Zopakujte větu. Ukažte, jak jíte příborem. Test pomůže odhalit Alzheimera

  • 10
Zapamatujte si větu: V březnu přichází proměnlivé počasí a déšť. Předveďte, jak jíte příborem, jak si oblékáte tričko, jak píšete na klávesnici. Teď gesta proveďte ještě jednou. A nyní zopakujte větu ze začátku testu. Paměťové úkoly zaberou jen 15 minut a člověku napoví, jak je na tom s pamětí.

Redakce MF DNES v pondělí vyzkoušela test, který pomáhá s odhalením začínající Alzheimerovy choroby. Úkolů je v něm o něco více, ale člověk je nemusí splnit na sto procent, aby „prošel“.

„Testování je především určeno pro starší lidi přibližně od 65 let,“ vysvětluje Lucie Levorová z lékáren Benu, které ve vybraných provozovnách testování provádějí. 

Test vznikl ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví, jeho předkladatelem a autorem je neurolog Aleš Bartoš.

„Nejčastěji k nám chodí ženy, ty se o sebe tak nějak víc starají,“ líčí Levorová. Jako zajímavost dodává, že lidé s vysokoškolským vzděláním podle výzkumu trpí Alzheimerovou nemocí častěji.

Pokud test odhalí potíže, měl by jeho absolvent navštívit specialistu. Neúspěch však ještě neznamená potvrzení diagnózy. „Lidem vysvětlujeme, že se není čeho bát a že neodejdou s nálepkou Alzheimerovy choroby,“ uklidňuje Levorová.

Velmi často se například stává, že na zkoušku paměti přicházejí děti se svými stárnoucími rodiči. „Ti, kteří se o své nejbližší starají a jsou s nimi v každodenním kontaktu, na nich vidí ty rozdíly,“ vysvětluje důvody.

„Člověk sám si nemusí uvědomovat problémy s pamětí nebo to přisuzuje především stárnutí,“ dodává Levorová.

Otestovat paměť si může i mladší člověk, pokud má pocit, že má problémy, ale běžné zapomínání je pro lidi přirozené.

„Zapomínání můžeme sledovat od pětadvacátého roku věku, je to fyziologické. Ale fyziologické zapomínání má menší důsledky než to, které souvisí s narušením mozku,“ podotýká Levorová.

Některým z typů demence trpí čím dál více lidí. Odhaduje se, že například počet nemocných Alzheimerovou chorobou se za třicet let ztrojnásobí. Nemoc začíná nenápadně.

„Když se u lidí projevují výraznější problémy s pamětí, nemohou najít slova a začínají být nejistí, kde se zrovna vyskytují, nebo začínají zanedbávat své pravidelné aktivity. Tehdy je zapotřebí, aby se nechali pořádně otestovat,“ uvádí Dana Steinová z České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging. 

Projevy choroby ovlivňuje osobnost pacienta, jeho kondice a životní styl. V počátečním stadiu je do značné míry soběstačný. Zhoršuje se hlavně krátkodobá paměť.

„Člověk si například vzpomene, co měl za jídlo na své svatební hostině, avšak nedokáže říci, co obědval v aktuální den,“ popisuje Levorová. Nemocný ztrácí zájem o koníčky a jiné oblíbené činnosti, objevují se potíže s rozhodováním, obtížně se orientuje v nových situacích.

Na co se připravit, bát se agresivity? Deset otázek o alzheimerovi

U mnoha starších lidí jsou výpadky paměti způsobené také depresivními epizodami, v takovém případě je vhodné navštívit psychiatra. A otestovat se lze i na dalších místech. Poradenství provádějí rovněž vybrané lékárny, které prošly garantovaným kurzem zaměřeným na Alzheimerovu chorobu.

Kurzy organizuje Česká lékárnická komora ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností. Testování paměti provádějí i praktičtí lékaři a orientační test lze udělat i doma.

Domácí test je určený pro rodinné příslušníky a k dispozici je na stránkách České lékarnické komory či ve vybraných lékárnách.

Pomáhá sudoku i křížovky

Předcházet či oddálit rozvoj nemoci pomáhá například luštění křížovek, sudoku, sledování aktuálního dění i fyzická aktivita. K faktorům, které nemoc ovlivňují, patří také životní styl nebo léky.

U příležitosti pondělního Evropského dne mozku Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging vyhlásila Národní týden testování paměti a připravila přednášky pro všechny věkové kategorie. Cílem akce je přesvědčit seniory, že mají ještě dobrou paměť a mohou ji trénovat.

Současně v pondělí začal také Týden mozku, který pořádá Akademie věd České republiky. Nabízí přednášky odborníků na neurologii, experimentální medicínu a technologie, workshopy, pokusy a hlavolamy. Přímo pro seniory připravili organizátoři workshopy, kde se naučí, jak cvičit paměť a pozornost.