Armáda spásy má pro bezdomovce v Praze 350 lůžek, v ulicích rozdá deky

  18:20aktualizováno  18:20
Charitativní organizace Armáda spásy připravila své noclehárny na zahájení zimního provozu. Možnost přespání může člověk bez domova získat také formou nocleženky, kterou dárce koupí online. Loni se jich prodalo 30 tisíc. V Praze budou navíc terénní pracovníci pomáhat lidem v nouzi přímo na ulici.

Již potřetí mohou dárci využít možnost zakoupit online za sto korun nocleženku, která člověku bez domova zajistí nocleh v jedné z devíti nocleháren Armády spásy po celém Česku.

„V ceně nocleženky je nejen přespání, ale také polévka s pečivem, teplý čaj a možnost se osprchovat,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Stejskalová. 

Projekt začal v prosinci v roce 2016, ale už na přelomu let 2017 a 2018 pracovníci organizace zaznamenali rekordní zájem veřejnosti a prodali 30 tisíc kuponů. Nejvíce se jich prodalo během silných mrazů, které Česko zasáhly letos na konci února.

„Loni bylo nocleženek tolik, že jsme při chladném počasí poskytovali noclehy plošně všem. Letos už mohou zájemci nocleženky opět kupovat, ale uplatňovány budou od konce listopadu, kdy předpokládáme příchod prvních mrazivých nocí. Skončíme pravděpodobné na konci dubna,“ dodala Stejskalová. 

Fotogalerie

Každý kupon je po zaplacení vytištěn a pracovníci Armády spásy ho předají některému člověku v nouzi. Dárce pak dostane e-mail s informací, že poukaz někdo využil.

Podle Stejskalové bude v nejbližších dnech také možné koupit nocleženku přímo na pobočkách Armády spásy, aby měl dárce možnost poukaz osobně předat.

Za přespání v noclehárnách platí lidé bez domova obvykle okolo 35 korun, ale to podle Stejskalové neuhradí veškeré náklady. Proto je kupon dražší, ale dárci často přispějí mnohem více. 

„Stane se, že se nocleženek prodá takové množství, že tolik lidí ani nepřijde přespat. Zbývající prostředky převádíme na fond Armády spásy a peníze využíváme pro celoroční podporu lidí bez domova,“ uvedl ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. 

Jako příklad uvedl rekonstrukci centra v pražských Holešovicích, kde byla opravena pánská noclehárna i s koupelnou. Další část peněz organizace vložila do nové noclehárny a denního centra v Ostravě, které stály 40 milionů korun. Většinu z částky zaplatila Evropská unie.

Pomoc v pražských ulicích

Za minulou zimu Armáda spásy zaznamenala více než 40 tisíc návštěv lidí bez domova, kteří využili noclehárny, či zimní program.

„Po Česku nabízíme v noclehárnách a azylových domech dva tisíce lůžek, v Praze máme asi 350 míst. Dalších asi čtyři sta lidí lze schovat před mrazem v denních centrech v rámci programu volné židle,“ sdělil ke kapacitě Krupa.

V Praze bude Armáda spásy navíc zajišťovat noční terénní program. Dva její pracovníci budou celou noc jezdit po ulicích metropole, aby kontaktovali lidi bez domova a poskytli jim jídlo, čaj nebo deky. Také je budou přesvědčovat, aby využili služeb noclehárny některé z organizací.

Kromě Centra sociálních služeb Bohuslava Burešovice v Holešovicích poskytují v Praze noclehárny další organizace, celkem je k dispozici kolo 1 200 lůžek.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Učitel klečící na žákovi nepochybil. Nadávat však neměl, míní inspekce

Amatérské video zachytilo chování učitele Základní školy pro žáky se...

Česká školní inspekce (ČŠI) uzavřela vyšetřování incidentu ze Základní školy na pražském Zlíchově. Žáci na dvou videích...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Požár skladu s bateriemi je pod kontrolou. Škoda dělá přes pět milionů

Požár haly s bateriemi v Tursku u Prahy. (16. 7 .2019)

Po osmi hodinách se hasičům podařilo dostat požár skladu baterií a drobných elektrospotřebičů v Tursku u Prahy pod...

Babička zmizelé Valerie dostala osm let, mimořádně zvýšený trest nepadl

Obžalovaná Soňa K. u Obvodního soudu pro Prahu 3 (16. 7. 2019)

Soud potrestal babičku pohřešované Valerie osmi lety odnětí svobody ve věznici s ostrahou. Státní zástupkyně navrhla...

Další z rubriky

Turisté fasují spreje a čmárají vulgarity na Lennonovu zeď, řád volá policii

Lennonova zeď v Praze na snímku z roku 2010

Řád maltézských rytířů, vlastník Lennonovy zdi na pražské Kampě, podal trestní oznámení kvůli nelegálnímu sprejerství....

Kamion smetl čtyři auta v koloně na D6, pět lidí se zranilo

Dálnici D6 uzavřela na 15. km ve směru na Prahu hromadná nehoda dvou kamionů a...

Dálnici D6 uzavřela kolem třinácté hodiny na 15. km ve směru na Prahu hromadná nehoda šesti vozů. Zranilo se pět lidí,...

Za pomalování Karlova mostu musí oba Němci platit, pět let nemohou do Česka

Soud muže na pět let vyhostil z Česka. (18. 7. 2019)

Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal dva německé turisty za posprejování Karlova mostu. Za trestný čin poškození cizí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz