Pátek 25. června 2021, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 25. června 2021 Ivan

Místo rozvíjení kultury její záchrana. Z Třeštíkové je krizová manažerka

Když vstoupila do komunální politiky, netušila filmařka Hana Třeštíková, že ve funkci radní pro kulturu bude řešit zásadní problémy spojené s dopadem pandemie koronaviru na kulturní organizace. „Teď nás čeká složitý úkol, tedy vrátit diváky zase do sálů a přesvědčit je, že kultura není nebezpečná,“ popisuje v rozhovoru pro MF DNES.

Pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha sobě) | foto:  Petr Topič, MAFRA

„Snažili jsme se od začátku na nikoho nezapomenout, kultura je zasažena hlavně tam, kde žila ze vstupného – od kin přes divadla po hudební kluby,“ říká Třeštíková.

Město podle Třeštíkové také bojuje s nevkusnými reklamními poutači. Za neúspěch nepovažuje ani prosincové rozhodnutí soudu, podle kterého Slovanská epopej od Alfonse Muchy nepatří Praze.

„John Mucha slíbil, že pokud umístíme Slovanskou epopej v Savarinu, stáhne žalobu,“ říká radní s tím, že od poloviny letošního května bude dílo nejprve umístěné v Moravském Krumlově, v pražském Savarinu následně.

Jak moc se liší působení pražské radní pro kulturu od očekávání, jaká měla?
Nejen ze mě, ale i z různých divadelníků a ředitelů se přes noc stali krizoví manažeři. Už rok řešíme krizi, kterou nikdo nečekal. Je to diametrální rozdíl od toho, s čím jsme kandidovali.

Co vás na pražské komunální politice štve?
Vystudovala jsem filmovou produkci a ve škole nás vedli k rychlému rozhodování a k tomu, že čas jsou peníze. S časem je nutné dobře nakládat. Na komunální politice mě ale štve, jak tam funguje někdy na můj vkus trochu pomalejší běh času. Ale souvisí to s tím, jak máme nastavenou demokracii. Součástí práce jsou různá jednání a zasedání, která většinou trvají dlouho a řídí se pravidlem, že vše již bylo řečeno, ale ne každý to ještě řekl. Kdybychom se domluvili napříč stranami na nějakém zefektivnění, tak by to věci jedině pomohlo.

Budete v příštích volbách kandidovat?
To, co jsem popsala, není nepřekonatelná bariéra. Snažím se nalézat i pozitiva, třeba že člověk během jednání vyřídí mnoho věcí. Stále o tom přemýšlím, jak to bude v dalším volebním období, a důležité je si říci, jestli máme voličům pořád co nabídnout. Já si myslím, že ano. Myslím, že ve čtyřletém období i kvůli koronaviru nezvládneme zdaleka vše, o čem jsme si mysleli, že stihneme.

Co jste stihli, a co už nikoli?
Snažili jsme se od začátku na nikoho nezapomenout, kultura je zasažena hlavně tam, kde žila ze vstupného – od kin přes divadla po hudební kluby. Dřív než stát jsme si ale na začátku uvědomili, na koho se moc nemyslelo – a to jsou komerční scény, které žijí jen ze vstupného a nikdy od Prahy nic nežádaly, protože byly soběstačné. Pak ale ze dne na den byly bez příjmů. Už minulý rok jsme pro ně připravili program, ve kterém mohly požádat o individuální účelovou dotaci. Na to pak navázaly i různé kompenzace od státu – takže myslím, že jsme i tuto část kultury zachránili. I komerční scény jsou součástí kulturního života v Praze, a nemáme se proto zaměřovat jen na nezávislou scénu, která získává od hlavního města granty dlouhodobě.

Co si máme představit pod individuální účelovou dotací?
Šlo o 500 tisíc korun. Připravili jsme různé balíčky, ve kterých byla i podpora turismu nebo pomoc našim příspěvkovým organizacím. Na kulturu a cestovní ruch Praha vynaložila celkem čtvrt miliardy.

Pražské památky se otevírají lidem, mezi prvními je rozhledna a radnice

Kdybyste to měla shrnout, jak je na tom teď Praha s kulturou?
Přebírali jsme bohaté město, které solidně vydělávalo a v kulturní oblasti bylo stabilizované. A plánovali jsme spíše nějaké strategické změny. Po roce a půl mandátu přišla ohromná změna a vymýšleli jsme různé záchranné programy. Teď nás čeká neméně složitý úkol, tedy vrátit diváky zase do sálů a přesvědčit je, že kultura není nebezpečná, že je bezpečné chodit do divadel, do kin a na koncerty.

Bude na toto téma kampaň?
Čekáme na pokyny vlády, za jakých podmínek se budou moci koncertní či divadelní sály otevřít. Ale nebude to přesvědčovací kampaň, spíše budeme řešit volbu strategie. Klíčové bude, jestli bude vláda nebo ministerstvo zdravotnictví požadovat PCR testy, nebo bude vyslyšena výzva, že kultura je také služba jako třeba kadeřnictví, a postačí antigenní testy. Naštěstí to nevypadá na tu první variantu, která by znamenala velkou bariéru pro diváky, protože PCR testy jsou v tuto chvíli celkem drahé. Zatím to na nás působí nadějně, tedy že by mohly stačit snad jen dostupnější antigenní testy.

