Nová čtvrť na Žižkově ožije za tři roky, dostupné bydlení tam nenajdete

  6:46
Lukrativní investice, nikoliv dostupné bydlení. Byt v areálu bývalého nákladovém nádraží Žižkov již lze koupit. Ještě nedávno se tu pravidelně konal bleší trh s veteší a o kus dál parkovaly desítky osobních a nákladních aut. Teď je v severozápadním cípu bývalého žižkovského nákladového nádraží jen prázdná plocha, která se již připravuje na budoucí výstavbu.
V areálu nákladového nádraží na Žižkově se chystá stavět společnost Central...

V areálu nákladového nádraží na Žižkově se chystá stavět společnost Central Group. Plánuje projekt čítající dva a půl tisíce bytů. | foto:  František Vlček, MAFRA

Developerská společnost Central Group už zahájila prodej ještě neexistujících bytů v první etapě projektu Parková čtvrť, která odstartuje postupnou výstavbu na tomto více než třicetihektarovém brownfieldu. Začít stavět chce developer už na přelomu roku.

V celém areálu bývalého nákladového nádraží má v následujících letech vzniknout bydlení pro zhruba patnáct tisíc lidí.

Severozápadní část nádraží, na které má Parková čtvrť vzniknout, má na základě historických dohod developera a Prahy 3 výjimku ze stavební uzávěry. Central Group, který počátkem roku získal stavební povolení, tak může začít stavět domy ještě předtím, než hlavní město zpracuje na celé území změnu územního plánu.

„Začne se stavět na přelomu roku, teď probíhají přípravné fáze. A zahájili jsme prodej bytů v první etapě. V roce 2024 by se lidé mohli do prvních bytů přestěhovat,“ říká mluvčí developera Irena Pencová. V první fázi, jejíž výstavba začne u Basilejského náměstí, má vzniknout asi 390 bytů. Do prodeje šlo zatím prvních sedmdesát.

„Lukrativní, tedy nedostupné“

Při pohledu na ceny je však jasné, že nepůjde o příliš dostupné bydlení. Byt v dispozici 3+kk nabízí Central Group za jedenáct milionů, za 4+kk kupující zaplatí přes šestnáct milionů a garsonka 1+kk začíná na 4,6 milionu.

Sám developer byty nabízí jako unikátní bydlení a příležitost pro výhodnou investici. Právě situace, kdy se většina nových bytů na nákladovém nádraží bude kupovat jako investiční, ale dostupné bydlení se do nové čtvrti nevejde, se obává radnice Prahy 3 i místní obyvatelé.

„Vzhledem ke zkušenostem ze současné komerční developerské praxe na Žižkově, ale i v celé Praze, je zřejmé, že v lukrativní lokalitě vzniknou také velmi lukrativní, a tedy nedostupné byty, které si nebude moci dovolit střední třída ani důležité profese pro fungování města, jako jsou učitelé, zdravotní sestry nebo policisté,“ píše se například v jedné z připomínek, které v březnu podal spolek Arnika k aktuálně projednávané změně územního plánu na celý brownfield a které podepsala více než tisícovka lidí.

Spolek dává jako příklad nedaleký projekt Rezidence Garden Towers, jehož investorem byl také Central Group a kde podle analýzy Institutu plánování a rozvoje vlastní byty téměř z poloviny cizinci a z 24 procent firmy.

Poslední možnost připomínkovat změnu územního plánu pro žižkovské nákladové nádraží měla veřejnost na přelomu února a března. V třiatřicetihektarovém areálu bývalého nádraží plánuje stavět několik developerů.

Pozemky tam kromě společnosti Central Group vlastní také Sekyra Group nebo Penta. A k plánované výstavbě potřebují, aby Praha pozemky převedla do módu takzvané smíšené výstavby.

Bude dost míst ve školách?

Radnice Prahy 3 má však obavu například z toho, že současné rozvržení zástavby přinese do Prahy 3 nadměrnou dopravní zátěž nebo že nebude na Žižkově dostatek místa ve školách. „Vadí nám také nedostatečné záruky veřejně přístupné zeleně a nedostatek veřejné vybavenosti,“ uvedl k plánům na zastavění nákladového nádraží předseda radničního výboru pro územní rozvoj Matěj Michalk Žaloudek (Zelení).

Ačkoliv Parková čtvrť do projednávaného území spadá, proces změny územního plánu se jí příliš netýká. Má totiž výjimku ze stavební uzávěry a radnice Prahy 3 ji již nijak nepřipomínkovala, aby se mohlo co nejdříve začít stavět.

Park bude lákat k trávení času venku

Developer do Parkové čtvrti naplánoval blokovou zástavbu a podobu domů navrhlo devět různých ateliérů. Středem čtvrti má procházet pěší promenáda s jezírky a stromy a v přízemí bytových domů mají vzniknout prostory pro obchody, služby, restaurace a kavárny. Součástí projektu bude také šestitřídní mateřská škola se zahradou.

Dominantou čtvrti má být veřejný park s rozlohou 14 800 metrů čtverečních, který naváže na přilehlé Židovské pece. „Velkou pozornost je třeba věnovat práci na hodnotném veřejném prostoru s množstvím zeleně. Díky tomu vznikne na velké ploše v okolí bytových domů designově řešené prostředí z kvalitních materiálů, které bude vytvořeno funkčně i esteticky tak, aby lákalo lidi k trávení volného času venku,“ uvádí hlavní urbanista projektu a architekt Jakub Cigler

Další část rekonstrukce Barrandovského mostu je v plném proudu

  • Nejčtenější

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Sparta vyhlíží soupeře pro Ligu mistrů, nejtěžším může být Ballkani

19. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:29

Sparťanští fotbalisté vyhlížejí prvního protivníka, či spíš dvojici, který jim bude stát v cestě do...

Auto začalo hořet za jízdy, řidič utrpěl popáleniny na třetině těla

19. června 2024  10:54

V úterý odpoledne zasahovali hasiči v Hořovicích u požáru vozu. Ten vzplál za jízdy, zřejmě kvůli...

V Malešickém parku mají stavět rozhlednu. Místní spíš chtějí víc míst ve školách

18. června 2024  16:32

Restauraci s vyhlídkovou věží v Malešickém parku navrhne pro Prahu 10 švýcarský ateliér Amont....

Unikát, který je však k ničemu. Přes zdvihací železniční most nejezdí vlaky

18. června 2024

Premium Bizarní precedens komického nakládání s veřejnými penězi, při kterém první ruka neví, co dělá ta...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...