Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Při vítání „papalášů“ se provoz na Ruzyni zastavil, dnes je několikanásobný

Seriál   7:07
Provoz na pražském ruzyňském letišti se za posledních třicet let změnil k nepoznání. Čím méně oproti dnešku si mohli cestu vzduchem dovolit „běžní smrtelníci“, tím větší pozornost se věnovala návštěvám státníků. A na letišti se kvůli nim zastavil provoz.

Ke koloritu pražského letiště za komunismu patřilo vítání zahraničních delegací, nejvyšší sovětský představitel Michail Gorbačov přiletěl v dubnu 1987. | foto: Petr MatičkaČTK

Státní návštěvy do Československa v osmdesátých letech pochopitelně mířily zejména ze zemí východního bloku.

Některé sice dorazily vlakem, jako tomu bylo například roku 1984 v případě severokorejského vůdce Kim Ir-sena, ale ostatní většinou přicestovali letecky na tehdejší Letiště Praha-Ruzyně.

Fotogalerie

A v Televizních novinách tehdejšího prvního programu se to neobešlo například bez předčítání dlouhých seznamů všech členů uvítacích delegací.

„Přivítali je generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Československa prezident republiky Gustáv Husák, předseda federální vlády Lubomír Štrougal a dále soudruzi Karel Hofman, Alois Indra, Milouš Jakeš, Antonín Kapek, Josef Kempný, Josef Korčák a tak dále.“

Zatímco zpravodajští redaktoři díky kopírování téměř stejných seznamů s delegacemi měli méně práce, na letišti se pracovníci mohli sedřít. Kvůli návštěvám se musel letový provoz zastavit na dvě hodiny, některé lety se proto odkláněly na jiná letiště, jiné se pozdržely. Frekvence návštěv přitom byla velmi častá.

„Tady se dveře netrhly, každou chvíli k nám někdo důležitý přiletěl a souvisely s tím samozřejmě i speciální kontroly. A jednu dobu se dokonce návštěvy na letišti vítaly speciálními salvami z kanonu,“ říká Lubomír Dudáček, někdejší generální ředitel České správy letišť.

„Přišli lidé z Veřejné bezpečnosti a museli jsme s nimi projet přistávací dráhu a vysílačkou jsme hlásili, jestli vše je, nebo není v pořádku,“ popisuje Dudáček, jak také přípravy před příletem zahraničních hostů probíhaly.

Dnešní podmínky se přitom podle něj nedají srovnávat, a i velmi významné státní návštěvy tak přistávají za běžného letového provozu. Také komunisté ale měli způsob opatření odstupňovaný.

„Pochopitelně se nestřílely salvy, když přiletěl jen nějaký ministr. Ty byly výsadou jen pro hlavy států,“ říká bývalý letištní ředitel.

Osudový rok 1968

K prvním velkým úkolům na Ruzyni pro Dudáčka patřilo v roce 1968 stěhování provozu ze starého letiště, na současné místo, kterému se dnes souhrnně říká Sever. Tehdy přitom byla jen odbavovací hala na místě Terminálu 1, Terminál 2 byl dokončen až v roce 2006.

Třetí terminál dnes slouží pro soukromé lety a čtvrtý je také na starém letišti pod správou ministerstva obrany. Jeho služby využívají například diplomaté a politici.

Zdeněk Fridrich za minulého režimu pilotoval letadlo s Gustavem Husákem i...

Zdeněk Fridrich za minulého režimu řídil letadlo s Gustávem Husákem i francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem a později byl známý jako pilot Václava Havla či zlatých hokejistů z Nagana.

S kým jste létal?
Byl jsem u letecké správy ministerstva vnitra. Od začátku jsme měli na starosti přepravu politiků.

Takže jste letěl třeba i s tehdejším prezidentem?
Gustáva Husáka jsem vezl jen jednou do Bratislavy. Létali s ním spíš služebně starší kolegové, ale například jsem byl v Alžíru s místopředsedou vlády Lubomírem Štrougalem a do Bratislavy jsem v rámci státní návštěvy převážel francouzského prezidenta Françoise Mitterranda. Tehdy totiž bylo ve zvyku, že na vnitrostátní lety využívali státníci domácí letadla. Jeho stroj nás na Slovensko doprovázel prázdný.

Které stroje jste využíval?
Začínal jsem na licenčně vyráběných iljušinech, které u nás měly označení Avia 14. Bylo to dvoumotorové vrtulové letadlo pro 40 cestujících.

 Jak dříve probíhal výcvik?
Býval často i v továrnách, já jsem dokonce byl v roce 1980 asi tři měsíce v Uljanovsku.

Jaké to tenkrát v Sovětském svazu bylo?
Dnešním pohledem strašné. Na jednu stranu měli takový ten velmocenský postoj, na druhou stranu nám nevěřili, že u nás do každé vesnice vede asfaltka.

A co školení?
Musím přiznat, že Tu-154 jsem tam poznal dokonale, do posledního šroubku, žádné další letadlo už jsem tak dobře neznal. U Američanů jsme se na boeingy učili už jen na počítačích a letadlo jsme viděli poprvé až po skončení kurzu. Podobné to bylo s letáním na tryskáčích Challenger. Rusům trenažéry nefungovaly, hned se proto nasedlo do letadel bez pasažérů.

