Firma návrhářky Matragi zbourala vilu na Ořechovce, dostala pokutu

  15:58aktualizováno  18:37
Firma Matragi Design, kterou vlastní slavná módní návrhářka Blanka Matragi, bez povolení zbourala vilu stojící v památkové zóně na pražské Ořechovce. Od pražských památkářů proto dostala pokutu. Firma se proti ní odvolala.
Zbouraná památkově chráněná vila na pražské Ořechovce. Fotografie jsou z...

Zbouraná památkově chráněná vila na pražské Ořechovce. Fotografie jsou z prosince 2013. | foto: praha6ztracitvar.cz

Rodinný dům stál v památkové zóně Vilová kolonie v ulici Pod Vyhlídkou. Matragi Design na rekonstrukci vily získala územní rozhodnutí i stavební povolení. Jenže záměr, na jehož základě firma získala stavební povolení, neměl zásadním způsobem změnit charakter domu.

Během rozsáhlé opravy měla v domě vzniknout například sauna, dvě garáže nebo podkrovní pracovna, rozšířeno také mělo být technické zázemí. Povolení počítalo například s vybouráním některých stropů.

Jenže firma zašla podle šetření památkářů mnohem dál. Na dům sice spadl strom, který ho údajně poškodil, jenže v té době už byl objekt ve velmi špatném stavu a částečně rozebrán.

"Je to takový nešťastný případ. Na přestavbu vily jsme vydali souhlasné stanovisko. Nicméně firma tam zřejmě začala dělat zásahy, které neodpovídaly povolenému záměru. Zavolali nás na místo s tím, že na objekt spadl strom a poničil ho. Ovšem vyhodnotili jsme to tak, že pád stromu nemohl způsobit takové škody. A i kdyby ano, stejně tam docházelo k demolici, odstraňování zdiva například, než připouštělo stavební povolení," řekl MF DNES ředitel magistrátních památkářů Jiří Skalický.

Památkáři proto s firmou zahájili sankční řízení a rozhodli o udělení pokuty. Zákon připouští sankci až do dvou milionů korun.

Podle firmy Matragi za demolici může stavební společnost

"My jsme nic nezbourali, způsobila to stavební firma. Ani o tom nic nevíme, zjišťujeme to a řešíme s úřady," řekl manžel návrhářky a jednatel společnosti Matragi Design Makram Matragi. Za společnost řeší incident právník Jiří Kokeš.

"Skutečně došlo k porušení stavebních předpisů a vydaných stavebních povolení v rámci rekonstrukce vily v Praze, která patří do majetku společnosti Matragi Design. K porušení předpisů došlo výlučně ze strany stavební firmy, která byla na rekonstrukci nasmlouvána. Poté co došlo ke zjištění, že stavební firma nedodržovala zcela postupy uložené platnými předpisy a vydanými povoleními a dokonce postupovala v rozporu s uzavřenou smlouvou, byla smlouva a spolupráce s touto firmou okamžitě ukončena právě," uvedl Kokeš.

K ukončení smlouvy se stavební firmou došlo podle právníka ještě než se věcí začaly zabývat úřady stavebního dohledu. "Tyto skutečnosti byly doloženy i příslušným úřadům. V současné době spolupracuje společnost s úřady na nápravě tohoto stavu, kdy jsou vedena i z naší strany řízení směřující k nápravě stavu," dodal Kokeš.

Právník také trvá na tom, že společnost Matragi Design vzniklou situaci v žádném případě nezavinila. "Případně uložené sankce ve věci vůči klientovi z důvodu objektivní odpovědnosti klienta jako stavebníka i za pochybení stavební firmy nelze směšovat se zaviněním této situace," uzavřel Kokeš.

Městská část požaduje vysvětlení

Výše pokuty záleží podle ředitele Skalického na závažnosti přestupku, společenské nebezpečnosti nebo na tom, jestli společnost porušila předpisy opakovaně. Firma Matragi Design s udělením pokuty nesouhlasila, odvolala se proto k ministerstvu kultury.

"Stavební úřad Prahy 6 okamžitě zahájil se společností deliktní řízení, jedná se o možném zakonzervování staveniště do doby, než bude rozhodnuto, co lze na místě postavit nového a společnost bude muset také doložit a vysvětlit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí," uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Městská část zároveň požádala o statický posudek a plán, jak chce stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti sesuvu.

