Praha cvičila kolaps elektřiny, odhalila potíže s vodou a operátory

  9:27aktualizováno  19:31
Praha testovala, jak je připravena na případný masivní výpadek elektřiny. Na magistrátu od rána řešily hypotetické krizové situace desítky zástupců všech složek integrovaného záchranného systému. Už dopoledne radnice odhalila problémy - vázla komunikace s mobilními operátory a dodávky vody.

Krizový štáb se sešel v místnosti, kde běžně zasedá Rada hlavního města Prahy | foto: Pavel Švec, MF DNES

Středeční šestá hodina večerní byla okamžikem, kdy Praha ukončila celodenní cvičení celkového výpadku elektřiny ve městě.

"Z cvičení mám dobrý pocit, Praha je schopná takovou situaci zvládnout, věřím, že město bude na případný skutečný blackout dobře připraveno," prohlásil večer primátor Tomáš Hudeček. Zároveň ale podle krizového štábu cvičení ukázalo několik slabých míst, a to především v oblasti dodávky tepla, vody a také v legislativě.

Samotný Hudeček i přes večerní spokojenost už dopoledne upozorňoval na některé potíže. "Nemáme dobrý pocit z koordinace spolupráce s mobilními operátory, která je laxní," tvrdil.

Dodal, že významně jiná situace by nastala, kdyby mobilní síť nefungovala úplně. Navíc byl prý problém se dohodnout na dodávce nafty do agregátů ve vysílačích. Operátoři se prý vyjádřili ve smyslu, že oni preventivně doplňovat naftu a udržovat agregáty nebudou.

Operátoři s Hudečkovými výtkami nesouhlasili. "Všichni tři největší operátoři projevili zájem plně se do cvičení zapojit," sdělily ČTK ve společném prohlášení Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

"Čelili jsme rozporuplným požadavkům magistrátu. Požadoval například možnost rozeslání informační SMS všem občanům na území Prahy. Ze strany operátorů však toto opatření nebylo doporučeno, protože by mohlo vést k zahlcení sítí v době, kdy by měly být k dispozici pro tísňová volání," oznámili operátoři.

Podle Ctibora Jappela z tiskového oddělení Telefóniky byl připraven i provoz záložních zdrojů energie ve vysílačích O2. "Máme smluvního dodavatele, který pro tyto agregáty zajistí průběžné doplňování naftou," řekl ČTK.

Krizový štáb také zjistil, že pokud by k blackoutu došlo za tuhých mrazů a zastavily se dodávky vody, zamrzaly by průtokové ventily u mobilních cisteren. Odstávkou vody by následně bylo postiženo asi šest set tisíc Pražanů. Naopak dodávky plynu by ze zkušeností Pražské plynárenské ohroženy být neměly.

Praha "zhasla" po větrné smršti

Je úterý, 23 hodin. Praha byla zasažena větrnou smrští, která vyřadila z provozu transformační stanici na Chodově a další tři funkční rozvodny. To způsobilo blackout na celém území Prahy včetně nejbližšího okolí.

Následkem kolapsu elektrické energie je ochromena činnost města. Na nouzový režim přecházejí nemocniční zařízení, další instituce pracují v omezených podmínkách. Značná část městské dopravy se zastavila, v metru uvázly tisíce lidí.

Takový je výchozí scénář cvičení, které má zjistit připravenost Prahy na situaci, kdy dojde k přerušení elektrické energie.

Člen krizového štábu Andor Šandor večer prohlásil, že u vody je velký problém s tím, jak ji distribuovat, jestliže některé cisterny při velkém mrazu zamrzají. Za komplikaci označil i to, že pražskému primátorovi podléhá prostřednictvím radnice Prahy 1 v podstatě pouze nemocnice Na Františku, zbylé jsou totiž v majetku státu.

Podle primátora se naopak ukázala dobře nastavená komunikace se složkami městské a státní policie či železnicí.

Dopravní podnik by dokázal zajistit odtah tramvají, které by se zastavily v křižovatkách a bránily plynulosti průjezdu. V tunelech metra by v čase kolem půlnoci zastavilo sedm souprav, které by byly odtaženy do nejbližší stanice.

"Osvětlení a bezpečnostní systém metra by fungoval na záložní zdroj, nejezdily by však výtahy a eskalátory," dodal primátor.

Prozatimní výsledky také ukázaly, že řada institucí by neměla dostatečnou kapacitu agregátů - potíže s náhradním napájením by pocítily například Thomayerova, vězeňská či nemocnice Na Bulovce.

"Všem doporučíme, že agregáty musí vydržet minimálně osm hodin," řekl Hudeček.

Také nemocnice Na Bulovce se však proti kritice ohradila.

Mluvčí Bulovky Martin Šalek řekl, že zásoby nafty do dieselagregátů mají v závislosti na zatížení na 16 až 24 hodin, tedy na dobu dvakrát až třikrát delší, než je doporučeno. Tuto informaci podle Šalka dostal štáb ještě před dnešním cvičením.

Odpoledne se také zjistilo, že při déletrvajícím výpadku elektřiny by řešila problém rovněž pražská policie. Její velení by se totiž muselo sestěhovat do objektu v Kongresové ulici, kde se nachází jediný generátor elektřiny.

Problémy by vyvstaly také s policisty ve službě. Ti nemohou být nasazeni na více než 12 hodin nepřetržité služby. Proto bude Praha inciovat změnu služebního zákona.

Tři desítky neočekávaných událostí

Organizátoři během cvičení připravili celkem 35 neočekávaných událostí, na něž musely jednotlivé složky IZS zareagovat a řešit je.

Jednou z nich byl například požár v hotelu Crown Plaza v Podbabě, panika vyvolaná výpadkem elektřiny na diskotéce se dvěma tisícovkami návštěvníků, kde zůstaly desítky zraněných a několik mrtvých. Složky se musely vypořádat také s fingovaným rabováním na ruzyňském letišti i výtržnostmi na Václavském náměstí.

"Je ale pravděpodobné, že v reálné situaci by těchto neočekávaných událostí bylo mnohem víc," dodal Hudeček.

Cvičení šlo v reálném čase

"Tuto akci jsme připravovali čtyři měsíce. Víme, že by dlouhodobý výpadek energie měl brutální dopady. Ze cvičení jsme nicméně vyčlenili třeba stát, který by při blackoutu samozřejmě nečinně nepřihlížel, ale aktivně se zapojil.  Stejně tak jsme do cvičení nezahrnuli třeba letiště, zoo, ambasády či budovy ministerstev," říkal bezpečnostní expert Andor Šándor, který cvičení připravoval.

Do cvičení byly zahrnuty naopak nemocnice, protože se bezprostředně dotýkají Pražanů. "V jednu chvíli v nich leží průměrně 11 tisíc pacientů," uvedl.

Během cvičení šlo vše v reálném čase, jak by se situace ve skutečnosti vyvíjela. "U některých věcí se budeme zastavovat a zabývat se jimi podrobněji," vysvětlil Šándor.

Primátor Hudeček na úvod cvičení před osmou ráno nechal vypnout proud v budovách magistrátu na Mariánském a Kafkově náměstí. Magistrát tak reálně napájí jeden ze dvou záložních agregátů. "Napájení se v rámci cvičení přepnulo do krizového režimu," uvedl Hudeček. Jeden agregát vydrží dva dny.

Cvičení, jehož se účastní zástupci policie, hasičů, záchranářů, ale také armády a distributoři energií, skončilo ve středu v 18 hodin. Lidé průběh cvičení mohli sledovat na webových stránkách cviceniblackout.cz.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Aktivisté zůstávají uvnitř Kliniky, exekutor proto vyklízení odložil

Aktivisté z Kliniky na pražském Žižkově neopustili budovu ani po uplynutí...

Správa železniční dopravní cesty s pomocí exekutora začala vyklízet Kliniku na pražském Žižkově, kterou protiprávně...

Obvinění z vraždy pumpařky jdou do vazby. Nebyl jsem tam, křičel starší

Policie odvádí od soudu do vazební věznice staršího z obviněných z vraždy...

Okresní soud v Mělníku poslal do vazby oba muže podezřelé z prosincové loupeže a vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi. Je...

Ze smrti čerpadlářky policie podezírá dva muže, viní je z loupeže a vraždy

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Středočeští kriminalisté sdělili podrobnosti k případu zavražděné čerpadlářky u Nelahozevsi. Potvrdili, že benzinku...

Do léta a sbohem. Brankář Čech ukončí profesionální kariéru

Český brankář ve službách Arsenalu Petr Čech děkuje fanouškům za podporu v...

Ještě pět měsíců a z Petra Čecha se stane bývalý profesionální fotbalista. V sedmatřiceti letech. "Po sezoně končím,"...

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Další z rubriky

Zoopark ve Zvoli musí ukončit chov pum, veterináři mu neprodlouží povolení

Ze zooparku ve Zvoli u Prahy utekla puma americká. Na snímku druhý chovaný...

Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Podle zjištění Státní veterinární správy...

Opilý řidič si v chumelenici spletl přejezd s křižovatkou a vjel na koleje

Opilý řidič si na Příbramsku spletl koleje s cestou. (14. 1. 2018)

Policisté museli v pondělí večer pomáhat řidiči, který s autem uvázl na kolejích poblíž přejezdu v Mokrovratech na...

V dozorčí radě Pražské plynárenské chtějí Piráti exředitele a senátora

Plyn (ilustrační foto)

Piráti chtějí do dozorčí rady Pražské plynárenské posadit jejího exředitele Petra Zmátlíka. Ten spoluvlastní firmu, jež...

Najdete na iDNES.cz