Praha už nechce hlučný ohňostroj. Nahradit ho mohou drony, nebo lasery

  17:30
Praha už nechce klasickou pyrotechnickou show na Nový rok a hledá jiné řešení. Kromě možnosti uspořádat tichý ohňostroj, zvažuje nové vedení města také zavést světelnou show s drony, nebo lasery. Celoplošnou regulaci ale neplánuje.
Novoroční ohňostroj v Praze (1. ledna 2018)

Novoroční ohňostroj v Praze (1. ledna 2018) | foto: Yan Renelt, MAFRA

Pompézní a velkolepý, takový byl jako každoročně i letošní novoroční ohňostroj odpalovaný z Letenských sadů. Za jedenáctiminutovou zábavu, která mimo jiné připomněla letošní třicáté výročí od sametové revoluce, zaplatil magistrát 1,7 milionu korun.

V takové podobě ho ale Pražané pravděpodobně viděli naposledy. Nové vedení hlavního města totiž plánuje zásadní změny.

„Pro příští rok bych preferoval klidnější a zároveň ekologičtější formu světelné show, která bude brát ohled jak na stav ovzduší a z ohňostroje vznikajících emisí, tak na životní prostředí nebo domácí mazlíčky,“ sdělil MF DNES primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti).

Praha by tak následovala některé další evropské metropole, které od nákladných pyrotechnických přehlídek postupně ustupují. Například polská Varšava tentokrát v rámci silvestrovských oslav uspořádala místo klasického ohňostroje laserovou show. O návrhu Hřiba sice zatím rada města nejednala a kancelář primátora pouze sonduje možná alternativní řešení, podle některých dřívějších vyjádření koaličních partnerů Pirátů z uskupení Praha sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09/STAN) by ale záměr mohl mít i jejich podporu.

Dělobuchy mohou nahradit lasary, drony

Otázkou ovšem zůstává, čím tradiční podívanou nahradit, aby Pražané a návštěvníci města o novoroční program zcela nepřišli.

„Nabízí se více provedení. Například světelná show s drony, laser show nebo tichý ohňostroj za použití jiné formy pyrotechniky než vysoko letících a zároveň hlučných typů,“ pokračuje primátor.

Jenže také alternativní možnosti mají své nevýhody. Například s drony je problém, že by při přehlídce nesmělo pršet a foukat silný vítr. Právě takové počasí bylo letos. Ohňostroj, který by měl být tichý, by zase byl velmi komorní a vystřeloval by pouze do výšky zhruba deseti až dvaceti metrů, takže by jej viděli pouze lidé stojící v blízkém okolí.

„Všechny pyrotechnické výrobky, které mají efekt a jsou viditelné z velké dálky, fungují na principu černého střelného prachu. Ty vždy produkují kvantum hluku. Pokud by se měl udělat v Praze novoroční ohňostroj, neexistuje varianta, která bude tichá a zároveň efektní pro diváka,“ prohlásil nedávno designér a spoluautor pražského novoročního ohňostroje Martin Peter ze společnosti Makalu Fireworks.

Tendr bude na podzim

Až se hlavní město definitivně rozhodne pro podobu nového provedení, vybere dodavatele ve veřejné soutěži. Není však jisté, že se na českém trhu vůbec najde někdo, kdo představy města dokáže splnit. Zatím je ale ještě na přípravy čas. Pokud se zájemci najdou, vítěz tendru by měl být podle Hřiba znám teprve během podzimu.

Zvířecí oběti ohňostrojů. Při oslavách přišli k úrazu labutě i srnec

V případě tradičního ohňostroje magistrát dosud na dodavatele každoročně vypisoval výběrové řízení. A to se také obvykle konalo skoro na poslední chvíli. „O vítězi rozhodlo hlavní město 19. listopadu. Řízení bylo otevřené, veřejně vyhlášené a uveřejněné s předstihem více než měsíce,“ říká k letošnímu výběru mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

roti plánu vedení Prahy se nijak výrazně nestaví ani předseda opozičního klubu zastupitelů ANO Patrik Nacher, věc však považuje za zcela podružnou.

„Osobně se tomu nebráním. Praha má ale jiné priority než řešit, jaký bude ohňostroj. Zatím nevidím u vedení města žádnou vizi, ale pouze komentování různých podobných detailů,“ zlobí se zastupitel.

03.ledna 2019 v 20:36, příspěvek archivován: 04.ledna 2019 v 17:02

Dnes jsme se na poradě členů Rady hl. m. Prahy shodli na tom, že příští oslavy Silvestra už nebudou provázeny hlasitým ohňostrojem. Myslím, že si obyvatelé Prahy včetně zvířat zaslouží klidnější oslavy konce roku .

Konec hlučných ohňostrojů tak spíše potěší ochránce přírody a ekology, kteří pravidelně koncem roku poukazují na to, jaké následky má pyrotechnika pro divoká zvířata žijící ve městě. To se týká především vodních ptáků, pro které je Vltava v Praze jedním z významných zimovišť.

„Ptáci vylekaní hlukem z ohňostrojů v panice prchají ze svého nocoviště a kvůli dezorientaci a tmě narážejí do překážek, jako jsou budovy, mosty, trolejová vedení a další. Tyto střety bývají smrtelné,“ upozorňuje například ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek a dodává, že u řeky v metropoli aktuálně pobývají tisícovky ptáků mnoha druhů.

Navíc podle aktuální analýzy Českého hydrometeorologického ústavu zhoršuje odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechniky ovzduší. Koncentrace znečišťujících látek ve vzduchu se však zvyšují jen krátkodobě, uvedla včera ČTK.

O rachejtle Pražané nepřijdou

Magistrát alespoň prozatím neplánuje dále zpřísňovat vyhlášku týkající se používání oblíbené zábavní pyrotechniky ve městě, nebo dokonce přistoupit až zcela k jejímu zákazu.

„Celoplošnou regulaci domácích ohňostrojů na Silvestra si v praxi nedovedu představit, a to s ohledem na turismus v centru města a vysokou oblibu ohňostrojů mezi rezidenty,“ říká primátor a dodává, že by to připadalo v úvahu maximálně v několika vybraných lokalitách zejména v okolí řek, kde se nejvíce vyskytují vodní ptáci.

Už aktuálně platná vyhláška omezuje používání drobné pyrotechniky v hlavním městě mimo vybraná místa pouze na termín 31. prosince a 1. ledna.

Další část rekonstrukce Barrandovského mostu je v plném proudu

  • Nejčtenější

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Velký večer pro Julii a Julii. Basketbalistky začaly výhrou nad Finskem

19. června 2024  20:16,  aktualizováno  21:06

České basketbalistky porazily v Praze na Královce v úvodním testu v přípravě na srpnovou...

Fotbalisté Mladé Boleslavi nastříleli v přípravě Novému Boru 28 gólů

19. června 2024  20:24

Fotbalisté Mladé Boleslavi v úvodním přípravném zápase na novou sezonu deklasovali Nový Bor 28:1....

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Dráhy chtějí pronajmout dejvický Nádr. Fraška, říká provozovatel hospody

19. června 2024  16:58

Správa železnic (SŽ) vypsala výběrové řízení na nájemce prostor v budově pražského dejvického...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...