Rok 1968 byl pro Dudáčka nabitý událostmi. Po stěhování letištního provozu odcestoval na dovolenou v Bulharsku. A zrovna v té době invazní letadla patřila k prvním, která otestovala nové přistávací dráhy.

„Letiště bylo dočasně pod sovětskou vojenskou správou a vojáci nejprve začali přistávat do běžného provozu, který byl nakonec přerušen,“ dodává s tím, že by nikdy nechtěl být v kůži svých kolegů.

„I po invazi jsem pořád patřil k technickému oddělení. A i když přišly například různé čistky, tak jsem zůstal v oddělení nestraníků. A byl určen pouze jeden komunista, aby nad námi měl dozor,“ vysvětluje bývalý ředitel z Ruzyně.

Doba listopadové revoluce byla podle Dudáčka méně turbulentní než invaze z roku 1968. „Změny přišly až v roce 1990, kdy bylo letiště vyčleněno z ČSA a to z ekonomických důvodů i kvůli rozdílnosti činností, kompetencí a odpovědnosti,“ dodává pamětník.

Po revoluci také se také začal pomalu měnit letový provoz – začal nabírat na intenzitě a také odstartovala výměna letadel. Roku 1989 ČSA létaly s ruskými Tupolevy Tu-134 a hlavně s Tu-154. Teprve roku 1992 se postupně začalo přecházet na airbusy a ruské stroje začaly ztrácet svou převahu.

„V té době jsem měl na starosti oddělení majetku letišť, a také u nás začaly vznikat první soukromé letecké společnosti. Létalo doslova vše, co bylo k dispozici,“ říká Dudáček.

Obři z oblaků

Ale i za komunismu bylo v Ruzyni na co koukat. Navzdory izolaci Československa ve východním bloku zavítal do Prahy například v roce 1986 z Británie nadzvukový Concorde.

A zajímavosti přilétly i z Východu – například dodnes největší nákladní letadlo světa Mrija se sovětským raketoplánem Buran. Ten na hřbetu obřího stroje do české metropole zavítal v červnu 1989 při cestě z Paříže.

Všechny tyto „atrakce“ přilákaly tisíce Pražanů, kteří se na obry přišly podívat. V té době se přitom ještě nemluvilo o spotterství, tedy fotografování letadel, i když možná už tehdy do Ruzyně předchůdci spotterů zavítali.

Spotteři na pražském letišti v současnosti vytipovali několik míst a personál vychází spottingu vstříc. Letiště jim vytvořilo vyhlídková a fotografická místa na navršených a zatravněných prostorech. Fotit letadla lidé mohou také z otvorů v oplocení nebo využít speciální fotoexkurze, které letiště pravidelně pořádá.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři - Praha: Jana Maláčová, Marta Semelová, Jana Bobošíková, Patrik Nacher, Josef Nerušil, Zuzana Majerová Zahradníková, Jiří Hynek, Markéta Pekarová Adamová, Olga Richterová. Střední Čechy: Jan Hamáček, Stanislav Grospič, Jana Volfová, Karel Havlíček,  Radek Rozvoral, Radomil Bábek, Tomáš Sochr, Jan Skopeček, Vít Rakušan

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Škola si poradila s mamataxi, ráno zakázala autům vjezd do ulice

Stále více rodičů vozí děti do školy a jejich auta ucpávají okolí a ohrožují ty, kdo jdou pěšky. Dočasný projekt Školní...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

První školu v Praze zcela zavřeli kvůli covidu, nakažené jsou děti i učitelé

Kvůli zvýšenému počtu nakažených koronavirem byla zavřena ZŠ Chmelnice v Praze 3. Žáci budou mít následujících deset...

Slavia - U. Berlín 3:1, oslabení hosté sahali po bodu, rozhodli náhradníci

Proti oslabenému soupeři si koledovali o ztrátu, v závěru zápasu se ale fotbalisté Slavie přeci jen znovu dostali do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi tržby nezachránili, pivo zdraží. Porovnali jsme ceny v pražských hospodách

Premium Pivovary od října zdraží čepované pivo, reagují tak na snížené tržby. Prazdroj například loni prodal o 111 milionů piv...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Křižovatkou projelo na červenou auto bez řidiče, ohrozilo ženy s kočárky

Na strážníky v Kladně se obrátil muž, že mu někdo ukradl auto. Jak se ale ukázalo, jeho auto se samo rozjelo, protože...

Vraťte nám možnost vykázat narkomany a bezdomovce, žádají pražské radnice

Vedení pražských městských částí 1, 2 a 5 chtějí přimět magistrát, aby prosadil do zákona obecní pravomoc vykázat lidi,...

Číslo 47 poznává svět. V ČVUT pracují s robotem s lidskými smysly

Červený míček vyloudí úsměv ve tváři stvoření zvaného iCub. Jde o humanoidního robota, prvního na světě vybaveného...

Třikrát mu zakázali řídit. Zdrogovaný řidič ujížděl policistům v Praze

Krátce po půlnoci na čtvrtek pronásledovali pražští policisté auto, které řídil muž se třemi zákazy řízení a pod vlivem...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...