Firma návrhářky Matragi zbourala vilu na Ořechovce, dostala pokutu

  15:58aktualizováno  18:37
Firma Matragi Design, kterou vlastní slavná módní návrhářka Blanka Matragi, bez povolení zbourala vilu stojící v památkové zóně na pražské Ořechovce. Od pražských památkářů proto dostala pokutu. Firma se proti ní odvolala.

Zbouraná památkově chráněná vila na pražské Ořechovce. Fotografie jsou z prosince 2013. | foto: praha6ztracitvar.cz

Rodinný dům stál v památkové zóně Vilová kolonie v ulici Pod Vyhlídkou. Matragi Design na rekonstrukci vily získala územní rozhodnutí i stavební povolení. Jenže záměr, na jehož základě firma získala stavební povolení, neměl zásadním způsobem změnit charakter domu.

Během rozsáhlé opravy měla v domě vzniknout například sauna, dvě garáže nebo podkrovní pracovna, rozšířeno také mělo být technické zázemí. Povolení počítalo například s vybouráním některých stropů.

Fotogalerie

Jenže firma zašla podle šetření památkářů mnohem dál. Na dům sice spadl strom, který ho údajně poškodil, jenže v té době už byl objekt ve velmi špatném stavu a částečně rozebrán.

"Je to takový nešťastný případ. Na přestavbu vily jsme vydali souhlasné stanovisko. Nicméně firma tam zřejmě začala dělat zásahy, které neodpovídaly povolenému záměru. Zavolali nás na místo s tím, že na objekt spadl strom a poničil ho. Ovšem vyhodnotili jsme to tak, že pád stromu nemohl způsobit takové škody. A i kdyby ano, stejně tam docházelo k demolici, odstraňování zdiva například, než připouštělo stavební povolení," řekl MF DNES ředitel magistrátních památkářů Jiří Skalický.

Památkáři proto s firmou zahájili sankční řízení a rozhodli o udělení pokuty. Zákon připouští sankci až do dvou milionů korun.

Podle firmy Matragi za demolici může stavební společnost

"My jsme nic nezbourali, způsobila to stavební firma. Ani o tom nic nevíme, zjišťujeme to a řešíme s úřady," řekl manžel návrhářky a jednatel společnosti Matragi Design Makram Matragi. Za společnost řeší incident právník Jiří Kokeš.

"Skutečně došlo k porušení stavebních předpisů a vydaných stavebních povolení v rámci rekonstrukce vily v Praze, která patří do majetku společnosti Matragi Design. K porušení předpisů došlo výlučně ze strany stavební firmy, která byla na rekonstrukci nasmlouvána. Poté co došlo ke zjištění, že stavební firma nedodržovala zcela postupy uložené platnými předpisy a vydanými povoleními a dokonce postupovala v rozporu s uzavřenou smlouvou, byla smlouva a spolupráce s touto firmou okamžitě ukončena právě," uvedl Kokeš.

K ukončení smlouvy se stavební firmou došlo podle právníka ještě než se věcí začaly zabývat úřady stavebního dohledu. "Tyto skutečnosti byly doloženy i příslušným úřadům. V současné době spolupracuje společnost s úřady na nápravě tohoto stavu, kdy jsou vedena i z naší strany řízení směřující k nápravě stavu," dodal Kokeš.

Právník také trvá na tom, že společnost Matragi Design vzniklou situaci v žádném případě nezavinila. "Případně uložené sankce ve věci vůči klientovi z důvodu objektivní odpovědnosti klienta jako stavebníka i za pochybení stavební firmy nelze směšovat se zaviněním této situace," uzavřel Kokeš.

Městská část požaduje vysvětlení

Výše pokuty záleží podle ředitele Skalického na závažnosti přestupku, společenské nebezpečnosti nebo na tom, jestli společnost porušila předpisy opakovaně. Firma Matragi Design s udělením pokuty nesouhlasila, odvolala se proto k ministerstvu kultury.

"Stavební úřad Prahy 6 okamžitě zahájil se společností deliktní řízení, jedná se o možném zakonzervování staveniště do doby, než bude rozhodnuto, co lze na místě postavit nového a společnost bude muset také doložit a vysvětlit, jak je možné, že vila byla srovnána se zemí," uvedl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

Městská část zároveň požádala o statický posudek a plán, jak chce stavebník zajistit bezpečnost staveniště proti sesuvu.

Pokutu tak může vlastník dostat i od městské části. "Postih až do výše půl milionu korun hrozí od stavebního úřadu Prahy 6 jak společnosti Matragi Design, tak i dodavatelské firmě," doplnil Halmoši.

Udělení pokuty od památkářů přivítal ředitel pražského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ondřej Šefců.

"Je to na místě, protože rekonstrukce neprobíhala tak, jak měla," řekl. NPÚ se podle něj v minulosti projektem přestavby zabýval a odsouhlasil jej. "Později jsme byli seznámeni s holým faktem, že se jim to svalilo," dodal Šefců.

Matragi Design již NPÚ zaslal nový projekt na novostavbu, která by měla být o jedno patro vyšší, změnit by se také měla střecha. Památkáři takovou podobu odmítli, podle Šefců se do dané lokality nehodí. Konečné slovo bude mít magistrátní odbor památkové péče.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Sparta se dohodla s Che-nanem, Dočkal míří do Číny ukončit kontrakt

3:0! Sparťanský záložník Bořek Dočkal mohutně oslavuje závěrečný gól 281....

Fotbalová Sparta zásadně pokročila k angažování Bořka Dočkala. Překonala nejsložitější překážku, definitivně se...

Dukla - Sparta 2:3, hosté vedli jen jednou, v závěru rozhodl Tetteh

Benjamin Tetteh se raduje z třetího gólu Sparty proti Dukle.

Sparťanští fotbalisté dvakrát prohrávali, ale silou vůle zápas na hřišti posledního mužstva ligy otočili. V dohrávce...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Slavia - Genk 0:0, tyče i spousta šancí, domácí ale gól nedali

TVRDÝ STŘET. Brankář Genku Danny Vukovic se pokouší vyboxovat míč ve vzdušném...

Mnoho příležitostí měli fotbalisté Slavie v úvodním utkání play off Evropské ligy proti Genku, jenže ani jednu...

Další z rubriky

U Smíchovského nádraží srazil autobus chodkyni, odvezla ji záchranka

U Smíchovského nádraží srazil autobus starší ženu. (19. 2. 2019)

V Nádražní ulici na pražském Smíchově srazil autobus osmapadesátiletou ženu, která přecházela mimo značené místo....

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Opilí muži v Praze bili řidiče tramvaje, zachránilo ho tísňové tlačítko

Ilustrační snímek

Strážníci pomohli řidiči tramvaje, kterého na konečné v Praze 4 napadli dva opilí cestující. Muže bili pěstmi, ale...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz