Do Prahy se pojede snáz. Vysočanskou radiálu dokončí již letos

  10:42aktualizováno  10:42
Vysočanská radiála, která má usnadnit příjezd do Prahy od Mladé Boleslavi, se otevře do konce letošního roku. Už v sobotu 9. července ale čeká na řidiče změna. Omezení v jízdních pruzích se posune do jiného úseku.
Vysočanská radiála by měla být dokončena do konce roku.

Vysočanská radiála by měla být dokončena do konce roku. | foto: Josef VostárekMF DNES

Proplétání se mezi kužely, snížená rychlost a občas kolony budou čekat řidiče přijíždějící od Mladé Boleslavi do hlavního města až do konce roku.

"V souladu s postupem prací bude omezení pokračovat na mimoúrovňové křižovatce Horní Počernice (křížení budoucí Vysočanské radiály, Pražského okruhu a R10 - pozn. red.) a počet jízdních pruhů bude omezen prakticky až do zprovoznění radiály na konci letošního roku," vysvětlila Eva Kubátová z tiskového oddělení pražského magistrátu.

Vysočanská radiála

Vysočanská radiála má být otevřena do konce letošního roku. Než se dokončí Městský okruh, bude zatím radiála ústit na Kbelskou ulici. Sloužit bude jako silnice, která stáhne dopravu z přetížené ulice vedoucí od Černého Mostu do centra. Část řidičů přijede snáz z R10 na odstavné parkoviště k Letňanům (kapacita 633 míst) a odlehčí plnému parkovišti na Černém Mostě (kapacita 425 míst).

O přesunu na Letňany uvažují i někteří autobusoví dopravci. Autobusy ze středních Čech by tak na Letňanech mohly v budoucnu končit svou jízdu místo Černého Mostu. Radiála má v budoucnu spojovat Pražský a Městský okruh.

Samotný termín zprovoznění radiály se mnoha řidičům může zdát těžko uvěřitelný, protože stavba spojky mezi R10 a Kbelskou se o několik let protáhla. Po celou dobu bylo před Černým Mostem vidět jen na prázdné staveniště. Stavba se protáhla kvůli problémům s prodejem posledních pozemků v místě, kde má radiála vést. Nyní se situace změnila.

"Majetkoprávní vypořádání ve vztahu k pozemkům je ukončeno. Podle informace z odboru městského investora je termín zprovoznění radiály na závěr letošního roku již konečný," uvedl vedoucí magistrátního oddělení inženýrských staveb Jiří Zlatohlávek.

Radiála uleví dopravě

Zprovoznění Vysočanské radiály zrychlí příjezd do Prahy a mělo by také ulevit dopravě z Černého Mostu do centra, kde denně projede téměř 60 tisíc automobilů.

Část řidičů totiž přestane používat pro příjezd do hlavního města Černý Most a vydá se po radiále do Letňan. Uleví se tak i přetíženým záchytným parkovištím na Černém Mostě, což ocení zejména řidiči používající k dopravě do centra metro.

"Když přijíždím ráno z Mladé Boleslavi na Černý Most, tak je parkoviště blíže k metru většinou plné. Obvykle parkuji před Makrem. Tady ale často stojí zaměstnanec a kontroluje, zda lidé opravdu míří do obchodního domu nebo tu jen parkují. Více míst ke stání bych zde uvítala, do centra autem jezdím nerada," říká Renata Bímová, která do Prahy dojíždí denně za prací.

"Dokončením prvního úseku Vysočanské radiály se významně zlepší dostupnost velkokapacitního parkoviště Letňany. Zejména pro řidiče, kteří dnes nenalézají volné kapacity na P+R Černý Most, bude záchytné parkoviště v Letňanech zajímavou alternativou," říká mluvčí TSK Praha Jan Machala.

Odstavné parkoviště v Letňanech má totiž větší kapacitu a nebývá tak plné. Je zde rovněž přímý vstup do metra na trasu C. Za celodenní stání na parkovišti P+R zaplatíte 20 korun.

Vysočanská radiála bude dokončena ještě letos.

Vysočanská radiála bude dokončena ještě letos.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Bohemians 1:0, pískot po výhře, rozhodla penalta v nastavení

Adam Hložek ze Sparty (vlevo) sleduje, zda si Vladislav Ljovin z Bohemians v...

Sparťanští fotbalisté zahájili jarní část sezony vítězstvím 1:0, po kterém publikum na hráče pískalo a vyhánělo trenéra...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Pro kvalitní čokoládu či kazeťák museli lidé do Tuzexu. Bony nabízela mafie

V Tuzexu u budovy Transgas (na snímku pohled z tehdejší třídy Lidových milicí,...

Dlouhé fronty před obchody, kolem kterých se nenápadně pohybovali překupníci neboli veksláci. Ti nabízeli bony neboli...

Další z rubriky

Pražské kanalizace dostaly pokutu kvůli odkališti v Drastech

Jak si čistírna stojí co do kvality vyčištěné vody? Vyhovuje čtyřem z pěti...

Česká inspekce životního prostředí pokutovala společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), která podle ní neměla...

Opilý řidič chtěl v Praze uplatit policisty, další havaroval do stromu

Ilustrační snímek

Dva opilí řidiči skončili v noci na sobotu v hledáčku pražské policie. V Kobylisích policisté naměřili muži přes 2...

Cizinec létal krást do obchodů na letištích, chytili ho na Ruzyni

Nizozemský zloděj létal pravidelně krást na pražské letiště

Cizinecké policii se na Ruzyni podařilo dopadnout cizince, které létal vykrádat bezcelní obchody na letištích. Napáchal...

Najdete na iDNES.cz