Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plzeňan pracoval pro Disney i Star Wars, teď tvoří vlastní knihu

  9:02
Plzeňan Tomáš Duchek se řadí mezi nejúspěšnější české ilustrátory, jeho dílo je oceňované zejména v zahraničí. Vystavoval v Jižní Koreji, Portugalsku, Itálii a New Yorku. Spoluvytvářel českou počítačovou hru Kingdom Come: Deliverance, ilustroval knihu s Mickey Mousem pro Disney. Momentálně pracuje pro legendární sci-fi sérii Star Wars.

„Dělám najednou asi na šesti projektech. Jsou to například ilustrace pro karty nebo deskovky. A pak také tvořím svou knihu. K ní jsem se v poslední době příliš nedostal. Je to celoilustrovaná publikace ze světa, který jsem už představil v některých svých předchozích malbách. Jde o středověký svět, popisují příběh poutníka, který jím prochází. Jedna z hlavních myšlenek je ukázat krásu jednoduchého života ve spojitosti s přírodou,“ vysvětluje Duchek.

K práci pro slavnou značku Star Wars se dostal stejně jako k většině zakázek. Byl osloven na základě svého portfolia. „Půjde o výjevy velkých bitevních scén. Zatím nemohu být konkrétnější,“ říká ilustrátor. Podrobnosti by měly být zveřejněny během několika měsíců.

To kniha, na níž pracoval pro společnost Disney, už světlo světa spatřila. „Udělal jsem celou ilustrovanou knihu s Mickey Mousem. Téma bylo Robin Hood. Příběh už byl dopředu zpracovaný. Dostal jsem zadání, jak bude vypadat kompozice stránky i s textem, a také co mají obrázky představovat,“ prozrazuje Tomáš Duchek.

Výtvarno jej bavilo už od školky. „Pamatuji se na moment, kdy jsem měl pocit, že jsem udělal hezký obrázek. Malovali jsme brýle a já jako jediný jsem vytvořil malou perspektivu. A měl jsem z toho radost,“ vzpomíná s úsměvem.

Z koníčka se stala práce

Malování bral jako koníček. To se však postupem času změnilo. „Na vysoké škole jsem studoval Průmyslový a produktový design. Mohl jsem se tak umění věnovat více a prozkoumávat různé možnosti. Malování tam nebylo hlavní. Dělali jsme především na 3D softwarech a navrhovali jsme různé předměty. Stranou jsem si zkoušel věci s malbou a grafickými softwary, jako je Photoshop. Po posledním ročníku jsem si řekl, že by to mohla být cesta, kterou bych mohl dál jít. A že by se tím možná dalo uživit,“ vypráví výtvarník.

Zkusil se ucházet o místo v pražském studiu Warhorse. A v jeho kariéře znamenalo velký zlom. „Nastoupil jsem tam v roce 2013 jako concept artist pro hru Kigdom Come. Vymýšlel jsem pro ni prostředí na základě historických podkladů. Dělal jsem tam pět let. Bylo to pro mě klíčové období, kde jsem se spoustu věcí naučil. Hlavně od art directora Mikuláše Podprockého. Vytvořil jsem si silnější portfolio, na jehož základě mě začali oslovovat zahraniční klienti,“ dodává.

Vždycky jej zajímala fantasy a historická tematika. „Jsem moc rád, že jsem díky práci na hře mohl lépe nastudovat období středověku. Bylo to pro mě přínosné a ovlivnilo to mou tvorbu. Zároveň si ale nechávám i trochu volnosti, abych nebyl veden jen realismem a občas zařadil nějaký ornament podle svého, bez ohledu na historickou autentičnost,“ podotýká.

K další zakázce mu pomohl obrázek trpaslíka, jedné z fantasy postav, s nimiž začínal. „Ozvali se mi z Games Workshop. Vytvořil jsem pro ně sérii trpaslíků,“ doplňuje. A spolupráce pak pokračovala ilustracemi vojáků pro Warhammer. Ty byly tvořené v duchu temnější atmosféry. Postupně se dostal k příjemnějším scénám, jako je třeba stařík dívající se z okna nebo dobrodruh v lese.

Ilustroval rovněž přes 30 karet pro hru Magic the Gathering a krátce pracoval na hře Diablo4 pro Blizzard. Pro slavné značky tvoří, příliš prostoru na produkty, které pod jejich hlavičkami vznikají, teď však nemá. „V poslední době na tyhle věci nemám moc čas. Třeba Magic jsem nedávno hrál, Star Wars jsem si také pustil. Jsem s tím v kontaktu, ale nejsem už zdaleka tak velký fanoušek, jako jsem býval dříve,“ míní Plzeňan.

Ten všechna svá díla vytváří na počítači. „Je samozřejmě možné kombinovat techniky. Můžete udělat skicu na papír a pak ji naskenovat. Já už jsem ale od toho ustoupil. Pracuji kompletně ve Photoshopu. Je to nástroj, a je na člověku, jak ho využije. Mám takový přístup, kdy se snažím přiblížit spíše k tradiční malbě a kresbě. Nejsem velkým fandou nějakých zkratek. Vyhýbám se tomu používání fotografií nebo už hotových základů kompozic. Snažím se tvořit obraz od začátku,“ sděluje.

Oproti klasické malbě nabízí tvorba na PC řadu výhod. „Odpadá míchání barev, stačí mi jeden stůl, monitor a grafický tablet. Nepotřebuji ateliér,“ potvrzuje. Práci na zakázku bere jako řemeslo. Atraktivnější je pro něj vlastní tvorba odrážející jeho emoce. „Vytvořil jsem třeba obraz na základě konfliktu na Ukrajině, na základě zklamání ze světa, v němž žijeme. Do značné míry se dá říct, že malba má pro mě terapeutické účinky,“ říká Duchek, který od roku 2018 vyučuje digitální malbu na Fakultě Ladislava Sutnara ZČU.

  • Nejčtenější

Česko je rukojmím USA, hlásá plzeňský zastupitel v Rusku a touží potkat Putina

7. června 2024  17:07

Zastupitel městského obvodu Plzeň 1 za SPD Jakub Zieba dal opět vědět o své silné náklonnosti k...

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Plzni vyhořel byt, jeden člověk vypadl z okna a tři se nadýchali kouře

9. června 2024  14:09

V Plzni poblíž hlavního vlakového nádraží vyhořel byt ve třetím nadzemním podlaží. Jeden člověk...

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Napadli bezdomovce a zlomili mu žebra, soud mužům z ostrahy rozdal podmínky

14. června 2024  13:17

Plzeňský okresní soud potrestal podmínkami pracovníky bezpečnostní agentury, kteří loni v lednu...

Plzeňský brankář Hrenák: Post jedničky? Zdravá rivalita k tomu patří

14. června 2024  9:56

Po Samuelu Hlavajovi, který na začátku dubna podepsal dvouletou smlouvu v NHL s Minnesotou, bude...

„Do konce života má co hradit.“ Soud zmírnil makléřce trest za prohýřené peníze

13. června 2024  15:45

I když téměř osm milionů prohraných v automatech bývalá makléřka Šárka Muková nesplatí do konce...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...

Slunce komplikuje výkupy z fotovoltaik. Dodavatelé začínají upravovat ceny

Premium Počet solárních elektráren v Česku stále roste. Ve slunečných dnech je přebytků z fotovoltaik tolik, že se jejich cena...