Nechceme v těžké době podnikatelům přitížit

S koronavirem souvisí i to, že do centra metropole zavítá více místních. Ty často zaskočí vizuální smog v podobě různých reklamních poutačů. Loni jste jim vyhlásili válku, jaký to mělo úspěch?
Myslím, že náš Manuál pro kultivovanou Prahu celkem zarezonoval, a dokonce nás oslovila řada podnikatelů s tím, že by rádi připravili své vývěsní štíty tak, jak jim to navrhujeme, takže celou akci pokládám za úspěch. Koronakrize nám v ledasčem pomohla, v něčem jiném zase zbrzdila. 

Velkou část vizuálního smogu tvoří předzahrádky a ty byly hlavně v první městské části na Královské cestě mimo veškerá pravidla. Už tam třeba místo předzahrádek býval i takový letní domek, kde se grilovalo, prodávala zmrzlina a nesplňovalo to vůbec ta původní pravidla pro předzahrádky se stolky, židlemi a obsluhou. 

Připravili jsme materiál pro kultivaci Hradebního korza (linie od mostu Legií u Národního divadla přes Národní, až po Revoluční a Štefánikův most, pozn. red.), kde byla i pravidla, co tam může být za typ předzahrádky. Součástí toho byly i nějaké výpovědi. Ale uškodilo nám, že restaurace jsou na tom velice špatně. Nikdo nechce, abychom v těžké době podnikatelům ještě více zatápěli. Některé výpovědi jsme proto o jednu sezonu posunuli. Některé změny proto Pražané uvidí až příští sezonu.

Manuál pro kultivovanou Prahu. Příručka má zatočit s vizuálním smogem

Veřejnost ale netrápí jen předzahrádky...
Ano, například se nám také podařilo najít způsob, jak odstranit reklamní rikši, které byly v Mostecké ulici nebo na Staroměstském náměstí. Řekli jsme, že to je nedovolený zábor. Odbor majetku má právní rozbor, že když se jedná o ulici nebo náměstí v majetku města, můžeme po několika výzvách sami tu věc odstranit. Ani pak nejsme penalizováni za to, že nakládáme s cizím majetkem.

Naopak k neúspěchům vašeho volebního období by šlo zařadit, že Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že Slovanská epopej od Alfonse Muchy nepatří Praze...
S rodinou Muchových jsme neformálně v kontaktu, s Johnem Muchou jsme ve shodě ohledně vystavení díla v Savarinu, ale o podrobnostech jednáme s Crestylem, nikoli s Muchovými. John Mucha slíbil, že pokud umístíme Slovanskou epopej do Savarinu, stáhne svou žalobu. Nicméně to je věc právníků, kteří nás zastupují. V polovině května se bude Epopej stěhovat do Moravského Krumlova. Přesný termín ale nesmím kvůli bezpečnosti prozradit. Co se týče dalšího, o tom probíhají jednání. V Savarinu bude Epopej 25 let, mezitím chceme zpracovat studii na výstavbu pavilonu v pražském Těšnově.

Autor:

Se Zemanem jsem nemluvil od Vrbětic, řekl Prymula. Byl o něj zájem do voleb

  • Nejčtenější

Šli se do lomu u Berouna koupat, narazili na desítky mrtvol. Po filmařích

Na vodychtivé lidi, kteří vyrazili v týdnu na tajné koupání k lomu Kosov na Berounsku, čekalo pořádné překvapení. Na...

Znásilnil mě za Prahou, tvrdila doktorandka z Íránu. Soudy profesora očistily

Vrchní soud v Praze potvrdil zprošťující rozsudek nad pětačtyřicetiletým profesorem jedné z pražských univerzit,...

Křetínský a jeho zájem o plzeňskou Viktorii? Není to pravda, reaguje mluvčí holdingu

Daniel Křetínský, jeden z nejbohatších Čechů a šéf fotbalové Sparty, má údajně zájem o další klub. Podle zdrojů CNN...

Inspekce s policisty odhalili v rodinném domě nelegální pěstírnu mungo klíčků

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce ve spolupráci s policií odhalili nelegální pěstírnu mungo klíčků...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

UNESCO zatrhlo věže na Žižkově. Jiřičná musí překreslit celý projekt

Návrh rozvlněných věží s výškou až 100 metrů v projektu Centrum Nového Žižkova v Praze 3 musí architektka Eva Jiřičná...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Zlodějka identity se deset let vydávala za někoho jiného, hledá ji policie

Pražští policisté hledají ženu, která se téměř deset let vydávala za někoho jiného. Zneužila k tomu rodný list, jenž...

Muž nalezený na ulici v Libni byl zavražděn, policie obvinila podezřelého

Pražská policie potvrdila, že muž nalezený v neděli mrtvý na ulici v Libni byl zavražděn. Kriminalisté už dopadli i...

Virohrady nebo Stěrminál, Praha v kampani přejmenovala známá místa

Pražský magistrát zahájil druhou očkovací kampaň, ve které se chce zaměřit na mladé. Několik nejznámějších míst, či...

Řidič do autobusu naboural zdrogovaný, kamera zachytila honičku i zadržení

Pražští policisté zveřejnili záběry z pronásledování auta, které v úterý večer nabouralo na sjezdu z ulice 5. května do...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

Připravte se na epický kolaps, varoval burzovní amatéry slavný investor Burry

Michael Burry, který vydělal miliardy na tzv. internetové horečce nebo úderu poslední finanční krize, ostře zkritizoval...

Hlásí vám Google na mobilu chybu? Nejste sami, na vině je aktualizace

V posledních hodinách se objevilo mnoho případů, kdy uživatelům Androidu neustále systém ukazuje chybovou hlášku, že...