nela.

Právě s ní nyní tráví hodně času. „Matyáš se krásně sžil s o něco starší samičkou Nelou, s níž má společného otce Johana. Po týdnech, kdy byl denní režim mláďat hlavně v režii jejich matek, nyní tráví Nela a Matyáš stále více času spolu,“ uvedla ZOO.

Jméno žirafímu samečkovi vybrali chovatelé z kalendáře podle zavedeného pravidla, kdy hledají nejen v týdnu, ve kterém se žirafa narodila, ale také v týdnu předcházejícím a následujícím. Oba kmotři, kteří jméno slavnostně vyhlásili, obdrželi pamětní listinu.

Žirafy severní núbijské, dříve nazývané Rothschildovy, jsou nejvyšší žijící živočichové, samci běžně měří přes pět metrů. Patří mezi nejvíce ohrožený poddruh. V přírodě žijí v oblasti Ugandy a v Keni. Jejich počty se zde odhadují pouze na něco málo přes tisíc zvířat.

Historie chovu žiraf v pražské zoo sahá do roku 1954, kdy mohli návštěvníci vidět samici žirafy masajské Lenku. Poté se v zoo vystřídalo několik dalších poddruhů, od roku 1970 se v Troji chovají žirafy severní núbijské. Zdejší stádo využívá v pavilonu Africký dům prostorné vnitřní ubikace, několikahektarový výběh i slunné dvorky pro zimní období.

Autoři: ,

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Je neskutečný podrazák, zaútočil Pirát Ferjenčík na šéfa TOP 09 Pospíšila

Mikuláš Ferjenčík při vystoupení v Poslanecké sněmovně (30. října 2018)

Na lídra TOP 09 Jiřího Pospíšila zaútočil ostře poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. „Největší a řekl bych že jediný...

Jágr svítil jako před 20 lety. To sólo jsem předvedl pro kritiky, culil se

Jaromír Jágr oslavuje gól za Kladno v baráži proti Chomutovu.

Z hustého plnovousu, na bradce bělavém, mu stékal pot. V hokejové výstroji vypadal jako hřmotný vikingský bojovník, ale...

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Další z rubriky

Kvůli chystané demolici vozovny stěhují tramvaje z Hloubětína do Hostivaře

Obloukové zastřešení z železobetonu ve vozovně Hloubětíne v havarijním stavu....

Pražský dopravní podnik zprovoznil velkokapacitní kolejiště v Ústředních dílnách v Hostivaři. Na více než tři kilometry...

V pražském Karlíně a Vokovicích se odpoledne srazila auta s tramvajemi

V pražské Sokolovské ulici se v odpoledních hodinách srazila tramvaj s autem. ...

V pátek odpoledne došlo k hromadné srážce autobusu, auta a tramvaje na pražské Evropské třídě. Necelou hodinu v místě...

VIDEO: Silnice z Měchenic do Zbraslavi je po provizorní opravě hrbolatá

Mezi Měchenicemi a Zbraslaví opravili silnici, řidiči si stěžují na hrboly

Cesta autobusem nebo autem na silnici číslo II/102 v úseku mezi Zbraslaví a Měchenicemi se stala pro řadu lidí...

Najdete na iDNES.cz