Zopakujte větu. Ukažte, jak jíte příborem. Test pomůže odhalit Alzheimera

  12:53aktualizováno  12:53
Zapamatujte si větu: V březnu přichází proměnlivé počasí a déšť. Předveďte, jak jíte příborem, jak si oblékáte tričko, jak píšete na klávesnici. Teď gesta proveďte ještě jednou. A nyní zopakujte větu ze začátku testu. Paměťové úkoly zaberou jen 15 minut a člověku napoví, jak je na tom s pamětí.

Redakce MF DNES v pondělí vyzkoušela test, který pomáhá s odhalením začínající Alzheimerovy choroby. Úkolů je v něm o něco více, ale člověk je nemusí splnit na sto procent, aby „prošel“.

„Testování je především určeno pro starší lidi přibližně od 65 let,“ vysvětluje Lucie Levorová z lékáren Benu, které ve vybraných provozovnách testování provádějí. 

Test vznikl ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví, jeho předkladatelem a autorem je neurolog Aleš Bartoš.

„Nejčastěji k nám chodí ženy, ty se o sebe tak nějak víc starají,“ líčí Levorová. Jako zajímavost dodává, že lidé s vysokoškolským vzděláním podle výzkumu trpí Alzheimerovou nemocí častěji.

Pokud test odhalí potíže, měl by jeho absolvent navštívit specialistu. Neúspěch však ještě neznamená potvrzení diagnózy. „Lidem vysvětlujeme, že se není čeho bát a že neodejdou s nálepkou Alzheimerovy choroby,“ uklidňuje Levorová.

Velmi často se například stává, že na zkoušku paměti přicházejí děti se svými stárnoucími rodiči. „Ti, kteří se o své nejbližší starají a jsou s nimi v každodenním kontaktu, na nich vidí ty rozdíly,“ vysvětluje důvody.

„Člověk sám si nemusí uvědomovat problémy s pamětí nebo to přisuzuje především stárnutí,“ dodává Levorová.

Otestovat paměť si může i mladší člověk, pokud má pocit, že má problémy, ale běžné zapomínání je pro lidi přirozené.

„Zapomínání můžeme sledovat od pětadvacátého roku věku, je to fyziologické. Ale fyziologické zapomínání má menší důsledky než to, které souvisí s narušením mozku,“ podotýká Levorová.

Některým z typů demence trpí čím dál více lidí. Odhaduje se, že například počet nemocných Alzheimerovou chorobou se za třicet let ztrojnásobí. Nemoc začíná nenápadně.

„Když se u lidí projevují výraznější problémy s pamětí, nemohou najít slova a začínají být nejistí, kde se zrovna vyskytují, nebo začínají zanedbávat své pravidelné aktivity. Tehdy je zapotřebí, aby se nechali pořádně otestovat,“ uvádí Dana Steinová z České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. 

Projevy choroby ovlivňuje osobnost pacienta, jeho kondice a životní styl. V počátečním stadiu je do značné míry soběstačný. Zhoršuje se hlavně krátkodobá paměť.

„Člověk si například vzpomene, co měl za jídlo na své svatební hostině, avšak nedokáže říci, co obědval v aktuální den,“ popisuje Levorová. Nemocný ztrácí zájem o koníčky a jiné oblíbené činnosti, objevují se potíže s rozhodováním, obtížně se orientuje v nových situacích.

Na co se připravit, bát se agresivity? Deset otázek o alzheimerovi

U mnoha starších lidí jsou výpadky paměti způsobené také depresivními epizodami, v takovém případě je vhodné navštívit psychiatra. A otestovat se lze i na dalších místech. Poradenství provádějí rovněž vybrané lékárny, které prošly garantovaným kurzem zaměřeným na Alzheimerovu chorobu.

Kurzy organizuje Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností. Testování paměti provádějí i praktičtí lékaři a orientační test lze udělat i doma.

Domácí test je určený pro rodinné příslušníky a k dispozici je na stránkách České lékarnické komory či ve vybraných lékárnách.

Pomáhá sudoku i křížovky

Předcházet či oddálit rozvoj nemoci pomáhá například luštění křížovek, sudoku, sledování aktuálního dění i fyzická aktivita. K faktorům, které nemoc ovlivňují, patří také životní styl nebo léky.

U příležitosti pondělního Evropského dne mozku Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging vyhlásila Národní týden testování paměti a připravila přednášky pro všechny věkové kategorie. Cílem akce je přesvědčit seniory, že mají ještě dobrou paměť a mohou ji trénovat.

Současně v pondělí začal také Týden mozku, který pořádá Akademie věd České republiky. Nabízí přednášky odborníků na neurologii, experimentální medicínu a technologie, workshopy, pokusy a hlavolamy. Přímo pro seniory připravili organizátoři workshopy, kde se naučí, jak cvičit paměť a pozornost.

Nejčtenější

Slavia - Sevilla 4:3 po prodloužení, postup trefil v poslední chvíli Traoré

Slávisté slaví postup do čtvrtfinále Evropské ligy proti FC Sevilla.

Byla to noc, na kterou slávisté nikdy nezapomenou. Zážitek na celý život. Český tým dovedl odvetu Evropské ligy proti...

Vysněný los. Slavia ve čtvrtfinále Evropské ligy vyzve Chelsea

ROZLOSOVÁNO. Takhle vypadají dvojice pro čtvrtfinále Evropské ligy.

Slávističtí fotbalisté se ve čtvrtfinále Evropské ligy utkají s Chelsea. První zápas se 11. dubna hraje v Edenu, odveta...

Muž s piercingem u penisu přepadl ženu a déle než hodinu ji znásilňoval

Hledá se pachatel, který na Praze 10 znásilnil ženu

Policisté pátrají po muži, který v Praze 10 přepadl a déle než hodinu znásilňoval šestapadesátiletou ženu vracející se...

Sparta - Olomouc 2:1, po půli zlepšení, skóre z penalt otáčel Kanga

Guélor Kanga ze Sparty (uprostřed) se raduje se spoluhráči Benjaminem Tettehem...

Fotbalisté Sparty vyhráli i šesté jarní utkání, proti Olomouci otočili ve 25. kole na 2:1 díky dvěma pokutovým kopům....

Matěj Stropnický zachraňuje zámek. Každou neděli jej otevírá veřejnosti

Zámek Osečany je státem prohlášenou kulturní památkou a chátrá od revoluce, kdy...

Matěj Stropnický opustil politiku a přesídlil na venkov do Osečan, kde si s partnerem Danielem Krejčíkem pořídili...

Další z rubriky

Opilý cestující vystrčil řidiče z autobusu do křoví a ukradl mu bundu

Ilustrační snímek

Ve středu večer v Broumarské ulici na Černém Mostě napadl opilý cestující řidiče autobusu, který ho žádal, aby...

Do kamionu na dálnici D7 narazilo auto, silnici zasypalo krmivo

Na dálnici D7 u Prahy se srazilo auto s kamionem, přiletěl vrtulník. (21. 3....

Na dálnici D7 u Brandýska na Kladensku se dopoledne srazilo auto s kamionem. Řidiče musel do nemocnice přepravit...

Na zastupitelstvu hráli Piráti z Karibiku, primátor upravil svolávací znělky

Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí. (Ilustrační snímek)

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal změnit čtyři znělky, kterými například svolává zastupitele do jednacího sálu....

Najdete na iDNES.cz