Armáda spásy má pro bezdomovce v Praze 350 lůžek, v ulicích rozdá deky

  18:20aktualizováno  18:20
Charitativní organizace Armáda spásy připravila své noclehárny na zahájení zimního provozu. Možnost přespání může člověk bez domova získat také formou nocleženky, kterou dárce koupí online. Loni se jich prodalo 30 tisíc. V Praze budou navíc terénní pracovníci pomáhat lidem v nouzi přímo na ulici.

Již potřetí mohou dárci využít možnost zakoupit online za sto korun nocleženku, která člověku bez domova zajistí nocleh v jedné z devíti nocleháren Armády spásy po celém Česku.

„V ceně nocleženky je nejen přespání, ale také polévka s pečivem, teplý čaj a možnost se osprchovat,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Stejskalová. 

Projekt začal v prosinci v roce 2016, ale už na přelomu let 2017 a 2018 pracovníci organizace zaznamenali rekordní zájem veřejnosti a prodali 30 tisíc kuponů. Nejvíce se jich prodalo během silných mrazů, které Česko zasáhly letos na konci února.

„Loni bylo nocleženek tolik, že jsme při chladném počasí poskytovali noclehy plošně všem. Letos už mohou zájemci nocleženky opět kupovat, ale uplatňovány budou od konce listopadu, kdy předpokládáme příchod prvních mrazivých nocí. Skončíme pravděpodobné na konci dubna,“ dodala Stejskalová. 

Fotogalerie

Každý kupon je po zaplacení vytištěn a pracovníci Armády spásy ho předají některému člověku v nouzi. Dárce pak dostane e-mail s informací, že poukaz někdo využil.

Podle Stejskalové bude v nejbližších dnech také možné koupit nocleženku přímo na pobočkách Armády spásy, aby měl dárce možnost poukaz osobně předat.

Za přespání v noclehárnách platí lidé bez domova obvykle okolo 35 korun, ale to podle Stejskalové neuhradí veškeré náklady. Proto je kupon dražší, ale dárci často přispějí mnohem více. 

„Stane se, že se nocleženek prodá takové množství, že tolik lidí ani nepřijde přespat. Zbývající prostředky převádíme na fond Armády spásy a peníze využíváme pro celoroční podporu lidí bez domova,“ uvedl ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. 

Jako příklad uvedl rekonstrukci centra v pražských Holešovicích, kde byla opravena pánská noclehárna i s koupelnou. Další část peněz organizace vložila do nové noclehárny a denního centra v Ostravě, které stály 40 milionů korun. Většinu z částky zaplatila Evropská unie.

Pomoc v pražských ulicích

Za minulou zimu Armáda spásy zaznamenala více než 40 tisíc návštěv lidí bez domova, kteří využili noclehárny, či zimní program.

„Po Česku nabízíme v noclehárnách a azylových domech dva tisíce lůžek, v Praze máme asi 350 míst. Dalších asi čtyři sta lidí lze schovat před mrazem v denních centrech v rámci programu volné židle,“ sdělil ke kapacitě Krupa.

V Praze bude Armáda spásy navíc zajišťovat noční terénní program. Dva její pracovníci budou celou noc jezdit po ulicích metropole, aby kontaktovali lidi bez domova a poskytli jim jídlo, čaj nebo deky. Také je budou přesvědčovat, aby využili služeb noclehárny některé z organizací.

Kromě Centra sociálních služeb Bohuslava Burešovice v Holešovicích poskytují v Praze noclehárny další organizace, celkem je k dispozici kolo 1 200 lůžek.

Autor:

Nejčtenější

Při domácím porodu zemřel novorozenec, případem se zabývá policie

Od prvního března se rozjede zkušební systém rozdělení pacientů mezi záchrannou...

Středočeští kriminalisté se zabývají domácím porodem v okrese Praze-západ, při kterém zemřel novorozenec. U případu...

Slavia nasadila k trháku, Sparta se zase o kus přiblížila k Plzni

Peter Olayinka ze Slavie se snaží přejít přes Tomáše Jablonského z Příbrami.

Fotbalová Slavia dělá, zdá se, rozhodující krok k titulu. V 25. kole využila porážky (1:2) druhé Plzně v Teplicích,...

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Rocky Balboa jde za mříže. Šlapal ve svěcené vodě a útočil na převora

Obžalovaný Robert Rocky Balboa u Obvodního soudu pro Prahu 1 (říjen 2013)

Recidivista s filmovým jménem Robert Rocky Balboa dostal u soudu pravomocně dva roky vězení. Výtržník si oblíbil...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Další z rubriky

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na exhumaci její matky

Zdena Mašínová

Praha se domluvila se Zdenou Mašínovou mladší na vyzvednutí ostatků její matky na Ďáblickém hřbitově. Nyní město začne...

Kvůli zápachu z natřené podlahy hasiči evakuovali část OC Chodov

V obchodním centru Chodov evakuovali obchod kvůli zapáchajícím podlahám. (24....

Kvůli neznámému zápachu vyjížděli pražští policisté, hasiči a záchranáři do Obchodního centra Chodov. „Ukázalo se, že...

Bezdomovec se vloupal do vily, vyjedl lednici a zkoušel si oblečení

Ilustrační snímek

Problém s nezvaným návštěvníkem řešili v sobotu majitelé vily v Praze 7. Po návratu domů zde našli bezdomovce, který si...

Najdete na iDNES.cz