Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Místo pěstíren varny pervitinu, výrobci si pronajímají rodinné domy

  14:34
Obří pěstírny konopí v bývalých zemědělských areálech, ve kterých většinou asijské gangy zazdívaly své zahradníky ve snaze snížit odhalení, jsou v Plzeňském kraji podle všeho minulostí. Policejní statistiky naznačují, že pěstírny jsou na ústupu. Začínají je nahrazovat velkovýrobny syntetických drog.
Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm...

Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm pěstíren konopí. (13. prosince 2018) | foto: Policie ČR

I když počet drogových trestných činů je při srovnání roků 2017 a 2018 téměř totožný, poměr odhalených pěstíren a varen drog se výrazně změnil.

„V roce 2017 bylo v Plzeňském kraji odhaleno ve spolupráci s územními odbory 39 pěstíren a tři varny. V loňském roce to ale bylo 19 pěstíren konopí a už 13 varen metamfetaminu,“ uvedla Markéta Fialová z krajského policejního ředitelství.

Přitom v souvislosti s drogami policisté v kraji řešili v roce 2017 celkem 272 trestných činů, v loňském roce jich bylo 274.

Na velkých případech pracuje i Národní protidrogová centrála. „V roce 2018 jsme v Plzeňském kraji řešili 14 pěstíren konopí a 14 varen metamfetaminu,“ upřesnila mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Policisté z centrály společně s celníky zabavili pěstitelům 2 140 rostlin konopí a téměř 21 kilogramů už sušených rostlin. Ve varnách pak přes dva kilogramy už hotového pervitinu a přes 20 tisíc tablet s pseudoefedrinem, ze kterých se droga vyrábí.

Ze statistik protidrogové centrály vyplývá, že v roce 2018 objevila v kraji dvě velké pěstírny, ve kterých bylo od 500 do 999 rostlin, a také dvě opravdu velké varny pervitinu, které byly schopny produkovat od půl do 10 kilogramů drogy.

Po odchodu výrobců drog je pronajatý dům neobyvatelný

Podle lidí, kteří se vyznají v protidrogové problematice, jsou v kraji stále jak malé bytové varny a pěstírničky, které mají narkomani pro sebe nebo zásobování pár stálých zákazníků, tak velkopěstírny a profesionální velkovarny zejména pervitinu, kde vařiči vyrábějí drogy hlavně pro zahraniční trh.

Průmyslová varna nemusí být schovaná jen v nějaké roky nepoužívané fabrice, ale může vzniknout v běžném rodinném domě, který si na první pohled slušně vypadající klient pronajme na půl roku, rok nebo dva.

Pokud majitel nechodí dům průběžně kontrolovat, může se stát, že jej po skončení nájemního vztahu najde zcela zdevastovaný. Jedovaté výpary z chemikálií se dostanou i do zdí a mnohdy podle zkušeností odborníků nepomůže ani skopání omítek, aby byl dům zase bezpečný k obývání.

Co se stane po pronájmu nemovitosti? Výrobci drog do domu postupně a pokud možno nenápadně navezou technické vybavení, spousty chemikálií a nakonec i kilogramy léků s pseudeofedrinem propašované ze zahraničí, které jsou základem pro výrobu pervitinu.

„Pak přijedou na místo profesionální vařiči drog. Za pár dnů vyrobí několik kilogramů a přesunou se zase někam jinam, třeba na druhý konec republiky. Pro gangy jsou tím nejcennějším,“ naznačil zdroj.

Varny drog fungují na objednávku z Německa

Varna drog ukrytá v rodinném domě před několika roky překvapila obyvatele Příchovic na jižním Plzeňsku. Lidé si zpočátku stěžovali na velký zápach, který se občas šířil z části kanalizace. Při pátrání po zdroji znečištění se nakonec dostali až k domu, z něhož chemikálie vytékaly. Byla v něm varna drog.

Z velkých drogových případů z minulosti, které se už dostaly k plzeňskému krajskému soudu, mimo jiné vyplývá, že velké varny drog fungují na objednávku. Když si klienti velmi často z Německa objednají velké množství drogy, přes prostředníky se to dostane až k vařičům a ti v domluveném termínu vyprodukují hlavně pervitin, který je v Německu známý jako Crystal.

Loni v prosinci Národní protidrogová centrála zasahovala v Plzeňském a Karlovarském kraji a v Praze proti zločineckým gangům, které už měly vyrobených přes 22 kilogramů pervitinu připravených k distribuci zákazníkům.

Další čtyři kilogramy metamfetaminu byly před dokončením. Akce měly krycí názvy Stříbro a Štaflík, i s pomocí policejního Útvaru rychlého nasazení policie zatkla 20 lidí, kterým hrozí až 12 let vězení.

Už před zatýkáním měli policisté jistotu, že se pachatelé na několika černých skládkách v severozápadních Čechách zbavili velkého množství nebezpečných chemikálií, které vznikly při velkovýrobě pervitinu.

Policisté s celníky zabavili na Plzeňsku osm pěstíren (13. 12. 2018)

13. prosince 2018

Autor:
  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

V Plzni bouralo policejní auto, skončilo na střeše. Posádka je v nemocnici

19. června 2024  17:07

Policejní auto havarovalo ve středu ve Folmavské ulici v Plzni, kde se střetlo s jiným vozem. V...

Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce, ten posílí i útočníci Náprstek a Mihálik

19. června 2024  10:20,  aktualizováno  14:38

Záložník Adam Vlkanova se vrací z Plzně do Hradce Králové. S východočeským celkem podepsal...

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Za obří požár velkoskladu dostal muž podmínku, má ale zaplatit 35 milionů

19. června 2024  10:15,  aktualizováno  10:41

Krajský soud v Plzni udělil Vladimíru Brožovi, který způsobil na Silvestra 2021 obří požár...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...