Pokutu tak může vlastník dostat i od městské části. "Postih až do výše půl milionu korun hrozí od stavebního úřadu Prahy 6 jak společnosti Matragi Design, tak i dodavatelské firmě," doplnil Halmoši.

Udělení pokuty od památkářů přivítal ředitel pražského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ondřej Šefců.

"Je to na místě, protože rekonstrukce neprobíhala tak, jak měla," řekl. NPÚ se podle něj v minulosti projektem přestavby zabýval a odsouhlasil jej. "Později jsme byli seznámeni s holým faktem, že se jim to svalilo," dodal Šefců.

Matragi Design již NPÚ zaslal nový projekt na novostavbu, která by měla být o jedno patro vyšší, změnit by se také měla střecha. Památkáři takovou podobu odmítli, podle Šefců se do dané lokality nehodí. Konečné slovo bude mít magistrátní odbor památkové péče.

Autoři: , ,

Zloděj srazil pravým hákem ochranku k zemi

  • Nejčtenější

Při pádu jízdního kola pod náklaďák zemřelo dítě, které vezl otec v sedačce

Tragická nehoda se stala ve středu odpoledne u Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku. Zemřelo tam dítě, které vypadlo ze sedačky bicyklu, když jízdní kolo spadlo pod náklaďák. O události informovala...

18. července 2024  9:44

Přetáhnete stání zdarma? Zaplatíte i za něj. IKEA rázně řeší parkování

Obchodní centrum Homepark v Praze u obchodního domu IKEA na Zličíně zpoplatnilo další stání na svém parkovišti, kde často nechávali auta lidé dojíždějící do metropole. Těmto řidičům tak docházejí...

17. července 2024  15:14

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž při pádu na eskalátoru v metru vážně zranil seniorku. Nepomohl jí a odešel

Policie pátrá po muži, který v Praze při pádu na eskalátoru v metru srazil seniorku, vážně zraněné ženě pak nepomohl a odešel. Policisté zveřejnili videozáznam incidentu a o pomoc s hledáním muže...

22. července 2024  13:09

Slovácko - Slavia 0:0, mdlý výkon bez šancí, neprosadil se ani Chorý

Největší favorit na titul na úvod zaváhal. Slávističtí fotbalisté v prvním kole nového ročníku si na Slovácku nevytvořili ani pořádnou šanci, i proto remizovali 0:0. Poslední půlhodiny strávil na...

21. července 2024,  aktualizováno  19:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Relax v parku? Městskou zeleň zabrali bezdomovci, lavičky jsou trvale obsazené

Premium

Pražské parky hlásí plně obsazeno. Na léto se staly útočištěm lidí bez domova. Popíjejí tu, znečišťují okolí, a kdo by odtud chtěl pracovat nebo jen chvíli posedět, má smůlu. Lavičky jsou trvale...

15. července 2024

Panáka šetříme, ale bude chybět, ví Friis. Tým nabádá: zůstaňte soustředění

Dublin (Od našeho zpravodaje) Když dostal otázku, zda se cítí pod tlakem, nesnažil se ji žádným způsobem zamluvit. „Samozřejmě že cítím, jelikož jsme největší klub v České republice, který chce pořád vyhrávat. Ale tenhle tlak...

23. července 2024  6:59

Skromná krása, tradice a kultura. Kde Sparta vstoupí do boje o Ligu mistrů

Dublin (Od našeho zpravodaje) Netrénovali, jen se chvíli prošli po trávníku, aby si ho před zápasem osahali. „Jak jsem na hřiště vstoupil, tak to byla paráda. Nádherný plac, skvěle připravený. A k tomu ten stadion,“ líčil Lukáš...

22. července 2024  20:06

Cizinec, který nožem útočil na Žižkově, se přihlásil policii. Hrozí mu 10 let

Na policejní stanici se v pondělí přihlásil pachatel, který minulý týden útočil nožem na pražském Žižkově. Potyčka se odehrála v noci mezi třemi cizinci. Konflikt skončil zraněním dvou z nich. Muž je...

22. července 2024  15:39

Muž pobodal partnerku. Žena je ve vážném stavu, podezřelého zadržela policie

Policie od pondělního rána prošetřuje incident mezi mužem a ženou žijících v obci na Mladoboleslavsku. Muž napadl svou partnerku nožem. Tu záchranáři ve vážném stavu letecky transportovali do...

22. července 2024  15:03

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...