Kybernetoskop kombinuje vystavované artefakty s netradičními projekcemi, které v součtu trvají téměř dvě hodiny. Promítá se na stěny, na strop, na zem, ve skříni i v hlavě trpaslíka.
Expozice provede návštěvníka šesti atrakcemi, které byly inspirovány původními scénami z knihy Zahrada. Lidé se tedy setkají například s mluvící velrybou, kterou v české verzi dabovala Jitka Molavcová a v anglické zpěvačka Tonya Graves.
„Jsem ráda, že jsem součástí téhle skvělé instalace, vypadá to ještě líp, než jsem si představovala - a to mám představivost velkou! Moc se těším, až sem vezmu své děti, pro ně to bude velký hit,“ řekla Tonya Graves.
Přemoudřelá velryba návštěvníkům přiblíží, proč nejsou velryby ryby, oživí jim některé z Darwinových teorií a pomůže nahlédnout do života na dně oceánu.
Malí i velcí návštěvníci se také podívají do nitra velkého trpaslíka skrze Trpaskop a zjistí, co je to Štěkafon. Ten zastala původní starožitná skříň, která se objevila na začátku Trnkova filmu Čertův mlýn v roce 1949.
Kromě trpaslíka a velryby se v muzeu objeví také sloni jezdící na skateboardu, kteří umí tančit rockenroll i chodit po laně.
Výstava je určená dětem i jejich dospělému doprovodu. Autoři kybernetoskopu jsou tři - Jiří Trnka, jeho syn Jan a vnuk Matyáš. „Výstavu jsme původně chystali pro rok 2012 přímo na stoleté výročí dědečkova narození. Ukázalo se ale, že to nebude tak jednoduché. Chtěli jsme, aby výstava byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením a oživením zároveň. Dlouho jsme proto vymýšleli koncept i formu, která by tohle naše základní přání stoprocentně dodržela. Přípravy se tedy nakonec protáhly na celé tři roky“, vysvětlil Trnkův vnuk, výtvarník a animátor Matyáš Trnka.
Expozice inspirovaná dílem Jiřího Trnky patří do jednoho z hlavních témat programu Evropské hlavní město kultury.
„Zahrada 2 ukazuje, jak Trnkův odkaz inspiruje současné tvůrce, například k využití moderních technologií. To bylo také naším záměrem, dívat se na slavné plzeňské osobnosti pohledem do budoucnosti a nejen v kontextu samotného umění, ale také tvůrčích průmyslů,“ uvedl programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.
Kromě samotné výstavy se děti mohou zúčastnit i doprovodného programu Zdivočelá zahrada v Ateliéru v suterénu Západočeského muzea, kde se setkají s Trnkovými ilustracemi v životní velikosti i se samotnou knihou Zahrada. Podrobnosti o výstavě, která potrvá až do 24. května, najdete na internetových stránkách zde.
Trailer na Trnkovu Zahradu 2 od Matyáše Trnky