Rybářský domeček už rok hledá využití, zájem o pronájem mají nejen skauti

  6:28aktualizováno  17:28
Rybářský domeček na Kampě ani po roce od zrušené soutěže na pronájem nemá nového nájemce. Zájem o objekt, který už čtyři roky chátrá, projevil Skautský institut, kterému vedení Prahy chtělo dům na dva roky propůjčit, aby se obnovil komunitní a kulturní život.

Michnovský letohrádek alias Rybářský domeček u Sovových mlýnů. (12.2.2020) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Rada městské části Praha 1 chce Skautskému institutu svěřit objekt do užívání. Proti návrhu se však staví opozice. Té vadí, že současné vedení městské části zastavilo předchozí výběrové řízení a chce bez soutěže pronajmout objekt skautům. Dům stojící na prestižní adrese v centru města kvůli nekonečným politickým i společenským debatám už čtyři roky chátrá.

Rybářský domeček, oficiálně nazývaný Michnovský letohrádek, potřebuje opravu. Budova však není podle radnice Prahy 1 v tak špatném stavu, jak se dříve uvádělo, a s menšími úpravami je možné ji začít používat téměř okamžitě. 

„Kromě dílčích oprav podlah nebo dveří nebyla zásadní rekonstrukce nutná. V budoucnosti každopádně počítáme například s renovací střechy,“ uvedl k aktuální kondici objektu radní Michal Caban (Iniciativa občanů).

Prostor pro skauty

Vedení Prahy 1 chce zatím objekt na dva roky propůjčit Skautskému institutu, který by se o budovu staral a otevřel zde komunitní a kulturní centrum. „Počítáme a jdeme do toho s tím, že je to na dva roky,“ říká ředitel Skautského institutu Miloš Říha.

Michnovský letohrádek

  • Michnovský letohrádek, místními nazývaný Rybářský domeček, stojí nedaleko Sovových mlýnů. Svou přezdívku získal podle toho, že v něm dříve sídlil Český rybářský svaz, který v přízemí také provozoval rybí restauraci. 
  • Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova od roku 1958 památkově chráněna.
  • Dům je známý také z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel. Ve snímku si zahráli herci jako Vladimír Menšík, Libuše Šafránková nebo Jaromír Hanzlík.
  • Pronájem domku řeší městská část Praha 1 od roku 2017, kdy bylo vypsáno první výběrové řízení. Na vítězi se tehdejší rada města kolem starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) neshodla.

„Dům jsme procházeli a je tam sada úprav, které potřebujeme udělat. Ale nejsou to velké rekonstrukce. Například přerovnání střešní krytiny, aby do objektu neteklo, nebo instalace tepelného kotle,“ vysvětluje Říha. Podle něj nejde o velké investice do objektu. O dlouhodobém využití budovy a její případné celkové rekonstrukci radnice ještě jedná.

V rámci projektu, který institut v září minulého roku podal na radnici, mají skauti kromě komunitního centra v plánu nabízet v Rybářském domečku také workshopy a sály určené pro přednášky, konference či porady. Místo by podle Říhy také mělo sloužit místním občanům.

„Toto vnímáme jako naprosto klíčové, protože jdeme do lokality, kde je bohatý spolkový život,“ říká ředitel. „Koncept jsme měli do jisté míry již rozmyšlený dříve a objevil se objekt, do kterého by se naše myšlenka velmi hodila,“ pokračuje Říha. „Proto jsme vytvořili projektový záměr, který jsme poslali na Prahu 1. Předložili jsme ho radě a v tuto chvíli je to v jejích rukách,“ dodává k celé záležitosti skaut.

Nejasná budoucnost

Zda Rybářský domeček skončí v rukách Skautského institutu, není ovšem jisté. Rada městské části sice vyhlásila na konci ledna záměr, na jehož základě by měl objekt připadnout skautům. O provoz budovy však mezitím projevily zájem i jiné subjekty. Všechny nově podané projekty teď musí Praha 1 projednat.

„Přihlásily se dva komerční projekty, které se zúčastnily i předchozí soutěže. Neodpovídají záměru, který máme, ale budeme se jimi vážně zabývat,“ říká starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). „Také máme jeden projekt od místních, který je podobný návrhu Skautského institutu,“ dodává starosta.

Chátrající domek na Kampě zůstane opuštěný, Praha 1 zrušila soutěž na pronájem

S postupem radnice nesouhlasí opozice, která kritizuje, že radní nevzali v potaz kvalitní návrhy od účastníků předchozího výběrového řízení. To bylo vypsáno v roce 2019 za minulého vedení Prahy 1. 

Současná politická reprezentace posléze výběrové zřízení zrušila, protože nesouhlasila s podmínkami soutěže. Radním také vadil nedopracovaný stavebněhistorický průzkum. Po zrušení soutěže radnice plánovala vypsat nové řízení a mimo jiné slíbila projednání záměru s občany městské části pomocí participace. Ta minulý rok probíhala za pomoci anket a diskusí s obyvateli.

Komunikace městské části s občany však podle opozice nebyla dostatečná. „Participace, která proběhla, byla neúspěšná,“ říká opoziční zastupitel David Bodeček (Piráti). „Také jsem nepochopil, kdo rozhodl a přebírá odpovědnost za to, že záměr byl vypsán konkrétně pro jeden subjekt,“ dodává zastupitel.

Starosta Hejma však s kritikou opozice nesouhlasí. „Zareagovali jsme na potřeby místních, kteří se vyjádřili, že tam nechtějí komerční provoz. Přáli si, aby tam byla spolková aktivita, abys se tam mohli scházet. Proto jsme domeček jednoduše upravili, tak aby se dal rychle použít,“ uvádí starosta. „Konala se čtyři kola participačního jednání se spolky a z nich se nevyprofiloval nikdo, kdo by to byl schopný převzít. Takže jsme využili nabídky skautů,“ dodává Hejma.

Autoři:

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Vémola stále králem. Na Oktagonu v Edenu „uškrtil“ Végha. Kozma padl

8. června 2024  17:40,  aktualizováno  9.6

Šampionem polotěžké váhy Oktagonu zůstává Karlos Vémola. Na fotbalovém stadionu v Edenu porazil...

Cyklistu viní, že zbil řidičku, která pak zemřela. Hrozí mu podmínka

9. června 2024

Premium Chytil ji za vlasy, strhl do předklonu a pak ji údery pěstmi a kopanci bil do hrudi a břicha, až jí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

OBRAZEM: Za císaře Napoleona! Pražská Invalidovna se změnila v lazaret

15. června 2024  19:12

Do barokní Invalidovny na Praze 8 vtrhli vojáci slavného vojevůdce a státníka Napoleona Bonaparte....

Devatenáctiletý záložník Bužek zamířil po sestupu se Zlínem do Slavie

15. června 2024  18:28

Talentovaný fotbalista Alexandr Bužek přestoupil ze Zlína do pražské Slavie. Devatenáctiletý...

První v Česku vrhnutý vombat je samička. Dostala jméno podle Tasmánie

15. června 2024  16:08

Mládě vombata, které v září přišlo na svět v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...