Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

U Chrášťan vyrostly hory stavební sutě, majitelé pozemků se léta marně brání

  10:29aktualizováno  10:29
Desítky let bojují majitelé pozemků v Chrášťanech nedaleko Prahy proti haldám odpadu, které tam vyrostly. Firmy si ze skládkování udělaly výnosný byznys, který mohli vlastníci bývalých polí sledovat jen z dálky. Nikdy k tomu nedali souhlas.

Skládka zeminy mezi Chýní a Chrášťany ve Středočeském kraji. Majitelé pozemků desítky let bojují proti haldám odpadu. (19. ledna 2020) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na cestě z Chrášťaň do Chýně lze jen stěží přehlédnout uměle navezené haldy, které vystupují desítky metrů nad okolní terén. Místu se podle nedalekých obcí říká chrášťanská nebo někdy také chýňská skládka.

Roky sem soukromé firmy navážely stavební odpad. Na pozemky, které jim nepatří.

Fotogalerie

„Nikdy jsme k tomu nedali souhlas,“ říká Eduard Vlach, jeden ze zhruba dvou desítek majitelů pozemků, na kterých skládka postupně vyrostla.

Spor o to, kdo může za stav, že majitelé mohli léta jen přihlížet tomu, jak na jejich pozemky přijíždějí kolony nákladních aut a vrší tuny suti, se v uplynulých letech dostal před soud.

Jenže poslední rozhodnutí justice zatím nasvědčují tomu, že potrestán nemusí být nikdo. Jak MF DNES zjistila, Okresní soud pro Prahu–západ osvobodil jednatele firmy EXPOS Jindřicha Frýdla, kterého majitelé pozemků označují za jednoho z hlavních viníků.

Nápad socialistického JZD

Pro pochopení celé kauzy je nutné se vrátit do totalitních let, kdy pozemky ještě obhospodařovalo místní JZD. Jelikož byly v mírném svahu, nechalo je v roce 1988 dočasně vyjmout ze zemědělského půdního fondu a zařídilo si povolení k rekultivaci. Jednak aby zřejmě zlikvidovalo starší skládku, která na menší části pozemků parně vznikla, a jednak aby se postupnou navážkou ze svahu stala téměř rovina. Půda by se tak dala lépe obdělávat a neznehodnocovala by ji eroze, jak se píše v tehdejším povolení.

Místo roviny tu ale nakonec začala růst hora, a to jak do výšky, tak do šířky. Po revoluci se zjistilo, že navážení materiálu, tedy skládkování, je docela slušný byznys, a proto v něm pokračovaly i firmy vzniklé na základech již neexistujícího JZD.

Nahrával tomu i stavební boom, který v Praze nastal po pádu železné opony. Odpad z demolic a výkopových prací bylo třeba někam uložit a Chrášťany se zdály být ideální destinací. Jenže vše probíhalo na soukromých pozemcích, jejichž majitelé nikdy nedali k takové činnosti souhlas.

„O tom, že se na našich pozemcích něco děje, jsme se dozvěděli někdy v roce 1995. Tehdy můj otec, který byl vlastníkem, požadoval opakovaně zastavení prací, jenže bezvýsledně,“ popisuje Vlach vývoj rodinné anabáze.

Černá skládka pneumatik na Jičínsku snad zmizí, firma ji zatím oplotí

Další dějství začíná v roce 2003. Krachující sdružení AGRAS, právní nástupce chýňského JZD, uzavírá smlouvu o převodu práv odvíjející se od rozhodnutí z roku 1988, se zmiňovaným podnikatelem Jindřichem Frýdlem.

Byť se v pozdějších soudních rozhodnutích dá dočíst, že takový převod nebyl právně možný, rok nato Frýdlovi stavební úřad v Hostivici vydává nařízení o takzvané biologické rekultivaci, což velice zjednodušeně řečeno znamená navézt na haldy odpadu vrstvu ornice a osázet zeleň.

Jenže dál sem mířilo jedno nákladní auto za druhým. A následovala další povolení, která umožňovala terénní úpravy, a tedy i navážení. Vydával je příslušný stavební úřad v Hostivici a asi je zbytečné dodávat, že bez souhlasu majitelů pozemků.

„Je to veřejně prospěšná stavba, kterou majitelé pozemků musejí strpět kvůli rekultivaci,“ reagoval v minulosti na dotazy novinářů Frýdl s tím, že projekt je odsouhlasený krajem a dalšími institucemi a „vše, co se tam naváželo a naváží, bylo a je jen za účelem rekultivace“. 

„Toto je klasický případ selhání státní správy,“ komentuje případ Stanislav Křeček, zástupce veřejného ochránce práv. Právě úřad ombudsmana se kauzou roky zabýval. „Konstatovali jsme, že došlo k porušení práva, ale víc udělat nemůžeme. My státní správu nemůžeme nahrazovat,“ uvedl Křeček.

