Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Pozor, tady kvílejí brzdy. Křižovatka na Kolínsku je nejrizikovější v zemi

  7:34
Křižovatka u Poďous na Kolínsku je podle projektu Allianz Automapa nejrizikovějším úsekem na českých cestách. Rušnou silnici I/2 z Říčan do Kutné Hory tam protíná menší „okreska“ vedoucí právě do malé středočeské vesnice.

Místo je označeno několika výstrahami, přesto tam policisté loni řešili hned třináct nehod, z toho dvě vážné. Tři lidé si odsud odnesli těžká zranění a sedmnáct lehká.

„Zajímavé je, že se žádná z havárií na tomto místě nestala v lednu, únoru, říjnu a listopadu, kdy podmínky řidičům příliš nepřejí,“ všímá si dopravní analytik Jaroslav Heinrich z ateliéru HBH, který se na výzkumu podílel.

Na zdánlivě přehledném a rovinatém úseku kutnohorské „prvotřídky“ s výrazně označenou křižovatkou by laik epicentrum nehod neočekával. 

„Úsek silnice je rovný, široký a svádí k rychlé jízdě. Navíc řidič, mířící po silnici II/125 od Uhlířských Janovic směrem na uvedenou křižovatku, jede dlouhou dobu po hlavní. Tím může upadnout do jakési provozní slepoty. A to i přes to, že je křižovatka označená výrazně nadstandardně,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy v Kolíně František Pospíšil.

Příčinou většiny nehod na křižovatce u Poďous bylo paradoxně nerespektování přednosti v jízdě. „Přitom v minulosti byla na vedlejší komunikaci zvýrazněna přednost v jízdě doplněním svislého dopravního značení o příčnou čáru na vozovce, kterou doplnil nápis STOP. Zároveň s tím silničáři na vedlejší komunikaci vyznačili takzvané opticko–psychologické brzdy,“ popisuje Heinrich.

Žena sjela s autem do dva metry hlubokého výkopu, vůz v něm málem zmizel

Ten zároveň odhaduje, že v mnoha případech mohlo řidiče oslnit „nízké slunce“. „U některých nehod je možné, že mohl řidič částečně přehlédnout vozidla na hlavní komunikaci kvůli nepříznivým světelným podmínkám. Silnice I/2 totiž vede téměř přesně v západovýchodním směru,“ domnívá se. 

Vhodným opatřením, které by eliminovalo počet nehod na křižovatce, by mohlo být snížení maximální rychlosti na hlavní komunikaci před křižovatkou na 70 km/hod. Ale hlavně: „Zvýšení bezpečnosti na této křižovatce pomůže jednoduchá věc. Tou je vyšší pozornost účastníků silničního provozu. Policie nicméně iniciuje u správců pozemních komunikací také stavební úpravu křižovatky,“ konstatuje komisař Tomáš Barták z Dopravního inspektorátu v Kolíně.

Motorkáři na Kokořínsku

Další z úseků na středočeských silnicích, kde by měli řidiči zbystřit a povolit pedál, představuje silnice I/9 na Mělnicku. V kritickém úseku katastru obce Medonosy se loni stalo osmnáct nehod se dvěma smrtelnými zraněními. „Obecně je silnice I/9 známá nadstandardně vysokým víkendovým provozem, včetně různých akcí motorkářů,“ vysvětluje dopravní analytik Heinrich. V letech 2016–2018 bylo zásadní příčinou šesti nehod nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky.

„Souhlasím, velkým problémem jsou zde motorkáři. Území je navíc zahrnuto do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, což zvyšuje počet nehod se zvěří. A rovněž naopak snižuje možnost vykácení nebezpečných stromů. Správce alespoň postupně obnovuje povrch, aby měl kvalitnější protismykové vlastnosti,“ vysvětluje Nina Ledvinová, tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Nejrozbitější silnice byla v Praze podle řidičů propadlá silnice v Ruzyni

Třetí z nejvíce nebezpečných úseků na krajských komunikacích se podle analýzy pojišťovny Allianz nachází na křižovatce rušné silnice I/38 mezi Mladou Boleslaví a Nymburkem a silnice III/01013. U obce Nepřevázka se mezi lety 2016–2018 stalo dvanáct nehod. Při jedné zemřela jedna osoba a dvě utrpěly těžká zranění.

„Je bezesporu zajímavé, že plná polovina evidovaných nehod se stala v noci. Z toho lze usuzovat, že by bylo vhodné posoudit kompletnost a viditelnost dopravního značení v noci, případně za zhoršené viditelnosti,“ upozorňuje dopravní analytik Heinrich. ŘSD však toto místo nemá v takzvaných shlucích nehod vyhodnocené, a proto jeho dopravní úpravy neplánuje. „Co máme vyhodnocené jako shluk nehod, to řešíme s příslušným správcem a policií na pravidelných komisích pro bezpečnost,“ dodává mluvčí ŘSD Ledvinová.

Autor:
  • Nejčtenější

Tři mrtví u cyklostezky. Kriminalisté: Možná dvojnásobná vražda a sebevražda

Pražští policisté se od sobotního odpoledne zabývají smrtí tří lidí u cyklostezky mezi Čakovicemi a Letňany. Případ si...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fialo, to stačí! Na Letné demonstrovaly stovky lidí proti vládě

Několik stovek lidí se sešlo v sobotu odpoledne na pražské Letné, kde demonstrovalo proti vládě Petra Fialy a Spojeným...

Poslední část Prahy připojili k teplu, výpadek trval hodiny

Pražské domácnosti, které ráno postihl výpadek, jsou připojeny zpět k teplu a teplé vodě. Jako poslední byli kolem 18...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Haly v Boleslavi zapálil muž z Českolipska, škoda je vyčíslena na tři miliardy

Škoda po lednovém požáru hal v Mladé Boleslavi je téměř tři miliardy korun. Podle policie požár založil muž z...

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

Soud nepovolil doživotně odsouzené Fabiánové nový proces, zabila čtyři muže

Pražský městský soud nevyhověl žádosti doživotně odsouzené Jaroslavy Fabiánové o obnovu procesu. Ta se nechvalně...

Opilec spal v autě a blokoval provoz, po probuzení naboural policejní vůz

Pražští policisté vyjížděli v úterý dopoledne do Francouzské ulice na Vinohradech k autu stojícímu v silnici. V něm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...