Zvířecí oběti ohňostrojů. Při oslavách přišli k úrazu labutě i srnec

  15:26aktualizováno  15:26
Pražská záchranná stanice živočichů letos zaznamenala více zvířat, která byla zraněná v důsledku novoročních oslav, než v minulém roce. Živočichové, kteří se dostanou do péče ochránců, jsou ale podle odborníků jen špičkou ledovce. Pro zvířata mohou být kritická nejen zranění způsobená hlukovou dezorientací, ale také celkovým vysílením.

Jedna ze zraněných labutí. | foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy

„Celkem víme o pěti živočiších, kteří utrpěli zranění v důsledku ohňostrojů,“ uvedla pro iDNES.cz vedoucí ošetřovatelka záchranné stanice v pražských Jinonicích Zuzana Pokorná. Doplňuje ale, že celková bilance bude pravděpodobně daleko vyšší. Ne každého zraněného živočicha někdo najde a odveze. Pokud tedy dezorientovaní živočichové přišli během oslav o život, stanice o nich neví.

Fotogalerie

„Z pěti zvířat jedno uhynulo, jedna labuť měla naopak jen lehká zranění, tu jsme vypustili,“ říká Pokorná. Zbylá tři zvířata jsou stále v péči záchranné stanice, jejich zranění jsou vážná a léčba bude trvat několik týdnů. Mezi způsobená zranění patří otřesy mozku a také zlomeniny.

„Letos bylo případů více, nedá se z toho ale vysuzovat obecný trend, záleží na tom, jestli zraněná zvířata někdo najde,“ uzavírá Pokorná. 

Kromě čtyř zraněných ptáků letos na stanici skončil také jeden srnec. Po vyplašení zábavní pyrotechnikou skočil před projíždějící vozidlo.

Zdeněk Machar ze záchranné stanice v Brně nezaznamenal zvýšený počet zraněných zvířat oproti předchozím obdobím, přesto nepochybuje, že zábavní pyrotechnika problémy způsobuje. „Zranění u divokých zvířat často nejsou tak zřetelná, ale dá se předpokládat, že nějaká byla,“ uvedl pro iDNES.cz

Problém netrápí pouze města

„Problém je plošný a týká se i vesnic,“ říká Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Problémy, které mohou ohňostroje především ptákům způsobit, nejsou pouze přímá zranění, ale také nadměrný výdej energie. Především malí ptáci při výrazných mrazech mohou podle Vermouzka ztratit až čtvrtinu své váhy v situacích, kdy nelétají a jsou před zimou ukrytí. Každý další výdej energie pro ně může být kritický. „Pokud pták musí v noci létat, výdej energie má násobně vyšší. Rána se patrně dožije ale záleží na tom, jestli bude schopen následující den doplnit rezervy natolik, aby přežil další noc,“ doplňuje Vermouzek.

Bez ohňostrojů?

Praha už nechce klasickou pyrotechnickou show na Nový rok a hledá jiné řešení. Kromě možnosti uspořádat tichý ohňostroj, zvažuje nové vedení města také zavést světelnou show s drony, nebo lasery. 

„V zimě jsou ptáci blíže člověku a tím pádem je mohou ohňostroje více zasáhnout,“ říká Vermouzek. Ptáky do měst i vesnic láká především snadnější získávání potravy. Zvlášť důležitou roli v tomto směru zaujímá hlavní město, které je významným zimovištěm vodního ptactva. „Dalším problematickým obdobím je jaro, kdy ptáci hnízdí, máme zdokumentované případy, kdy například čápi po ohňostroji opustili hnízdo,“ upozorňuje Vermouzek.

„Dobré řešení by bylo obejít se obecně bez ohňostrojů,“ uzavírá Vermouzek s tím, že situaci by prospěla také podobná regulace jako v Německu, kde se nejúčinnější typy pyrotechniky nesmějí prodávat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Sdílením fotek z nočníku či demonstrace rodiče děti ohrožují, varují experti

Ilustrační snímek

Stále větším problémem se podle odborníků začínají stávat rodiče, kteří své zážitky s potomky přehnaně sdílejí na...

Komunistický režim chtěl lidi zastrašit, zatýkáním dostal do povědomí Havla

Kvůli neskrývanému odporu vůči komunistickému režimu se Václav Havel častokrát...

Na tuhle demonstraci nedorazil Václav Havel jako organizátor, ale jako divák. Přesto skončil ve vězení. Přišel se jen...

Šéf BIS: Nechceme přepisovat dějepis, ale žáci potřebují souvislosti

Michal Koudelka.

Podle ředitele BIS Michala Koudelky Bezpečnostní informační služba nikdy neurčovala, co se má nebo nemá učit na českých...

Najdete na iDNES.cz