Sám Frýdl dnes již nechává všechny dotazy novinářů bez odpovědi.

„... v důsledku dlouhodobě dehonestující kampaně vůči jeho osobě a z toho pramenící ztráty důvěry v média se nebude k uvedeným otázkám jakkoli vyjadřovat,“ uvedl Frýdlův právní zástupce Petr Hampel.

Navážení se za asistence policie podařilo zamezit až v roce 2017. Tomu však předcházela poměrně paradoxní situace, kdy povolení k dalšímu navážení zrušil soud, ale hostivický stavební úřad nehledě na rozsudek prodloužil další navážku až do roku 2021. Zasáhnout pak musel krajský úřad, který rozhodnutí zrušil s konečnou platností.

Bez viny a trestu

Mezitím se o případ začala zajímat policie a státní zástupce obžaloval jak Frýdla, tak šéfa hostivického stavebního úřadu Vojtěcha Budila.

Skládka tvořící nejvyšší kopec v okolí poroste na úkor lesa

Podnikatel Frýdl byl nepravomocně uznán vinným za poškození cizí věci, za což mu byl nejdříve uložen podmíněný trest a pokuta 4,2 milionu korun. Jenže po dovolání k Nejvyššímu soudu mu tento trest Okresní soud Praha-západ na konci loňského roku zrušil.

„Bylo to překvapivé pro nás pro všechny. Máme výhrady jak k rozhodnutí okresního soudu, tak k usnesení Nejvyššího soudu,“ uvedla Lenka Hlaváčová z advokátní kanceláře Frank Bold, která majitele pozemků pod chrášťanskou skládkou zastupuje. „Zatím nám ještě nebyl doručen rozsudek,“ odpověděl státní zástupce Ondřej Šmelhaus na dotaz, zda se odvolá.

Dnes už chrášťanská skládka pod hostivický stavební úřad nespadá, kvůli podjatosti. Šéfa úřadu Budila loni soud uznal vinným ze zneužití pravomoci. Dostal podmínku a zákaz činnosti na sedm let. Trest ale není pravomocný.

Jak se teď skládky zbavit?

Nezávisle na tom, jak dopadnou soudy, zbývá zodpovědět otázku, co se skládkou bude dál?

„Ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí, popřípadě zemědělství, by to měl řešit stát,“ myslí si poslankyně a bývalá starostka obce Chýně Věra Kovářová (STAN). „Vzhledem k tomu, že se ten problém řeší opravdu třicet let, je to neuvěřitelný příběh,“ dodává.

Kovářová podle svých slov kvůli skládce v prosinci oslovila ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Do měsíce by se měla uskutečnit společná schůzka s majiteli pozemků a starosty dotčených obcí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Dva motorkáři zemřeli při nehodě nedaleko Poděbrad. Silnice hodiny stála

Dva motocyklisté zemřeli v sobotu odpoledne na následky dopravní nehody, ke které došlo nedaleko Poděbrad na silnici...

Škoda Auto prodloužila odstávku, výroba nepojede nejméně do půli dubna

Největší český zaměstnavatel, automobilka Škoda Auto, prodloužila kvůli koronaviru odstávku výroby nejméně do 14....

Povinnost mít roušku porušilo v Praze čtyři tisíce lidí, pokuta nepadla

Strážníci v Praze doposud přistihli zhruba čtyři tisíce lidí, kteří i přes nařízení kvůli koronaviru neměli zakrytá...

Muž najímal ženy jako zapisovatelky, pak je opíjel a sexuálně zneužíval

Pražská policie zadržela muže, který ženám nabízel brigádu, pak je opil a znásilnil. Kriminalisté případ stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nakažených koronavirem je 1 394, mezi nimi i lékař a sestra z Bulovky

K úternímu podvečeru bylo v České republice podchyceno již 1 394 lidí s nákazou COVID-19. Jsou mezi nimi například i...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Negrelliho viadukt unesl 370 tun, vlaky se na trať vrátí v červnu

Tříletá oprava Negrelliho viaduktu v pražském Karlíně je téměř u konce. Oblouky železničního mostu, který spojuje...

Autobusy v Praze přejdou na prázdninový režim, prodlouží se intervaly

Na další úpravy jízdních řádů autobusových linek se od soboty musejí připravit cestující v Praze. Autobusy přejdou k...

Premium

Duchovní na Facebooku a modlitby přes Skype. Faráři kážou do obýváků

Kde hledat naději a víru v lepší zítřky? Část lidí se upíná k Bohu. Kvůli nutným opatřením je však spousta kostelů...

Nájemci bytů i provozoven dostávají úlevy. Radnice plánují odložit nájmy

Řada odvětví ekonomiky je nyní zcela ochromena. Podnikatelé často museli zavřít obchody, restaurace prodávají jen jídlo...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...