Ani po téměř sto letech od doby, co z budovy odešli poslední váleční invalidé, nenašel stát pro budovu patřičné dlouhodobé využití. Rozhodl se ji proto prodat.
„Věříme, že najdeme nového majitele, který kromě výrazného výnosu do státní pokladny vdechne tomuto unikátnímu baroknímu areálu nový život,“ říká generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu.
ÚZSVM budovu převzal na konci loňského roku od ministerstva obrany na základě rozhodnutí vlády. O areál neprojevily zájem ani jiné státní instituce, kterým je úřad nabídl.
Nyní může Invalidovnu koupit kdokoliv. Zájemci mohou své nabídky posílat do 8. srpna.
„Zájemci, kteří pošlou písemné nabídky do 8. srpna, se hned poté zúčastní otevírání obálek a budou moci přihazovat nad nejvyšší písemnou nabídku,“ upřesnil ČTK další postup mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
Válečné invalidy vystřídali filmaři
Základní stavební kámen byl položen 15. srpna 1732 na popud rakouského císaře Karla VI. Mezi lety 1732 - 1737 byl postaven severovýchodní blok se dvorem, tedy pouze devítina původně projektované stavby. V tomto rozsahu se Invalidovna zachovala do dnešních dnů. Do roku 1935 objekt sloužil svému původnímu účelu - ubytování válečných invalidů.
Komplex, který navrhl Kilián Ignác Dientzenhofer, v minulosti často využili filmaři. Natáčel se tu například oscarový Amadeus režiséra Miloše Formana. Filmařům Invalidovna sloužila i v poslední době, interiéry si zahrají například v české pohádce či v německém seriálu z nemocničního prostředí.
V roce 2002 budovu výrazně poničily povodně, důsledky toho jsou stále patrné.