V Bílkově vile na Hradčanech se skrývá dílo originálního tvůrce české secese

  7:50
František Bílek byl všestranný umělec, jenž vynikal jako sochař, grafik či architekt. Známý je i coby mystik a náboženský myslitel. S jeho dílem se lidé mohou seznámit v Galerii hlavního města Prahy, která má rozsáhlou expozici přímo v jeho hradčanské vile.
Bílkova vila je segmentovitě prohnutá. Podle některých výkladů má její půdorys...

Bílkova vila je segmentovitě prohnutá. Podle některých výkladů má její půdorys připomínat kosu, která žne obilí (sloupy). | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

„Jeho dílo bylo od počátku formováno hlubokou zbožností, kromě biblických námětů se zajímal o národní dějiny a myšlenky českých náboženských reformátorů,“ uvedl historik umění Emanuel Poche.

Prožitek víry provázel Františka Bílka od dětských kroků. Přesto na škole v Táboře z náboženství nosil trojky. „Nejvyšší smysl naší práce jest, aby přibývalo lásky na této zemi, a tím stále mocněji se zjevovala krása díla Božího,“ uvedl František Bílek v korespondenci s přítelem, básníkem Otokarem Březinou.

Potomek z rodiny hluboce věřícího katolíka, ale nepříliš zámožného koláře a povozníka přišel na svět ve středu 6. listopadu 1872 v jihočeském Chýnově. Otcova profese ho odmala vedla k práci se dřevem, hřnčířině a k práci s hlínou, se kterou posléze pracoval i jako renomovaný tvůrce.

Na uměleckou dráhu Františka Bílka přivedl výjimečný zážitek. Od sousedů dostal zlaťák za záchranu dívenky ze sousedství před utonutím. A za honorář si pořídil obrázek. „Sedl jsem ke stolu a črtal Pannu Marii, přede mnou visící. A jí, Pannou Marií – takto se začala chuť ke kreslení moje,“ vzpomínal později tvůrce.

Myslbekův odsudek

Otec chtěl mít z Bílka mlynáře, talentovaný mladík se však dostal na konci 80. let 19. století na pražskou Akademii. Mladý tvůrce se nejprve pustil do studia malířství, ale jeho dokončení mu neumožnila vada zraku – částečná barvoslepost. Nadaný mladík přešel proto na Uměleckoprůmyslovou školu do sochařského ateliéru profesora Josefa Maudra. Výtečné výsledky Bílkovy vynesly Lannovo stipendium a cestu do tehdejší „umělecké Mekky“, Paříže.

„Patrony a průvodci se mu zde stali čeští umělci Zdenka Braunerová, Luděk Marold, Vojtěch Hynais, nedaleko žil Alfons Mucha,“ uvedl Jiří Mucha ve vzpomínkové práci na svého otce Alfonse.

Z té doby pochází Bílkova kultovní díla Golgota – Hora lebek (Kalvárie) a Orba (Orba je naší viny trest). Golgota však nenašla pochopení u tehdejší ikony pražského uměleckého světa Josefa Václava Myslbeka. Bílek podle něj nebyl hoden srovnání ani s jeho nejhorším žákem.

„Je nepochybno, že každý odvážný dotek jeho prstů při práci je jistě ranou v tvář všem stejně virtuozním jako bezduchým našim Myslbekům. Bílek jest jednou z těch pasivních, do sebe cele uzavřených, samotářských povah, jež zoufale hledají vnitřní oporu, neboť cítí, že ji míti musí,“ zastal se jej Karel Hlaváček, výtvarný kritik a básník.

Bílkova zastavení Prahou

Počátkem 20. století František Bílek s chotí přesídlil do Prahy. Na dominantním místě namísto zbořených Mariánských hradeb vzniklo jedno z jeho nejviditelnějších děl. Vila, kterou si do nejmenších podrobností sám navrhl. Její tvary, od originální a poprvé v Praze použité ploché střechy, symbolizují obilné pole. Segmentovitý půdorys stavby lze číst jako stopu kosy sklízející obilí. Kamenné sloupy představují stylizovaná stébla a klasy. Majitel navrhl i vlastní vytápění. Celý interiér je propojen úzkými chodbičkami či malými okny. Ploše před domem dominuje Bílkova skulptura Komenský se loučí s vlastí.

Neméně zajímavá secesní budova s asymetrickou fasádou stojí v sousedství. Bílek ji navrhl pro Ladislava Prokopa Procházku, pražského městského fyzika a ministra meziválečných československých vlád.

V hlavním městě se s Bílkovým dílem lze potkat v dalších lokalitách. Park při Staronové synagoze zdobí bronzová socha Mojžíše. Klečící starozákonní figura je zachycena v momentu zapsání jména Adam na svitek, který symbolizuje začátek lidské pouti světem. Okupační německá správa nařídila její odstranění, na místo se vrátila po osvobození v roce 1947. V severní lodi ústředního chrámu svatovítské katedrály je Bílkův krucifix, jenž se sem dostal s přispěním Tomáše G. Masaryka.

S Bílkovými reliéfy se lze potkat na malostranském Mánesově mostě z počátku 20. století. Svatováclavský kostel na Zderaze byl v 30. letech opatřen Bílkovým oltářem s krucifixem a lavicemi.

V době německé okupace se Bílek vrátil do Chýnova, kde roku 1941 zemřel. Místo svého posledního odpočinku nalezl u své sochy Modlitba nad hroby v Chýnově.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

Na důstojný život je potřeba 45 tisíc, v Praze ještě víc, vypočetla platforma

16. dubna 2024  16:33

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 47 718 korun hrubého v Praze, 45 573 korun hrubého mimo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

Kladno - Vsetín 7:2. Druhé vítězství Rytířů v baráži, kanonádu domácích zahájil Jágr

18. dubna 2024  17:45,  aktualizováno  21:55

Druhé vítězství pro Kladno a střelecký rekord pro legendu. Domácí porazili ve druhém utkání...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesvítilo se tam, řekl policistům muž, který se vloupal do domu střelce z fakulty

18. dubna 2024  11:51

Po čtyřměsíčním pátrání policie zadržela muže podezřelého z vloupání do dvou domů v Hostouni na...

Pro čtrnáctý titul za sebou, pro 303. výhru v řadě. Anebo USK zaskočí Žabiny?

20. dubna 2024  5:58

Basketbalistky ZVVZ USK Praha zaútočí čerstvě po zisku bronzových medailí v Eurolize na 18. český...

Ostrava napodruhé dobyla Opavu, Nymburk ovládl defenzivní partii

19. dubna 2024  20:39

Nymburští basketbalisté vyhráli ve čtvrtfinále ligového play off oba domácí zápasy a v sérii s...

Kladenští volejbalisté slaví po šesti letech medaili, vybojovali bronz

19. dubna 2024  19:50

Kladenští volejbalisté získali extraligový bronz a medaili slaví poprvé od roku 2018, kdy obsadili...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...