VIDEO: Praha schválila jednotné koše a lavičky, na Husitskou pak dala jiné

  9:08aktualizováno  9:08
Tři různé koše a lavičky na sedmi metrech čtverečních. Tak vypadá několik míst na nově zrekonstruované ulici Husitská na pražském Žižkově. Právě takovým uskupením přitom měla zamezit soutěž, kterou v roce 2017 uspořádal Institut plánování a rozvoje. Vzešel z ní nový mobiliář, který má sjednotit tvář veřejného prostoru města.

Na Zelený čtvrtek se starosta městské části Praha 3 Jiří Ptáček (TOP09 a STAN) pochlubil na Facebooku rozbalením nových laviček v žižkovské ulici Husitská. „Čeká se na papír s razítky. Takže jsme si s Janou Caldrovou (vedoucí Odboru ochrany životního prostředí) vzali nůžky a šli ty igelity sami rozstříhat,“ napsal Ptáček 18. dubna.

Fotogalerie

Jenže nové lavičky nejsou ty, které IPR v říjnu 2017 vybral ve veřejné soutěži. „Nám se mobiliář vybraný Institutem plánování a rozvoje líbí, už přemýšlíme, kam ho v naší městské části umístíme. Druh i konkrétní umístění mobiliáře na Husitské se ale prováděl v rámci investiční akce Technické správy komunikací (TSK), což je organizace magistrátu,“ vysvětlil Ptáček.

„Jsme teprve na začátku a nového mobiliáře se vyrobilo méně. Na Husitskou tedy nové lavičky už nezbyly. Oprava ulice ale probíhala podle nějakého harmonogramu a TSK zkrátka neměla na výběr a s naším vědomím nainstalovala jiný mobiliář,“ upřesnil důvod výběru jiného mobiliáře mluvčí Institutu plánování a rozvoje (IPR) Marek Vácha.

Nové lavičky ale nemusí být všude. Třeba v okolí Pražského hradu, na náplavce nebo v parku Stromovka můžou být lavičky jiné.

Lavičky jenom na papíře

Nový mobiliář se má podle pravidel IPR instalovat na všechna veřejná prostranství, která se rekonstruují. Plošné výměny mobiliáře by byly neekonomické. Způsob osazování novým vybavením ulic se navíc řídí Manuálem pro tvorbu veřejných prostranství, který je pro městské organizace závazný a pro městské části doporučující.

Pražské bariéry

Překážky na pražských ulicích a náměstích tvoří spousta věcí: parkovací automaty, květináče, stojany na kola nebo lampy. Věnuje se jim výstava Cityblok, která začala 30. dubna v Campu.

Manuál také určuje, jak se veškerý mobiliář má do ulic instalovat. Na řadě míst totiž nepromyšlené instalace vytvářejí zbytečné bariéry, které nejsou ve městě žádoucí.

Nové lavičky od studia Olgoj Chorchoj navíc nevyrábí jen jeden jediný výrobce. Magistrát městským částem při rekonstrukci zdarma poskytuje projektovou dokumentaci mobiliáře, na jejímž základě mohou zadat jeho výrobu téměř komukoli.

„Nenutíme jim žádného konkrétního dodavatele. Cílem zkrátka je, aby byl v celé Praze jeden typ mobiliáře,“ popisuje Vácha. „Každý, kdo má oči, vidí, že 72 různých typů košů není úplně dobrý nápad,“ dodává.

Špatná organizace

Nové lavičky v ulici Husitská znovu poukazují na fakt, že systém správy veřejných prostor v hlavním městě není nastavený ideálně. Většina chodníků v Praze totiž patří magistrátu, který jejich správou pověřuje TSK. Ta je při rekonstrukcích také zodpovědná za výběr mobiliáře.

„My můžeme projevovat přání, psát dopisy, jinak do výběru zasahovat nemůžeme. TSK je organizace magistrátu, a oni nás můžou a nemusí vyslyšet. Obecně bych byl rád, kdybychom měli výrazně větší vliv, než máme teď. Nakonec jsme to většinou my, kdo je konfrontovaný s nespokojeností občanů,“ popisuje současný stav Ptáček.

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Praha 6 vyhlásila dopravní nouzi, trpí pod náporem vozidel

Kolony v Praze během dočasného uzavření tunelu Blanka. (11. dubna 2018)

Městská část Praha 6 ve čtvrtek vyhlásila Stav dopravní nouze. Návrh odsouhlasilo 29 z 38 přítomných zastupitelů. Ti...

Hlad a přivazování k záchodu. Babička zmizelé Valerie odmítla vypovídat

Pohřešovaná Valerie (vlevo) a její obviněná babička Soňa K. u soudu 4. 3. 2019

Šestiletou Valerii z Prahy 3, která je od roku 2017 pohřešovaná, podle obžaloby dlouhodobě týrala její babička. Žena,...

Pacientku nechali ležet šest hodin na chodbě. Nemocnice pochybení popírá

Nemocnice chodba

Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov nechala na nemocniční chodbě ve středu ležet postarší ženu šest hodin. Alespoň...

Další z rubriky

Praha vypíše zakázku na projekt na autobusový terminál na Smíchově

Na Smíchově vznikne obří dopravní terminál. Na obrázku jedna z možných...

Pražský magistrát vypíše zakázku na vypracování projektu nového dopravního terminálu u smíchovského nádraží. Projekt...

Strážníci na Vltavě mají v létě víc práce, loví opilce i koloběžky

Praha, 14.06.2019, Městská policie Praha, loď, Vltava, FOTO MAFRA DAN MATERNA

K náplavce Rašínova nábřeží v Praze u železničního mostu přijíždí malý člun. Od dalších plavidel na Vltavě ho odlišuje...

Na dálnici D5 na Berounsku se převrátilo auto, objíždělo se přes Loděnice

Hromadná nehoda omezila provoz dálnice D1 před Prahou. (12. června 2019)

Dálnici D5 uzavřela na Berounsku na devátém kilometru ve směru na Prahu na více než 30 minut nehoda osobního auta,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz