Zvířecí oběti ohňostrojů. Při oslavách přišli k úrazu labutě i srnec

  15:26aktualizováno  15:26
Pražská záchranná stanice živočichů letos zaznamenala více zvířat, která byla zraněná v důsledku novoročních oslav, než v minulém roce. Živočichové, kteří se dostanou do péče ochránců, jsou ale podle odborníků jen špičkou ledovce. Pro zvířata mohou být kritická nejen zranění způsobená hlukovou dezorientací, ale také celkovým vysílením.

Jedna ze zraněných labutí. | foto: Záchranná stanice hl. m. Prahy

„Celkem víme o pěti živočiších, kteří utrpěli zranění v důsledku ohňostrojů,“ uvedla pro iDNES.cz vedoucí ošetřovatelka záchranné stanice v pražských Jinonicích Zuzana Pokorná. Doplňuje ale, že celková bilance bude pravděpodobně daleko vyšší. Ne každého zraněného živočicha někdo najde a odveze. Pokud tedy dezorientovaní živočichové přišli během oslav o život, stanice o nich neví.

Fotogalerie

„Z pěti zvířat jedno uhynulo, jedna labuť měla naopak jen lehká zranění, tu jsme vypustili,“ říká Pokorná. Zbylá tři zvířata jsou stále v péči záchranné stanice, jejich zranění jsou vážná a léčba bude trvat několik týdnů. Mezi způsobená zranění patří otřesy mozku a také zlomeniny.

„Letos bylo případů více, nedá se z toho ale vysuzovat obecný trend, záleží na tom, jestli zraněná zvířata někdo najde,“ uzavírá Pokorná. 

Kromě čtyř zraněných ptáků letos na stanici skončil také jeden srnec. Po vyplašení zábavní pyrotechnikou skočil před projíždějící vozidlo.

Zdeněk Machar ze záchranné stanice v Brně nezaznamenal zvýšený počet zraněných zvířat oproti předchozím obdobím, přesto nepochybuje, že zábavní pyrotechnika problémy způsobuje. „Zranění u divokých zvířat často nejsou tak zřetelná, ale dá se předpokládat, že nějaká byla,“ uvedl pro iDNES.cz

Problém netrápí pouze města

„Problém je plošný a týká se i vesnic,“ říká Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Problémy, které mohou ohňostroje především ptákům způsobit, nejsou pouze přímá zranění, ale také nadměrný výdej energie. Především malí ptáci při výrazných mrazech mohou podle Vermouzka ztratit až čtvrtinu své váhy v situacích, kdy nelétají a jsou před zimou ukrytí. Každý další výdej energie pro ně může být kritický. „Pokud pták musí v noci létat, výdej energie má násobně vyšší. Rána se patrně dožije ale záleží na tom, jestli bude schopen následující den doplnit rezervy natolik, aby přežil další noc,“ doplňuje Vermouzek.

Bez ohňostrojů?

Praha už nechce klasickou pyrotechnickou show na Nový rok a hledá jiné řešení. Kromě možnosti uspořádat tichý ohňostroj, zvažuje nové vedení města také zavést světelnou show s drony, nebo lasery. 

„V zimě jsou ptáci blíže člověku a tím pádem je mohou ohňostroje více zasáhnout,“ říká Vermouzek. Ptáky do měst i vesnic láká především snadnější získávání potravy. Zvlášť důležitou roli v tomto směru zaujímá hlavní město, které je významným zimovištěm vodního ptactva. „Dalším problematickým obdobím je jaro, kdy ptáci hnízdí, máme zdokumentované případy, kdy například čápi po ohňostroji opustili hnízdo,“ upozorňuje Vermouzek.

„Dobré řešení by bylo obejít se obecně bez ohňostrojů,“ uzavírá Vermouzek s tím, že situaci by prospěla také podobná regulace jako v Německu, kde se nejúčinnější typy pyrotechniky nesmějí prodávat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

V mešitách vraždil Australan. Tohle je odplata za útoky v Evropě, napsal

Fotografie z videozáznamu útočníka, který střílel v mešitě v novozélandském...

Při útocích v novozélandském městě Christchurch zemřelo ve dvou mešitách pět desítek lidí. Policie po činu zadržela...

Další z rubriky

Na magistrátu Švachulu nechtěli, na radnici Brna-střed jej ANO nechalo

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti...

Když začali policisté odkrývat kauzu machinací kolem veřejných zakázek na jedné z brněnských radnicí, bývalý primátor...

Hamáček vyhrožuje, tvrdí Okamura. Vadí mu, že policie řeší nenávistné komentáře

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

SPD se nelíbí postup ministra Jana Hamáčka (ČSSD) v souvislosti s teroristickým útokem v novozélandském městě...

Hilšer navrhuje, aby Senát odsoudil porušování lidských práv Čínou

Marek Hilšer složil senátorský slib. (14. 11. 2018)

Senátor Marek Hilšer navrhuje, aby horní komora parlamentu přijala usnesení, jímž odsoudí represe čínského režimu vůči...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz