Majitel Jiří Šalda se dlouho rozmýšlel, než se s potomky původního objednatele stavby na odkupu vily v ulici Na Petřinách loni domluvil. „Více než dva roky ji veřejně nabízeli přes realitní servery a nikdo o ni nejevil zájem,“ řekl Šalda iDNES.cz.
Podle jeho slov byla zanedbaná, přesto ji nekupoval se záměrem, že bezpodmínečně musí jít k zemi.
„Zvažovali jsme několik variant včetně rekonstrukce, ale jedná se o starý dům. V jednom takovém bydlím a problémy s vlhkostí a plísní máme pořád. Přístavbu jsem zavrhl kvůli špatnému statickému založení stavby. Nároky na bydlení jsou v dnešní době jiné, stávající objekt jim nevyhovuje,“ vysvětlil.
Nakonec se proto rozhodl vilu nahradit čtyřpatrovým domem se třinácti byty a podzemním patrem s garážemi, který naváže na stávající zástavbu. S rodinou se tam chce přestěhovat, část bytů plánuje prodat.
Sousedé ale proti záměru začali protestovat. Vytvořili petici, kterou chtějí předložit na čtvrtečním zasedání zastupitelstva Prahy 6.
„Bydlím ve stejné ulici. Dům je jeden z nejlepších počinů, které na Petřinách máme,“ uvedla Martina Drbálková z petičního výboru, jehož cílem je bourání zabránit.
Poukázala třeba na názor architekta Zdeňka Lukeše, podle kterého je vila postavená podle návrhu ruského emigranta Pavla Simonova kvalitní ukázkou pozdně funkcionalistické architektury.
„Netypická je fasáda z režného zdiva, podobných domů není v Praze mnoho. Takové stavby by měly být na seznamu památek, ale bohužel mnohé tam dosud chybějí. Majitel samozřejmě má právo dům zbourat, podle mého názoru ale nejedná rozumně, takové stavby mají čím dál větší cenu,“ sdělil Lukeš iDNES.cz.
Hlasování o vile mi nedělalo dobře
K bourání i umístění nové stavby letos v únoru těsnou většinou vydala souhlas radniční komise pro územní rozvoj. V návaznosti na vznik petice nyní jeden z jejích členů vyzval ministerstvo kultury, aby vile přiřklo památkovou ochranu a znemožnilo tak její demolici.
„Jsem rád, že se místní angažují, že udělali petiční akci. Díky tomu se ukázalo se, že je vila architektonicky ještě víc unikátní, než jsme si mysleli. Je to příhodná situace zpamátnění prosadit a jediná cesta, jak pozastavit plány majitele,“ vysvětlil iDNES.cz svůj postoj zastupitel Antonín Nechvátal (Strana zelených).
Únorového rozhodování komise, která je poradním orgánem rady, se účastnil, během hlasování o osudu vily ale podle svých slov odešel. „Poodešel jsem, abych nemusel hlasovat, vila mi připadala hodnotná a nedělalo mi to dobře,“ zareagoval na dotaz, proč se už tehdy nepostavil proti.
Vila na Petřinách
|
Podle Drbálkové někteří členové komise ani pořádně nevěděli, o jakém domě hlasují a vše proběhlo hladce kvůli jejich jisté lhostejnosti. Jiří Šalda však upozornil, že viděli i názorně na fotkách, o který objekt se jedná. Postup zastupitele Nechvátala ho proto prý velmi překvapil.
„Nechal jsem si vypracovat studii, kterou moji architekti se členy komise projednali. Jako vlastníka mě nikdo z petičního výboru, sousedů ani jiných aktivistů neoslovil. Opravdu je cílem této kampaně záchrana vily? Stojí tam od roku 1939 a doteď nikoho ani nenapadlo ji zachraňovat,“ nechápe Šalda. „Rovněž jsem obdržel vyjádření památkářů, že proti demolici nemají námitek.“
Komise řešila víc objem nové stavby než demolici
Ani radní Prahy 6 pro územní rozvoj Eva Smutná (bez PP) nepovažuje Nechvátalův postup za standardní. Podle ní měl svůj názor vyjádřit už na zasedání komise.
„Objekt má svoji dispoziční hodnotu. Sice bychom mohli aktivisticky říct, že s tím nesouhlasíme, ale stavební odbor to může povolit. Nemá zákonné nástroje, aby bourání zabránil. Každý má právo nakládat se svým majetkem, snažili jsme se o kompromis mezi investorem a zájmy městské části,“ uvedla s tím, že žádost o zpamátnění není relevantní, protože je na ni už pozdě.
Před půl rokem podle svých slov sbírala tipy na zajímavé stavby, které by si památkovou ochranu zasloužily. „Žádali jsme občany, aby posílali podněty, ale tenhle dům mezi nimi nepřišel,“ doplnila.
Spíš než o demolici prý komise vedla debatu o podobě nového domu, který má být oproti vile objemnější do šířky. „Řešili jsme otázku kapacity a diskutovali, zda se stále zaobíráme místem vilovým, nebo už je to vstupní brána na Petřiny. Požadovali jsme, aby stavba ustoupila asi o dva metry od východní hranice pozemku, pro případ že by na něm také chtěli stavět, a také snížení korunní římsy,“ doplnila Smutná.
Památkáři: Návrh měl někdo podat už dřív
Stavební odbor Prahy 6 má vydat souhlas s odstraněním vily během několika dní, jak potvrdil mluvčí městské části Martin Churavý. „Souhlas vydá výhledově do konce června, zatím trvá vypořádávání námitek - lhůta pro jejich podávání už ale skončila,“ sdělil iDNES.cz mluvčí.
Souhlas ještě nebude pravomocný a dotčené strany se proti němu budou moci odvolat. Řízení o umístění nové stavby ještě úřad nezahájil.
„Je známo, že demolic v Praze 6 proběhlo bez povolení mnoho, to ale není náš případ. I když už jsem slyšel, že jsem to měl zbourat, zaplatit pokutu a měl bych klid,“ poukázal Šalda rozzlobeně třeba na postupy návrhářky Blanky Matragi, která před více než dvěma lety bez povolení zbourala vilu na Ořechovce (psali jsme o tom zde).
Kdyby ministerstvo kultury na základě podnětu zahájilo řízení za účelem zpamátnění vily, majitel by musel s bouráním až do rozhodnutí vyčkat. Pokud by památkovou ochranu dostala, veškeré své kroky a chystané úpravy by musel konzultovat i s památkáři Národního památkového ústavu.
„Jako člověk si myslím, že někdo měl podat návrh na prohlášení za památku už dříve,“ doplnil šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický.
Architekt Zdeněk Lukeš upozornil, že památkově chráněný není třeba ani slavný Fragnerův palác Merkur v Revoluční ulici nebo jediná pražská stavba Jacquese Groaga - světoznámého architekta a žáka Adolfa Loose na Hřebenkách, kterou už také málem zbouraly buldozery.
„Každopádně i památkáři mají velký dluh vůči stavbám z první republiky a měli by v tomto smyslu včas seznam doplnit, aby se nemuselo tohle řešit až pět minut po dvanácté,“ doplnil architekt.
Vila na Petřinách, kterou chce majitel zbourat.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz