Praha cvičila kolaps elektřiny, odhalila potíže s vodou a operátory

  9:27aktualizováno  19:31
Praha testovala, jak je připravena na případný masivní výpadek elektřiny. Na magistrátu od rána řešily hypotetické krizové situace desítky zástupců všech složek integrovaného záchranného systému. Už dopoledne radnice odhalila problémy - vázla komunikace s mobilními operátory a dodávky vody.

Krizový štáb se sešel v místnosti, kde běžně zasedá Rada hlavního města Prahy | foto: Pavel Švec, MF DNES

Středeční šestá hodina večerní byla okamžikem, kdy Praha ukončila celodenní cvičení celkového výpadku elektřiny ve městě.

"Z cvičení mám dobrý pocit, Praha je schopná takovou situaci zvládnout, věřím, že město bude na případný skutečný blackout dobře připraveno," prohlásil večer primátor Tomáš Hudeček. Zároveň ale podle krizového štábu cvičení ukázalo několik slabých míst, a to především v oblasti dodávky tepla, vody a také v legislativě.

Samotný Hudeček i přes večerní spokojenost už dopoledne upozorňoval na některé potíže. "Nemáme dobrý pocit z koordinace spolupráce s mobilními operátory, která je laxní," tvrdil.

Dodal, že významně jiná situace by nastala, kdyby mobilní síť nefungovala úplně. Navíc byl prý problém se dohodnout na dodávce nafty do agregátů ve vysílačích. Operátoři se prý vyjádřili ve smyslu, že oni preventivně doplňovat naftu a udržovat agregáty nebudou.

Operátoři s Hudečkovými výtkami nesouhlasili. "Všichni tři největší operátoři projevili zájem plně se do cvičení zapojit," sdělily ČTK ve společném prohlášení Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

"Čelili jsme rozporuplným požadavkům magistrátu. Požadoval například možnost rozeslání informační SMS všem občanům na území Prahy. Ze strany operátorů však toto opatření nebylo doporučeno, protože by mohlo vést k zahlcení sítí v době, kdy by měly být k dispozici pro tísňová volání," oznámili operátoři.

Podle Ctibora Jappela z tiskového oddělení Telefóniky byl připraven i provoz záložních zdrojů energie ve vysílačích O2. "Máme smluvního dodavatele, který pro tyto agregáty zajistí průběžné doplňování naftou," řekl ČTK.

Krizový štáb také zjistil, že pokud by k blackoutu došlo za tuhých mrazů a zastavily se dodávky vody, zamrzaly by průtokové ventily u mobilních cisteren. Odstávkou vody by následně bylo postiženo asi šest set tisíc Pražanů. Naopak dodávky plynu by ze zkušeností Pražské plynárenské ohroženy být neměly.

Praha "zhasla" po větrné smršti

Je úterý, 23 hodin. Praha byla zasažena větrnou smrští, která vyřadila z provozu transformační stanici na Chodově a další tři funkční rozvodny. To způsobilo blackout na celém území Prahy včetně nejbližšího okolí.

Následkem kolapsu elektrické energie je ochromena činnost města. Na nouzový režim přecházejí nemocniční zařízení, další instituce pracují v omezených podmínkách. Značná část městské dopravy se zastavila, v metru uvázly tisíce lidí.

Takový je výchozí scénář cvičení, které má zjistit připravenost Prahy na situaci, kdy dojde k přerušení elektrické energie.

Člen krizového štábu Andor Šandor večer prohlásil, že u vody je velký problém s tím, jak ji distribuovat, jestliže některé cisterny při velkém mrazu zamrzají. Za komplikaci označil i to, že pražskému primátorovi podléhá prostřednictvím radnice Prahy 1 v podstatě pouze nemocnice Na Františku, zbylé jsou totiž v majetku státu.

Podle primátora se naopak ukázala dobře nastavená komunikace se složkami městské a státní policie či železnicí.

Dopravní podnik by dokázal zajistit odtah tramvají, které by se zastavily v křižovatkách a bránily plynulosti průjezdu. V tunelech metra by v čase kolem půlnoci zastavilo sedm souprav, které by byly odtaženy do nejbližší stanice.

"Osvětlení a bezpečnostní systém metra by fungoval na záložní zdroj, nejezdily by však výtahy a eskalátory," dodal primátor.

Prozatimní výsledky také ukázaly, že řada institucí by neměla dostatečnou kapacitu agregátů - potíže s náhradním napájením by pocítily například Thomayerova, vězeňská či nemocnice Na Bulovce.

"Všem doporučíme, že agregáty musí vydržet minimálně osm hodin," řekl Hudeček.

Také nemocnice Na Bulovce se však proti kritice ohradila.

Mluvčí Bulovky Martin Šalek řekl, že zásoby nafty do dieselagregátů mají v závislosti na zatížení na 16 až 24 hodin, tedy na dobu dvakrát až třikrát delší, než je doporučeno. Tuto informaci podle Šalka dostal štáb ještě před dnešním cvičením.

Odpoledne se také zjistilo, že při déletrvajícím výpadku elektřiny by řešila problém rovněž pražská policie. Její velení by se totiž muselo sestěhovat do objektu v Kongresové ulici, kde se nachází jediný generátor elektřiny.

Problémy by vyvstaly také s policisty ve službě. Ti nemohou být nasazeni na více než 12 hodin nepřetržité služby. Proto bude Praha inciovat změnu služebního zákona.

Tři desítky neočekávaných událostí

Organizátoři během cvičení připravili celkem 35 neočekávaných událostí, na něž musely jednotlivé složky IZS zareagovat a řešit je.

Jednou z nich byl například požár v hotelu Crown Plaza v Podbabě, panika vyvolaná výpadkem elektřiny na diskotéce se dvěma tisícovkami návštěvníků, kde zůstaly desítky zraněných a několik mrtvých. Složky se musely vypořádat také s fingovaným rabováním na ruzyňském letišti i výtržnostmi na Václavském náměstí.

"Je ale pravděpodobné, že v reálné situaci by těchto neočekávaných událostí bylo mnohem víc," dodal Hudeček.

Cvičení šlo v reálném čase

"Tuto akci jsme připravovali čtyři měsíce. Víme, že by dlouhodobý výpadek energie měl brutální dopady. Ze cvičení jsme nicméně vyčlenili třeba stát, který by při blackoutu samozřejmě nečinně nepřihlížel, ale aktivně se zapojil.  Stejně tak jsme do cvičení nezahrnuli třeba letiště, zoo, ambasády či budovy ministerstev," říkal bezpečnostní expert Andor Šándor, který cvičení připravoval.

Do cvičení byly zahrnuty naopak nemocnice, protože se bezprostředně dotýkají Pražanů. "V jednu chvíli v nich leží průměrně 11 tisíc pacientů," uvedl.

Během cvičení šlo vše v reálném čase, jak by se situace ve skutečnosti vyvíjela. "U některých věcí se budeme zastavovat a zabývat se jimi podrobněji," vysvětlil Šándor.

Primátor Hudeček na úvod cvičení před osmou ráno nechal vypnout proud v budovách magistrátu na Mariánském a Kafkově náměstí. Magistrát tak reálně napájí jeden ze dvou záložních agregátů. "Napájení se v rámci cvičení přepnulo do krizového režimu," uvedl Hudeček. Jeden agregát vydrží dva dny.

Cvičení, jehož se účastní zástupci policie, hasičů, záchranářů, ale také armády a distributoři energií, skončilo ve středu v 18 hodin. Lidé průběh cvičení mohli sledovat na webových stránkách cviceniblackout.cz.

Autoři: , ,

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Na důstojný život je potřeba 45 tisíc, v Praze ještě víc, vypočetla platforma

16. dubna 2024  16:33

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 47 718 korun hrubého v Praze, 45 573 korun hrubého mimo...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zdražit zóny a část peněz rozdělit lidem bez aut. Praha 7 chce parkovací revoluci

10. dubna 2024  12:13

Praha 7 dlouhodobě řeší nedostatek parkovacích míst a naopak neustále se zvyšující počet aut....

Po srážce s pracovním strojem zemřel ve Všestudech na Mělnicku cyklista

10. dubna 2024  20:07

Ve Všestudech na Mělnicku ve středu vpodvečer po srážce s pracovním strojem zemřel cyklista....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gorilák Kisumu se v pražské zoo činí. Narodil se mu letos už druhý potomek

12. dubna 2024  6:45,  aktualizováno  15:13

V pražské zoologické zahradě se v noci na pátek narodilo mládě gorily nížinné. Jeho matkou je...

Českobudějovičtí volejbalisté na úvod finále zkrotili v Praze Lvy

17. dubna 2024  23:33

Volejbalisté Jihostroje České Budějovice vstoupili vítězně do finále extraligy. Na palubovce...

Jarůšek vyměnil hokejky a řádil na startu baráže: Snad mi je zase Jágr nevezme

17. dubna 2024  22:12

Za celou letošní extraligu pouhé čtyři góly, teď dva za šest minut a navrch asistence. Za probuzení...

Na Kladno máme! cítí střelec Vsetína. A blahořečí fanoušky: I venku jsme doma

17. dubna 2024  21:20

Kladno výrazně přestříleli 44:26, gól ovšem hokejisté Vsetína slavili až 152 sekund před koncem za...

Kladno - Vsetín 4:1. Rytíři získali v baráži první výhru, rozhodl tříbodový Jarůšek

17. dubna 2024  16:50,  aktualizováno  20:53

Kladenští hokejisté zvítězili v prvním utkání baráže o extraligu nad Vsetínem 4:1 a v sérii na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...